Quantcast
Channel: Közügy | atlatszo.hu
Viewing all 2309 articles
Browse latest View live

Hadházy Ákos: hivatalos személy elleni erőszak miatt teszek feljelentést a rendőrségen

$
0
0

A vasárnap délután kezdődő tüntetést követően ellenzéki képviselők és a demonstrálók egy része az MTVA székházához ment, a cél az volt, hogy beolvassanak egy petíciót. Az épületbe bejutottak a képviselők, a petíciót viszont nem olvashatták fel. Hadházy reggel egy ponton úgy döntött, megpróbál feljutni a szerkesztőségbe, útját biztonságiak állták el. Ezután dulakodás kezdődött, majd három-négy biztonsági őr letaszította a független országgyűlési képviselőt az emeletről. Végül erőszakkal dobták ki nemcsak őt, de Szél Bernadettet is, aki a Facebookon élőben közvetítte az eseményeket. Hadházy Ákost kérdeztük.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!
Támogatom

“Mostmár jobban vagyok, nagyon fáradt vagyok, elég sokkot okoztak a történtek, de mostmár jobban vagyok. Nehéz leírni az érzéseket, nagyon megalázó és felzaklató élmény egy ilyen, nem számítottam erre, azt gondoltam, hogy a hatalom valamennyire moderálja majd magát, de nem. Az, hogy ez megtörtént, két dolgot mutat. Az egyik, hogy jó helyen járunk, tényleg ez, a közmédia és a kormánypropaganda a hatalom egyik legfontosabb bástyája. A másik, hogy borzasztóan félnek” – nyilatkozta az Átlátszónak a független képviselő. Hadházy azt is elmondta, délelőtt a BRFK Teve utcai székházához ment, hogy feljelentést tegyen. 

“Boldog karácsonyt, miniszterelnök úr!” – vasárnap este a közmédia ellen tüntettek

2018. évi Nemzeti Konzultáció a családok védelméről 2018. évi Nemzeti Konzultáció a családok védelméről Igazságügyi szakértő egészségügyi működéssel kapcsolatos adatigénylés Gárdon-Agárd Márvány u.

“Már az MTVA székháznál is szerettem volna feljelentést tenni, ahol a rendőrök kijöttek, két sort leírtak, bekopogtak TV-székházba, de nem nyitottak nekik ajtót, majd elmentek. Hivatalos személy elleni erőszak miatt teszek feljelentést” – közölte.

Hadházy arra a kérdésre, hogy miért mászott fel a lépcsőn, azt mondta, ő csak kérdéseket akart feltenni.

“A lépcsőt, ami a szerkesztőséghez vezetett, elállták, mondván, csúszós a lépcső. Tudni kell, hogy a képviselőknek joguk van közintézményekbe korlátozás nélkül bejutni, annyi kitétellel, hogy nem zavarhatják az ügymenetet. Mi csak kérdéseket akartunk feltenni, ebben törvénytelenül akadályoztak, úgyhogy békeszerető emberként megpróbáltam kikerülni őket” – magyarázta.

Az MTVA a történtek után azt közölte, feljelentést tesz az ellenzéki képviselők ellen. Hadházy erre azt mondta, “állunk elébe”.

És hogy mi lesz a következő lépés? “Ha lesz este tüntetés akkor nagy valószínűséggel ott leszek” – közölte.

Hadházy összegzésképpen elmondta azt is, nagyon fontos számára, hogy sok ezer ember végigsétálta velük “ezt a nagyon hosszú utat”, sok ezer ember értette, hogy miről van szó és “kijöttek a budapesti pusztába”. 

“Jó látni, hogy egyre többen hajlandóak tenni a hazáért” – zárta a beszélgetést. 


Garancsi nyerte a nemzeti tőkésosztály közbeszerzési versenyének novemberi fordulóját

$
0
0

A Garancsi István tulajdonában lévő Market Zrt. nettó 25,8 milliárd forint értékű állami tendert nyert, a kormánykampányokat levezénylő Balásy Gyula cégei pedig 17 milliárdos megbízásnak örülhettek az elmúlt hónapban. Az éves összesítést még így is a Mészáros Lőrinc és családjának birtokában lévő vállalkozások vezetik 265 milliárddal, aminek a 93 százaléka EU-s pénz.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!
Támogatom

Idén is figyelemmel követjük a nyilvános közzétételekből, hogy mennyi és milyen közbeszerzést nyert tíz Fidesz-közeli vállalkozó, illetve vállalkozás, mert ezeknek a cégeknek a bevétele jelentős részben állami megrendelésekből származik. Ahogy tavaly, most is kigyűjtjük a Közbeszerzési Értesítőből, hogy tíz kormányközelinek mondott vállalkozó/vállalkozás mekkora értékű állami megbízást kap.

A 2018-as közbeszerzési verseny állását követő táblázatunk itt megtekinthető, a későbbiekben folyamatosan frissül. Az összegekbe beleszámoltunk a 2018 előtt kötött szerződésekhez kapcsolódó idei áremelkedéseket is.

2018 első félévében Mészáros Lőrinc, Szíjj László és kettejük közös üzlettársa, Varga Károly cégei nyerték el a legtöbb állami megbízást. Júliusban a Mészáros Lőrinchez köthető cégek, augusztus és október között pedig a Tiborcz Istvánnal jó kapcsolatban lévő Paár Attila tulajdonában lévő WHB nyerte a legtöbbet.

Az előzményekhez képest a november nagyon gyenge volt.

1, Varga Károly

A korábban Szíjj Lászlóval és Mészáros Lőrinccel is együtt dolgozó tiszakécskei vállalkozó cége, a Hódút Kft. négy másik vállalkozással konzorciumban nyerte el a debreceni mélyépítési munkálatokra vonatkozó nettó 27 milliárd forint értékű keretmegállapodást. Vagyis nem biztos, hogy ennyi lesz a végösszeg, és valószínűleg nem mindet a Hódút kapja, tehát Varga nem nevezhető a november győztesének.

2, Market

A miniszterelnökkel jó barátságban lévő, Videoton-tulajdonos Garancsi István építőcége, a Market Zrt. novemberben nyerte el a 19 milliárdosra becsült székesfehérvári sportcsarnok kivitelezését nettó 25,7 milliárd forintért, ahogy arról már a 444 beszámolt. Ezzel a Market nyerte a hónapot.

3, Balásy Gyula

A kormányzati reklámkampányokat 2016 óta levezénylő Balásy-cégek, a Lounge Design Kft. és a New Land Media Kft. novemberben nyertek egy nettó 250 millió forintos munkát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól, emellett a Nemzeti Kommunikációs Hivatal megbízásából 16,8 milliárd forint értékben reklámoznak különböző állami intézményeket és vállalatokat.

4, Mészáros Lőrinc

Orbán Viktor jóbarátja nettó 9 milliárd forint értékű közbeszerzésnek örülhetett novemberben. Ebből 8,6 milliárd az Érdet Érd-alsóval összekötő vágány és kapcsolódó létesítmények kivitelezése, amit a V-Híd Zrt.-vel közösen nyert el a híres felcsúti vasútépítő cég, az R-Kord Kft. A novemberi sikereknek köszönhetően már Mészáros Lőrinc vezeti az éves toplistát nettó 265 milliárd forint értékű közpénzes megbízással, aminek 93 százalékát európai uniós forrásokból finanszírozza az állam.

5, Szíjj László

Mészáros üzlettársa az éves összesítésben második helyre szorult, mert cége, a Duna Aszfalt Kft. “csak” 3,989 milliárd forint közbeszerzéses bevétellel zárta a novembert. Egyrészt nyert egy 4 milliárd forint értékű keretmegállapodást két másik vállalkozással közösen Szíjj lakhelye, Tiszakécske építési munkálataira, másrészt viszont két korábbi szerződés olcsóbb lett összesen 10,2 millió forinttal.

6, WHB

A győri építővállalat, ami elég sokszor dolgozik együtt Mészáros Lőrinc gyerekeinek cégével, és aminek a tulajdonosa jóban van Orbán Viktor vejével, nem volt túl sikeres közpénzügyileg az elmúlt hónapban. Összesen nettó 459,9 millió forint értékű tendert nyert el a cég, ebből 39,9 millió a Bálna karbantartása, 420 millió pedig egy régészeti keretmegállapodás két másik céggel konzorciumban.

7-10, senki többet

A ZÁÉV, a Valton-Sec, valamint Csetényi Csaba és Kuna Tibor cégei nem nyertek közbeszerzést novemberben.

Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök és Garancsi István, a Videoton FC tulajdonosa a lelátón a labdarúgó Európa Liga-selejtezőjének harmadik fordulójában játszott Debreceni VSC – Rosenborg mérkőzésen a debreceni Nagyerdei Stadionban 2015. július 30-án. (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

 

Januárban szóltunk, hogy óvatosabban kéne hitelezni a haverokat – gondban a Matolcsy-rokonság kisbankja

$
0
0

Az Átlátszó már az év elején bankcsődöket jósolt a gatyáig eladósodott nemzeti nagytőkés-érdekeltségek, a nyakló nélküli haveri hitelezés miatt. Sajnos bejött: Szemerey Tamás kisbankja, az NHB Növekedési Hitel Bank van gondban.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Családban marad: a Matolcsy György vezette jegybank felügyeleti biztosának szárnyai alá került a Matolcsy-rokon Szemerey Tamás Növekedési Hitel Bankja. Az MNB 19 millió forintos bírságot is kiszabott az NHB-ra.

Az Index elemzése szerint a bankszakmában már egy ideje tudott volt, hogy likviditási nehézségek vannak az NHB-nál, s állítólag maga Matolcsy is a szigorú intézkedések pártjára állt. A szakcikk úgy fogalmaz: a Szemerey-bankot „elérte a kicsi, koncentrált (állami intézményekhez is kötődő) betétállománnyal és erősen egy körnél sűrűsödő hitelkihelyezésekkel rendelkező kis bankok örök problémája”.

Az Átlátszó januári cikkében kongatta a vészharangot: oligarcháink vészesen ki lettek tömve kereskedelmi és állami banki hitelekkel, ennek a hitelező bankok láthatják a kárát:

Veszélyesen eladósodott a nemzeti tőkésosztály, bankcsődöket hozhat egy kormányváltás

Akár bankcsőd-hullámot is okozhatna egy kormányváltás, vagy ha bármilyen egyéb okból elzárnák az úgynevezett nemzeti nagytőkések közpénzes bevételeit. Oligarcháink veszélyesen ki lettek tömve kereskedelmi és állami banki hitelekkel. Márpedig ha elapad a bevétel, akadozni fog a törlesztés is.

A létező legóvatosabb kalkulációval is csaknem 130 milliárd forintnyi oligarchakölcsönt számoltunk ki. A legnagyobb adós Mészáros Lőrinc cégbirodalma volt. Toplistát készítettünk úgy az adós nemzeti nagytőkésekről, mint az őket finanszírozó bankokról a kihelyezések alapján, és számba vettünk, mire kellett a pénz.

A januárban matematikai lehetőségként még létező kormányváltás esetére kifejezett csődhullámtól tartottak a portálunknak nyilatkozó pénzügyes szakértők. Ez, mármint a kormányváltás ugyan elmaradt. De az a veszély továbbra sem hárult el, hogy bármilyen okból elapadnak a nemzeti nagytőkések közpénzes bevételei. Vagy csak nem akarnak/nem tudnak rendesen fizetni. Esetleg a világgazdaságban áll be olyan változás, ami felfelé mozgatja a bankközi kamatokat: pár százalékos emelés is milliárdokat jelenthet a törlesztésben.

Pontosan ezt jósoltuk: „forrásaink elsősorban a közelmúltban oligarcha-közelbe került kereskedelmi pénzintézetek esetleges későbbi nehéz napjaitól tartanak. Ilyennek mondható a Mészáros befolyási körébe tartozó MKB, a szintén Mészáros-kötődésekkel rendelkező Takarékbank és B3 Takarékszövetkezet, a hozzájuk kötődő, valahai Spéder-fellegvár FHB, illetve a Matolcsy-rokonság kisbankja, az NHB.”

Van olyan, hogy nem öröm, ha egy jóslat elkezd valóra válni. Ez pont egy ilyen eset. A bankválság nem játék.

Rádi Antónia

Fotó: pixabay.com

Támogató kampány indult az emberi jogokért, a szabad sajtóért, és az oktatási esélyegyenlőségért dolgozó civileknek

$
0
0

Elindult egy új internetes oldal, a progressz.hu, amely megkönnyíti a dolgát azoknak, akik szeretnének tenni az emberi szabadságjogokért, a sajtószabadságért vagy az oktatáshoz való egyenlő hozzáférésért, de nem tudják, hogyan kezdjenek ehhez hozzá. A weblap arra bíztatja a magyarokat: ha úgy érzik, nincs idejük tenni a változásért, támogassák anyagilag azokat a civil szervezeteket, akik minden nap ezért dolgoznak.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!
Támogatom

A progressz.hu összegyűjtötte azokat a „kipróbált” civil szervezetet, amelyek pénzügyi támogatásával az állampolgárok tehetnek a demokráciáért, emberi jogokért, a szabad sajtóért vagy a hátrányos helyzetűek oktatásáért.

