Quantcast
Channel: Közügy | atlatszo.hu
Viewing all 2309 articles
Browse latest View live

Hadházy: az MSZP-hez köthető cégek is hasznot húznak gyanús közbeszerzésekből

$
0
0

Évtizedes fideszes háttérember és egy MSZP-s kerületi pártelnök cégei húznak hasznot a csatornaberuházások marketingjén. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő 19, uniós forrású csatornaberuházások marketingtevénységére kiírt közbeszerzést elemzett szokásos Korrupcióinfóján.



Társadalmi célú hirdetés

A Direkt36 a nyáron mutatta be, hogyan virágoztatta fel közös üzleti ügyeit Czeglédy Gergő, az MSZP óbudai elnöke, és Várnai Tamás, a Fidesz-közeli üzleti kör szeniorja.

Kormányközeli üzletemberekkel összefogva virágzott fel egy MSZP-s politikus cégcsoportja

Partnerünk a Az MSZP szóban nagyon keményen támadja a kormányközeli üzletemberek vagyonosodását. Az idei választási kampányban még „oligarcha adó” bevezetését is javasolták, amely azokat sújtotta volna, akik Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesterhez hasonlóan állami megrendelésekből gazdagodtak meg. A háttérben azonban van olyan MSZP-s politikus, aki szorosan együttműködik ezzel az üzleti körrel.

Várnai az első Orbán-kormány idején közpénzcsapdaként hírhedtté vált – mára felszámolt – Ezüsthajó Kft.-t is vezette, jelenleg az Andy Vajna-féle TV2 Médiacsoport Zrt. igazgatósági tagja. Czeglédyt korábban Hagyó Miklós köreihez, később a Fidesszel való kollaborálással többször megvádolt Molnár Zsolthoz sorolták. (Czeglédy Gergő csak névrokona az előzetesben lévő szombathelyi szocialista politikusnak, Czeglédy Csabának.)

Hadházy Ákos különösen visszatetszőnek tartja, hogy az érintettek a leleplező cikk megjelenése után is folytatták a közös bizniszt, mégpedig úgy, hogy „tömegesen nyernek el megbuherált közbeszerzéseket”.

A politikus 19 friss közbeszerzést vizsgált meg. Valamennyit uniós forrású csatornaberuházások marketingtevénységére írták ki. A nyertes a legtöbb esetben Várnai valamelyik érdekeltsége (KEIOK Kft., Har Meron Hungary Kft.) volt, Czeglédy Perfectum PR Kft.-je olykor parter, más esetben pedig alvállalkozó lett – ilyenkor a győztes egy olyan vállalkozás, amelyik Hadházy gyanúja szerint stróman.

Az ajánlatkérő valamennyi esetben az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. volt. A beszerzések értéke a tízmilliós (30-35 milliós) tartományban mozog – összesen tehát mintegy 600 millió megy el csatornanépszerűsítésre -, ami a politikus szerint durva túlárazás. Szórólap, pár infótábla, nyitó- és záróesemények, illetve reklám – vélhetően a baráti regionális médiában –, mindez projektenként 30 millió forintért akár ötszörös felár.

Hadházy beleásva magát az ajánlatokba azt találta például, hogy A2 méretű információs tábla darabját 90 ezer forintért szerzik be az egyik projektnél, a nagyot nettó 550 ezerért, miközben a képviselő ugyanerre a táblára vonatkozó reklámra bukkant, ahol felszereléssel együtt 35 ezerért kínálja a hirdető. A politikus hozzátette, 1,2 millióért tartanak 4 lakossági fórumot.

Mindebből messziről látszik, hogy a közbeszerzéseket irányították – vélekedik Hadházy Ákos.

Fotó: Hadházy Ákos/Facebook


Hivatali vesztegetéssel is gyanúsítják a Dózsa György úti halálos gázolásról elhíresült M. Richárdot

$
0
0

Előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság M. Richárdot, miután a férfi ismét megsértette a házi őrizet szabályait. M. Richárd sorozatosan követte el az egyik kihágást a másik után, és sokan nem értették, miért úszhatja meg ezeket az ügyeket kisebb büntetésekkel. Most azonban a rácsok mögé került, és hivatali vesztegetésért is felelősségre vonhatják. 



Társadalmi célú hirdetés

Hivatali vesztegetés miatt gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) november 20-án M. Richárdot, a Dózsa György úti Dózsa György úton történt baleset egyik gyanúsítottját – közölte az Átlátszó megkeresésére Kovács Katalin, a KNYF helyettes szóvivője. Hozzátette azonban azt is, hogy az ügyről „a büntetőeljárás eredményessége érdekében jelenleg nem adható egyéb tájékoztatás.”

M. Richárd vezette azt a Mercedest, amely 2017 májusában Budapesten, a Kassák Lajos utca és a Dózsa György út kereszteződésénél összeütközött  a belső forgalmi sávban szabályosan közlekedő, onnan balra kanyarodó Citroënnel. Az ütközéstől a két autó az út jobb oldalára sodródva elütött három embert a trolimegállóban. A balesetben a Citroën két utasa meghalt, a sofőrje és egy várakozó súlyos, további két ember pedig könnyebb sérüléseket szenvedett.

A történtek után hamar nyilvánosságra került – és az Átlátszó is megírta –, hogy M. Richárdnak a baleset idején nem volt jogosítványa, és hogy a szerencsétlenség előtt kokaint is fogyasztott. A balesetet követően egyébként M. Richárd ismét érvényes jogosítvány nélkül vezetett.

Aztán a férfi idén februárban megszegte a házi őrizet szabályait, amiért 200 ezer forintra bírságolták. Emiatt M. Richárdot nem érhette meglepetésként, hogy amikor szerette volna elérni, hogy 7,5 millió forintos óvadék fejében enyhítsenek a házi őrizetén, azt a Fővárosi Törvényszék elutasította.

M. Richárd idén a baleset ügyében az RTL Klub Fókusz című műsorának nyilatkozva nem csak azt állította, hogy az 50 km/órás sebességet legfeljebb minimálisan léphette túl, hanem azt is, hogy a szerencsétlenség során a KRESZ szabályait ő tartotta be. „És az átlagembernek minősülő citroënes nem tartotta be, és ettől lett ez a borzalmas baleset. És ennek ellenére én vagyok kikiáltva az ördögnek” – mondta a férfi.

A férfi számára az óvadékkérelem elutasítása lehetett volna egy jelzés arra, hogy be kell tartania a szabályokat, amelyek szerint csak orvosi kezelések miatt hagyhatja el otthonát, ő azonban ismételten megszegte az előírásokat, és engedély nélkül ment el egy étterembe. Emiatt november 22-én őrizetbe vették. A Budai Központi Kerületi Bíróság pedig elrendelte M. Richárd előzetes letartóztatását.

A férfi mostani kiruccanásával kapcsolatban a Fővárosi Főügyészség közleményt adott ki. Közölték, hogy a bűnügyi felügyelet magatartási szabályainak többszörös megszegése mellett már a bizonyítás meghiúsításának, illetve a bűnismétlésnek a veszélye miatt is indokolt a gyanúsított letartóztatása.

Mindehhez jött hozzá a hivatali vesztegetés ügye, amelyben M. Richárd most lett gyanúsított, és nem biztos, hogy egyhamar szabadlábra kerülhet. A férfi ügyvédje, Futó Barnabás a Átlátszóval azt közölte, hogy megfellebbezték az előzetes letartóztatást elrendelését. Emellett panasszal éltek a hivatali vesztegetés ügyével kapcsolatban, amely egy 2017-es történet az ügyvéd szerint.

Csikász Brigitta

Címlapfotó: M. Richárd távozik a Budai Központi Kerületi Bíróság Fő utcai épületéből 2017. augusztus 21-én. Az MTI felvétele.

Heti nyertes: milliárdokat kaptak a történelmi egyházak iskolafejlesztésre az EFOP-pályázaton

$
0
0

A nagy történelmi egyházaknak kedvezett a legutóbbi, a köznevelési intézmények infrastrukturális fejlesztésére kiírt EFOP uniós támogatási program; a szétosztott mintegy 13 milliárd forintból 10 milliárd a református és a katolikus egyházhoz kerül. Komoly támogatáshoz jutott az Országos Roma Önkormányzat, a Matura Alapítvány és a Baptista Szeretetszolgálat is.



Társadalmi célú hirdetés

 

2017 júniusa óta rendszeresen frissített, könnyen kereshető adatbázisban követjük, hogyan pörgeti ki a kormány a Széchenyi 2020 program uniós forrásait. Az adatbázist itt lehet megnézni. Böngéssz az adatok között, keress rá a lakóhelyedre, nézd meg, ki és mire kapott uniós támogatást, és ha valami gyanús dolgot észlelnél, jelezd nekünk, mi utánanézünk. Az érdekesebb nyertesekről időnként szöveges összefoglalót is közlünk, ez az Átlátszó “Heti nyertes” rovata.

A Széchenyi 2020 program keretében 12 ezer milliárd forint áll rendelkezésre, ebből a humán területre ezer milliárd forint jut, amiből az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) 952 milliárd forintot tesz ki. A program legutóbbi nyertesei iskolákat, kollégiumokat újíthatnak fel vagy bővíthetnek tovább. A listán szereplők száma nagyjából 50, ebből készítettünk most egy összefoglalót.

A református egyház 6,1 milliárd forintból fejlesztheti iskolái infrastruktúráját, míg erre a katolikus egyház 3,9 milliárd forintot fordíthat ebből a forrásból.

A református egyház többek között a hajdúhadházi, a kunhegyesi, a kunmadarasi általános iskoláját vagy a makói gimnáziumát újíthatja meg, illetve fejlesztheti a kisújszállási Móricz Zsigmond oktatási intézmény kollégiumát. A legtöbbet, 500 millió forintot a Hajdúhadházán található Rózsai Tivadar Református Általános Iskola fejlesztésére költhetnek.

A katolikus egyház a program révén például bővítheti a szombathelyi Szent Imre Általános Iskolát 490,4 millió forintért, illetve sport-és oktatási célú fejlesztést végezhet a Káli Gárdonyi Géza Katolikus Általános Iskolában 478,5 millió forintból.

499,9 millió forintot kapott a karcagi Mária Iskolatestvérek Szerzetesrend a Szent Pál Marista Általános Iskola megújítására. A bajai Misszonyunkról Nevezett Kalocsai Iskolanővérek Társulata pedig a bajai Szent László iskola bővítésére 456,8 milliót költhet.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítvány a tiszaburai általános iskolát 393,7 millió forintért fejlesztheti, valamint közel 350,9 millióért teheti rendbe a tiszabői oktatási intézményt.

A Piarista Rend Magyar Tartománya 330,9 millió forintot nyert el a sátoraljaújhelyi piarista kollégium infrastrukturális fejlesztésére. A Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátsága 300,6 millió forintos juttatásban részesült a Szent Benedek Általános Iskola, Középiskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium miskolci tagintézmény megújítására.

A Matura Alapítvány a szendrői és a szikszói oktatási intézményeit fejlesztheti összesen mintegy 300 millió forintból.

A Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy „fejlesztések Tiszaroffon a cselekvésközpontú tanulásszervezés érdekében” címen nyert 57 millió forintos pályázati támogatást, a Diana Vadász- és Felnőttképző a csongrádi oktatási intézményének kollégiumát teheti komfortosabbá 189 millió forintból, az Országos Roma Önkormányzat pedig mintegy 300 forintot költhet a tiszapüspöki általános iskola fejlesztésére.

Három évig küzdött a bukás ellen Gruevszki, és Orbán végig segítette – itt az Átlátszó összes cikke a témában

$
0
0

Az Átlátszó évek óta követi Nikola Gruevkszki történetét Macedóniában, aki 2006 és 2016 között volt hazája miniszterelnöke. A Kreml-barát Gruevszkinek egy 2015-ben kezdődött súlyos politikai válság söpörte el a hatalmát, hiába próbálta foggal-körömmel megtartani a miniszterelnöki széket. Politikai szövetségese, Orbán Viktor eközben mindvégig kitartott mellette, és a bukás után sem hagyta magára barátját, hiszen Gruevszki politikai menedékjogot kapott hazánkban. Összegyűjtöttük a Gruevszki-ügyről az elmúlt években az Átlátszón megjelent cikkeket.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!
Támogatom

Orbán az elmúlt években sem csak erkölcsileg támogatta Gruevszkit. Az Investigative Lab Macedonia és az Átlátszó közös oknyomozásából kiderült: a magyar kormányzati körökhöz közel álló emberek médiacégeket vásároltak Macedóniában, amelyek ezután segítettek a „sorosozós” propaganda terjesztésében.

Cégiratokból kiderült: Schatz Péter, a Szlovéniában is terjeszkedő Ripost társtulajdonosa, és egy másik egykori MTVA-s vezető, Adamik Ágnes az elmúlt évben többségi tulajdonrészt szereztek több mint féltucat macedón sajtótermék kiadóiban. A kormányközeli magyar befektetők által kiszemelt macedón médiatermékek hosszú ideje támogatják a konzervatív VMRO-DPMNE korábbi macedón kormánypártot, és gyakran terjesztenek provokatív tartalmú álhíreket ellenzéki és civil csoportok lejáratására.

Macedóniában is médiavásárlásokba kezdett az orbáni propagandagépezet

Kormánypárti médiacégekhez köthető magyar befektetők jelentek meg a korábbi macedón miniszterelnök Nikola Gruevszkit támogató macedóniai médiavállalatokban – derült ki macedón oknyomozó újságírók által megszerzett cégiratokból. Schatz Péter, a Szlovéniában is terjeszkedő Ripost társtulajdonosa, és egy másik egykori MTVA-s vezető, Adamik Ágnes az elmúlt évben többségi tulajdonrészt szereztek több mint féltucat macedón sajtótermék kiadóiban.

Illegális lehallgatás, zsarolás, választási csalás

Gruevszki bukásában és a 2015-ös macedón belpolitikai válság kirobbanásában a legfontosabb szerepe annak volt, hogy kiderült: a VMRP-DPMNE kormány közel húszezer állampolgárt hallgatott le illegálisan. Ez pedig úgy derült ki, hogy két macedón hírszerző egyszerűen besokallt, és nyilvánosságra hozta, mi történik.

Az egyikükkel, Gjorgi Lazarevszkivel az OCCRP készített interjút, amely az Átlátszón olvasható magyarul. Lazarevszki 2008 óta tudott a bírósági jóváhagyás nélküli lehallgatásokról. Amikor megtudta, hogy különleges erők razziáztak a kormánnyal szemben kritikus csatornánál, az A1 TV-nél, besokallt. Lazarevszki egyik kollégája, Zvonko Kosztovszki is részt vett az illegális lehallgatásokban, de neki is ellenérzései voltak, ezért ketten együtt kidolgoztak egy tervet. Kosztovszki titokban másolatot készített a problémás felvételekről, Lazarevszki pedig kivitte a titkosított fájlokat az épületből, és egy privát számítógépen feloldotta a titkosításukat.

A két hírszerző gyakran alig hitt a fülének: a felvételek korrupcióról, ügyészek, bírók és a média kormányzati befolyásolásáról, vállalkozások megzsarolásáról, politikai indíttatású letartóztatásokról, és választási csalásról árulkodtak. Sőt, egy gyilkosság eltusolására tett próbálkozásokra is fény derült belőlük. Munkájuknak köszönhetően a macedónok meghallgathatták, ahogy a kormánytagok a felvételeken utasításokat adnak ellenzéki politikusok megverésére, a rezsim ellenlábasainak tulajdonában lévő ingatlanok felgyújtására, valamint elhangzottak halálos fenyegetések és korrupt ügyletek részletei is.

Több százezer lehallgatott telefonbeszélgetést szivárogtatott ki a macedón hírszerző, hogy megdöntse a kormányt

Gjorgi Lazarevszki, a tapasztalt macedón hírszerző számára az volt az utolsó csepp a pohárban, amikor 2010-ben Macedónia egyik utolsó független televíziójánál razziát tartottak. Lazarevszki éveken át figyelte, ahogyan hazája fokozatosan – ahogy ő látta – diktatúrává változik.

A botrány nyomán 2015 februárjától kezdve tüntetéssorozat kezdődött a macedón fővárosban, Szkopjéban, ami hónapok múltán sem csillapodott – akkor erről az Átlátszó Világtérkép blogja is beszámolt. Egy idő után még nagyobb lett a botrány, amikor olyan felvételek is kiszivárogtak, amelyek választási csalásokra utaltak.

Lehallgatási botrány Macedóniában, Szkopjéban minden nap tüntetnek

Közel kétezer ember vonult az utcára május 5-én Macedóniában, hogy a lehallgatási botrányba keveredett miniszterelnök lemondását követelje. A tüntetések továbbra sem csillapodnak, szinte mindennaposak a demonstrációk Szkopjéban, és időnként erőszakos összecsapásokba torkollanak. Az ellenzék pedig továbbra is szivárogtatja a botrányos felvételeket, melyen az ország vezető politikusainak gyomorforgató beszélgetései hallhatók.

Gruevszki emberei már tavaly megpróbáltak Magyarországra szökni

Az egyre dagadó botrány letartóztatásokhoz, bírósági ítéletekhez és kormányválsághoz vezetett. Érdekes módon már tavaly felmerült, hogy a Gruevszki-rezsim tagjai Magyarországra menekülhetnek, ketten ezzel meg is próbálkoztak – de nem sikerült nekik, feltartóztatták őket, mielőtt felszállhattak volna a Budapestre tartó repülőgépre.

Két volt titkosszolgát, Goran Grujovszkit és Nikola Boskovszkit azzal vádolt a macedón különleges ügyészség, hogy olyan összeesküvés résztvevői voltak, mely során Gruevszki és unokatestvére, a titkosszolgálat akkori vezetője, Saso Mijalkov kérésére illegális megfigyeléseket folytattak. 2017 október 18-án a szaloniki reptéren a görög hatóságok tartóztatták fel Grujovszkit és Boskovszkit, amint épp egy Budapestre tartó WizzAir járatra próbáltak felszállni. A menekülők hamis, Hriszto Atanaszov és Nedzbi Hasszán nevekre kiállított bolgár útleveleket használtak.

Ugyanekkor történt az is, hogy a már vád alatt álló Gruevszki egy Orbán Viktortól kapott meghívólevelet lobogtatva próbálta visszakövetelni útlevelét az ügyészségtől. A magyar miniszterelnök egyébként még ekkor, a „végjátékban” is támogatta barátját. Nem sokkal a két titkosszolga szökési kísérlete előtt ugyanis, 2017 szeptember 28-án Gruevszkit meglátogatta Orbán Viktor a macedóniai Ohridban, a hivatalos közlés szerint „magánszemélyként” és „természetesen” egy magánrepülőgéppel utazva.

Orbán ekkor arra bátorította a VMRO-DPMNE tagjait, hogy maradjanak hűek a pártelnökhöz annak ellenére, hogy hatalma egyre gyengül. A magyar miniszterelnök arra bátorította a párttagokat, hogy álljanak ki Gruevszki mellett „ha esik, ha fúj”.

Magyarországon keresnének menedéket a macedón törvények elől menekülők

A macedón jogállam visszaállítását célzó nagy söprögetésben, mely a populista Nikola Gruevszki (a jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Párt vezetőjének VMRO-DPMNE) bukása után kezdődött, a különleges ügyészség (SPO) 19 ügyben emelt vádat kormányzati tisztviselőkkel szemben hatalommal való visszaélés és annak egyéb formái miatt.

Washingtonban „sorosozással” keresett barátokat Gruevszki

Az OCCRP-nek magyarul az Átlátszón megjelent oknyomozó cikkéből kiderült: Macedónia egy amerikai lobbicég segítségével lobbizott Washingtonban és próbálta elhitetni az amerikai fővárosban a törvényhozókkal, hogy a Gruevszki-kormányt megtépázó, 2015-ben indult súlyos belpolitikai válságot igazából Soros György szítja. Kívülről úgy tűnhetett ugyanis, hogy néhány washingtoni kongresszusi képviselő hirtelen nagyon a szívén viseli Gruevszki sorsát és elhiszi, hogy csak a magyar származású milliárdos a bajok oka. Ám kiderült, hogy ez nincs így: a Gruevszki-féle párt, a VMRO-DPMNE emberei járkáltak Washingtonban és ott meséltek a macedón helyzetről olyan politikusoknak, akiket addig egyáltalán nem érdekelt a téma.

Mindezt ráadásul feltehetően az amerikai törvények semmibe vételével tették. Ha ugyanis egy amerikai cég külföldi kormányok vagy cégek megbízásából lobbizik, azt be kell jelentenie és nyilvánosság tennie minden ide kapcsolódó dokumentumot. A Mercury Public Affairs nevű washingtoni lobbicég azonban egy Libertas Foundation nevű alapítványon keresztül dolgozott a Gruevszki-kormánynak, ami szakértők szerint jogellenes, mert segít elrejteni a munka hátterét.

Így rántott be a macedón jobboldal amerikai politikusokat a Soros-ellenes hadjáratába

Korrupció, tömeges illegális lehallgatás és választási csalás vádja miatt vizsgálódnak az egykori macedón kormánypárt, a jobboldali VMRO egyes tagjai ellen hazájukban. A párt azzal vág vissza: csak Soros György próbálja besározni őket.

A Mercury Public Affairs emberei egyébként Budapesten is jártak 2017 nyarán, és felajánlották szolgálataikat a magyar kormánynak is – vagyis azt, hogy segítenek a Soros-ellenes kampányban Európa-szerte. Mint cikkünkből kiderül, a Mercury emberei magával Orbán Viktorral is találkoztak.

A bukás után: irány Magyarország

Gruevszki éveken át küzdött, „sorosozott”, tüntetéseket szervezett és fellebbezett, ám egy pont után nem volt visszaút. Politikailag vége lett, egy bíróság pedig két év börtönre ítélte. Ide azonban nem vonult be, hanem inkább megszökött, majd Magyarországon kért és kapott politikai menedékjogot. Azok számára, akik régóta figyelik Gruevszki politikai küzdelmeit és Orbánnal fenntartott jó kapcsolatát, nem volt meglepő, hogy Budapest segített neki.

Az Átlátszó interaktív térképén végigkövetheti, miként tudott Gruevszki Magyarországra szökni, és itt politikai menekült státuszt kérni. A történetben még mindig sok a kérdés, de a sajtóból egyre világosabb képet kapunk arról, hogy hogyan utaztatta végig a magyar kormány a szökött politikust a balkáni útvonalon: Albániába átszökve, a tiranai magyar nagykövetségen folyamodott menekültstátuszért. Innen pedig magyar diplomaták segítették eljutni egészen Magyarországig, nem is akárhogyan: a magyar diplomáciai képviseletek autóit használva.

Térképre tettük, hogyan szökött Nikola Gruevszki Macedóniából Magyarországra

Interaktív térképen mutatjuk meg, miként tudott a korrupciós ügyeiért két év börtönre ítélt Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök Magyarországra szökni, és itt politikai menekült státuszt kérni. A történetben még mindig sok a kérdés, de a sajtóból egyre világosabb képet kapunk arról, hogy hogyan utaztatta végig a magyar kormány a szökött politikust a balkáni útvonalon.

A PC blogon Rácz András Oroszország-szakértő arról ír: a Gruevszki sorsáról szóló döntés ugyanis a Nyugat és a Kelet közötti választásról is szól. Hiszen macedón-magyar viszonylatban semmi értelme annak, hogy Gruevszkit befogadja Magyarország, nincsen semmiféle olyan külpolitikai cél, amelyet ez szolgálna. Főleg, hogy Gruevszki bukott politikus, aki miatt nem érdemes konfliktust vállalni sem a jelenlegi macedón kormánnyal, sem a nemzetközi szövetségeseinkkel.

„Így tehát egyelőre kérdés marad, hogy pontosan mi lehet-lehetett az Orbán-kormány motivációja az egész üggyel, ha az nem indokolható sem a szövetségi rendszerünk, sem a bilaterális megfontolások alapján. Vajon melyik külföldi partnerénél kívánt ezzel a magyar kormány jó pontokat szerezni?” kérdi a szakértő.

Furcsa időpontban repült a Balkánra az Orbán által is használt magángép

Az Átlátszó szúrta ki azt is, hogy pont a Gruevszki-botrány kellős közepén, november 14-én érdekes útra indult a NER-elit, köztük Orbán Viktor által is használt 17 milliárdos magánrepülő. Csupán egy nappal azután történt mindez, hogy Gruevszki bejelentette, menekültstátuszért folyamodik Magyarországon.

Az OE-LEM lajstromjelű osztrák magángép október 27 és november 14 között Bécsben parkolt.  November 14-én azonban reggel hatkor felszállt Bécsben, fél hét előtt nem sokkal megérkezett Budapestre, majd nyolckor elindult Szerbia fővárosába, Belgrádba, ahol délelőtt fél 9-kor landolt.

Tegnap Belgrádban járt az Orbán által is használt osztrák magánrepülőgép

Október vége óta egészen tegnapig Bécsben parkolt az OE-LEM lajstromjelű luxusrepülő. Tegnap azonban kora reggel landolt Budapesten, majd Belgrádba repült, ahonnan csak délután tért vissza Ferihegyre. Közben a hazájában jogerősen elítélt volt macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki menedékjogot kért Magyarországon, és a macedón hatóságok nem értik, hogy került ide, hiszen már rég bevonták az útlevelét.

A család is menekülni próbált – sikertelenül

A Gruevszki-rezsim kulcsfontosságú elemei voltak az egykori miniszterelnök bizalmasai, akik hasznot húztak a rendszer működéséből. Ezek egyike Gruevszki unokatestvére, Szaso Mijalkov volt, aki az investigace.cz cseh oknyomozó portál, az Átlátszó testvérlapja szerint Prágában is jelentős vagyont halmozott fel. Ráadásul anélkül, hogy ezt vagyonnyilatkozatában bevallotta volna – pedig a titkosszolgálat vezetőjeként ez kötelessége lett volna.

Felmerült, hogy Mijalkov esetleg Csehországba menekülne a felelősségre vonás elől, ám az ő esetében a macedón hatóságok időben reagáltak: az ügyészség javaslatára a szkopjei legfőbb bíróság elfogatóparancsot adott ki Mijalkov ellen. Szerdán a macedón rendőrség őrizetbe vette Mijalkovot egy szkopjei hotelben.

Mijalkov és több tucat más egykori kormányhivatalnok több száz macedón állampolgár törvénytelen lehallgatásának vádjával kerülhet a bíróság elé. Többek között ő volt az, aki kiadta az utasításokat a törvénytelen lehallgatásokra.

Gruevszki unokatestvére, a macedón titkosszolgálat volt főnöke jelentős vagyont halmozott fel Prágában

Bűnszövetkezetben elkövetett pénzmosással, csalással és kínzással vádolta meg a macedón rendőrség Szaso Mijalkov egykori macedón titkosszolgálati főnököt, aki a Magyarországra menekült Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök unokatestvére. A cseh Investigace.cz oknyomozó oldal újságírói szerint fennált a veszélye, hogy Mijalov Csehországba menekül. A férfinak állandó lakcíme és jelentős vagyona is van a cseh fővárosban.