Az oldalon megtalálható minden felsorolt szervezethez egy olyan link, amely azonnal arra a weblapra visz, amelyen keresztül támogatni lehet őket – akár bankkártyával, átutalással, paypallel vagy számos más módszerrel.

„Senki nem szeret gyanús helyekre pénzt küldeni. Az itt összegyűjtött szervezetek hosszú évek kemény munkájával bizonyították, hogy a pénzadományokat hatékonyan és transzparens módon használják fel”- írja a progressz.hu bemutatkozása.

A demokrácia, emberi jogok és esélyegyenlőség témájában a weboldal a Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért és a Menedék Egyesület támogatását javasolja.

Azoknak, akik a szabad sajtóba, illetve a hatalom ellenőrzésébe fektetnének, az Átlátszót, a Direkt36-ot és a K-Monitort ajánlja figyelmébe a progressz.hu.

A harmadik téma az oktatás. „A jelenlegi illiberális társadalomátalakítás igazán akkor lesz hatásos és csak nagyon nehezen visszafordítható ha felnő egy vagy több generáció, akik az óvodában, iskolában már ezt tanulják evidenciaként. Az erre való kormányzati törekvés egyértelmű. Támogass olyan oktatásközeli kezdeményezéseket, amik megadják a tanulóknak az esélyt, hogy kritikusan gondolkodó, nyitott és autonóm állampolgárai legyenek Magyarországnak!”

Ebben a kérdésben az Igazgyöngy Alapítvány és a Romaversitas Alapítvány támogatását ajánlja az újonnan indult internetes oldal.

A kezdeményezés lényegét pedig animált videókban foglalták össze:

A progressz.hu weboldal állampolgári magánkezdeményezés, és független a támogatni javasolt szervezetektől.

Címlapkép: progressz.hu

Míg az ellenzék tüntetett, az amerikai nagykövet a Vidi-Fradi meccset nézte Orbánnal vasárnap

$
0
0

Az amerikai nagykövet vasárnap este Székesfehérváron nézte a Mol Vidi-Ferencváros meccset, és Orbán Viktorral is beszélgetett a VIP-páholyban, miközben az ellenzék a közmédia ellen tüntetett Budapesten a Kunigunda útján. Az Átlátszó kérdésére az amerikai nagykövetség sajtóattaséja megerősítette, hogy a nagykövet ott volt a fehérvári meccsen vasárnap.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Míg vasárnap éjjel többezres tüntetés zajlott a kormány ellen Budapesten először a Kossuth téren, majd az MTVA Kunigunda úti székházánál, Orbán Viktor Székesfehérváron nézte a Vidi és a Fradi mérkőzését – számolt be címlapon a Népszava hétfő reggel.

“Boldog karácsonyt, miniszterelnök úr!” – vasárnap este a közmédia ellen tüntettek

 

Az Átlátszó úgy értesült, nem csak Orbán nézte a meccset a helyszínen a VIP páholyban vasárnap este Székesfehérváron, hanem David Cornstein amerikai nagykövet is. Információink szerint a magyar miniszterelnök és a nagykövet körülbelül öt percet beszélgettek is egymással.

Kérdésünkre reagálva az amerikai nagykövetség sajtóattaséja megerősítette, hogy David Cornstein ott volt a vasárnapi Vidi-Ferencváros meccsen.

Cornstein, aki Donald Trump amerikai elnök régi ismerőse, nyár elején érkezett hazánkba, és fordulatot ígért az amerikai-magyar kapcsolatokban.

Washington körülbelül egy éve változtatott Budapesttel kapcsolatos politikáján: felhagytak az Obama-kormánytól megszokott kritikákkal. Ennek eredményeképp tavasszal egy külügyminiszteri találkozó is összejött Szijjártó Péter és Mike Pompeo között.

Konfliktusos témák azonban akadtak, például a CEU ügye is, amelyet Cornstein kiemelt helyen kezelt. A megállapodás a nagykövet erőfeszítései ellenére sem született meg, az egyetem pedig december elején bejelentette, hogy Bécsbe költözik.

A várakozásokkal ellentétben a CEU elüldözését nem sínylették meg az amerikai-magyar kapcsolatok. Cornstein a 168 órának a minap már úgy nyilatkozott: megszakad a szíve, de „a CEU távozásának körülményei és törvényi anomáliái nem okozhatják azt, hogy ezek után ne bízzon meg a magyar kormányban.”

Kíváncsiak voltuk, vajon az amerikai kormánynak mi a véleménye a múlt hét óta tartó tüntetéssorozatról. Az amerikai külügyminisztérium egy illetékese az Átlátszónak úgy válaszolt az erre vonatkozó kérdésre:

„Az Egyesült Államok támogatja a szólásszabadságot, az egyesülési jogot és a gyülekezés szabadságát. Minden felet arra kérünk, kerülje az erőszakot és a megfélemlítést.”

Fordulat az amerikai-magyar kapcsolatokban – Orbánéknak megnyílhat a Fehér Ház ajtaja

Bejött Orbán Viktor számítása és fordulat következett be az amerikai-magyar kapcsolatokban- még ha erre Donald Trump elnökké választása után majdnem másfél évet is kellett várni. A The Washington Post a minap azt írta: egyenesen a Fehér Házban döntöttek arról még tavaly, hogy ezentúl engedékenyebbnek kell lenni a magyar kormánnyal szemben.

Kiemelt kép: David Cornstein és Orbán Viktor találkozója szeptember 10-én. Fotó: Amerikai Nagykövetség Budapest

 

Így magyarázták a szervezők az O1G jelentését a svájci rendőröknek a zürichi tüntetés előtt

$
0
0

Norbert 30 éves, erdélyi származásúként rutinos országváltó, pályaelhagyó közszolga, ahogy mondja, kényszerinformatikus. A rabszolgatörvény elleni zürichi tüntetés szervezője.

Év végi támogatási kampány

Traian Norbert: Azt hittem, legfeljebb, ha öten jönnek el, kávézunk, beszélgetünk. Aztán lettünk, nem is tudom, mennyien, mert jövés-menés volt, de kb harmincan biztos. A 22 ezresre becsült zürichi magyar közösségben ez nem sok, de nem is kevés. Pont, mint egy kétezres demonstráció a kétmilliós Budapesten.

Átlátszó: Hogyan lettél épp te a szervező?

T.N.: Talán mert nem tudok megülni a fenekemen? Mindig erős volt a politikai érdeklődésem. Erdélyben, ahol születtem, kisgyerekként nem értettem, de érteni akartam, miért van, hogy a többség más nyelvet beszél, mit jelent, amikor lebozgoroznak. Magyarországon Államigazgatási Főiskolát végeztem, jegyzőnek készültem. A diplomámat a Nemzeti Együttműködés kezdeti szakaszában, 2011-ben kaptam meg, de már éreztem, hogy ebből semmi jó nem kerekedik ki. Elméletben megpályáztatott állásokról beszélünk, na, arcon csapott a valóság, láttam húsz éves közszolgálat után sírni elbocsájtottakat. Kapva kaptam az IBM-es lehetőségen, pályát módosítottam, IT-s lettem. Itt nincs sógorkomaság, ha egy karaktert elütsz, annak azonnali következménye van. Elhagytam az államigazgatást, mert nem tudtam elviselni, hogy a jogot egy szűk csapat a kénye-kedve szerint alakítja, az ilyesminek sosem lesz jó vége, ezt írja a történelem.

Á: Mióta élsz Svájcban?

T.N.: Nem terveztem lelépni, egy fejvadász talált meg, banki informatikust kerestek.

Á: Gyakorlott országváltó vagy.

T.N.: Létezik ilyen? Nem is tudom. Tíz év Erdély, majdnem két évtized Magyarország, most Svájc, biztos, hogy nem viselt meg annyira, mint megviselhetett volna a második váltás, ha nincs az első. Nem mondom, hogy nem volt krízis, de tudtam kezelni.

Á: Mi az, ami Svájcban jobban tetszik?

T.N.: Figyelnek rá, hogy a legjobbat hozzák ki az erőforrásaikból. Nem állítom, hogy mindig sikerül, de ez a törekvés, és kudarc esetén keresnek felelőst is. Nagyon fontosnak tartom a hatalom decentralizálását, az erős helyi közösségeket is, ezt a magyarok eltanulhatnák. Gyakran hallani, hogy könnyű Svájcnak, ekkora jómódban. De a helyzet az, hogy a gazdaság nem adottság, hanem következmény.

Á: Hogy lett az ötfős kávézásból „komoly” tüntetés?

T.N.: Megemlített az Index, azt hiszem, ezért. Mi, magyarok hajlamosak vagyunk a létszámmal mérni az ügy fontosságát, és várjuk a „push”-t ahhoz, hogy lépjünk, talán ez volt az. És működik az öncenzúra is, a jaj, csak baj ne legyen belőle – érzés. Ezen én úgy tudtam segíteni, hogy elhatároztam, mindent törvényesen csinálunk. Mire nem jó a közigazgatási végzettség, ugye? Fölhívtam az önkormányzatot, hogy mi a tervünk, ők ajánlották a rendőrséget, ahol az első ember nem beszélt angolul – sajnos még nem sikerült jól elsajátítanom a németet -, de mindenki szuper segítőkész volt, pedig az utolsó pillanatban, pár nappal a rendezvény előtt kezdtem az ügyintézést. Az ügygazda azt ígérte, hogy kér pár órát, és visszajelentkezik…

Á: Jól értem, a rendőr visszahívást ígért?

T.N: Hogy rendőr volt-e vagy rendőrségi adminisztrátor, nem tudom, de az ígért időpontban jelentkezett, megadta a személyes telefonszámát, hogy mentsem el, ezen tartsuk a kapcsolatot. Pár óra múlva elém tette a mindössze két lapra kinyomtatott engedélyt, ami németül volt, de segített lefordítani is. Mennyit kell, hogy fizessünk a területhasználatért, mit tehetünk, mit nem – a lényeg.

Á: Arra a helyre mehettetek tüntetni, amit eredetileg kiszemeltetek?

T.N.: Nem, mert, mint most megtudtam, különlegesek az itteni szabályok, a városnak csak bizonyos pontjain tartható nyilvános demonstráció. Mi egy karácsonyi vásár területén szerettünk volna gyülekezni, de ott pont nem lehet, viszont a rendőrségen ajánlottak egy tíz perc sétára lévő másik helyet.

Á: Elmondtad a rendőröknek, hogy mi a tüntetés célja? Hogyan reagáltak?

T.N.: Szintén itteni, fura szabály, hogy országok fő méltóságai ellen nem lehet fellépni. A rendőrök azt is elmagyarázták, hogy ha mégis így tennénk, hivatalból ugyan nem indul eljárás, de feljelentés esetén igen, úgyhogy nem kockáztattunk, célként a budapesti tüntetőkkel és a túlórával sújtott dolgozókkal való szolidaritást határoztuk meg.

Á: És az O1G-vel mi a helyzet? Nem sért főméltóságot?

T.N.: Nagyon vicces volt, ahogy magyaráztam a hashtag-et a rendőrnek. Egyrészt le kellett ugye fordítani angolra, a legmegfelelőbbnek a biológiában használt „sperm” kifejezést találtam. Már ekkor kikerekedett a szeme. Elmondtam, hogy a magyarban az élettani jelentés mellett létezik egy kulturális kontexus is, jelen esetben például az, hogy az illetőnek az erkölcsi színvonala olyan kicsi, mint egy spermium. A rendőr tovább meresztette a szemét, majd hahotázni kezdett, de figyelmeztetett is, hogy az „O” betű miatt a rövidítés alkalmas lehet bizonyos főméltóság megsértésére. Bár jelenthet akármi mást is, ugye, rossz az, aki rosszra gondol.

Á: Megkönnyebbült a politizáló éned a tüntetés után? Hogy megtetted, ami tőled telik, hogy tettél legalább valamit?

T.N.: Ugyanazt a haragot érzem, mint előtte. De rengeteg jó élmény ért, és ezért érdemes volt. Komolyan lélekemelő volt látni a több mint 40 éve Svájcban élő idős hölgyet Kölcseyt szavalni. Vagy a szomszédomat, akit egyáltalán nem ismertem eddig, azt sem tudtam, hogy ő is magyar, nem hogy azt, hogy mennyi dolgot hasonlóan látunk. Nem is állok itt meg, vitafórumokat, közéleti klubot indítunk.

Rádi Antónia

Fotó forrása: O1G Zürich esemény Facebook-oldala.

Múzeumi szőnyegeken taposnak Orbán új irodájában a Várban

$
0
0

Megnézhette a sajtó a miniszterelnök új irodáját, amire több milliárd forint közpénzt költöttek, de a kormány és a propagandasajtó ennek ellenére azt hangsúlyozza, hogy egyszerű és puritán. Azt viszont még az Origo is megírta, hogy az iroda szőnyegeit, amiket a padlóra terítve, rendeltetésszerűen használnak, az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből kölcsönözte ki a Miniszterelnökség.

Év végi támogatási kampány

December közepén Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2019 januárjában felköltözik a budai Várba. Az Index december 22-én arról írt, hogy megkérdezték a miniszterelnök sajtófőnökét, hogy mikor lesz az épület sajtóbejárása, de Havasi Bertalan nem válaszolt a lap érdeklődésére.