Az Átlátszó Soros Army pólója nagy sikert aratott Szkopjében

Az Átlátszó szempontjából az egész történet külön érdekessége, hogy a Gruevszki ellen 2015-16-ban tüntető macedónok által viselt “Soros Army” pólót mi találtuk ki 2014-ben, korábbról nem találtuk nyomát hasonló pólóknak. Annak idején először csak az átlátszós stábtagoknak, viccből nyomtattunk ilyen pólókat, de azután olyan sokan kérték tőlünk, hogy a rendelhető Átlátszós póló-kínálatban is elérhetővé tettük. Ugyanez a póló-minta tűnt fel aztán Szkopjében a tüntetőkön.

Macedóniában tavaly ilyenkor festékbombáztak a Soros Army pólós tüntetők

Macedóniában 2016-ban az egész fővárost festékbombázták a tüntetők, mégsem ítéltek el senkit garázdaságért. Viszont az ottani kormány ugyanúgy Soros György számlájára írja a tiltakozásokat, mint a Fidesz.

Jön a rabszolgatörvény, 600 millió forintot kaptak a szakszervezetek a Miniszterelnökségtől

$
0
0

Szervezetenként százmillió forint állami támogatást kapott szeptemberben az a hat nagy szakszervezet, amelyek 2012-ben megállapodást kötöttek a kormánnyal. A támogatottak között van az a három szervezet (Liga, MOSZ, MaSzSz) is, akik most tiltakoznak a munkavállalók túlóráinak tervezett emelése ellen.



Társadalmi célú hirdetés

2012. február 22-én írták alá a felek a megállapodást a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának  (VKF) létrehozásáról, melynek tagjai a Kormány, a LIGA Szakszervezetek, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSzOSz), a Munkástanácsok Országos Szövetsége, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ-Coop Szövetség, KÉSZ), a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ).

A VKF-megállapodás szerint a szakszervezeti tagok részére “hatástanulmányok, statisztikai felmérések elkészítése, szakmai tájékoztató tevékenység szervezése, illetve a szakértőknek a Monitoring Bizottság és az eseti szakmai bizottságok munkájában való hatékony részvétele érdekében, a fórum működtetéséhez és tevékenységéhez” a kormány anyagi forrást biztosíthat. 2013-ban megírtuk, hogy a felek éltek is ezzel a lehetőséggel: 2012-2013 között a kormány összesen 600 millió forintot fizetett ki a szakszervezeteknek, azok pedig nem akarták elmondani, hogy mire költötték ezt a pénzt.

Most, közel 3 évvel a VKF-megállapodás aláírása után, 2018. november 20-án a fideszes Kósa Lajos és Szathmáry Kristóf benyújtott egy módosító javaslatot a munka törvénykönyvéhez. A javaslat értelmében

  • a jelenlegi 250 óráról 400 órára növekedne az egy évben elrendelhető rendkívüli munkaidő maximális mértéke, vagyis a dolgozók túlórája
  • a jelenlegi egy év helyett három évre terjesztené ki a felhasznált és fel nem használt munkaórák beosztására vonatkozó munkaidőkeret kialakítását

Az indoklás szerint “A törvény célja – a teljesítendő munkaidő és az üzemidő jobb összehangolása által – a munkavállalók védelme, a változó gazdasági környezetben munkahelyük megtartásának, folyamatos és egyenletes bérkereseti lehetőségüknek biztosítása, és ezzel párhuzamosan a munkáltatók számára a termelés kiszámíthatóvá és tervezhetővé tétele, valamint a megfelelő munkaerő folyamatosan biztosítása”.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASzSz) álláspontja szerint az intézkedés teljesen elfogadhatatlan, mert ha az Országgyűlés elfogadná ezt a törvénymódosítást, akkor a dolgozók jelentős részét a munkaadók szinte tetszésük szerint kötelezhetnék túlmunkára, és lehet, hogy azt csak 2,5 év múlva fizetnék ki nekik. Kordás László, a MASzSz elnöke a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) soron kívüli összehívását kezdeményezi az ügyben.

A villámgyorsan “rabszolgatörvény” címkét kapott módosítás elleni tiltakozásra a kormánypárt cinikusan reagált. A Fidesz-frakció ellenzéki véleményekre reagáló, az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: a magyar gazdaság jól teljesít, az ország tartós növekedési pályára állt, egyre többen dolgoznak, nőnek a bérek, és úgy látják, hogy sokan szívesen dolgoznának még többet. „Ez elől szeretnénk lebontani a bürokratikus akadályokat, hiszen ez a munkahelyteremtés kormánya”fogalmaztak.

A tervezett törvénymódosítás ellen viszont a LIGA Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szakszervezete (MOSZ) is tiltakozik, mert szerintük a kormány 2017 tavaszán megpróbálkozott egy hasonló javaslattal, de akkor azt sikerült megakadályozniuk.

“Értetlenségünknek az az oka, hogy a multinacionális tőke érdekében egyes képviselők a 2017 áprilisában megakadályozott törvénymódosítási szándékot egy annál a kezdeményezésnél is rosszabb változatban próbálják ismét elfogadtatni a Parlamenttel. Egyértelmű választ várunk a kormánytól a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán arra a kérdésünkre, hogy bírja-e a kormány támogatását a munkavállalókat ellehetetlenítő, a magyar munkaerő-piaci viszonyokat, munkaügyi kapcsolatokat szétziláló próbálkozás.”

A dolog pikantériája, hogy a tervezett túlóra- és munkaidőkeret-emelés ellen tiltakozó három nagy szakszervezet tagja a VKF-nek, ami elvileg partneri viszonyban van a kormánnyal, de a jelek szerint az mégsem értesítette őket előre a munkavállalóknak hátrányos törvénymódosításról.

Ráadásul az Átlátszó egyik olvasója által közadatigénylésben kikért szerződések szerint a Miniszterelnökség szeptemberben összesen 600 millió forint támogatást adott a VKF hat szakszervezeti tagjának, köztük a három tiltakozónak is.

A birtokunkba került dokumentumok szerint 100-100 millió forintot kapott így szeptemberben a kormánytól 2018-as feladatainak ellátása érdekében

  • a LIGA Szakszervezetek
  • a Munkástanácsok Országos Szakszervezete
  • Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASzSz)
  • az ÁFEOSZ-Coop Szövetség
  • a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ)
  • és a a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) is.

Ennek fényében nehezen képzelhető el, hogy a kormány komolyan venné a szakszervezetek tiltakozását a dolgozók életét nehezítő törvénymódosítás ellen, és az sem tűnik reálisnak, hogy a szakszervezetek néhány felháborodott közleményen túl bármit tudnának tenni a jogszabály elfogadása ellen. Az ugyanis teljesen nonszensz, hogy az állam nagy összegű anyagi támogatást nyújt a szakszervezeteknek, amik (elvileg) a munkavállalók érdekeit képviselik a részben állami munkaadókkal és magával az állammal szemben.

Címlapkép: A Cafeteria visszaállításáért rendezett szakszervezeti demonstráció résztvevői vonulnak az Alkotmány utcában, a Kossuth térre 2018. november 6-án. MTI/Szigetváry Zsolt

Újabb lobbistát fogadott fel a magyar kormány Washingtonban 50 ezer dollárért

$
0
0

Újabb lobbistát fogadott fel a magyar kormány Washingtonban: a Barnes & Thornburg ügyvédi iroda egyik embere két és fél hónapon át dolgozik majd a követségnek, és ezért 50 ezer dollárt, azaz mai árfolyamon számolva több mint 14 millió forintot kap.



Társadalmi célú hirdetés

Az amerikai igazságügy-minisztérium adatbázisába feltöltött szerződésből derült ki, hogy egy indianapolisi székhelyű, de washingtoni irodával is rendelkező ügyvédi iroda, a Barnes & Thornburg segíti hazánk washingtoni követségének munkáját november 7-e óta. A szerződés január 21-ig fogadja fel a céget összesen 50 ezer dollárért. A szerződésről először a washingtoni Politico adott hírt.

A szerződés szerint a munka során a cég az amerikai kormányzati kapcsolatokban segíti majd a követséget a vallásszabadság és a bevándorlás kérdéseiben.

A munkát a cég egyik washingtoni partnere, Craig S. Burkhardt végzi majd. A cég honlapján található életrajta szerint szakterülete a külföldi klienseknek végzett lobbizás, különösen a végrehajtó hatalommal, azaz a Fehér Házzal való kapcsolattartás; a 2016-os választások idején dolgozott a Trump-kampánynak és a beiktatás előtt is segítette az elnökség átvételére készülő Trump-csapat munkáját. A honlap szerint Burkhardt rendszeres kapcsolatot ápol a Fehér Ház több emberével is.

Burkhardt kétszer is volt a republikánus jogászok egyesületének az elnöke. George W. Bush elnöksége idején pedig Burkhardt a Fehér Ház technológiai ügyekért felelős jogásza volt.

A magyar kormány 2014-ben fogadta fel Connie Mack egykori floridai repulikánus képviselőt lobbistának, akinek cégei a Századvéggel konzorciumban négy évre írtak alá egy washingtoni mértékkel is magas összegű, ötmillió dolláros szerződést. A Századvég a pénz harmadát vitte el, Macknek havi 18 millió forintnak megfelelő összeg járt. Ez a szerződés idén ősszel járt le, és információink szerint nem hosszabbították meg.

Tavaly pedig Donald Trump izraeli kampánytanácsadóit fogadta fel három, az Egyesült Államokban működő magyar külképviselet. A BSI Public Affairs havonta összesen 12 millió forintot kapott a washingtoni, a chicagói és a Los Angeles-i képviseletektől, a szerződés pedig hat hónapra szólt.

Trump izraeli lobbistái havi 12 millió forintért konzultálnak amerikai magyar külképviseletekkel

Fél év alatt legalább 73 millió forintot fizetett ki Magyarország izraeli lobbistáknak, hogy az Amerikai Egyesült Államokban segítsék az ottani magyar diplomáciai képviseletek munkáját. Elsőre logikátlannak tűnik, hogy a magyar kormány izraeliektől várja, hogy végre javuljon a kapcsolata az amerikai kormánnyal.

Kiemelt kép: A Fehér Ház. Fotó: Zach Rudisin/Wikipedia

A Belügyminisztérium nem tudja, mikor lépett be Magyarországra Nikola Gruevszki

$
0
0

Nikola Gruevszki a Miniszterelnökség közleménye szerint különleges eljárás során nyújtotta be a menekültkérelmét, de sem a Bevándorlási Hivatal, sem a Belügyminisztérium nem mondja meg, hány embernek tették ezt lehetővé az elmúlt négy évben. A Belügyminisztérium ráadásul azt állítja, hogy nincsenek adatai arról, hogy mikor lépett be Magyarországra a hazájában korrupció miatt két év börtönbüntetésre ítélt volt macedón miniszterelnök. Pintér Sándor belügyminiszter országgyűlési képviselői kérdésre sem válaszolt az ügyben.



Társadalmi célú hirdetés

Nikola Gruevszki 2006 és 2016 között volt Macedónia miniszterelnöke, idén pedig hazájában jogerősen két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték hivatali visszaélés és korrupció miatt. Gruevszkinek 2018. november 8-ig kellett volna jelentkeznie a kijelölt börtönnél, de ezt nem tette meg, ezért elfogatóparancsot adtak ki ellene.

 

Három évig küzdött a bukás ellen Gruevszki, és Orbán végig segítette – itt az Átlátszó összes cikke a témában

Az Átlátszó évek óta követi Nikola Gruevkszki történetét Macedóniában, aki 2006 és 2016 között volt hazája miniszterelnöke. A Kreml-barát Gruevszkinek egy 2015-ben kezdődött súlyos politikai válság söpörte el a hatalmát, hiába próbálta foggal-körömmel megtartani a miniszterelnöki széket.

November 13-án Gruevszki a Facebook-oldalán jelentette be, hogy Budapesten tartózkodik, és menedékjogot kért a magyar hatóságoktól. Ez azért furcsa, mivel a macedón hatóság elvette Nikola Gruevszki útlevelét, macedón személyi igazolvánnyal pedig nem lehet belépni Magyarország területére.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter eleinte nem volt hajlandó részleteket mondani az ügyről, de november 14-én a Miniszterelnökség kiadott egy közleményt, amiben elismerték, hogy Gruevszkit különleges bánásmódban részesítették a magyar hatóságok.

“A magyar hatóságok biztonsági okokból tették lehetővé, hogy Nikola Gruevski – tekintettel arra, hogy 10 évig hazája miniszterelnöke volt – menekültügyi kérelmének benyújtására és meghallgatására a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal budapesti központjában kerüljön sor.”

A magyar hatóságok nem árulnak el semmit

A közlemény másnapján Ferjancsics László, a Vácért Lokálpatrióta Egyesület képviselője adatigénylést adott be a Miniszterelnökségnek, a Belügyminisztériumnak, és a Bevándorlási Hivatalnak is.

Ferjancsics három egyszerű kérdést tett fel a három magyar szervnek:

  • A magyar hatóságok 2015-ben, 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban hány főnek tették lehetővé, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal budapesti központjában nyújtsa be a menekültügyi kérelmét, és a meghallgatására is ott kerüljön sor?
  • Hány fő volt, akinek biztonsági okokból tették ezt lehetővé a magyar hatóságok?
  • Hány fő volt, akinél ez meg is valósult, tehát aki a menekültügyi kérelmét a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal budapesti központjában nyújtotta be, és meghallgatására is ott került sor?

Válaszában a Miniszterelnökség, a Belügyminisztérium és a Bevándorlási Hivatal is azt közölte, hogy nincsenek nála ilyen adatok.

  • Miniszterelnökség: “A kért adatok tekintetében a Miniszterelnökség nem minősül adatkezelőnek.”
  • Belügyminisztérium: “A közérdekű adatigény megválaszolására a Belügyminisztérium nem rendelkezik adatokkal.”
  • Bevándorlási Hivatal: “A Hivatal által vezetett nyilvántartások nem tartalmaznak adatot az adatigényléssel érintett adatok vonatkozásában.”