December 23-án Orbán Viktor már a Várban lévő új irodája erkélyéről posztolt egy fényképet a Facebook-oldalára, ezzel is megerősítve a költözés tényét. Másnap, Szenteste, a pártsajtó egyik legaktívabb és legszervilisebb tagja, az Origo írt PR-cikket a miniszterelnök új irodájáról.

Akárcsak Lázár János, a Miniszterelnökséget akkor vezető miniszter 2016-ban, a mostani Origo-cikk is azt hangsúlyozza, hogy Orbán Viktor új irodája a Várban nagyon szerény és puritán.

A december 24-i sajtóbejárásra végül a korábban válaszra sem méltatott Index is meghívást kapott, a lap építészeti elemekre koncentráló cikkét itt lehet elolvasni.

Múzeumi szőnyegeken taposnak

Az Index és az Origo beszámolójában egy dolog közös: mindkettőben szerepel, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök új irodájában lévő szőnyegek az Iparművészeti Múzeum török gyűjteményéből származnak.

“A festmények a Nemzeti Galéria – jellemzően ki nem állított – képei, a szőnyegek az Iparművészeti Múzeum törökszőnyeg-gyűjteményének raktári darabjai.” – Index

“Az új kormányzati épületben lévő szőnyegek sem kerültek egyetlen forintba sem, mivel a magyar állam azokat nem megvette, hanem az Iparművészeti Múzeum török szőnyeggyűjteményéből kölcsönözte ki.” – Origo

Az Origo állítása biztosan nem igaz, hiszen az Iparművészeti Múzeum vélhetően megvette ezeket a szőnyegeket valamikor (és nem az isztambuli bazárban pár euróért), és minden bizonnyal költött már a restaurálásukra, tárolásukra is. Az tehát lehetséges, hogy a mostani magyar kormánynak nem kerültek egy forintba sem a szőnyegek, ha ingyen kölcsönözte ki őket a Miniszterelnökség a múzeumból. Viszont a magyar államnak, vagyis a magyar adófizetőknek egészen biztosan pénzbe kerültek, és az állami vagyon részét képezik.

Meglehetősen visszásnak tűnik, hogy ezeket a múzeumi gyűjteménybe tartozó, tehát elvileg kiállításra való, értékes, ritka szőnyegeket leterítik a földre, és taposnak rajtuk, mintha tucatdarabok lennének.

Szeretnénk többet tudni róluk, ezért közadatigénylésben kértük ki az Iparművészetitől, hogy hány darab, hány éves, és mekkora értéket képviselő szőnyeget adtak kölcsön a miniszterelnök új irodájába.

A festménykölcsönzés bevett gyakorlat

A tisztánlátás érdekében közadatigénylésben kértük ki a Magyar Nemzeti Galériától is, hogy pontosan milyen festményeket adtak kölcsön Orbán Viktor miniszterelnök új irodájába.

Mivel a budai Várban lévő miniszterelnöki irodát a NATO-protokollnak megfelelő biztonsági rendszer, és a TEK őrzi, a közvagyon részét képező múzeumi darabok fizikailag vélhetően biztonságban vannak.

A múzeumi szőnyegeknek biztosan nem tesz jót, ha taposnak rajtuk, de a festményeknél lehet – és az illetékesek szoktak is – érvelni azzal, hogy legalább nem a múzeum raktárában porosodnak a képek, hanem egy állami épületet díszítenek, ahol vigyáznak rájuk.

Az állami vagyon részét képező festmények kölcsönzése ugyanis nem egyedi: mondhatni régi bevett gyakorlat, hogy a Szépművészeti Múzeum és az irányítása alá tartozó Nemzeti Galéria állami intézményeknek festményeket ad letétbe. Már 2014-ben megírtuk, hogy a Szépművészeti a Köztársasági Elnöki Hivatal, a KSH, a NAIH, az Állami Számvevőszék, és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontja részére is kölcsönöz műtárgyakat, amiket az intézmények reprezentációs és dekorációs céllal állítanak ki az épületeikben.

Ennél problémásabb ügy volt, amikor másfél év pereskedés után 2016-ban kiderítettük, hogy a Szépművészeti Múzeum tíz darab, összesen 300 millió forintot értékű műkincset adott kölcsön képenként havi nettó 15 ezer forintért 3 hónapra egy Habony Árpádhoz köthető magánlakásba.

A miniszterelnök új irodáját a budai Várban egyébként nem csak múzeumból kölcsönzött festmények díszítik: 2017-ben megírtuk, hogy a Miniszterelnökség dekorációs céllal öt képet vásárolt 282 millió forintért.

 

282 millióért vett festményeket a Várba a Miniszterelnökség

Öt műalkotást vásárolt meg egy magánszemélytől a Miniszterelnökség a Várban készülő új székhelyének díszítésére. Ligeti Antal, K. Spányi Béla és Bogdány Jakab képeit választották ki erre a célra.

Orbán régi álma teljesült

A miniszterelnök már az első kormányzati ciklusában, 2002-ben is szeretett volna a Várba költözni, de akkor a választási vereség keresztülhúzta a terveit. A második ciklusa elején, 2011-ben kormányhatározat született a Vár fejlesztéséről, a harmadik ciklusa kezdetén pedig elkezdte valóra váltani a régi álmát: 2014 júniusában a kormányszóvivő bejelentette, hogy a korábban kinézett Sándor-palota mellé, a Karmelita-kolostor épületébe költözik Orbán Viktor és hivatala.

Akkor közadatigénylésben kértük ki, hogy mi alapján született meg ez a döntés, de a Miniszterelnökség azt válaszolta, hogy ez nem nyilvános adat, vagyis nem tartozik sem ránk, sem olvasóinkra. Arról viszont megjelent egy kormányhatározat, hogy a Miniszterelnökség költözése a Várba nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű beruházás.

Azóta a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatok, a Közbeszerzési Értesítőben kihirdetett tenderek, a propagandasajtóban megjelent félinformációk, és a kormánytagok által elejtett mondatok alapján annyit lehet tudni, hogy a miniszterelnöki irodának helyet adó épületegyüttes belső átalakítása 4 milliárd forintba került, a Miniszterelnökség költözésének teljes költsége pedig 21 milliárd forint lesz.

“Sokba fog kerülni, de mindannyiunk örömét fogja szolgálni” – mondta L. Simon László, a Miniszterelnökség akkori parlamenti államtitkára még 2014-ben.

A Várban azonban nem csak Orbán Viktornak készült új iroda, hanem ide költözik több más állami hivatal is. Például a Belügyminisztérium, ami eddig csak a költözés tervezésére 1,3 milliárdot költött. Megy a Várba a Pénzügyminisztérium (korábban Nemzetgazdasági Minisztérium) is, aminek a költözésére eredetileg 26 milliárd forintot szántak, de a költségek már nagyjából 40 milliárdnál járnak, pedig még egy kapavágás sem történt. Továbbá épül egy lovarda is a budai Várban 3,5 milliárd forintért.

A kormány szemérmesen Nemzeti Hauszmann Tervnek hívja a Várnegyed átalakítását, ami a legóvatosabb becslések szerint 200 milliárd forintba fog kerülni, de építészeti szakemberek szerint akár 1.000 milliárd is lehet a végösszeg.

Historizáló populizmus 200 vagy 1000 milliárdért – a budai várnegyed átépítésének költségei

Zavaros koncepció, átláthatatlan tervezési folyamat és szinte felső korlát nélküli költségek – a látványos beruházások felszíne mögött ezek a meghatározó jellemzői a budai Várban zajló fejlesztéseknek. Lehet, hogy nem a miniszterelnök és néhány állami hivatal felköltözése az egyetlen szervezőerő, de a zűrzavarban egyelőre ez tűnik a meghatározónak.

Címlapkép: A Miniszterelnökség új irodája a budai Várban (fotó: Miniszterelnöki Kabinetiroda)

Az év végén újabb 10 milliárd forintot adott a kormány külhoni magyar focicsapatoknak

$
0
0

Az Átlátszó decemberben cikksorozatban számolt be arról, hogy az elmúlt években 22,5 milliárd forint ment magyar költségvetési forrásokból hat szomszédos országba, határon túli futballakadémiák támogatására. Most az év végén ehhez hozzáadott még további 9,97 milliárd forintot a kormány, így a számláló már bőven 30 milliárd forint felett jár. A pénzt jórészt ugyanazok kapták, mint eddig: ismét jutott pénz Mészáros Lőrinc eszéki csapatának akadémiájára, valamint az FK Csíkszereda Egyesületnek is, ahonnan ingyen igazolhat fiatal tehetségeket a Felcsút.

Év végi támogatási kampány

Karácsony előtt egy nappal 72 milliárdnyi forrást osztott szét a kormány, ennek egy része a határon túlra került futballcélokra – írta meg a Portfólió. Megnéztük, pontosan kik kapták az összeget, korábban ugyanis cikksorozatban dolgoztuk fel a szomszédos országokban működő magyar sportkluboknak juttatott focitámogatásokat:

Megszereztük, feldolgoztuk és nyilvánosságra hozzuk a határon túli fociakadémiák támogatásáról szóló szerződéseket

Magyarországon olyan ütemben nőnek ki a földből az újabbnál újabb stadionok, hogy a focirajongók is alig tudják követni, milyen új létesítménynek kellene örülniük éppen.

Horvátországban, Szlovéniában és Ukrajnában is milliárdokkal támogat külhoni fociakadémiákat a magyar állam

Magyarországon olyan ütemben nőnek ki a földből az újabbnál újabb stadionok, hogy a focirajongók is alig tudják követni, milyen új létesítménynek kellene örülniük éppen. A magyar kormány nemcsak a profi futballisták, de az utánpótlás irányába is rengeteg közpénzt irányított.

Két héttel ezelőtt számlálónk 22,5 milliárd forinton állt, ennyi költségvetési forrás jutott hat szomszédos országba futballcélokra, főként fociakadémiákra. Ez az összeg az év végi osztogatásnak köszönhetően most majdnem 32,5 milliárd forintra duzzadt. 

Mészáros Lőrinc eszéki (Horvátország) focicsapatának akadémiája eddig 2 milliárd forint támogatást kapott, ez most 3 milliárd forintra nőtt, a kormány ugyanis most további 1 milliárd forintot nyújtott “a szervezet működésének és fejlesztésének támogatására”.

 

A romániai FK Csíkszereda Egyesület két részletben 2,17 milliárd forinthoz jutott év végén, így ők már 5,87 milliárd forintnál járnak. Ez az az egyesület, melynek akadémiájáról ingyen igazolhat játékosokat a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia:

Ingyen igazolhat fiatal focitehetségeket a Felcsút a közpénzzel támogatott erdélyi kluboktól

Az FK Csíkszereda 2013 óta 3,7 milliárd forintot kapott a magyar államtól a Magyar Labdarúgó Szövetségen és a Bethlen Gábor Alapon keresztül a Székelyföld Labdarugó Akadémia létrehozására.

“Azzal, hogy ingyen szerez meg tehetségeket a felcsúti akadémia, minimális befektetéssel tud létrehozni egy profi focicsapatot. Tehát nem csak az eladás lehet a cél, hanem az is, hogy egy jó focicsapat jöjjön létre, gyakorlatilag ingyen” – mondta korábban az Átlátszónak minderről Szabados Gábor sportközgazdász, aki szerint a programban résztvevő klubnak ez a konstrukció csak akkor éri meg, ha közben komoly forrásokra tesznek szert a magyar államtól.

 

Jutott pénz a Sepsi OSK akadémiájának is. A Sepsi OSK egy szintén Romániában működő csapat, ők most 2,1 milliárd forintot kaptak, így az ő támogatási számlálójuk már 4,1 milliárd forintnál jár. A Sepsi OSK-t üzemeltető román cég Mészáros Lőrinc volt üzlettársához, Varga Károlyhoz köthető. A Sepsi OSK SA nevű vállalat 51 százalékos tulajdonosa a magyarországi Hódút Kft. útépítő vállalat kinti leányvállalata (HODUT ROM SRL), kisebbségi tulajdonosa pedig az Asociata Club Sportiv Sepsi OSK sportegyesület. A magyarországi Hódút végső tulajdonosa Varga Károly, akinek három közös magyar cége is volt a felcsúti fociakadémia elnökével.

A kormányhatározat alapján 300 millió forintot utalnak a felcsút pályáit építő Pharos ’95 Kft. tulajdonosának szlovéniai csapatának is. Az FK Nafta Lendava korábban 1,9 milliárd forint támogatásban részesült, ezzel a 300 millió forinttal a végösszeg egyelőre 2,2 milliárd forint.

A rekorder kétségkívül a Topolya TSC. A vajdasági klub eddig 4,5 milliárd forinthoz jutott hozzá, most további 1,4 milliárd forintot kaptak, amely így együtt már 5,9 milliárd forintot jelent. A topolyai klub szintén nem független a kormányzati köröktől, Szerbiában legalábbis úgy tartják, hogy egyetlen ember van a Vajdaságban, akinek közvetlen elérése van a magyar miniszterelnökhöz, ez pedig a topolyai illetőségű milliárdos, Zsemberi János, a magyar kormány futball-programjának nagyhatalmú vajdasági rezidense, aki formálisan ugyan nem vesz részt a projekt irányításában, mégis a program megkerülhetetlen figurája: a klub fő támogatója, aki korábban az FK TSC elnöki tisztét is betöltötte, a tavalyi tisztújításkor azonban átadta helyét utódjának, ő maga pedig főszponzorként, illetve az épülő labdarúgó akadémia koordinátoraként maradt a csapat mellett.