Magyar diplomaták segítették a szökésben

Hiába a magyar kormány és hatóságok titkolózása, a macedón, albán, montenegrói és szerb hatóságok közléseinek, valamint a külföldi sajtó munkájának köszönhetően kiderült néhány részlet Gruevszki Magyarországra szökéséről.

A német közszolgálati DW rendőrségi forrásokra hivatkozva villámgyorsan megírta, hogy magyar diplomaták fuvarozták végig Gruevszkit a Balkánon.

Néhány napja pedig már arról írt a DW, hogy Gruevszkit november 8-án látták utoljára Szkopjéban, ahol a Marriott Hotelben lakott, és a szökése előtti három hétben többször is Belgrádban használt magyar diplomataautókat láttak a szálloda parkolójában. Ez pedig arra utalhat, hogy magyar diplomaták segítettek megtervezni neki a szökést, hiába állítják a magyar kormánytagok, hogy nem segítettek kijutni Gruevszkinek Macedóniából, csak Albániától fuvarozták.

A részletek tisztázása érdekében az Átlátszó közadatigénylésben kérte ki a Belügyminisztériumtól, hogy Gruevszki pontosan melyik nap és hány órakor érkezett Magyarországra, de mi is ugyanazt a választ kaptuk, mint Ferjancsics:

“A közérdekű adatigény megválaszolására a Belügyminisztérium nem rendelkezik adatokkal.”

Térképre tettük, hogyan szökött Nikola Gruevszki Macedóniából Magyarországra

Interaktív térképen mutatjuk meg, miként tudott a korrupciós ügyeiért két év börtönre ítélt Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök Magyarországra szökni, és itt politikai menekült státuszt kérni. A történetben még mindig sok a kérdés, de a sajtóból egyre világosabb képet kapunk arról, hogy hogyan utaztatta végig a magyar kormány a szökött politikust a balkáni útvonalon.

A történet további érdekessége, hogy a Gruevszki-botrány kellős közepén, november 14-én, egy nappal azután, hogy Gruevszki bejelentette, menekültstátuszért folyamodik Magyarországon, Belgrádban járt egy a NER-elit, köztük Orbán Viktor által is használt magánrepülőgép.

Az OE-LEM lajstromjelű osztrák magángép október 27 és november 14 között Bécsben parkolt.  November 14-én azonban reggel hatkor felszállt Bécsben, fél hét előtt nem sokkal megérkezett Budapestre, majd nyolckor elindult Szerbia fővárosába, Belgrádba, ahol délelőtt fél 9-kor landolt és onnan aznap délután Budapestre tért vissza. Erről az útról azóta sem derültek ki további részletek.

Tegnap Belgrádban járt az Orbán által is használt osztrák magánrepülőgép

Október vége óta egészen tegnapig Bécsben parkolt az OE-LEM lajstromjelű luxusrepülő. Tegnap azonban kora reggel landolt Budapesten, majd Belgrádba repült, ahonnan csak délután tért vissza Ferihegyre. Közben a hazájában jogerősen elítélt volt macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki menedékjogot kért Magyarországon, és a macedón hatóságok nem értik, hogy került ide, hiszen már rég bevonták az útlevelét.

Az ügy legfrissebb fejleménye az, hogy Pintér Sándor belügyminiszter írásbeli kérdésre sem árulta el, hogy az ő engedélyével lépett-e a volt macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki az országba. Pintér Szél Bernadett független képviselő írásbeli kérdésére válaszolva azzal érvelt, a menedékjogi törvény értelmében az eljárás részleteiről nem adható tájékoztatás, a döntésről is csak a kérelmezőt tájékoztatják.

Heti nyertes: jöhet a nyolc elővárosi motorvonat a MÁV-START Zrt.-nek

$
0
0

Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése, ipari parkok fejlesztése, továbbá agrárlogisztikai centrum létesítése és városrészek rehabilitációja – ezekre költhetnek a Széchenyi 2020 program uniós forrásaiból a legutóbbi nyertesek.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!
Támogatom

2017 óta rendszeresen frissített, könnyen kereshető adatbázisban követjük, hogyan pörgeti ki a kormány a Széchenyi 2020 program uniós forrásait. Az adatbázist itt lehet megnézni. Böngéssz az adatok között, keress rá a lakóhelyedre, nézd meg, ki és mire kapott uniós támogatást, és ha valami gyanús dolgot észlelnél, jelezd nekünk, mi utánanézünk. Az érdekesebb nyertesekről időnként szöveges összefoglalót is közlünk, ez az Átlátszó “Heti nyertes” rovata.

A Széchenyi 2020 program keretében 12 ezer milliárd forint áll rendelkezésre, ebből most 39 milliárd forintot hívhat le a MÁV-START Zrt. az IKOP-keretből nyolc elővárosi motorvonat beszerzésére, amelyet már korábban beharangoztak.

A program révén önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése történhet meg Szegeden; idősek otthona, a polgármesteri hivatal Széchenyi Téri épületei, valamit nyolc óvoda és egy bölcsőde részesült támogatásban összesen mintegy 2,5 milliárd forintból.

Szintén energetikai fejlesztést lehet végrehajtani Szombathelyen, az Oladi Szakgimnázium és Szakközépiskolában, illetve a Maros és Pipitér Óvodában összesen 635 millió forintért.

Ezeken kívül Kiskunfélegyháza 307 millió forintot fordíthat Bankfalu nevű városrészének az újjászületésére, Nemesgörzsöny 229,2 millió forintért létesíthet agrárlogisztikai centrumot. Dombóvár pedig 95 milliót kapott Mászlony elnevezésű területének rehabilitációjára.

Kőszegen ipari parkot fejleszthetnek 182,6 millió forintból, és szinte ugyanennyit költhet erre Celldömölk is. Ez utóbbi városban a turisztikailag fontos „Vas-paripán a vulkánhoz” projekt is kapott mintegy 220 milliót.

A heti nyertesek között van még az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében a Piarista Rend Magyar Tartománya, amely 500 millió forintot fordíthat a kecskeméti általános iskolájának infrastrukturális fejlesztésére. Legutóbb egyébként éppen EFOP-nyertesekről számoltunk be.

Csikász Brigitta


Így hálálkodott Sorosnak a fideszes káderképző Századvég Politikai Iskola Alapítvány 1999-ben

$
0
0

A Soros Alapítvány tevékenységéért és támogatásáért 1999-ben még a fideszes káderképző Századvég Politikai Iskola Alapítvány elnöke is meleg szavakkal mondott köszönetet. Ma eldőlt, hogy a Nyílt Társadalom Alapítványok után a CEU is elhagyja Magyarországot – érdekes visszaolvasni ezeket a sorokat.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!
Támogatom

 

 

Tele van csúsztatással a Nézőpont Intézet elemzése a balliberális médiatúlsúlyról

$
0
0

Módszertanilag is nagyon kényes, de több kérdést vet fel, mint amit megválaszol. Aki csak a Nézőpont Intézet számait olvassa, arra a következtetésre juthat, hogy itt minden a legnagyobb rendben van, miközben az elérésen kívüli legfontosabb kérdés továbbra is az, hogy akármekkora is legyen a kormánypárti média részesedése, fogyasztói találkoznak-e kormánykritikus cikkekkel, véleményekkel akkor, ha csak a kormánypárti média ér el hozzájuk.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Én mindig nagyon örülök, ha friss nézettségi, hallgatottsági adatok derülnek ki, nagy kincs ez manapság, mivel nem minden földi halandó fér hozzá ezekhez az adatokhoz. Ezért is örültem, hogy a Nézőpont Intézet médiakutató lába, a Médianéző az új kormánypárti médiaholding megalakulása után mintegy megsegítve a Gazdasági Versenyhivatal és a Médiahatóság dolgát, adatokkal igyekezett alátámasztani, hogy a kormánypárti médiát bekebelező alapítványmonstrum, a Közép-Európai Sajtó- és Média Alapítvány (KESMA – megj: a sajtó is média, de mindegy is) létrejötte ellenére továbbra is balliberális médiatúlsúly van. Ezzel időről-időre bepróbálkozik valaki a kormány közeléből, aztán helyre kell rakni, de ettől még a friss adatok akár új megvilágításba is helyezhetnék az eddigi tudásunkat, illetve a tudásunk hiányát.

A Médianéző elemzése először megpróbálja a KESMA-t nemzetközi kontextusba helyezni, amely olyan pazar gondolatot is tartalmaz, miszerint az RTL Csoportot is birtokló Bertelsmann Alapítvány, idézet következik: „az alapító szándéka szerint a versenyelv, az egyéni szabadság és a szolidaritás oldalán áll, amely értékek kimondatlanul, mégis egyértelműen a balliberális ideológiai világképnek feleltethetők meg”, majd hozzáteszik, hogy „kereszténységről, Isten-hitről, családról és hazáról nem esik szó a célok között”. Ez nyilván elég nevetséges megállapítás attól függetlenül, hogy a Bertelsmannról egyébként mit gondolunk, én például kevés jót.

De hogy végre a lényegre térjünk, nézzük, mit-mivel hasonlít össze a Nézőpont. Az elején kapunk egy mintát a vizsgált médiumokból, eszerint a Nézőpont A KESMA esetében minden közéleti médiafelületet vizsgált, és ehhez hozzásorolták a vállaltan kormánybarát Demokrata, pestisrácok.hu és Magyar Hírlap újságokat továbbá a TV2 és a Super TV2 legnézettebb hírműsorait. A kormánykritikus médiumok között az RTL Klub és az RTL II, valamint az ATV híradóit, a Klubrádiót, számos hetilapot (168 óra, HVG, Magyar Narancs, stb.), a Népszavát, valamint nagyon sok magas olvasottságú online híroldalt (hvg.hu, index.hu, 444.hu, atv.hu, 24.hu, napi.hu, stb.) vették figyelembe. Első kérdésként mindjárt ott van, hogy a nyíltan kormánypárti közmédia hírműsorai, felületei miért nem kerültek bele a vizsgálatba? Nem tudjuk, hogy a KESMA és a hozzácsapott kormánybarát médiumok esetében egészen pontosan mely elemeket vizsgálták, illetve ahogy az ATV/ATV.hu esetében tették, úgy belevették-e a Magyar Idők vagy a Magyar Hírlap online felületeit?

De nézzük médiatípusokra bontva!

A televízióknál kormánypártinak vették az EchoTV-t, a HírTV-t, a TV2 valamint a Super TV2 műsorait, és bár nem derül ki, de feltételezzük, hogy kormánykritikusként az RTL Klub, RTL II valamint az ATV hírműsorait azonosították. Így hozzák ki, hogy a telezíviós piacon a hírműsorok tekintetében 54 százalékos a balliberális médiatúlsúly. A konkrét adatokat nem osztották meg. Viszont nem vették számításba az elviselhetetlenül kormánypárti közmédia, tehát az M1, M2 és a Duna hírműsorainak nézettségét.

A rádiók esetében kormánypártinak a KarcFM-et és a Gongot vették, ezekkel szemben antagonistaként a Klubrádiót nevezték meg, így kijött, hogy a Klubrádió 53 százalékkal veri a kormánypárti rádiókat. A Nézőpont nagyvonalúan nem említi az Andy Vajna tulajdonában lévő Rádió1 hálózatot, amelynek van hírszolgáltatási kötelezettsége és ahogy a legtöbben, ők is az MTI híranyagait olvassák fel. Továbbá szintén nem számolják bele a kormánypártiba a közszolgálati Kossuth rádiót és Petőfi Rádiót sem.

A nyomtatott sajtó esetében azt választotta a Médianéző, hogy egy kalap alá vette a napilapokat, hetilapokat és az ingyenesen elérhető Lokált, továbbá a kormánypárti lapok 991207-es összesített példányszáma (nyomtatott példány? Terjesztett? Aktívan vásárolt?) arra enged következtetni, hogy a megyei napilapokat is ide vették. Ebben az egy halmazban 72 százalékos a kormánypárti fölény a Nézőpont számítása szerint. Ha azonban az ingyenesen terjesztett napilapokat nézzük, akkor 100 százalékos, a vidéki napilapszegmensben szintén 100 százalékos lenne a kormánypárti fölény, miközben a hetilapoknál inkább kormánykritikus lenne. Ez azért is fontos különbségtétel, mert a vidéki Magyarország médiafogyasztási szokásai merőben eltérnek akár a városi, akár a fővárosi médiafogyasztási szokásoktól, így érdemes lett volna ezeket különválasztani.

A hírportálok esetében – ahogy ez amúgy sem lett volna meglepetés – valóban kormánykritikus túlsúly van. Itt konkrétan 71 százalékos lett a kormánykritikus médiafölény a Nézőpont szerint, ez a mi számításaink szerint már tavaly is kevesebb volt (63 százalék), de ettől még itt valóban többségben vannak a kormánykritikus médiumok.