Az Orbán Viktorral jó barátságot ápoló Világi Oszkár működtette DAC akadémiája 1,35 milliárd forintot kapott. A Szlovákiában működő klub korábban 2,4 milliárd forinthoz jutott hozzá a Magyar Labdarúgó Szövetségen és a Bethlen Gábor Alapon keresztül, a végösszeg így év végére 3,75 milliárdra nőtt.

A felvidéki Komáromi FC 300 millió forinthoz jutott hozzá, így ők már 2,24 milliárdnál járnak. A komáromi csapat támogatásáról Korábban Czíria Attila, aki a 2014-es szlovák önkormányzati választások idején az MKP és a Híd közös révkomáromi polgármesterjelöltje volt, így tájékoztatta az Átlátszót:

“Amikor a miniszterelnök úr megkérdezte, hogyan tudna segíteni a magyar állam Komáromnak és a régiónak, arról beszéltem, hogy itt van a volt mezőgazdasági iskola, amelyet éppen akkor árult el a megye, azt meg lehetne venni, és csinálni egy erős magyar mezőgazdasági szakközépiskolát, mert az nincs az országban és Komárom a mezőgazdasági régió közepén helyezkedik el. (…) Orbán Viktor felvetette, mi lenne, ha épülne egy új stadion. Azt feleltem, miért ne, ha az egyéb fejlesztések mellett erre is jut”

 

A Seszták Miklós városának focicsapatához köthető Várda Sport Egyesület szintén 1,35 milliárdot kapott, feltételezhetően a kárpátaljai fociakadémia folytatására. Ők így már 4 milliárd forintnál járnak. 

Címlapkép: Mészáros Lőrinc, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia elnöke, Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára valamint Szondy Zoltán, a Futball Klub Csíkszereda igazgatója felavatják a Márton Áron Tehetséggondozó Központot 2016 szeptemberében. Fotó forrása: pfla.hu


Kétes értékű elismerést kaptak a Liget Projekt középületei – százával osztják ezeket a díjakat, magas nevezési díjért

$
0
0

Néhány hete szinte az egész magyar sajtó beszámolt arról, hogy a Liget Projekt épületei Európa, sőt a világ „legjobbjainak” bizonyultak. Szép lenne, ha így lenne, de a valóság az, hogy nagyjából 40 kategóriában, háromszáznál is több „legjobbnak” járó díjat osztottak ki ezen az ingatlanszakmai pályázaton, és a “versenyre” való nevezés ára kb. 4-500 ezer forint volt.

Év végi támogatási kampány

December 3-án elsőként arról szóltak a hírek, hogy egy rangos szakmai versenyen a Néprajzi Múzeum Európa legjobb középülete díját nyerte el. Majd egy nap múlva kiderült, hogy nemcsak Európa, hanem „a világ legjobb középülete” díját is megkapta a még el sem készült épület.

December 5-én sem maradtunk örömhír nélkül: a magyar hírportálok egymás után jelentettek be egy újabb elismerést, miszerint Európa legjobb szabadidős épületének választották a Pannon Park Biodómját.

Az 1,7 hektáros biodóm a mintegy 5 hektáros Pannon Park központi létesítménye lesz. Az egykori Vidám Park területén épülő Pannon Parkban a Kárpát-medence egykori élővilágát kívánják bemutatni, a három hatalmas, összefüggő csarnokból álló, tetején fényáteresztő felülettel ellátott Biodóm pedig állatbemutatókra, s egyéb attrakciókra szolgál majd a tervek szerint.

A beszámolókból kiderült, hogy az épülettervek az idei Internatonal Property Awards ingatlanszakmai versenyen kapták az elismerést. A zsűri ezen a versenyen nem fűz szöveges indoklást a díjakhoz, a Liget Projekt képviselői azonban gondoskodtak saját sikerük méltatásáról.

A díjat átvevő Gyorgyevics Benedek, a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vezérigazgatója például „történelmi léptékű” győzelemnek nevezte a Néprajzi elismerését, s a Biodómot tervező Pauliny-Reith & Partners iroda is kiadott egy közleményt saját győztes projektjének kiválóságáról.

A magyar médiumok – beleértve az ún. ellenzéki hírportálokat és a szakmai fórumokat is – szinte szó szerint átvették az MTI győzelmi híreit a Liget Projekt nemzetközi sikeréről. Annak ellenére, hogy az International Property Awards elismerései nem építészeti, hanem ingatlanszakmai díjak, melyek odaítélésénél nem szempont a tervezett épület várossal való kapcsolata, annak társadalmi kontextusa.

Pedig a két épület környezethez való viszonya egyáltalán nem hagyható figyelmen kívül. A monumentális Néprajzi Múzeum megcsonkítja a Városliget történeti parkját, veszélyezteti a világörökségi látványt  – hívták már fel korábban is sokan erre a figyelmet, többek közt Bardóczi Sándor tájépítész.

A Biodóm és a Pannon Park kedvéért pedig az egykori Vidám Park területén történtek brutális fapusztítások. Ráadásul a Biodóm grandiózus csarnokai szintén rombolják a világörökségi látványt.

De magának a nagy ovációval ünnepelt díjnak az értéke is erősen megkérdőjelezhető, mutat rá a Ligetvédők Lapjának cikke.  Gulyás András írásából kiderül, hogy csak Európában 35 db legjobbnak járó díjat osztottak ki a International Property Awards pályázatára jelentkezők közt.

Az Európa legjobb szabadidős épületének választott Biodóm pedig valójában csak két másik törökországi épülettel „versenyzett” a címért. A The International Property Awards marketing menedzsere levélben is megerősítette a Ligetvédőknek, hogy összesen csak három induló volt ebben a kategóriában.

Gulyás András szerint a külhoni sikerekről szóló győzelmi híradás valójában csak a propagandahadjárat része. A nemzetközi elismerésről és díjesőről szóló hírekkel megtévesztik a szakmát és a közvéleményt, állítja Gulyás.

Ha mindehhez hozzátesszük, hogy kb. 40 kategóriában háromszáznál is több „legjobbnak” járó díjat osztottak ki ezen az ingatlanszakmai pályázaton, s hogy a versenyre való nevezés ára kb. 4-500 ezer forint volt  – a Liget Projekt két épülete tehát kb. 1 millió forintért vehetett részt a versenyen –, valóban erős túlzás történelmi jelentőségűnek nevezni egy itt megszerzett díjat.

A Liget Projekt képviselői azonban nem először nyúlnak ahhoz az eszközhöz, hogy állítólagos nemzetközi díjakkal fényezzék a Múzeumi Negyed sokak által vitatott épületeit. Tavaly a MIPIM Cannes-ban tartott ingatlanszakmai kiállításán elért sikerükkel hintették tele a sajtót, miszerint “a Liget Budapest Projekt a Best Futura Mega Project kategóriában Európa városfejlesztési nagyprojektjeként bizonyult a legjobbnak.”

Ez sem teljesen volt így. Ebben a kategóriában ugyanis négyen, egy brazil, egy japán, egy magyar és egy orosz pályázó indult, s közülük a japán projektet (Kashiwa-no-ha Smart City) nyilvánították a legjobbnak. A többi induló helyezéséről a MIPIM, eddigi gyakorlatát követve, nem döntött.

A Liget Projekt képviselői azonban Magyarországon európai győztesként tálalták a projektet, holott semmi ilyen elismerést nem nyertek el.

Bodnár Zsuzsa

A szerző a Ligetvédők aktivistája. Fotó: Garay Klára

Trágár oktatóvideó, futni hagyott áfacsalók, összeférhetetlen főügyész – ezek voltak 2018 bűnügyi történetei az Átlátszón

$
0
0

111 büntetőeljárás indult választási ajánlások hamisítása miatt, megszöktek az elítélt áfacsalók mire a bíróság megküldte a rendőrségnek a végzést, intézkedéskényszert adott írásos utasításba a rendőröknek egy parancsnok, ál-államtitkárral húztak le egy vállalkozót milliókkal – az elmúlt évben is utánajártunk néhány érdekes bűnügyi és rendőrségi történetnek.

Év végi támogatási kampány

„Az enyém alatt ott volt az elhunyt férjem aláírása is” – országosan 111 büntetőeljárás indult a választási ajánlások hamisítása miatt

Mintegy 280 esetben jeleztek visszaélésgyanút a rendőrség felé, és országszerte összesen 111 büntetőeljárást indítottak választási ajánlások hamisítása miatt az áprilisi országgyűlési választási kampányban. Az Átlátszó kiderítette, hogy kik csalhattak: köztük volt mások mellett az Iránytű Párt, a Kell az Összefogás Párt, valamint a Rend és Elszámoltatás Párt is, de még az LMP-s Ungár Péter ajánlása miatt is feljelentést tettek. Ezekben az ügyekben december 21-ig mindössze két vádemelés történt, és már csak 51 büntetőeljárás van folyamatban.

Költségvetési csalási ügyben merült fel a határkerítést milliárdokért üzemeltető cég neve

Megírtuk azt is, hogy a Békés Megyei Főügyészség 2013-as vádirata szerint a most 6,5 milliárdért határkerítést építő és üzemeltető Metalcom Zrt. egy költségvetési csalási ügyben valótlan tartalmú számlákat állított ki három állami és európai uniós finanszírozású távközlési projekttel kapcsolatban. A cég vezetőit mégsem vádolták meg – Polt Péter legfőbb ügyész 2014-ben homályos tartalmú válaszban hárította el a miértre vonatkozó országgyűlési képviselői kérdést.

Megszöktek az elítélt áfacsalók, mire a Szolnoki Törvényszéknek sikerült írásba foglalnia a házi őrizetről szóló végzést

Egy hétig nem küldte meg a bűnügyi felügyeletet (korábbi nevén házi őrizetet) elrendelő végzést a Szolnoki Törvényszék egy nem jogerősen hat év letöltendő fegyházbüntetésre ítélt férfi esetében az illetékes budapesti kapitányságnak. Csak szerkesztőségünk megkeresése után postázták az iratot, amit utólag azzal magyaráztak, hogy ennyi időbe telt az ítélet és a végzés leírása. Ezalatt két másik vádlott kereket oldott, ezért elfogatóparancsot adtak ki velük szemben.

A Képviselői Irodaházban, ál-államtitkárral vezettek meg csalók egy budapesti vállalkozót

A hazai közállapotokat jól ismerő bűnözők a Képviselői Irodaházat használták fel egy vállalkozó átveréséhez. A budapesti cégvezető több részletben összesen 23 millió forintot fizetett ki azért, hogy politikusok közbenjárása révén jól fizető közpénzes megbízásokhoz jusson. Mindez még 2016-ban történt, de a nyomozás ma is tart. Az ügynek egy gyanúsítottja van.

Erotikus hangulatú videót készített az NKE Kriminalisztikai Intézet tanszékvezetője a hallgatóival

Beszámoltunk róla, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán indulatokat keltett egy a tavaszi szemeszterben készült „oktatóvideó”, amelyben diáklányok, leendő rendőrtisztek vulgáris szavakkal dobálózva adnak elő egy jelenetet. A kisfilmet Angyal Miklós rendőr orvos-ezredes, az NKE tanszékvezető egyetemi docense rendezte. Ennek a sztorinak legalább lett következménye: cikkünk megjelenése után a főtiszt oktatói megbízatásának visszavonását kezdeményezték az országos rendőrfőkapitánynál.

Állami vállalatok üzletelnek a tavalyi év fiatal vállalkozójával, pedig csalás miatt nyomoznak egy hozzá köthető cég után

Cikkeztünk arról is, hogy úgy választották meg tavaly az év fiatal vállalkozójának Suppan Mártont, hogy egy hozzá köthető cég tulajdonosai ellen piacfelügyeleti eljárások során súlyos büntetéseket rótt ki, sőt feljelentést is tett a Magyar Nemzeti Bank. A rendőrség jelentős kárt okozó csalás miatt nyomoz az ügyben. Eközben Suppan új vállalkozásai közben egymás után nyerik el az állami megbízásokat, például a Szerencsejáték Zrt.-nél és a Magyar Villamos Műveknél is. Ráadásul Suppan Márton érdekeltsége a ScienNethez köthető cég előrefizetős kártyáit telepítette az MVM a Papp László Sportarénában.

„Semmilyen viszonyban nincs a vádlottal”, végül mégis leadta a Safebroker-ügyet a fővárosi főügyész

Ibolya Tibor fővárosi főügyész a Safebroker-ügy egyik vádlottja kapcsán kérte másik vádhatóság kijelölését a jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt emberek százait megkárosító vádlottak ügyében zajló büntetőeljárásban. Korábban egyébként az általa vezetett ügyészség több olyan lépést tett, ami a vádlottaknak volt kedvező. Így például a vádhatóság azt az álláspontot foglalta el a károsultak kérésével szemben, hogy a gyanú szerint milliárdos kárt okozó férfiak vagyona nem vehető zár alá.