Ezt az adathalmazt szépen összeadva végül a Médianéző arra a következtetésre jut, hogy a KESMA vs. kormánykritikus médiumok elérése 33 és 67 százalékos, az egyéb kormánypárti médiumokkal kiegészült KESMA elérése pedig 41 százalékra nő, szemben a kormánykritikusok 59 százalékával. Majd mellékelték hozzá ezt az adatvizualizációs szempontból is pazar diagrampárt.

forrás: Nézőpont Intézet / Médianéző

Hogy mindennek mégis mi a jelentősége? Legutóbb, amikor kormánypárti és kormánykritikus arányokról írtunk, magunkat is óvatosságra intve, önkritikusan jeleztük, hogy így kevés értelme van addig az összehasonlítgatásnak, amíg nem rendelkezünk hiteles, bárki számára elérhető részletes adatokkal, illetve akkor sincs értelme, ha ezeket az adatokat szimplán összeadogatjuk, mindenféle demográfiai, keresztolvasottsági adatok nélkül. Hozzáteszem, hogy sem a GVH, sem pedig a Médiatanács nem hozhatna semmilyen médiapiaci döntést ilyen jellegű mélyfúrások nélkül, de most úgy tűnik, hogy a Nézőpont Intézet mintha megágyazna egy esetleges versenyhatósági döntésnek. A vizsgált médiumok listája nem átlátható, nem következetes, a közszolgálati médiával nem számol, nem érzékeny a különböző szegmensekre, nem számol sem demográfiával, sem keresztolvasottsággal, sem a finanszírozás fenntarthatóságával, illetve azzal a ténnyel, hogy a KESMA, ahogy az oda eddig nem csatlakozó kormánypárti médiumok lényegében nem piaci alapon működnek, mivel többségében az állam tartja fenn őket közpénzből.

A KESMA konstrukciója akármilyen médiaarányok mellett is felveti azt a kérdést, hogy a GVH szerint összpontosulhat-e egyetlen kézben bizonyos részpiacok 40-70, esetenként 100 százaléka? Ha a Médianéző számításait nézzük, úgy a teljes médiapiac elérésének 33 százaléka kerülne egy kézbe, és nyilvánvalóan ezt a koncentrációt csak úgy lehet elméletben egyensúlyozni, ha minden olyan hírmédiaszolgáltatót, amely nem a KESMA tulajdonában van, úgy kezelnek, mintha egyetlen balliberális tulajdonosa lenne. Ez szintén nem egy tisztességes összehasonlítás.

Aki csak a Nézőpont Intézet számait olvassa, arra a következtetésre juthat, hogy itt minden a legnagyobb rendben van, miközben az elérésen kívüli legfontosabb kérdés továbbra is az, hogy akármekkora is legyen a kormánypárti média részesedése, fogyasztói találkoznak-e kormánykritikus cikkekkel, véleményekkel akkor, ha csak a kormánypárti média ér el hozzájuk.

Bátorfy Attila

Már megint Belgrádba repült az OE-LEM – térképre tettük, merre járnak a fideszes elit kedvenc luxusjárművei

$
0
0

A nagy közérdeklődésre való tekintettel, közszolgálati jelleggel készítettünk egy külön honlapot, ahol megnézhetitek, hol tartózkodik most éppen az Orbán Viktor által is használt 17 milliárd forintos magánrepülő, és a Mészáros Lőrinchez köthető 7 milliárdos luxusjacht. Utóbbi szeptember óta Rijekában áll, de a repülő ma megint Belgrádba ment.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Több hónapos munka után szeptember végén tettük közzé azt a cikkünket, ami bemutatta az Orbán Viktor miniszterelnök által is használt 17 milliárd forint értékű magánrepülőgépet, és a Mészáros Lőrinchez köthető, de Homolya Róbert MÁV-elnök által is használt 7 milliárd forint értékű luxusjachtot. Az ügyből elég nagy botrány lett, a kormánykommunikáció napokra összezavarodott a lebukás miatt, majd a propagandamédia támadni kezdett minket.

Orbán Viktor, a magánrepülőgép, a luxusjacht, és a Mészáros-klán – tudjuk, hol nyaraltak idén nyáron

Idén nyáron sokáig követtük két exkluzív jármű, egy magánrepülőgép és egy luxusjacht útját szerte Európában, és közben a magyar kormányzat és holdudvara különböző szereplőire bukkantunk. Lefotóztuk, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök az osztrák lajstromszámú magánrepülőgéppel érkezett haza Budapestre a Videoton bulgáriai meccse után.

Szeptemberi cikkünk óta az OE-LEM lajstromjelű magánrepülő több helyen is járt, ezekről az utakról külön beszámoltunk. A Lady Mrd nevű luxusjacht azonban a cikk megjelenése óta nem mozdult, szeptember vége óta Rijekában horgonyzik. A műhelytitkokban elmondtuk, hogy a repülők és hajók mozgása szabadon és legálisan követhető különböző, ún. trackeroldalakon.

Megértjük azonban, hogy erre sokaknak nincs kedve vagy ideje, ezért közszolgálati jelleggel készítettünk egy külön honlapot, ahol mindenféle keresgélés nélkül megnézhető, hol van éppen az OE-LEM és a Lady Mrd. A dátumválasztó gombra kattintva pedig látható a járművek összes idei útja is, amelyeket korábban már táblázatos formában is közzétettünk. Beállíthattok egy adott napot, vagy egy hosszabb időintervallumot is, és a térképen rajzos formában is megjelennek a kiválasztott utak:

 

Nertravel

Folyamatosan frissülő, naprakész nyilvántartás arról, hogy hol vannak most éppen a fideszes elit kedvenc luxusjárművei. A dátumokra kattintva megnézheted azt is, hogy merre jártak az elmúlt egy évben.

Orbán Viktor miniszterelnök ellen egyébként nem indul vagyonnyilatkozati eljárás a többmillió forint értékű magánrepülős utazás(ok) elfogadása miatt, mert az Országgyűlés mentelmi bizottsága szerint “nem tekinthető ajándéknak egy olyan sportrendezvényre szóló út, amelyen magyarok vagy Magyarország is részt vesz”, és amikor mi lefotóztuk a repülőből kiszállva, akkor épp egy Vidi-meccsről jött haza Bulgáriából az OE-LEM fedélzetén.

Újabb aláírásgyűjtés indul az uniós támogatási források lenyúlása ellen – a Jobbik és az LMP is támogatja a civil kezdeményezést

$
0
0

Hadházy Ákoshoz hasonlóan egymillió aláírást akarnak összegyűjteni egy új kezdeményezés elindítói, hogy visszaszorítható legyen az uniós források megcsapolása. Az akció célja, hogy az Európai Bizottság olyan új jogszabályokat hozzon, amelyek révén fokozottabb ellenőrzésekkel fel lehessen lépni a korrupció ellen azokban az országokban is, amelyek nem csatlakoztak az Európai Ügyészséghez.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Az LMP és a Jobbik is támogatja a „Szüntessük meg a csalást és visszaélést az uniós forrásokkal” elnevezésű európai polgári kezdeményezést, amely néhány hete aláírásgyűjtést indított. A korrupció elleni érdemi fellépés érdekében az európai intézményeket fel kell jogosítani arra, hogy fokozott ellenőrzést alkalmazzanak a tagállamokban – szerepel a december 5-én, a Képviselői Irodaházban megtartott sajtótájékoztató anyagában.

A kezdeményezés képviselője, Keresztény Zoltán elmondta, hogy hét ország kezdeményezte az akciót, mégpedig Magyarország mellett Ausztria, Németország, Belgium, Luxemburg, Franciaország és Svédország. A cél az, hogy egymillió aláírás összegyűljön az Európai Unión belül 2019. szeptember 27-ig. Ha ez sikerül, akkor az Európai Parlament meghallgatja a szervezőket, majd az Európai Bizottság hivatalos választ küld, pozitív fogadtatás esetén pedig javaslatot tesz arra, hogy milyen lépéseket kíván tenni a kezdeményezéssel kapcsolatban.

Ez a változás különösen azokban az országokban lesz fontos, amelyek nem vesznek részt az európai ügyészségi együttműködésben, és ugyanakkor az uniós költségvetés nettó haszonélvezői. Mindez kiterjedne a finanszírozási és beszerzési döntések előzetes ellenőrzésére a kockázatos területeken. Keresztény Zoltán megjegyezte, olyan változtatásokat szeretnének elérni, hogy amennyiben személyekkel vagy szervezetekkel szemben felmerül a gyanú, hogy megcsapolnák az uniós forrásokat, akkor a pénzt ne is utalják ki nekik.

És hogy miért fontos, hogy minél több magyar ember álljon a kezdeményezés mellé? Többek között azért – hangsúlyozta Keresztény Zoltán –, mert ha nem lenne korrupció Magyarországon, akkor például minden család két hétig nyaralhatna ingyen az Adrián.

A korrupció mindig is a politika velejárója volt, az elmúlt években azonban már rendszerek kezdtek épülni a közvagyon, így az európai források megcsapolására is – áll a sajtóanyagban. A jelenlegi magyar rendszer egyik pillérét jelentik a megcsapolt uniós források, az EU tehetetlen, a magyar ügyészség pedig falaz a kormánynak. Így nem véletlen, hogy a magyar kormány nem kíván csatlakozni az Európai Ügyészség intézményéhez sem, amely éppen az ilyen, EU-s forrásokat érintő korrupciós ügyekben lenne hivatott fellépni és intézkedni.

Amennyiben a kezdeményezés célt ér, akkor az EU intézményei azokban az országokban is határozottabban tudnának fellépni az uniós pénzekkel való visszaélés esetén, melyek nem csatlakoztak az Európai Ügyészséghez.

Our initiative aims to prevent anti-EU, corrupt regimes from using EU funds to preserve their power. Help us reach 1 million signatures!

In this quickly changing world, the European citizens need a stronger, more efficient and a proactive European Union. That is the only chance of all the EU countries to manage the forthcoming global economic, environmental and political challenges.

És miben tér el ez a kezdeményezés Hadházy Ákos aláírásgyűjtésétől? Abban, hogy a Kúria döntése értelmében az Európai Ügyészségről nem lehet népszavazási kezdeményezést indítani, mivel ez a kérdés a kormány hatáskörébe tartozik. Ezért a Hadházy által kezdeményezett aláírásgyűjtés csak nyomásgyakorlásként szolgálhat, jogi kezdeményezése nincs.

Az európai polgári kezdeményezéssel – bár hosszú folyamat – viszont konkrét lépéseket lehet elérni amennyiben az Európai Bizottság úgy dönt. Ezzel megkerülhető a kormány Európai Ügyészségtől való távolmaradása és az uniós források korrupt elköltésének megakadályozása.

A sajtótájékoztatón az LMP társelnöke, Keresztes László Lóránt és a Jobbik alelnöke, Bana Tibor, aki az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának alelnöke is, azt mondták hogy ők keresték meg a kezdeményezőket, hogy támogathassák az akciót. Bana Tibor azt hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés célja nem bal- vagy jobboldali kérdés, hanem közös érdek. Mindkét politikus arról beszélt, hogy érdemi lépéseket kell tenni azért, hogy az EU-s források felhasználása átláthatóbb legyen.

Csikász Brigitta

A fotó a szerző felvétele.

Hadházy: milliárdokért vett ingatlanokat a paksi ipari park, fideszesek járhattak jól

$
0
0

A korábban önkormányzati, ma már állami tulajdonban lévő, a paksi ipari parkot üzemeltető PIP Nonprofit Kft. 2017 óta majdnem 5 milliárd forint értékben vásárolt ingatlanokat Szekszárdon, Pakson és Fadd-Domborin. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő szerint a politikailag jól helyezkedő tulajdonosok az ügyleten sokat kereshettek, emiatt feljelentést tesz. 

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

“Egyre több információ érkezik arról, hogy kétséges az is, hogy egyáltalán valaha meg tud-e épülni Paks 2., a környéken viszont egészen elképesztő milliárdos ingatlanpanamák indultak el, amelyek mögött nagyon könnyen megtalálhatóak a helyi fideszes kiskirályok” – erről beszélt Hadházy Ákos csütörtöki szokásos korrupcióinfóján.

A képviselő a korábban a paksi önkormányzat tulajdonában álló, ma már állami PIP Közép-Duna Menti Térségfejlesztési Nonprofit Kft.-hoz intézett adatigénylést, melyben arról érdeklődött, milyen ingatlanokat vettek meg az elmúlt években és mennyiért. Így derült ki, hogy ingatlanokra mintegy 5 milliárd forintot költött a Paksi Ipari Park üzemeltetője. Miután Hadházy megkapta a választ, utánanézett annak is, hogy kihez köthetők ezek az ingatlanok. 

Forrás: Hadházy Ákos

Az egyik bevásárlás értéke 1,8 milliárd forint volt. Hadházy szerint ezért a pénzért a PIP a “több, mint egy évtizede elhagyott, lepusztult, kibelezett szekszárdi Húsipar telephelyét” vette meg a Cseppkő Zrt.-től. Az eladó cég tulajdonosai között – különböző vállalkozásokon keresztül – megtalálható Póla Zoltán és felesége is. Póla Hadházy szerint a szekszárdi polgármester bizalmasa, egyben a Tolna Megye 1. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottságának elnöke.  

További érdekesség, hogy a Cseppkő Zrt. két cégjegyzékszámmal is jelen van a nyilvántartásban, az elsőt törölték. A képviselő úgy véli, ennek az az oka, hogy a címen, ahová először bejegyezték, “a helyi fideszes nagykutyák ingatlanozással és trafikozással foglalkozó céghálózata” található.

Forrás: Opten

A kérdéses címre jelenleg, illetve korábban bejegyzett vállalatok tulajdonosai között van Kapitány Zsolt (Pannon-Immo Kft.), valamint Fajszi Lajos (Ingatlankorzó Kft.), aki jelenleg is kültag egy trafikos cégben. A Tolna megyei közgyűlés alelnökét ugyancsak Kapitány Zsoltnak hívják, korábban pedig szekszárdi önkormányzati képviselő volt egy bizonyos Fajszi Lajos. Hadházy szerint mindketten Horváth István képviselő, korábbi polgármester legszorosabb bizalmasai.

Hadházy azt mondta, hogy az ügyben feljelentést tesz hűtlen kezelés gyanúja miatt, szerinte ugyanis a Cseppkő Zrt. tulajdonosai igen jól járhattak a vásárlással. A társaság egy árverésen vehette meg a telephely egy részét, a teljes területre a kikiáltási ár 1,6 milliárd forint volt, azt viszont nem tudni, hogy végül mennyit fizettek érte. 