A szabálysértések miatt kiszabott 21,5 milliárd forint bírság felét sem tudta beszedni a rendőrség az elmúlt öt évben

Közérdekű adatigénylés révén tudtuk megírni, hogy a rendőrség a szabálysértések miatt kiszabott 21,5 milliárd forint bírság felét sem tudta beszedni az elmúlt öt évben. 2017-ben mindössze 1,87 milliárd forint folyt be abból a 4,57 milliárd forint pénzbírságból, amelyet a rendőrség a közlekedési és a közrend elleni szabálysértések miatt szabott ki Magyarországon. Az elmúlt öt évben 21,5 milliárd forintnyi bírságot szabtak ki, ám ebből az állam kasszája csupán 8,58 milliárd forinttal gazdagodott. A rendőrségtől kapott adatokat infografikákon vizualizáltuk.

Parancsba adta a kaposvári rendőrkapitány, hány rendőri intézkedést vár el beosztottaitól a statisztika javítására

Kiderítettük, hogy félreértelmezte a feladat-meghatározást a helyi parancsnok, ezért adhatott ki olyan utasítást, amely több esetben intézkedéskényszert ír elő a kaposvári kapitányság körzeti megbízottainak. Így összegezhető a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság Átlátszónak adott válasza, amelyet egy, a Facebookon nyilvánosságra került dokumentummal kapcsolatban adtak. Megjegyezték, amint az utasítás a megyei főkapitány tudomására jutott, visszavonatta azt.

További érdekes ügyeink voltak az elmúlt évben:

Beszámoltunk arról, hogy a K&H Bank Zrt. Pozsonyi úti fiókjának az épületének lebonttatását kezdte el a terület új tulajdonosa, a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal üzletelő török milliárdoshoz, Adnan Polathoz köthető PD Real Estate Development Kft. Információink szerint dunai panorámás szálloda épülhet a XIII. kerületi irodaház helyén.

Elsőként hoztuk le, hogy bilincsben vitte el az ügyészség szeptember 6-án a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) óbudai, Huszti úti épületéből a szervezet egyik osztályvezetőjét. Az illetőt, aki tudomásunk szerint a NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságán dolgozott, hivatali vesztegetéssel gyanúsították meg, mivel pénzért adhatott ki információkat.

Kiderítettük azt is, hogy akár több millió forintos kártérítést fizethet a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (PMRFK), miután három volt rendőrét jogerősen elítélték többek között jogellenes fogvatartás és közokirat-hamisítás, egyiküket pedig még lopásra való felbujtás miatt is. A testület részéről arra hivatkozva nem adtak tájékoztatást a kártérítésre vonatkozó megkeresésünkre, hogy az ügy még folyamatban van a bíróságon.

Megírtuk, hogy a BRFK után most az NNI nyomoz egy másik helyettes államtitkár meglopásának ügyében. Nem volt szerencséje mostanában a helyettes államtitkároknak a számítástechnikai eszközeikkel, az Átlátszó értesülése szerint ugyanis nem csak Honvédelmi Minisztérium egyik helyettes államtitkárának a tabletjét lopták el, hanem a Miniszterelnökség hatósági ügyekkel foglalkozó helyettes államtitkárjának a laptopját is. Ebben az esetben is kiemelt rendőri egységre bízták a nyomozást.

Beszámoltunk arról, hogy a vádlottak padjára került sikkasztás miatt egy végelszámoló, mert értékesítette egy idős házaspár villáját, majd a befolyt összeget megdézsmálta. A vádirat szerint P. Sándor öt év alatt mintegy 30 millió forintot tulajdonított el. Az idős svéd-magyar házaspár 2010 óta küzd a magyar igazságszolgáltatással, úgy, hogy egy ideig a végelszámoló feljelentése miatt maguk is gyanúsítottak voltak.

Csikász Brigitta

Címlapfotó: Halász Áron / Átlátszó

Több tucat külföldi médium idézte az Átlátszó cikkeit és munkatársait 2018-ban

$
0
0

Az Átlátszó cikkei 2018-ban is több tucat külföldi sajtótermék érdeklődését felkeltették. Számtalan alkalommal idézték írásainkat a NER-elit által használt luxusrepülőről és yachtról. Ugyanilyen sokszor idézték a magyar propagandamédia működésével kapcsolatos kutatásainkat, illetve azokat a cikkeket, amelyekben a kormány által propagandára költött adóforintokat számoltuk össze.

Év végi támogatási kampány

Az Orbán Viktor és a NER-elit által használt luxusjárművek, az OE-LEM jelzésű magángép, illetve a fideszes humorral Lady Mrd-nek keresztelt yacht a nemzetközi sajtónak is kedvence lett. Sorra számoltak be róla a külföldi sajtótermékek, így az AFP hírügynökség, osztrák Die Presse, a Kurier és a Der Standard is, a német Der Spiegel, a horvát Jutarnij, egy szlovák, egy szlovén és két román lap is, az Irish Times, a Pester Lloyd, illetve az OCCRP is beszámolt róla.

A cikk megjelenése után a magyar kormány tagjai és a Fidesz-hű propagandasajtó is támadásokat intézett az Átlátszó ellen. Orbán Viktor egy péntek reggeli rádióinterjújában fenyegetésnek is beillő szavakat használt, amikor kijelentette: visszaütnek.

Orbán fenyegetése is bejárta a világsajtót. Hírt adott róla az OCCRP, a France24, a Vsquare, és a SEENPM médiaszaklap is.

A magyar médiatér átalakulása

Az Átlátszó szorosan nyomon követi a magyar médiapiac átalakulását, különös tekintettel a kormányzati propagandagépezet reklámbevételeire, illetve annak növekedésére. Épp ezért sok nemzetközi lap használja az Átlátszó cikkeit forrásként amikor Orbán médiabirodalmáról ír.

Azt a cikkünket és infografikánkat, amelyben bemutattuk, hogy közel ötszáz kormányközeli, a Fideszt szolgáló médiacím van már Magyarországon, illetve hogy ezek közül 476 került át a közelmúltban a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványhoz, idézte többek közt a The New York Times nem is egyszer, hanem kétszer, a The Financial Times, a lengyel TVN24, a Global Investigative Journalism Network pedig beválogatta a novemberi hónap legjobb infografikái közé.

A médiapiac átalakításáról Bodoky Tamás főszerkesztő az AFP hírügynökségnek nyilatkozott, Bátorfy Attila a Reutersnek, Kőműves Anita pedig egy litván lapnak, az Irish Times-nak és a lengyel TVN24-nek.

Arra is büszkék vagyunk, hogy a The Washington Post egy novemberi véleménycikkében, amely a sajtószabadság globális szűküléséről ír, úgy említi az Átlátszót:

egy tényfeltáró oldal, amely teli van lenyűgöző leleplezésekkel.

Gruevszki Magyarországra menekült

A börtönbüntetésre ítélt egykori macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki Magyarországra szökése jelentős nemzetközi visszhangot váltott ki. A külföldi sajtó az Átlátszónak a témában megjelent cikkeit is gyakran idézte.

Érthető módon újra felkapta a sajtó az Átlátszónak az OCCRP-vel együttműködve tavasszal megjelent cikkét, amelyből fény derült arra, hogy magyar kormányközeli üzletemberek vásároltak be a macedón médiában. Ráadásul olyan médiatermékeket vettek meg, amelyek Gruevszkit és pártját, a VMRP-DPMNE-t támogatják.

Számos külföldi lap figyelmét felkeltette az Átlátszó azon híre is, mely szerint a NER-elit kedvenc magánrepülője gyorsan megfordult Belgrádban csupán egy nappal azután, hogy Gruevszki a Facebookon bejelentette, hogy menedékjogot kért Magyarországon.

Erről hírt adotta francia Le Monde, a német DW, három albán lap, egy macedón, két szerb, egy montenegrói, egy bolgár sajtótermék is.

OCCRP

Fontos partnerünk volt idén is a szarajevói székhelyű Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). A magyar kormányelit macedón médiában kezdett terjeszkedése mellett az OCCRP oldalán jelent meg a magyar letelepedésikötvény-programról írt cikkünk is.

Az OCCRP emellett átvette az Elios-botrány részleteiről írott cikkünket, majd azt is, amely azt részletezi, milyen módon csalták el a lámpákkal egészen pontosan a Tiborcz-cégben. A weboldal írt a luxusrepülő és a jacht leleplezéséről is, és arról is hírt adtak, amikor egy kamu államtitkár csalt ki „kenőpénzt” egy magyar cégvezetőtől. Azt a cikkünket is idézték, amelyben arról írtunk, hogy több mint száz esetben nyomoz a magyar rendőrség a kamupártok ügyében.

Az OCCRP kiállt a magyar sajtószabadság és az Átlátszó mellett a választások előtt, illetve a minket ért propaganda-hadjárat közepette is.

Választások áprilisban

A választások közeledtével, márciusban és áprilisban a külföldi sajtó fokozottan érdeklődött a magyarországi események iránt, és az Átlátszó cikkeit és munkatársait számos külföldi médium idézte.

Nagyon sokan idézték Erdélyi Katalin cikkeit arról, hogy mennyi pénzt költött a magyar kormány propagandára és „sorosozásra.” Kollégánk kutatásainak eredményét idézte a választások utáni tudósításában az NBC News is, illetve hosszú, a magyar politikai helyzetet ismertető cikkében a The Intercept és a Politico is.

Más cikkeinket is idézték: a The New York Times például a “Hogyan formálja át a magyar társadalmat Orbán Viktor saját akarata szerint” című cikkében Becker András egy 2012-es írását idézte, amelyben arról ír, milyen alapítványokat támogat a magyar kormány, azaz milyen saját “civil” szervezeteket épít fel, és hogyan hálálja meg nekik a támogatást.

The Daily Beast pedig arra az cikkünkre figyelt fel, amelyben Kőműves Anita megírta: a magyar kormány Donald Trump izraeli kampányfőnökét fogadta fel lobbistának, hogy segítsen javítani a Washingtonban hazánkról kialakult képet.

Vsquare.org oldalon angolul is megjelent cikkünk arról, hogyan terjednek az orosz forrásból származó, illetve orosz stílusú álhírek a magyar kormánymédiában. Ezt a cikket idézte a CNN riportja, illetve Anne Applebaum is a The Washington Postban megjelent elemzésében.

A választások előtt kollégáink interjúkat is adtak külföldi lapoknak. Kőműves Anita a The Interceptnek, a CNN hírtelevíziónak, a litván 15min.lt internetes oldalnak, a European Center for Press and Media Freedom újságírójának és a cseh közrádiónak nyilatkozott. Bodoky Tamás a De Standaard belga napilapnak adott interjút a választásokat megelőző kormányzati propagandahadjárat hatásairól.

Bátorfy Attila az amerikai The Daily Beast-nek a magyar média tulajdonosi szerkezetének problémáiról beszélt. A Vecer című szlovén napilapnak a magyar politikai helyzetről nyilatkozott, a litván Lietuvos Zinios számára pedig szintén a médiapiacról beszélt.

A német Tagesspiegel azt a kutatásunkat idézte, amely összeszámolta, milyen sok cége van a NER legfontosabb oligarcháinak, köztük Mészáros Lőrincnek.

A brit kulturális weblapnak, a The Calvert Journalnek az Orbán-kormány kultúrharcáról írtunk. A cseh Investigacze.cz pedig lefordította és megjelentette cikkünket, amelyben azt tártuk fel, hogy cseh és amerikai cégek jelentek meg a magyar honvédség fegyverbeszerzései körül.

Tucatnyi külföldi lap idézte az Átlátszó szerzőit és cikkeit az országgyűlési választások kapcsán

Miért nem álltak forgalomba a BKV Zrt által 2017 áprilisában vásárolt hibrid Volvo buszok egy része Újszülöttellátás – Gróf Esterházy Kórház és Rendelőintézeti Szakrendelő Pápa Zala Megyei bírók és bírósági titkárok pályaalkalmassági vizsgálata 2018. évi Nemzeti Konzultáció a családok védelméről 2018.

Orbán Viktor a titokban vett honvédségi Falconnal ment Brazíliába szilveszterkor

$
0
0

December elején az azóta bezárt Zoom derítette ki, hogy a Honvédelmi Minisztérium cége titokban vásárolt egy business jetet, amit polgári lajstromjellel vettek nyilvántartásba. Ebből már gyanítható volt, hogy kormánygépként fogják használni, és nagyon úgy tűnik, hogy beigazolódott a gyanú. A repülési szakportálok szerint ugyanis ez a HA-LKX lajstromjelű repülő vitte Orbán Viktort szilveszterkor Brazíliába a szélsőjobboldali elnök beiktatási ceremóniájára.

Év végi támogatási kampány

A 2018. október végén tartott brazil elnökválasztást a szélsőjobboldali Jair Bolsonaro nyerte, és Orbán Viktor magyar miniszterelnök telefonon gratulált neki. Úgy fogalmazott, hogy “nagy elismeréssel látja, hogy azokat az értékeket, melyeket Magyarország is fontosnak tart, Jair Bolsonaro győzelemre vitte a hazájában.”

Bolsonaro ezután meghívta Orbán Viktort beiktatására, és december végén a 24.hu számolt be arról a brazil Folhapress hírügynökség alapján, hogy Orbán részt vesz a ceremónián 2019. január 1-jén.

Szilveszter éjjel a magyar miniszterelnök Brazíliából kívánt boldog új évet egy fényképpel, amin az ország fővárosának repülőterén mosolyog. Az Orbán hivatalos Facebook-oldalára feltöltött fotó hátterében ott van a kecses, fehér gép is, amivel a miniszterelnök Brazíliavárosba érkezett. Bár a repülőgép lajstromjele nem szerepel a kompozícióban, mégis nagyon könnyű beazonosítani.

A repülők mozgását figyelő honlapok (ún. trackeroldalak) szerint a HA-LKX polgári lajstromjelet viselő gép 2018. december 31-én reggel fél 9 körül indult Budapestről, majd 3 órával később, ottani idő szerint háromnegyed 11-kor leszállt Lisszabonban, vélhetően tankolni.

A HA-LKX útja 2018.12.31-én Budapestről Lisszabonba (forrás: FlightAware)

Onnan délben indult tovább, és helyi idő szerint este 7 után landolt Brazília fővárosában.

A HA-LKX útja 2018.12.31-én Lisszabonból Brazíliavárosba (forrás: flightradar24.com)

A HA-LKX teljes útja Budapestről Lisszabonon át Brazíliavárosba ezen a linken látható.

Nagyon könnyű volt rájönni, hogy Orbán Viktor ezzel a géppel utazott szilveszterkor Brazíliába, mivel nincs túl sok lehetőség. Orbán 2018-ban többször utazott hivatalos látogatásokra a honvédség két Airbus repülőgépén, de azok nem igazán alkalmasak ekkora táv megtételére. A honvédségnek van azonban két Dassault Falcon 7X típusú repülője is, amik gond nélkül elmennek Brazíliába és vissza.

“A három hajtóműves repülőgép képes a telített légi folyosók felett, akár 15 ezer méteres magasságban repülni, végsebessége megközelíti a hangsebességet (950 kilométer/óra), 11 ezer kilométeres hatótávolsága pedig képessé teszi akár a kontinensek közötti repülések végrehajtására is.” – honvedelem.hu

Ezt a típust előszeretettel használják magánrepülőként a szupergazdagok, de a Magyar Honvédség foggal-körömmel ragaszkodik hozzá, hogy nem kormánygépnek vették őket, hanem katonai feladatokra.

Az egyik honvédségi Falcon a 606-os katonai lajstromjellel rendelkezik, és 2018. augusztusában jelentették be a megvásárlását. Azt már az akkor kiadott hivatalos közlemény is kihangsúlyozta, hogy előfordulhat, hogy állami vezetőket fog szállítani a buseiness jet, mert “jogosult e gépek igénybevételére a kormány és a Köztársasági Elnöki Hivatal, hiszen a védett személyek légi szállítása – az európai gyakorlatnak megfelelően – Magyarországon is beletartozik a honvédség feladatkörébe.”

Árulkodó volt, hogy a 606-os lajstromjelű Falcon beszerzéséről szóló közlemény nem egy repülőt, hanem gépeket említett. December elején pedig kiderült, hogy nem véletlenül: a Zoom.hu akkor megtalálta az addig titkolt honvédségi Falcont, aminek tulajdonosa a HM EI Zrt., a Honvédelmi Minisztérium cége.

Ez a repülő nem katonai lajstromot kapott, hanem a HA-LKX polgári lajstromjellel vette nyilvántartásba a Légügyi Hatóság, ezért gyanítható volt, hogy kormánygépként fogják használni. Most, hogy Orbán Viktor miniszterelnök ezzel ment Brazíliába hivatalos útra, ez a gyanú beigazolódni látszik.

Miután a Zoom lebuktatta a titokban vett repülőt, a Honvédelmi Minisztérium szűkszavú és sértődött közleményben ismerte el a beszerzést. Nagyon szép gép egyébként a HA-LKX, egy szemfüles spotter december elején lefotózta a budapesti repülőtéren.

A Zoom tulajdonosa december 21-én bejelentette, hogy megszünteti a lapot, és december 28-án a honlap elérhetetlenné vált. Ezzel eltűnt a Zoom összes cikke, de az archive.org megőrizte az utókornak a titokban vett honvédségi Falcon leleplezéséről szóló anyagot.

 

Megtaláltuk a letagadott másik honvédségi Falcont, ez már tényleg a kormánygép

Megtaláltuk a letagadott másik honvédségi Falcont, ez már tényleg a kormánygép Most már tényleg van kormánygépe Magyarországnak: a Zoom.hu kiderítette, hogy szemben azzal, amit eddig állított a kormány és a Honvédelmi Minisztérium (HM) , nem egy, hanem két “business jet” repülőt is vásároltak.

 

Címlapkép: Orbán Viktor a brazíliavárosi repülőtéren 2018.12.31-én (fotó: Facebook)

600 millióért készül Budapest 2030-ig szóló fejlesztési terve

$
0
0

A Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. megbízásából a Főmterv, a Hétfa kutatóintézet, és a Fidesz-közeli Böszörményi-Nagy Gergely cége 600 millió forintért készíti el a főváros 10 évre szóló fejlesztési tervét.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester 2018. november 17-én, a főváros napján, Budapest egyesítésének 145. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen egy 15 pontból álló megállapodást írt alá, ami a kormány és a Fővárosi Önkormányzat együttműködéséről szól Budapest jövőjével kapcsolatban.

A megállapodás első pontja rendelkezik a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának létrehozásáról, a második pedig arról, hogy a kormány és a Fővárosi Önkormányzat közösen kidolgozza Budapest 2030-ig szóló stratégiai fejlesztési tervét.

Az állami tulajdonú Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. (KKBK) már Orbán és Tarlós megállapodása előtt másfél hónappal, 2018. október elején kiírta a Budapest 2030 Terv elkészítésére vonatkozó közbeszerzést. Erről akkor a Napi.hu beszámolt.

A tendert gyorsított eljárásban bonyolította le a KKBK arra hivatkozva, hogy a terv elkészítése legalább 7 hónapot vesz igénybe, utána pedig még egyeztetni kell a főpolgármesterrel, valamint az érintett szakmai és civil szervezetekkel, majd ezt követően fogják véglegesíteni, és a kormánnyal közösen elfogadni, de 2020 már nagyon közel van, ezért sietni kell.

A tender eredménye 2018. december 26-án jelent meg az európai uniós közbeszerzési értesítőben. A tájékoztató szerint a KKBK december 4-én kötött szerződést a nyertesekkel, akik nettó 600 millió forintért vállalták el a munkát, aminek az értékét a kiírásban pont ugyanennyire becsülte a KKBK.

“Szükséges a meglévő, elfogadott város- és térségfejlesztési dokumentumokra építve, az abban szereplő és újként megfogalmazott projektek egységes, de legalább összehangolt, kompakt programba foglalása, valamint a különböző, költségvetési forrásokkal gazdálkodó szervezetek alá tartozó fejlesztések azonosítása, integrációja, szinergiáik kihasználása, a párhuzamosságok megszüntetése és az egymással versengő elképzelések összehangolása. A Terv készítése során tehát a nyertes ajánlattevőnek részletesen meg kell fogalmaznia Budapest identitását és meg kell alkotnia a város 2030-ra vonatkozó jövőképét.”

A 2030-ig szóló budapesti városfejlesztési terv elkészítésére mindössze egyetlen ajánlat érkezett, melyet egy háromtagú konzorcium nyújtott be. Ennek tagjai a FŐMTERV Zrt., a HÉTFA Elemző Központ Kft., és a CreaCity Szolgáltató Kft.

A FŐMTERV, mint a neve is mutatja, egy ismert tervezőcég. A Hétfa is viszonylag gyakran dolgozik az államnak, többek között ez a cég végezte el a járási koncepció kidolgozását a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megbízásából, tavaly pedig a Külügyminisztérium tenderén is befutó lett.

A CreaCity Kft. azonban kakukktojás, mert most először nyert közbeszerzést. A 2016-ban alapított cégnek nincs honlapja, többségi tulajdonosa pedig a Design Terminal ügyvezető igazgatója, Böszörményi-Nagy Gergely. Tavaly szeptemberben beszámoltunk arról, hogy a CreaCity Kft. havi félmillió forintért elemzi a nemzetközi trendeket a Miniszterelnökségnek.

 

Böszörményi-Nagy Gergely cége havi 536 ezer forintért ad tanácsokat a Miniszterelnökségnek

Civil szervezetek támogatása A Hatósági Főosztály ügyfeleivel történő kapcsolattartását szabályozó dokumentumok A 2013. június 27-i szenátusi ülés jegyzőkönyve A 2013. június 27-i szenátusi ülés jegyzőkönyve A 2013. június 27-i szenátusi ülés jegyzőkönyve A 2013.

Egyébként már 2013-ban is elkészült Budapest 2030-ig szóló városfejlesztési koncepciója, ami a Fővárosi Önkormányzat honlapjáról most is letölthető PDF-ben.

 

Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester a főváros napján, Budapest egyesítésének 145. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen az Újvárosháza dísztermében 2018. november 17-én. (fotó: Koszticsák Szilárd/MTI)

Kikérjük a köztévében az ogy. képviselőkkel szemben erőszakot alkalmazó őrök nevét

$
0
0

A Varju László képviselővel szembeni erőszakos intézkedés csak megerősíti azt, ami egyébként eddig is nyilvánvaló volt: a mentelmi jogot élvező országgyűlési képviselőkkel szemben jogellenesen léptek fel tavaly decemberben a közmédia biztonsági őrei. A hírek szerint eddig semmilyen nyomozás nem indult az ügyben, senkit nem hallgattak ki még tanúként sem. A rendőrök a helyszínen pedig érdemben nem intézkedtek. Úgy néz ki, hogy akár büntetlenül is megúszható mindez 2019-ben, Magyarországon. De hogy névtelenül ne lehessen ezt tenni, kikérjük minden érintett nevét – az őröktől a feljelentések alapján döntést hozókig mindenkiét. Ha nem kapjuk meg, akkor perelünk.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Ismételjük el először: a parlamenti képviselőknek az MTVA épületébe való belépése egyértelműen jogszerű volt az Országgyűlésről szóló törvény szerint, a biztonsági őrök pedig a hivatalos személy elleni erőszak bűncselekményét követték el, illetve súlyosan megsértették a képviselők mentelmi jogait. Az érintett képviselők kérései alapján a rendőrök jogsértően nem intézkedtek, illetve jogellenesen nem engedték be őket a székházba. A feljelentés alapján a legutóbbi nyilvános információk szerint nem történt semmi.

Ezzel szemben az MTVA székháza egy nap alatt kapott egy egészen döbbenetes jegyzői eljárás és döntés alapján birtokvédelmet, az egyik tüntetésen egy zászlórudat lefestő embert pedig pár nap alatt el is ítéltek több mint 300 óra közmunkára. És akkor mindezek mellett a közmédia rágalomhadjáratot indított a tüntetők és az ellenzéki képviselők ellen – ennek talán legdurvább eleme az, hogy a Varju László elleni erőszakról készült felvételeket eltitkolták, azokat megvágva mutatták be, egyértelműen politikai lejáratásra használva őket, és egyben eltitkolva azt, hogy bizonyítéka van a közmédiának a saját székházában országgyűlési képviselők sérelmére elkövetett bűncselekményre.

Ezen helyzetre nehéz bármit is mondani, egy, az átláthatósággal foglalkozó portál egy dolgot azonban mindenképpen megtehet: közérdekű adatként kikéri az erőszakot alkalmazó őrök nevét, valamint mindazon ügyészek, rendőrök neveit, akik a feljelentéseket megkapták, és az eljárásban döntést fognak hozni.

Az információszabadságról szóló törvény szerint ugyanis nyilvános adat a közfeladatot ellátó szerv feladat-és hatáskörében eljáró személynek a közfeladat ellátásával összegfüggő személyes adata. A közmédia nyilván közfeladatot lát el, így elég erős érvek szólnak amellett, hogy a közmédia megbízásából intézkedők pusztán erre tekintettel közfeladatot látnak el. De a hírek szerint a közmédia székházában olyan fegyveres biztonsági őrök (is) teljesítenek szolgálatot, akiket egyenesen a Belügyminisztériumból irányítanak. Az pedig nem lehet kétséges, hogy a fegyveres biztonsági őrségről szóló törvény alapján szolgálatot teljesítők közfeladatot látnak el. Ahogy természetesen minden rendőr és ügyész is közfeladatot lát el, így az országgyűlési képviselők által tett feljelentések alapján minden döntést meghozó rendőr és ügyész neve is nyilvános adat.

Az nem kizárt, hogy büntetlenül lehet erőszakkal kidobálni mentelmi jogot élvező országgyűlési képviselőket közintézményből, de mindezt elkövetni és ezzel kapcsolatban semmit nem tenni szerintünk névtelenül nem lehet.