Hadházy szerint nem sokat, az ingatlan korábbi tulajdonosának bevétele ugyanis az árverés évében 300 millió forint körüli összeg volt, ebből a független képviselő azt a következtetést vonta le, hogy a Cseppkő Zrt. nagy valószínűséggel ennyiért juthatott hozzá a területhez, amiért végül 1,8 milliárd forintot fizetett a PIP. 

“A Cseppkő Zrt. tehát 1,5 milliárd forintot kereshetett” – vélekedett Hadházy Ákos. 

Megnéztük mi is, hogy alakultak a Hadházy által említett M-Ingatlan Amida Kft. bevételei. Az összes bevétel 342 millió forint volt, a vételár ugyanakkor konkrétan nem szerepel a kiegészítő mellékletben, így azt sem tudni, ki, mennyire járt jól. Kerestük az érintetteket e-mailben, egyelőre nem reagáltak kérdéseinkre.

Hadházy szerint az is felháborító, hogy a PIP Nkft. egy másik földterületet is megvásárolt 1,87 milliárd forintért. Itt az ár szúrt szemet a képviselőnek, számításai szerint ugyanis az négyzetméterenként 10 ezer forint. “Ez az ár akkor is egészen elképesztő, ha a 15 hektáros prérit az önkormányzat belterületté nyilvánította” – közölte.

Hogyan mondjuk el médiaszakos hallgatóinknak politizálás nélkül, hogy a kormánypárti média a kommunista modellre hasonlít?

$
0
0

Az Orbán-kormányok médiarendszerének leírására és megragadására is számos fogalom született eddig, részben a politikatudomány fogalomkészletéből kölcsönözve, részben önálló invenciók bevezetésével. Így például az első Orbán-kormány (1998-2002) médiapolitikájából adódó átrendezési kísérletet nevezték már berlusconizációnak, a 2010 óta alakulóban lévő rendszert pedig illiberális, irányított, lekötelezett és hűbéres médiarendszernek is. Sajnos nem a tudomány tehet arról, hogy a kormány azzá tette a magyar médiát, amivé.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Előzmények

1. A Századvég stratégiai igazgatója, továbbá a 888.hu kormánypárti sajtótermék főszerkesztője, G. Fodor Gábor a Facebookon, majd az Origónak írt publicisztikájában is azt követelte, hogy az egyetemen a tanárok ne politizáljanak, ami alatt azt értette, hogy az egyetemen a tanárok ne bírálják a kormányt (az ellenzéket esetleg lehet?) mert nem az a feladatuk. Az ő feladatuk a tudás átadása, pont. A bírálat abból indult ki, hogy az ELTE médiaszakának hallgatója a 888.hu-ra írt egy véleményt, amelyben kifejtette, hogy a tanszék vezetője, Hammer Ferenc az egyik órán csúnyákat mondott a kormányról és ráköhögte hallgatótársaira a balliberalizmust. A 888.hu arra buzdította eztán az egyetemistákat, hogy ha azt tapasztalják a saját egyetemeiken, hogy a tanárok, oktatók politizálnak az órákon (értsd ismét: csúnyát mondanak a kormány politikájáról, balliberálisok merészelnek lenni, stb.), úgy nyomják fel őket akár anonim módon is a lapnál.

2. A múlt héten jelentették be, hogy a kormánypárti média nagy részét egyetlen kézbe összpontosítják, így a megalakuló Közép-Európai Sajtó- és Média Alapítvány (KESMA) összesen közel 480 médiacímet fog kiadni, köztük a 888.hu-t is. Tegnap pedig a miniszterelnök kézjegyével ellátott rendeletben ezt az egészet „nemzetstratégiai” jelentőségűvé minősítette, így sem a Gazdasági Versenyhivatal, sem pedig a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság nem vizsgálhatja, hogy egy ekkora médiacég létrejötte sérti-e a versenyt, egyes részpiacokon monopolhelyzetbe kerül-e, stb. Azt tudjuk elképzelni, hogy a GVH előre jelezte, hogy erre már nem tudják ráütni, hogy oké, és talán a médiahatóság is megüzente, hogy van egy médiatörvény, amelynek tulajdonra vonatkozó korlátozásait nem lehet a végtelenségig a kormány érdekei szerint félremagyarázni. Szóval ez volt az a határ, amire már ők is nemet mondhattak, így születhetett meg az ötlet, hogy akkor kivonják a törvényi felügyelet alól az egészet.

Mit mond a magyar médiáról a médiatudomány?

Ahogy a politikatudomány is megkísérli rendszerezni és kategorizálni a különféle politikai berendezkedéseket, rezsimeket, úgy a médiatudomány egyik ága, a médiarendszer-elmélet is így tesz a különféle médiapolitikákkal. Számba veszi az egyes országokra, régiókra jellemző sajátosságokat, majd a közös jellemzőkkel rendelkezőket elnevezi valahogy.

Az egyik első, és máig a legtöbbet idézett médiarendszer-elmélet Fred Siebert, Theodor Peterson és Wilbur Schramm szerzőhármas először 1956-ban megjelent The Four Theories of Press könyve volt. A történeti áttekintést adó tanulmányukban részben a második világégéshez vezető utat is elemezve alapvetően négy típusú sajtórendszert (akkor még sajtórendszerről beszéltek) különböztettek meg. Az autoritert, a libertáriust, a társadalmifelelősségvállalót és a szovjet/kommunista-típusút. Ennek a négy típusnak egy táblázatba összefoglalva ezek a jellemzői:

Természetesen nagyon kevés ország van, illetve volt, ahol ezek a típusok vegytisztán és kizárólagosan jelentkeznek, és vannak olyan médiarendszerek, ahol ezek a típusok egymás mellett élnek-éldegélnek, legalábbis megpróbálnak.

Ezek a kategóriák a magyar médiatérben egyelőre együttesen érvényesülnek, de a polarizálódott, tekintélyelvű társadalmakban mindinkább a két középső kategória, tehát a libertárius és a társadalmi felelősségvállaló modell kárára erősödnek meg a tekintélyelvű és a szovjet-kommunista modell jellemzői. A magyar média egésze egyre inkább a kormány és a miniszterelnök kegyétől függ (szabályozás, állami szubvenciók, állami hirdetések, gazdasági ellehetetlenítés), egyre kevesebb tere van a kormány politikáját bíráló, kritizáló újságírásnak, az egyre kevesebb emberhez jut el, médiában pedig olyan eszközök terjednek el ismét, mint a megfigyelés, besúgás, továbbá jellemzővé vált az újságírásra, mint a hatalom öklére tekinteni. Nézőpont kérdése továbbá, hogy a kormánypárti médiára, különösen a most megalakult Közép-Európai Sajtó- és Média Alapítványra magántulajdonként tekintünk-e a továbbiakban, hiszen nem pusztán a rendeletben megfogalmazott “nemzetstratégiai jelentőség” jogosítvány, hanem létrejöttét részben az állam finanszírozta, fenntartásukat pedig jelentős részből közpénzből oldják meg.

Az összehasonlító médiarendszer-elméletek másik nagy klasszikusa Daniel C. Hallin és Paolo Mancini 2004-es Comparing Media Systems monumentális könyve (magyarul Médiarendszerek címen jelent meg 2008-ban), amelyben a nyugati és dél-európai demokráciák médiarendszerét különböző változók, mint például a sajtópiac struktúrája, az újságírás professzionalizmusa, a politikai környezet és az állami szerepvállalás mértéke szerint vizsgálták.

Mivel Hallin és Mancini akkor nem foglalkoztak a közép-kelet-európai posztszocialista országokkal, a szerzők nyomán a régió médiakutatói igyekeztek ezt a hiányosságot pótolni, és valamiféle kevert, nyugat és kelet határán lévő, átmeneti, harmadik utas médiarendszert állapítottak meg a régió fejlődésében (lásd például: Dobek-Ostrowska, Glowacki, Jakubowicz and Sükösd eds. Comparative Media Systems. European and Global Perspective2010, Dobek-Ostrowska and Glowacki Democracy and Media in Central and Eastern Europe 25 Years On 2015; Jakubowicz and Sükösd Finding the Right Place on the Map. Central and Eastern European Media in a Global Perspective 2008; Mihejl and Downey Central and Eastern European Media in Comparative Perspective: Politics, Economy and Culture eds. 2012; Bajomi-Lázár Media in Third-Wave Democracies: Southern and Central/Eastern Europe in a Comparative Perspective ed. 2017).

Ezek a retrospektív elemzések utólag több különbözőségre is rámutattak a régión belül. Például Dobek-Ostrowa és Glowacki csoportosítása (2015) szerint Magyarország az átpolitizált médiarendszerű országok közé tartozik Horvátországgal, Romániával, Szerbiával és Bulgáriával együtt. A csoport közös jellemzője a gyenge és labilis demokrácia, a folyamatosan romló teljesítmény a sajtószabadság-rangsorokban, a kereskedelmi szektor vegyes külföldi és hazai tulajdona, a pártos közéleti sajtó és hírmédia pártpolitikai beágyazódottsága, a tulajdonosok kötődése és kitettsége a politikai pártoknak, valamint a külföldi tulajdonosok távolságtartása a közéleti és politikai tartalmaktól. Ugyanakkor a magyar média részben már akkor számos közös jellemzőt mutatott a szerzők által a tekintélyelvű csoportba sorolt Oroszországgal és Fehéroroszországgal is, mint például a centralizált politikai hatalom, a verseny látszólagossága, a viszonylag még független online média egyre szűkülő tere, az újságírók de facto politikai aktorként való átértelmezése és beállítása.

Az Orbán-kormányok médiarendszerének leírására és megragadására is számos fogalom született eddig, részben a politikatudomány fogalomkészletéből kölcsönözve, részben önálló invenciók bevezetésével. Így például az első Orbán-kormány (1998-2002) médiapolitikájából adódó átrendezési kísérletet nevezték már berlusconizációnak, a 2010 óta alakulóban lévő rendszert pedig illiberális, irányított, lekötelezett és hűbéres médiarendszernek is.

Nyilvánvalóan az Orbán-kormányok intézkedéseinek dinamikája és célja szerint ezek változ(hat)nak, de azért elég sokmindent meg tudunk állapítani a jelenlegi helyzetről. A magyar médiarendszer jelenleg még mindig vegyes és többszereplős, ám az erős és fokozódó állami, kormányzati beavatkozás, a kormánypárti médiának kedvező partikuláris médiapolitika (vö: Bajomi-Lázár), az állam adminisztratív és anyagi erőforrásainak önkényes, a kormánypárti médiának kedvező kisajátítása (állami hirdetések, állami banki kölcsönök, lebegő szabályozás), a kritikus média újságírói és tulajdonosai ellen indított szovjet-típusú kompromat-kampányok, egyes független vagy kritikus újságírók megfigyelése, és legújabban a kormánypárti média törvényen felül (kívül?) helyezése nagyjából egy irányba mutatnak.

Mindennek természetesen jelentős hatása van az újságírói normák, etikai szabályok átalakulására is. A kormánypárti újságírók tevékenységének leírásához érdemes hozzájuk is fordulni, hiszen öndefinícióik és apológiáik szerint ők maguk politikát csinálnak, harcosok, akik a ravaszon tartják az ujjukat és ha kell, késlekedés nélkül lőnek. Állításaik szerint nincs olyan, hogy független, érdek nélküli újságírás, minden újságíró politikai érdekeket szolgál, az önkritika, az önreflexió és a kormánykritika a gyengeség jele, az ideológiák és politikák háborújában pedig minden eszköz megengedett. A kormánypárti újságírók szövegeit elemezve arra tudunk jutni, hogy állandó a háborús, agresszív retorika, a moralizálás megvetése, a tény- és tudományellenesség, a nőellenesség, a férfiasság heroizálása, a feltétel nélküli kormányhűség, a cinizmus, a nacionalizmus, etnocentrizmus és az alig burkolt rasszizmus. Ezeknek egy részét saját magukról büszkén állítják.

Eszközeik között megtaláljuk a központosított, kampányszerű tartalomelőállítást, a kompromat-kampányokat, stigmatizációt, listázást, az államvédelmi szolgálatokkal való szoros és félillegális együttműködést, a hírek, képek meghamisítását, az önkényes definíciókat, a cikkek utólagos, jelöletlen átírását, új szakértők feltalálását. Szintén ezeknek egy részét saját magukról büszkén állítják.

Ez nem azt jelenti, hogy ezek egy része kizárólag a kormánypárti médiára lenne jellemző. Ha azonban valaki kinyit egy újságíráselméleti könyvet, vagy elolvas egy újságírói szerepekről, öndefiníviókról szóló kutatást (lásd például Bill Kovach és Tim Rosenstiel The Elements of Journalism. 2001, Thomas Hanitzch Professional Identity and Roles of Journalists. 2017), elég jól képbe kerülhet arról, hogy a kormánypárti újságírók valójában nem újságírást csinálnak, hanem valami mást.

A magyar média az egyetemi közegben

Az egyetemi médiaszakok természetesen médiatudománnyal is foglalkoznak. A fentebb leírt jelenségek most történnek velünk, ebben az országban történnek velünk, és a történéseket tudományos módszerekkel lehet vizsgálni. Aligha lehet úgy tenni, mintha nem történne semmi körülöttünk, ahogy a tudományoknak, úgy a médiatudománynak is reagálnia kell, illetve érdemes ezekre a folyamatokra. Nyilván sok minden majd évek, talán évtizedek során fog igazán kontúrt kapni, viszont a médiatudománynak már jelenleg is vannak válaszai a jelenre (és sokmindenre meg nincsenek válaszai).

Öt évvel ezelőtt(!) már volt egy apróbb hullám az ELTE médiaszakán tanított tudomány ellen, akkor az egyik szerző azon szomorkodott, hogy a tomboló balliberalizmus mellett az ELTE médiaszakán nem lehet keresztény, családcentrikus, konzervatív és nemzeti kultúra- és médiaelméletekről tanulni. Ahogy akkor is, most is csak azt lehet mondani, hogy nincs olyan, hogy keresztény szempontú, családszempontú, vagy nemzeti szempontú médiatudomány. Jelenségek vannak, amelyeket különféle módszertanokkal lehet vizsgálni, és az eredményeket különféle szempontok szerint értelmezni.

A médiatudomány, nem csak és nem főként a hazai, hanem a nemzetközi, elég jól el tudja helyezni a jelenlegi magyar médiarendszert. Lehet azt mondani, hogy a világ médiakutatói egységesen szövetkeztek például az Orbán-kormány ellen. Ezt állítja Putyin, Erdogan és sok más jómadár is, ha kijön egy újabb kutatás, elemzés (lásd a lefrisebbet, a Media Pluralism Monitor 2017-et), összehasonlító elmélet vagy sajtószabadság-rangsor. Lehet ezt csinálni, de a tudomány ezzel nem tud foglalkozni. Adatokkal, jelenségekkel tud, és nem lehet tekintettel az autoriter vezetők és rajongóik érzékenységére.

Azt is lehet állítani, hogy csupán balliberális kutatók jutnak hasonló következtetésre. Ezt állítani tudatlanság. Nagyon sok konzervatív és keresztény kutató jut ugyanarra, vagy hasonló a következtetésre a magyar médiarendszert illetően, mint mondjuk baloldaliak vagy liberálisok. Emellett pedig hatalmasakat tudnak vitatkozni az állami beavatkozás ideális/optimális mértékéről, a médiaszabályozás kérdéseiről, a tulajdonosi koncentráció korlátainak százalékairól, gyerekvédelemről, médiahatás-elméletekről. A magyar médiarendszerről azonban mintha mégis konszenzus lenne.

Azt is lehetne mondani továbbá, hogy ezek a megállapítások csupán egy sajátos balliberális ideológiai szemszögből érvényesek, de ezt ne tekintsük az egyetlen lehetséges mintának. A minta azonban nem önkényes, a minta az alapvető emberi jogokból vezethető le és az eredményeket ahhoz méri, hogy ezek az alapvető emberi jogok hogyan és milyen mértékben érvényesülhetnek. Az érvényesülésnek vannak garanciái, mint például a sokszínű médiapiac, a verseny, a tulajdonosi összefonódások korlátozása, hogy a törvényhozó (kormány) és végrehajtó és felügyeleti (esetünkben az NMHH) hatalom szigorú különválasztása. Tudjuk, milyen, amikor ezek nincsenek meg. Elég sok történeti tapasztalatunk van arról, hogy mihez vezethet egy monolit, monopolisztikus, egy vezető akaratának teljes mértékben kiszolgáltatott és/vagy kritikátlan médiatér. Milliónyi áldozata volt és van jelenleg is világszerte.

Sajnálatos, ha akár G. Fodor Gábor, akár a médiaszak hallgatója, akár más azt gondolja, hogy az egyetemi közegben nem szabad tudományról, vagyis médiarendszer-elméletekről, újságíráselméletről, médiapolitikáról, médiajogról, médiahatás-elméletekről egy szót sem szólni. Siebert, Peterson és Schramm könyve 1956-ban jelent meg. Ha van idejük, az évszám szellemében olvassák el. Hátha magukra ismernek benne.

A magam részéről továbbra is fogok ezekről a kérdésekről beszélgetni az egyetemi hallgatókkal.

Bátorfy Attila

Tízmilliókat költ külföldi utazásokra az Országgyűlési Őrség – Erdélybe is járnak focizni

$
0
0

A testület 2013-as megalakulása óta külföldi szakkiállításokra látogattak el, részt vettek különböző sportversenyeken, illetve tűzoltási gyakorlatot vagy díszőri feladatokat végeztek az Országgyűlési Őrség tagjai. Az évek során fokozatosan emelkedett az utazások száma, és persze nőttek a velük kapcsolatos kiküldetési díjak is. Ez az összeg idén már 14,6 millió forintot tett ki – derült ki az Átlátszó közérdekű adatigénylésére kapott válaszból.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

2013. január 1-jével alakult meg az Országgyűlési Őrség, amelynek jelmondata “Szolgálunk hűséggel, becsülettel”. November elején közadatigénylésben kértük ki, hogy a testület megalakulása óta eltelt közel 6 évben milyen kiküldetéseken vettek részt a tagjai.

Az Országgyűlési Hivatal által megküldött válaszból az derül ki, hogy 2013 óta összesen negyven kiküldetésük volt, amelyekre összesen 35,5 millió forint közpénzt költöttek.

  • 2013-ban 3 utazás összesen 591.655 forint
  • 2014-ben 5 utazás összesen 2.470.076 forint
  • 2015-ben 5 utazás összesen 3.233.900 forint
  • 2016-ban 4 utazás összesen 5.213.406 forint
  • 2017-ben 13 utazás összesen 9.420.857 forint
  • 2018-ban 10 utazás összesen 14.629.223 forint

Az Országgyűlési Őrség megalakulásának évében a testület Híradó és Biztonság-technikai Osztályának vezetője ment ki Brüsszelbe két alkalommal az ET ENPPF (közéleti személyiségek védelmével kapcsolatban kijelölt kapcsolattartó egységek) szakértői ülésére. Egy objektumőr pedig 4 napra Belfastba utazott el a Word Police and Fire Games nevű versenyre. Ennek a három kiküldetésnek a díja mintegy 600 ezer forint volt.

2016-ban megugrottak a költségek

2014-ben, 2015-ben és 2016-ban nagyjából ugyanannyi kiküldetés volt, ugyanakkor az utazások költségei szépen emelkedtek. Az előző két évben 5-5, míg 2016-ban 4 hivatalos külföldi út szerepel a tájékoztatásban. Összegek tekintetében pedig a fenti felsorolásban szereplő adatokat adták meg, amelyekből látszik, hogy 2016-ra 5,2 millió forintra nőttek a kiküldetések költségei.

2014-ben az objektumvédelmi igazgató 4 napos berlini konferencián való részvétele került a legtöbbe, arra mintegy 609 ezer forintot fizettek ki. Az igazgatónak abban az évben volt egy másik kiküldetése is. Akkor Varsóban és Lisszabonban járt a Híradó és Biztonság-technikai Osztály vezetőjével, 6 napos utazásuk céljaként pedig közös díszelgési feladatokat jelöltek meg. Ennek a kiküldetésnek a díja 561 ezer forint volt.

A következő évben a Párizsban megrendezett Milipol rendészeti szakkiállításon való részvétel kiküldetési díja volt a legnagyobb összegű: mintegy 1,9 millió forintot tett ki. Ez 4 embernek, köztük szintén az objektumvédelmi igazgatónak a 4 napos tartózkodását és utazását jelentette.

2016-ban nem sajnálták a pénzt a Pápai Svájci Gárda avatási ünnepségén, valamint a Gárda által szervezett futballtornán való részvételre. A Vatikáni látogatásra az őrség tagjai közül 22 ember – két csoportban – ment ki, nekik 6, illetve 5 napra 3.895.512 forintot fizettek ki.

2017-ben labdarúgó-torna Erdélyben

2017-ben több kiállításon jártak az őrség tagjai – így a csehországi Brnoban megtartott Nemzetközi Védelmi és Biztonságtechnikai Szakkiállítás és Vásár szakkiállítás és vásáron, a Milipolon, az oroszországi Krasznodarban megrendezett rendészeti szakmai kiállításon, a londoni Security and Counter Terror Expo-n, a nünbergi EnforceTac-on, valamint IWA 2017. szakkiállítás és konferencián. Ezek együttes kiküldetési díja több mint 4,2 millió forint volt.

Más jellegű kiküldetés volt az ausztriai eisenstadti utazás: 29 országgyűlési őr tűzoltási gyakorlatot hajtott végre, ennek költsége összességében 1,7 millió forint volt. Szintén érdekes kiküldetés lehetett a Fekete Madonna zarándoklat eseményeihez kapcsolódó díszelgési feladatok elvégzése a lengyelországi Czestochowa-ban, ami csak 215 ezer forintba került.

Ennek több mint tízszeresét, 2,5 millió forint tette ki egy erdélyi sportrendezvényen való részvétel költsége. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet meghívására mentek ki az őrség állományából 17-en Zeteváraljára, hogy focizzanak „a székely sportklubok találkozójának keretében megrendezett – Csíksomlyói pünkösdi zarándoklat kapcsán szervezett” labdarúgó tornán. A kiküldetés céljaként az anyaországi és külhoni nemzettársak közötti kapcsolatok építését jelölték meg.

Idén már 14,6 milliót fizettek ki

2018-ban, október 31-ig többek között azért utazott Las Vegasba, a SHOT Show-ra az őrség 3 dolgozója, hogy tárgyaljanak a testület egyenruházatának beszerzéséről. A 9 napos kiküldetés mintegy 2,6 millió forintba került. Ebben az évben is jártak a nürnbergi szakkiállításon és konferencián, a londoni Terror Expo-n, ezek kiküldetési díja összesen 2,1 millió volt. Ezenkívül a moszkvai ARMY 2018 nemzetközi kiállításon 3 dolgozó vett részt, és a 4 napos kiküldetés 700 ezer forintba került.

Szintén volt még – a teljesség igénye nélkül – tűzoltási gyakorlat Eisenstadtban 2,3 millió forintért, Fekete Madonna zarándoklat 332 ezer forintért, és zeteváraljai focizás 3,2 millióért. Továbbá 8 országgyűlési őr vett részt Lisszabonban a Nemzetközi Rendészeti Sporteseményen, ami mintegy 2,6 millió forintba került.

Csikász Brigitta

Fotó: A 2013. január elsejével megalakuló Országgyűlési Őrség ünnepélyes eskütételének főpróbája után közös fotó készítéséhez állnak össze a Parlament főlépcsőjén 2012. december 28-án. MTI/Beliczay László


Jár-e a macedóniai tiszteletbeli konzul magyar diplomatautóval? – a külügy állítólag nem tudja

$
0
0

A magyar külügyminisztérium nem adatgazda, ha a Macedóniában használt magyar diplomata-rendszámú autókról kérdezzük – legalábbis ezt a választ adta a tárca közérdekű adatigénylésünkre. A kérdés Szaso Janakievszki macedóniai tiszteletbeli konzul által használt járművekre vonatkozott.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Szaso Janakievszki (más átírással Saso Janakievski) 2012. óta Magyarország a macedóniai Bitolába akkreditált tiszteletbeli konzulja. Orbán Viktor nagy rajongója: a 444 szúrta ki egy ma már nem elérhető kereskedőházas pr-videón, Janakievszki íróasztalán a magyar miniszterelnök portréját.

A macedón üzletember Magyarország szkopjei kereskedőházát is vezette. Hogy így van-e jelen időben is, azt most nehéz ellenőrizni, a kereskedőház-rendszer átalakulása (konkrétan a csődtömeg MNKH Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. megszűnése, az új HEPA Zrt.-be olvadása) miatt a hivatalos oldal átalakítás alatt áll.

A délszláv térségben járatos olvasónk jelezte a közelmúltban, hogy tudomása szerint a tiszteletbeli konzul magyar diplomata-rendszámú járművet vagy járműveket használ, méghozzá nem is személyautót, hanem kisfurgont is. Ekkoriban a magyar-macedon kapcsolatokat érintő minden hír különösen érdekes volt Nikola Gruevszki exkormányfő különös Magyarországra menekülése miatt. Megpróbáltunk tehát utána járni ennek a hírnek is.

Három évig küzdött a bukás ellen Gruevszki, és Orbán végig segítette – itt az Átlátszó összes cikke a témában

Az Átlátszó évek óta követi Nikola Gruevkszki történetét Macedóniában, aki 2006 és 2016 között volt hazája miniszterelnöke. A Kreml-barát Gruevszkinek egy 2015-ben kezdődött súlyos politikai válság söpörte el a hatalmát, hiába próbálta foggal-körömmel megtartani a miniszterelnöki széket.

Közérdekűadat-igénylésben kérdeztük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, hogy „Magyarország bitolai (Macedónia) tiszteletbeli konzulja, Szaso Janakievszki Úr használ-e magyar diplomata-rendszámú gépjárművet, ha igen, milyen járműtípusra (típusokra) és mióta”.

A KÜKÜM azonban elutasította az igénylésünket, méghozzá arra hivatkozva, hogy „tekintettel arra, hogy a Minisztérium adatigénylése megválaszolását igénylő adatbázissal nem rendelkezik, nem tekinthető az Infotv. értelmében vett adatkezelő szervnek”.

Nyilván hiszünk mindent, amit címeres papíron hivatalosságok állítanak, ez a válasz mégis némi fejtörést okoz. Nem olyan régen ugyanis még adatkezelő volt a külügy diplomataautó-ügyben: szintén az Átlátszó érdeklődésére adták ki a New York-i Főkonzulátus által használt járművek listáját. Így tudtuk meg, hogy mióta jár Kumin Ferenc főkonzul luxusatóval, és mennyibe kerül ez a magyar adófizetőknek.

A Gruevszki-ügyben viszont a jelek szerint egyetlen magyar állami szerv sem érzi magát adatgazdának: a Belügyminisztérium például azt állítja, hogy nincsenek adatai arról, hogy mikor lépett be Magyarországra a hazájában korrupció miatt két év börtönbüntetésre ítélt volt macedón miniszterelnök. Pintér Sándor belügyminiszter országgyűlési képviselői kérdésre sem válaszolt az ügyben.