M. Tóth Balázs

Három washingtoni lobbicég 42 millió forintból végez kármentést az Orbán-kormánynak

$
0
0

Három washingtoni lobbicég összesen 42 millió forintból igyekszik az Orbán-kormány megítélését javítani az amerikai fővárosban november óta. A szerződések január végéig szólnak, a magyarázat pedig abban keresendő, hogy a demokraták átvették a hatalmat a képviselőházban a novemberi választásokon, így a magyar kormánynak január végétől sokkal nehezebb lesz fenntartani a Trump-kormánnyal fenntartott jó kétoldalú kapcsolatokat.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Az Átlátszó számolt be arról, hogy a magyar kormány novemberben felbérelt egy újabb lobbistát Washingtonban. Most kiderült, hogy nem is egy, hanem egyszerre három lobbicég is dolgozik hazánk washingtoni követségének: a Barnes&Thornburg, a Policy Impact Strategic Communications és a Munk Policy & Law.

Mindhárom céggel nagyjából egyidőben, november elején írta alá a szerződést a nagykövetség, ám a Barnes&Thornburg hamarabb beadta ezeket a dokumentumokat az amerikai igazságügy-minisztériumnak, így az ő szerződésükre hamarabb fény derült.

Az amerikai törvények szerint minden lobbistának, aki külföldi kormány vagy cég megbízásából dolgozik, regisztrálnia kell az igazságügy-minisztériumnál, a szerződés részleteit pedig nyilvánosságra hozzák.

A három cég szerződése nagyon hasonlít egymásra. Mindhárom szerződés november elejétől január végéig szól, nagyjából két és fél hónapra. Mindhárom szerződés értéke 50,000 dollár, azaz körülbelül 14 millió forint.

Az alig két hónapos lobbi-hullám így közel 42 millió forintjába kerül a magyar adófizetőknek.

A témákban azonban van különbség: a Barnes&Thornburg feladata a Fehér Ház felé javítani a magyar kormány imázsán, a Policy Impact a szenátus felé képviseli a nagykövetséget, a Munk Policy & Law pedig az amerikai külügyminisztériumban igyekszik majd fényezni az Orbán-kormányt.

Annak a magyarázatát, hogy miért kellett hirtelen három lobbicéget is felbérelni, forrásaink szerint az amerikai belpolitikában kell keresni. A novemberi választásokon a demokraták átvették a hatalmat a képviselőházban, és épp a napokban, januárban kezdik meg a munkát.

A demokratáknak pedig nem tetszik, hogy az amerikai külpolitika Trump elnökségével értékek helyett inkább az érdekeken alapszik. Ezért várható, hogy kritikával illetik majd az amerikai külügy fordulatát magyar ügyekben. Az amerikai kormány jelenleg annyira igyekszik jóban lenni Orbánnal, hogy még a CEU elkergetését is megúszta a magyar vezetés. Ám a demokraták vezette képviselőház feltehetően ezt nem fogja hagyni, és akár kongresszusi meghallgatások is lehetnek a témában.

Egy a washingtoni politikában jártas forrásunk úgy fogalmazott: a magyar kormány hirtelen lobbirohama nem más, mint kármentés.

Közel egymilliárdot költött idén a kormány arra, hogy jobb véleménnyel legyen róla Washington

Éles fordulatot vettek idén az amerikai-magyar kapcsolatok, Washington és Budapest viszonya évek óta nem volt ilyen jó. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter tavasszal találkozott amerikai kollégájával, Mike Pompeóval. A CEU-t is sikerült úgy kitennie az Orbán-kormánynak Budapestről, hogy a várakozásokkal ellentétben ezt nem sínylették meg a diplomáciai kapcsolatok.

Kiemelt kép: Szabó László washingtoni magyar nagykövet átadja megbízólevelét Donald Trump amerikai elnöknek


Az MLSZ 400 ezer forintot kér a jogerősen kiperelt TAO-adatokért a TI Magyarországtól

$
0
0

A Transparency International Magyarország (TI) tavaly a Kúrián is megnyerte a sportszövetségek elleni pert az általuk kezelt TAO-adatokért. A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) azonban ennek ellenére sem adta ki a dokumentumokat, hanem 400 ezer forint költségtérítést követel a TI-tól, és titoktartási nyilatkozatot akar aláíratni a korrupcióellenes civil szervezettel.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Az Orbán-kormány 2011-ben vezette be a TAO-rendszert, aminek az a lényege, hogy a cégek a társasági adójuk (TAO) egy bizonyos részét nem az államkasszába, hanem egy általuk kiválasztott látványcsapatsport-egyesületnek (labdarúgás, jégkorong, kézilabda, kosárlabda, vízilabda) vagy kulturális egyesületnek adhatják.

A rendszer bevezetése óta a sport-TAO legnagyobb része, többszáz milliárd forint a Magyar Labdarúgó Szövetségen keresztül különböző focicsapatokhoz került, azok közül pedig a felcsúti Puskás FC kapta a legtöbbet.

Azt évekig nem lehetett tudni, hogy melyik csapatba melyik cég mennyi TAO-támogatást irányított, és a csapatok mire költötték ezeket az összegeket. A kormány végig azzal érvelt, hogy ez nem közpénz, mert a cégek “adják”. Tavaly azonban Magyarország legfelsőbb bírósági szerve, a Kúria is kimondta, hogy a TAO az ország adóbevételeit csökkenti, vagyis közvetett állami támogatás, tehát közpénz. Ebből az következik, hogy nyilvánosságra kell hozni a vele kapcsolatos adatokat.

A Transparency International Magyarország (TI) korrupcióellenes szervezet 2016 júliusában közadatigénylésben kérte ki a sportszövetségektől az általuk kiállított támogatási igazolásokat, hogy kiderüljön, milyen cégek mennyi TAO-támogatást irányítottak az egyes csapatokhoz, és azok mire költötték ezeket a pénzeket.

A sportszövetségek adótitokra és a személyes adatok védelmére megtagadták a választ, ezért a TI beperelte őket. Az elsőfokú ítélet a sportszövetségeknek adott igazat, másodfokon azonban a TI megnyerte a pert: a bíróság a támogatási igazolások kiadására kötelezte a labdarúgó-, jégkorong-, kézilabda-, kosárlabda- és vízilabda-szövetséget is.

A jogerős ítélet ellen a sportszövetségek felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be a Kúrián, amely 2018 májusában döntött az ügyben. A kötelezően végrehajtandó, megfellebbezhetetlen Kúria-döntés helybenhagyta a másodfokú ítéletet, és kötelezte az adatok kiadására a sportszövetségeket.

Azonban a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), amin a legtöbb TAO-pénz folyt keresztül a cégektől a focicsapatokig, a Kúria döntése ellenére sem adja ki az adatokat a TI-nak.

2018. december elején az MLSZ arról tájékoztatta a TI-t, hogy a Kúria ítélete értelmében 40.000 oldalnyi támogatási igazolást kell kiadniuk, ez pedig anyagköltséggel és munkaerőigénnyel is jár. Erre hivatkozva az MLSZ oldalanként 10 forint, vagyis összesen 400 ezer forint költségtérítést kér a TI-tól azokért a közérdekű adatokért, amiknek a kiadására a Kúria döntése kötelezi a labdarúgószövetséget.

Emellett az MLSZ azt akarja, hogy a TI írjon alá egy titoktartási nyilatkozatot, mert a támogatási igazolásokon személyes és védett adatok vannak.

A TI az MLSZ-nek írt válaszlevelében rákérdezett, hogy milyen személyes adatokról van szó, és kérte a 400 ezer forintos költségtérítését elengedését. Egyrészt azért, mert a TI nem tudja azt kifizetni, másrészt azért, mert a Kúria kötelezte az MLSZ-t az adatok kiadására, amikért a TI hosszú ideig pereskedett.

A TI jogi igazgatója, Ligeti Miklós által jegyzett levél cinikusnak nevezi, hogy az MLSZ a Kúria döntése után még pénzt kér, mert “ez tovább akadályozza a közpénzből fizetett látvány-csapatsport támogatások átláthatóságát”. A levél végén Ligeti hozzátette, hogy

“Az MLSZ kicsinyessége különösen annak fényében visszás, hogy a labdarúgó ágazatba eddig közel 230 milliárd forint összegű TAO-támogatás érkezett. Csodálkozom, hogy az MLSZ ebből a hatalmas összegű közpénzinjekcióból nem tudta félretenni a szóban lévő adatok térítés nélkül történő kiadásához szükséges összeget.”

December végén az MLSZ erre azt válaszolta a TI-nak, hogy ragaszkodik a költségtérítéshez és a titoktartási nyilatkozat aláírásához is.

Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója ezzel kapcsolatban az Átlátszónak elmondta, hogy talán arról lehet szó, hogy a Kúria döntése nem rendelkezik arról, hogy az MLSZ takarja ki a támogatási igazolásokon található számlaszámokat és adószámokat, és az MLSZ talán ezeket tekinti személyes és védett adatnak. Ligeti szerint viszont ennek nincs jelentősége, mert a társasági adóalanyok cégek, amelyeknek a számlaszáma és adószáma a cégjegyzékben bárki számára elérhető, nyilvános adat.

“Másra nem tudok gondolni, mert a támogatási igazolás amúgy azt tartalmazza, hogy melyik cég adományozott, mennyi pénzt adományozott, és melyik sportszervezet javára. Ezek az adatok pedig nem védett, hanem a Kúria döntése szerint közérdekű adatok.” – mondta Ligeti az Átlátszónak.

Az Átlátszótól egyébként tavaly az MLSZ 2,5 millió forintot kért a támogatási igazolásokért, majd végül per nélkül és ingyen kiadta a NER erős embereinek tulajdonában lévő focicsapatok (Felcsút, Fradi, Kisvárda, Mezőkövesd, Videoton) TAO-igazolásait a a 2015-2016-2017-es évekből.

 

Fidesz-közeli, állami, és multinacionális cégek öntik a TAO-pénzt a kormány kedvenc futballklubjaiba – itt vannak a nevek és a számok

Fél év alatt sikerült kiszednünk a Magyar Labdarúgó-szövetségből (MLSZ), hogy az elmúlt három évben melyik cégek nyújtottak TAO-támogatást egyes kormánykedvenc futballkluboknak. Most először kerül nyilvánosságra, mely cégeken keresztül dől a közpénz a Felcsút, a Fradi, a Kisvárda, a Mezőkövesd, és a Videoton kasszájába.

Keveslik az 5 százalékos béremelést, közzéteszik a rendőrök hogy milyen rosszul keresnek

$
0
0

Egymás után teszik fel a rendőrök a számukra átutalt fizetésük fotóit a Zsauellátó Facebook-oldalára, hogy így tudassák, mennyire elégedetlenek a fizetésükkel, és hogy alig jelent valamit az öt százalékos béremelés, amit ráadásul nem is mindenki kap meg. Az Átlátszó olvasóitól azt kérjük, hogy nekünk is küldjenek személyes történeteket, ha úgy érzik hogy rendőrként, büntetés-végrehajtási dolgozóként, katonaként vagy tűzoltóként nagyon keveset keresnek.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

„Öt év után meguntam és leszereltem” – tette közzé január 9-én az átutalt fizetésének a fotójával együtt egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőr a Zsaruellátó nevű Facebook-oldalon. Oda az egyenruhások már napok óta folyamatosan küldik be a havi fizetésük átutalásáról szóló értesítésekről készült képernyőfotókat.

A bejegyzésáradatot – mint a Mérce is megírta –, az indította el, hogy Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára január 2-án bejelentette, hogy újabb öt százalékkal emelkedik az „arra jogosult” rendvédelmi dolgozók fizetése.

Ezzel kapcsolatban a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége, illetve a Független Rendőr Szakszervezet is elégedetlenségét fejezte ki. Az utóbbi pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy „az állomány 40 százaléka, mintegy 17 ezer rendőr idén egyetlen forint illetményemelés sem kap”.

Egy másik egyenruhás a Zsaruellátón a leszerelési szándékáról számolt be, kollégájához hasonlóan ugyancsak az alacsony bér miatt. 2010-ben szerelt fel a rendőrséghez, 2016-tól KMB-sként dolgozott. Túlórákkal együtt keresett az elmúlt két hónapban 214 ezer és 230 ezer forintot, míg a párja, aki benzinkúton 12 órázik, 14 nap alatt a borravalóval együtt nagyjából ugyanennyit kap kézhez.

Az öt százalékos emelés az 2015-ben bevezetett életpályamodell része. Akkor átlagosan 30 százalékkal nőtt az érintett rendvédelmisek fizetése. Azt követően pedig 2019-ig évenként öt-öt százalékkal tovább emelték a hivatásosok bérét.

A fizetések növelésére már akkor nagy szükség volt, mert előtte csak 2002-ben emelték meg a rendvédelmisek és a katonák illetményét, és folyamatos problémát jelentett az, hogy sokan elhagyták a testületet. 2014-ben a hvg.hu arról írt, hogy az azt megelőző évben a testülettől 211 főtiszt/tiszt és 730 tiszthelyettes vagy zászlós szerelt le végleg, és hogy a szakszervezetek szerint a rendőrség nem képes megtartani saját személyi állományát.

Úgy látszik, hogy a helyzet az eltelt évek alatt sem sokat változott. Ezt mutatja az a bejegyzés is, amelyben szintén a civil életbe való visszatérésről ír egy rendőr, aki a Készenléti Rendőrségnél 80-100 túlórával keresett meg 220 ezer forintot, ami a megélhetéséhez elég volt. Egy vezetőváltás miatt azonban az egyenruhás számára megszűnt a komolyabb túlórázási lehetőség. „Így aztán szeptember hónapban csak az alapot kaptam és bizony a havi megélhetésem is veszélybe került!” – írta a bejegyzésében.