Rádi Antónia

Fotó: Szaso Janakievszki a Nemzeti Kereskedőház videójában.

Sólyom, Sikorski, Polat – újabb „sajtó-startup” indult, ezúttal a Heti Válasz romjain

$
0
0

A Heti Válasz nyári bezárása után a szerkesztőség magja egyben maradt, és online formában, saját tulajdonban viszi tovább a Válasz nevet. Azt ígérik, konzervatív lapot készítenek – függetlenül minden pártközponttól és oligarchától.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

„Van élet a halál után” – így kommentálta Török Gábor politológus a néhai Heti Válasz internetes lapként való újjáéledését. A Magyar Időkben futtatott kultúrpropagandista, Szakács Árpád viszont azt a lekicsinylő kommentárt fűzte a Válasz Online minapi indulásáról szóló hírhez, hogy „vajúdnak a hegyek…”.

Ma még nem tudjuk, egérnél nagyobb élőlény születik-e az orgánumból, de a kezdés figyelemreméltó: Sólyom László beköszöntőjében azt írta:

„A Válasz Online nem függ oligarcháktól és/vagy politikusoktól. A NER-en belül nem volt számára hely, s most akívül élni fog. A közönség, amely értékrendje alapján magáénak vallotta a Heti Választ, megvan.”

A volt államfő szerint ma lényegében ezek a független internetes oldalak a szabadság kis körei.

Az új oldal alapítói jelezték, a Válasz Online nem lesz hírportál, a napi hírversenyben nem kívánnak részt venni, ehelyett az angolszász sajtóterminológia által Long-form journalismnek nevezett keretrendszerben jellemzően naponta egy-két átfogó, elemző cikket, interjút, vitát, oknyomozó anyagot közölnek, a nemzetközi témák esetében angol nyelven is.

Egyik friss „kétnyelvű” anyaguk például egy exkluzív interjú Radosław Sikorski volt lengyel külügyminiszterrel, aki arra a kérdésre, mit mondana most régi ismerősének, Orbán Viktornak, úgy válaszol:

„Nézd, az a fajta haveri kapitalizmus, amit létrehoztál Magyarországon – ahol emberek az állammal fenntartott jó kapcsolat miatt gazdagodnak –, az nem az, amiért a 80-as évek végén és a 90-es évek elején harcoltunk, együtt a szükségben.”

És még hozzáteszi, szerinte „Lengyelország és Magyarország borzalmas dolgot tesz: újjáéleszti a nyugat-európaiak Kelet-Európa-képét. 25 évig keményen dolgoztunk azon, hogy normális európai országoknak tartsanak minket, most pedig megint valami egzotikumnak tűnünk – valami keletinek, más politikai kultúrával.”

A Sólyom- és a Sikorski-felütés azt jelzi, nem éppen a NER felsőelitje a Válasz Online célcsoportja – pláne, hogy oldalukon már elérhető annak a cikknek a kiajánlója is, amely egy Adnan Polattól Tiborcz Istvánig érő történetről szól.

Az új internetes médiumot megjelentető Válasz Online Kft. szerkesztőségi tulajdonban van – 20-20 százalékos üzletrészt birtokol Élő Anita, Borbás Barnabás, Stumpf András, Vörös Szabolcs és a lap felelős kiadója, Bódis András, a Heti Válasz volt főszerkesztő-helyettese. Az impresszumban szerepel még Ablonczy Bálint és Sztankóczy András neve is.

A korábbi nyomtatott magazint főszerkesztőként jegyző Borókai Gábor viszont nem része az új csapatnak; ennek információink szerint az az oka, hogy idegen tőle az internetes újságírás világa, és jelenleg nem is akar politikával foglalkozni.

Az új online lapot az interneten itt, a Facebookon pedig itt lehet elérni.

Címlapfotó: Facebook / Válasz Online

Egy év alatt csak 130 millió forintot költött Kőbánya a Hős utcai gettó rendbetételére – tavaly ilyenkor 2,1 milliárdot kaptak

$
0
0

A Belügyminisztérium tavaly ilyenkor 2,1 milliárd forint állami támogatást nyújtott a kőbányai önkormányzatnak a Hős utcai nyomortelep rendbetételére. Ebből az összegből egy év alatt alig több mint 100 millió forintot sikerült felhasználni – derült ki az Átlátszó közérdekű adatigénylésére kapott válaszból. A lakók érdekvédelmét ellátó civil szervezet szerint érthetetlen, miért haladnak ilyen lassan az üggyel.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

A kábítószer-terjesztésről és -fogyasztásról elhíresült, gettóként ismertté vált Hős utcai társasházak (15/A-B) helyzetének rendezése érdekében tavaly év végén döntöttek arról, hogy a Belügyminisztérium 2,1 milliárd forint támogatást nyújt a kőbányai önkormányzatnak.

A sajtóban megjelent tervek szerint a lakásokat az önkormányzat kisajátítja, megveszi, majd az épületeket lebontják a közelben található Bihar utcai teleppel együtt, és az ingatlanok helyén sportpályát építenek. Addig is a drogprobléma megoldására az önkormányzat azt találta ki, hogy az épületek köré kerítést húznak fel, ám ez az ötlet nem nyerte el a lakók tetszését.

A belügyminisztérium által megítélt támogatási összegből – mint a Hős utca hangjai blog megírta – 1,1 milliárd forintot fordíthatnak lakásvásárlásra, kisajátítási kártalanításra. Felújításra és ingatlanvásárlásra 225 milliót költhetnek, bérleti jogviszony megvásárlására 96 millió forintot adhatnak ki.

A Hős utcai lakóknak érdekvédelmet nyújtó Kontúr Közhasznú Egyesület elnöke, Urbanovszky Zsuzsanna azt jelezte az Átlátszónak, hogy az önkormányzat megkezdte a 2,1 milliárd forint felhasználását, de nem látják pontosan, hogy mire mennyit költenek. Ennek kiderítése érdekében közérdekű adatigénylést nyújtottunk be az önkormányzatnak.

A kőbányai önkormányzat – a linkre kattintva letölthető az Excel-táblázat – eddig mintegy 130 millió forintot használt fel a támogatásból. Az önkormányzat árverési előlegekkel kapcsolatosan közel 25 millió forintot költött el, míg a vételárakra és lakásvásárlásokra 55 millió forintnál többet adott ki.

Ezt az összeget Urbanovszky Zsuzsanna nagyon kevésnek tartja.

„Furcsának találom, hogy az eltelt hónapok alatt a lakásvásárlásokkal, kártalanításokkal csak ennyire haladtak” – jegyezte meg. Igaz, elkésve még nincs az önkormányzat, mert 2019 végéig kell a támogatást felhasználni.

A megkapott adatok alapján újabb közérdekű adatigénylést nyújtottunk be. Egyrészt arra vagyunk kíváncsiak, hogy a még meglévő közel 2 milliárd forintot milyen ütemezésben használják fel, másrészt, hogy az ingatlanokat kivel becsültetik fel és mennyiért, továbbá konkrét szerződéseket kértünk ki az önkormányzattól.

Csikász Brigitta

Fotó: Kontúr Közhasznú Egyesület

Eddig 57 embert állítottak elő a rendőrök a tüntetésekről, közülük 13-at őrizetbe vettek

$
0
0

A túlóratörvény elleni tiltakozások során történt előállításokról és őrizetbe vételekről kértünk összesítést a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól. Szerettük volna azt is megtudni, mi szükség volt arra, hogy a tüntetőkkel kamerába mondassák a nevüket, ez utóbbiban azonban nem jártunk sikerrel.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

„A rendőrség az első napon 35 főt állított elő bűncselekmény gyanúja miatt, akik közül 13-at őrizetbe vett. A második napon a rendőrség 16 főt állított elő (1 főt szabálysértés, és 15 főt bűncselekmény gyanúja miatt). A harmadik napon a rendőrök 6 főt állítottak elő bűncselekmény gyanúja miatt, őrizetbe vételre nem került sor” – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az Átlátszó megkeresésére.

“Nem leszünk rabszolgák!” – csütörtök éjjel megint könnygázban úszott az ellenzéki tüntetés

2018. évi Nemzeti Konzultáció a családok védelméről 2018. évi Nemzeti Konzultáció a családok védelméről Igazságügyi szakértő egészségügyi működéssel kapcsolatos adatigénylés Gárdon-Agárd Márvány u.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy mi szükség volt arra, hogy a rendőrök kamerába mondatták a tüntetőkkel a nevüket, ezért megkérdeztük a BRFK-t erről is, azzal együtt, hogy a felvételek hova kerültek és mit tesznek velük.

A választ viszont nem a BRFK, hanem az Országos Rendőr-főkapitányság küldte meg. Roppant egyszerűen és frappánsan azt közölték, hogy „kérdéseire a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény tartalmazza a választ.” Sajnos, annak kitalálását, hogy pontosan melyik jogszabályhelynél kell azt keresnünk, ránk bízták.

Egy volt rendőri vezető erről azt mondta az Átlátszónak, hogy az egész nem más, mint megfélemlítés. „Ha kijössz tüntetni, levideózunk, és aztán esetleg jól ki leszel rúgva a munkahelyedről.”

A 444-nek Asbóth Márton, a TASZ projektvezetője elmondta, hogy a rendőrök eljárása nem volt jogszerű, a rendőrségi törvényben ugyanis nincs leírva, hogy a rendőrök tehetnek ilyesmit. Asbóth szerint a rendőrök azt megtehették volna, hogy az igazoltatást lekamerázzák.

Csikász Brigitta

Fotó: Atlatszo.hu / Tremmel Márk

Sértődötten vagdalkozott a főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés múlt heti közmeghallgatásán

$
0
0

A már évek óta jól ismert koreográfia szerint zajlott le december 12-én a Fővárosi Közgyűlés éves közmeghallgatása: a lakosok közül kevesen jutottak szóhoz, a főpolgármester viszont terjengős kiselőadásokban fejtette ki mondandóját. A kerületi polgármesterek közül pedig csak néhányan jelentek meg az eseményen, majd szép lassan ők is elszivárogtak a helyszínről.  

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Pedig idén jócskán megtelt lakosokkal a Városháza díszterme. A közel egy órás késéssel kezdődő közmeghallgatáson azonban szinte senki nem kapott konkrét választ a kérdéseire. A főpolgármester szerint ugyanis a legtöbb felmerülő ügyben nem a főváros dönt, ő maga pedig – hangsúlyozta többször is – illetékesség híján nem akar „felelőtlen ígéreteket tenni”.

Ígéretek nem is nagyon hangoztak el – helyette inkább a felszólalóknak, a sajtónak és az ellenzéknek szóló kritikus, pikírt megjegyzéseket „élvezhették” a jelenlévők.    

A legtöbb kérdés a budapesti légiközlekedés zaja miatt érkezett a Fővárosi Közgyűléshez. A hosszú ideje zajártalomban élő rákoshegyiekhez – helyzetükről az Átlátszó is beszámolt 2017-ben – most kőbányai, zuglói lakosok is csatlakoztak panaszaikkal.

Mindannyian hatékony segítséget és támogatást várnának a fővárosi képviselőktől nemcsak a zaj, hanem a légszennyezés és az egyéb környezeti károk miatt is. Ehelyett csak egy bizonytalan ígéret hangzott el a főpolgármestertől, hogy tárgyalni fog az ügyben Palkovics László miniszterrel.

Az érdekeikért egyre szervezettebben fellépő lakosok azonban, akik petíciót is indítottak aHang segítségével, nem érték be ennyivel. Konkrét lépések megtételére szólították fel a főpolgármestert és a testületet a zajszennyezés megszüntetése érdekében.

A Római-parti gát kapcsán pedig Tarlós István immár sokadszorra adta elő, hogy az ügyből „az ellenzék csinált politikai kérdést”.

Mindennek semmi köze nem volt azokhoz az elhangzott kérdésekhez, hogy készített-e a főváros a Nánási út – Királyok útja védművonalhoz, vagy a Római-part hasznosításához konkrét terveket.

Ehelyett azt hallhattuk a sértődött főpolgármestertől – aki, úgymond, meg akarta védeni a lakosokat az árvíztől –, hogy most már inkább legyen népszavazás, s akkor majd a nép lesz felelős a meghozott döntésért.

„Akkor mi mossuk kezeinket” – hangzott a város vezetőjének megnyilatkozása.

Még inkább hárított Tarlós István a Városligetre vonatkozó kérdések ügyében. Nem válaszolt arra, hogy miért fogadja el automatikusan a Fővárosi Közgyűlés a Városliget Építési Szabályzatának újabb és újabb átírását, ahogy arra sem, hogy miért nem emeli fel szavát a Ligetben folyó környezetkárosítás ellen.

„Nem tudom, mennyi az igazság abban, amit maguk állítanak.” – hangzott el többször is részéről. Ám amikor Bathó Tivadar építész néhány adatot mondott volna el a zöldfelületek csökkenéséről, egyszerűen nem engedte szóhoz jutni. Azt azonban megígérte, hogy a Ligetvédőktől kapott, most megjelent Városliget Hírlapot áttanulmányozza.

„Kiket képvisel ön, ha folyamatosan kibújik a válaszadás és a cselekvés felelőssége alól?” – kérdezte végül az egyik felszólaló.

Tarlós Istvánt azonban mindez nem hatotta meg. Nem kívánt nyilatkozni a budapesti kórházak állapotáról, vagy a CEU elköltözéséről sem. Szerinte ugyanis a mindenkori főpolgármesternek nem feltétlenül van beleszólása abba, ami Budapesten van.

De akkor minek közmeghallgatást tartani?

Bodnár Zsuzsa

Fotó: Székely Balázs

Viewing all 2309 articles
Browse latest View live