Rendőr, tűzoltó, katona vagy bv-s olvasóinkat arra kérjük, küldjék el nekünk emailben a saját történetüket, ha úgy érzik hogy nagyon keveset keresnek. A személyes beszámolókat a csikasz@atlatszo.hu email címen várjuk, és anonimizálva közöljük.

Csikász Brigitta

Címlapkép: Facebook Zsaruellátó

Két állami cég is finanszírozza a Fidesz kommunikációs igazgatóját

$
0
0

Havi 600 ezer forintos jövedelemkiegészítést biztosít az állam – két gazdasági társaságán keresztül – Hidvéghi Balázsnak. Az érintett vállalatok az MFB-csoport tagjai; a Fidesz kommunikációs igazgatója bölcsész létére lett igazgatósági és felügyelőbizottsági tag a banki leánycégeknél. Más fontos pártembereket is hasonló módon juttat pluszpénzhez a hatalom.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Ha van valami, amit nem a Fidesz talált ki, az a pártkáderek közpénzes pozícióba helyezése. A szociálliberális kormányok idején például még a hagyományosan privatizációpárti, magántulajdonhívő SZDSZ is elcsábult – annak rendje és módja szerint belobbizta fontos embereit egy-egy állami vállalat túlduzzasztott igazgatóságába, felügyelőbizottságába.

Orbán Viktor pártja persze ellenzékből még támadta ezt a gyakorlatot, és igyekezett szűkebbre vetetni a politikai érdemek alapján osztogatott céges tisztségek körét.

Mivel az állaspontra általában döntő befolyást gyakorol az üléspont, kormányon már a Fidesz folytatta elődei gyakorlatát.

Nemrég derült ki például, hogy a 2015-ig igazságügyi államtitkárként működő Répássy Róbert – amellett, hogy a Miniszterelnökség az ügyvédi irodáját is foglalkoztatgatja – nyáron igazgatósági taggá avanzsált a Szerencsejáték Zrt.-nél.

Az Átlátszó most azt is észrevette, hogy ugyanő a MÁV felügyelőbizottságában szintén kapott egy helyet, s míg a lottócégnél havi 170 ezer forintos, a vasúnál 210 ezres tiszteletdíjban részesül.

Nemcsak Répássynak van ekkora „szerencséje”. Az a Galambos Dénes például, akit a 2018-as választáson a Jobbik egyetlen egyéni győzelmét produkáló Pintér Tamás páholt el a dunaújvárosi körzetben, először a Magyar Villamos Műveknél, majd a minap a Paksi Atomerőműnél is igazgatósági tag lett. Előbbinél havi 180 ezres „talált pénzért”, utóbbinál elvileg 170 ezerért, de ezt az összeget állítólag nem veszi fel.

Galambost olyannyira nem hagyták az út szélén, hogy mindeközben fizetett miniszterelnöki biztosként is van módja cselekedni a hazáért, pontosabban Dunaújváros és térsége ipar- és területfejlesztéséért.

Az eddig emlegetett nagyságoknál jelentősebb megbecsültségnek örvend a Fidesz – bölcsész végzettségű – kommunikációs igazgatója. Őt a Magyar Fejlesztési Bank által összefogott állami cégegyüttes látja el gazdasági tudást feltételező feladatokkal.

Eddig nem vette észre a sajtó, de Hidvéghi Balázst, miután 2016 őszén elnyerte mai párttisztségét, szinte azonnal igazgatósági taggá avatták (havi 400 ezerért) a Nemzeti Útdíjfizetési Zrt.-nél, és lett egy felügyelőbizottsági pozíciója a szintén az MFB-csoporthoz tartozó MMBF Földgáztároló Zrt.-nél is (a cégbíróságon iktatott kinevező dokumentum szerint havi 200 ezer forintért).

Az MFB egyébként régóta aktív a káder-mellékfoglalkoztatásban. 2014 óta igazgatósági tag a fejlesztési bankban két korábbi fideszes országgyűlési képviselő: Bohács Zsoltról és az MDF-ből indult Varga Istvánról van szó, aki ma már a kormánypárti médiaholding egyik vezéralakja.

Békeházy Ince

Címlapkép: Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója sajtótájékoztatót tart Az ellenzék lebontaná a határzárat címmel, amelyen bemutatta pártja új plakátját Budapesten, az Alkotmány utcában 2018. január 30-án. MTI Fotó: Soós Lajos

Elindult az atomlétesítmények körüli ügyeket feltáró csapatunk Facebook-oldala

$
0
0

Magyarországon több atomlétesítmény is működik. A Paksi Atomerőműről mindenki tud, de például a püspökszilágyi nukleáris hulladéktároló már kevésbé közismert. Emellett több atomprojekt is tervben van, és itt nem csak a Paks II atomerőműre gondolunk, hanem a tervek szerint a Mecsekben tervezik megépíteni a nagy radioaktivitású atomhulladékok végleges tárolóját is. Tényfeltáró csapatunk azért alakult meg, hogy az atomlobbi propagandáját ellensúlyozva, teljeskörűen tájékoztasson a nukleáris beruházások részleteiről, a környezetvédelmi vagy korrupciós szempontból problémás ügyekről, mindezekről a hivatalos forrásokból ugyanis alig derül ki valami. 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Paksi Riot. Hosszas gondolkodás után úgy döntöttünk, így kereszteljük el új tényfeltáró csoportunkat, amelynek célja, hogy bemutassa az olvasóknak a magyarországi atomlétesítményeket, és a körülöttük lévő, környezetvédelmi vagy korrupciós szempontból problémás ügyeket, ezekről ugyanis tapasztalataink szerint Magyarország lakosainak igen kevés információja van.

Csapatunk négy tagból áll, két szakemberből és két újságíróból. A tagok: Dohi Gabriella, újságíró, operatőr; Fülöp Orsolya, szakmai igazgató, Energiaklub; Mátyás Eszter, projektvezető, Energiaklub; Oroszi Babett, újságíró. A részletes bemutatkozásunk itt olvasható:

Tényfeltáró csapat alakult a nukleáris erőművek és hulladék-tárolók körüli ügyek felderítésére

Magyarországon több atomlétesítmény is működik. A Paksi Atomerőműről mindenki tud, de például a püspökszilágyi nukleáris hulladéktároló már kevésbé közismert. Emellett több atomprojekt is tervben van, és itt nem csak a Paks II atomerőműre gondolunk, hanem a tervek szerint a Mecsekben tervezik megépíteni a nagy radioaktivitású atomhulladékok végleges tárolóját is.

Csapatunk első eredménye tavaly az volt, hogy felhívtuk a figyelmet arra, hogy kánikulában akár 30 fok fölé is emelkedhet a Paksi Atomerőmű hűtővizétől a Duna hőmérséklete – ennél a határértéknél már le kellene állítani az erőművet a folyó élővilágának érdekében.

A nyári melegben egy egyszerű hőmérővel mértük meg a Dunát, amely nem hivatalos méréseink szerint meghaladta a megengedett 30 fokot. Cikkünk megjelenése előtt az atomerőmű nem volt hajlandó megküldeni a hivatalos mérési adatokat, utána viszont megosztotta a nyilvánossággal, így derült ki, hogy a nyáron volt olyan nap is, amikor a kérdéses területen 29,88 fokos volt a folyó. Ez éppen hogy nem haladja meg a határértéket, egészen pontosan 0,12 fokkal alacsonyabb.

30 fok feletti vízhőmérsékleteket mértünk a Dunában Paksnál – a hivatalos hőmérő „elromlott”

Miután az Energiaklub hiába kérte a hivatalos mérési adatokat, több ponton is 30 fok feletti vízhőmérsékleteket mértünk az utolsó kánikulai napon, pénteken a Paksi Atomerőmű hűtővizének kifolyócsatornája alatt a Dunában. Az atomerőműtől feljebb északra néhány kilométerrel 25-26 fokos volt a folyó vize ugyanebben az időpontban.

Azóta az is kiderült, hogy Pakson trükközhettek a hivatalos méréssel, aminek a módszertanát nem hozták nyilvánosságra. Az Energiaklub a környezetvédelmi hatósághoz fordult, Jávor Benedek EP-képviselő pedig rendőrségi feljelentést tett az ügyben. A rendőrség nyomozást indított, amely még ma is tart.

Csapatunk azóta is dolgozik, hamarosan jelentkezünk következő témánkkal, ám addig is, hogy könnyen elérhessétek őket – és megoszthassatok velük akár új, eddig nem ismert információkat, témákat -, létrehoztunk egy Facebook-oldalt, ahová minden olyan hír, esemény is felkerül, amely a projekttel kapcsolatos. 

Facebook-oldalunkat itt tudjátok követni:

Címlapfotó: Szakál Szebáld / Átlátszó

Transparency-Soma Díjjal jutalmazták az Orbán magánrepülőgépezéséről szóló cikkünket

$
0
0

Az Átlátszó nagy botrányt kavart magánrepülőgépes-luxusjachtos tényfeltáró cikkének szerzői: Erdélyi Katalin, Németh Dániel és Bátorfy Attila nyerték a 2018 legjobb oknyomozó újságírójának járó Transparency-Soma Díjat. Az összesen egymillió forinttal járó elismerést a Transparency International Magyarország által szervezett ünnepélyes díjátadón adták át pénteken este, Budapesten.

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi ezer forinttal!

Január 11-én immár 18. alkalommal adták át Magyarország legrangosabb oknyomozó újságírói díját, amelyet a fiatalon elhunyt tényfeltáró újságíró, Gőbölyös József (Soma) tiszteletére alapítottak barátai 2001-ben. A díjat, amely ma már a Transparency-Soma nevet viseli, 2016-tól a Transparency International Magyarország adja át.

A díj odaítéléséről négyfős zsűri dönt, amelynek tagjai Lőke András, az Ittlakunk.hu tulajdonos-főszerkesztője, a Soma Díj alapítója; Martin József Péter, a Transparency International magyarországi ügyvezető igazgatója; Stumpf András, újságíró, a Válaszonline.hu társalapítója és Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem Infokommunikációs Tanszékének vezetője.

A Transparency International Magyarország által felkért szakmai zsűri a beérkezett 15 pályamunka közül az átlátszós Erdélyi Katalin, Németh Dániel és Bátorfy Attila „Orbán Viktor, a magánrepülőgép, a luxusjacht, és a Mészáros-klán – tudjuk, hol nyaraltak idén nyáron” című írását ítélte a legjobbnak. A pályázatok elbírálásának három fő kritériuma: az oknyomozó munka mennyisége és minősége, a téma relevanciája, továbbá a közérthetőség.

A Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója, Martin József Péter a pénteki díjátadót megnyitó beszédében az oknyomozói munka fontosságát hangsúlyozta az egyre szűkülő magyarországi médiatérben:

Ennyire leplezetlenül még soha nem avatkozott be a hatalom a média működésébe

Az Átlátszó nagy botrányt kavart magánrepülőgépes-luxusjachtos tényfeltáró cikkének szerzői: Erdélyi Katalin, Németh Dániel és Bátorfy Attila nyerték a 2018 legjobb oknyomozó újságírójának járó Transparency-Soma Díjat. A Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója, Martin József Péter a pénteki díjátadót megnyitó beszédében az oknyomozói munka fontosságát hangsúlyozta az egyre szűkülő magyarországi médiatérben.

Az Átlátszó tényfeltáró csapata hónapokon át követte egy osztrák lajstromjelű magánrepülőgép és egy máltai offshore cég tulajdonában lévő luxusjacht útjait: nyomozásunk során felbukkant Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Mészáros Lőrinc köre, továbbá a NER több más szereplője is. Kutatásunk eredményeit fotókon, videókon, térképeken és infografikákon mutattuk be a most díjazott cikkben, ami belpolitikai botrányt kavart és magyarázkodásra kényszerítette a kormánykommunikációt.

Orbán Viktor, a magánrepülőgép, a luxusjacht, és a Mészáros-klán – tudjuk, hol nyaraltak idén nyáron

Idén nyáron sokáig követtük két exkluzív jármű, egy magánrepülőgép és egy luxusjacht útját szerte Európában, és közben a magyar kormányzat és holdudvara különböző szereplőire bukkantunk. Lefotóztuk, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök az osztrák lajstromszámú magánrepülőgéppel érkezett haza Budapestre a Videoton bulgáriai meccse után.

A miniszterelnök különjáratairól szóló tényfeltárásunk a most díjazott első riport után cikksorozattá bővült, tavaly számos további cikkben foglalkoztunk a témával: utazott a Mészáros Lőrincék által használt osztrák magángéppel Vidi-meccsre, az OTP magánrepülőjével Berlinbe, a Magyar Honvédség csapatszállítóival számos helyre, és egy titokban vásárolt honvédségi business jettel szilveszterkor Brazíliába.

Orbán Viktor gyakori repülőútjainak költségeit következetesen titkolják: a hivatalos állami látogatások esetében nem közlik, hogy ezek mennyibe kerülnek a magyar adófizetőknek, a meccsnézős magánutakról pedig csak találgatni lehet, hogy pontosan kiktől, és milyen értékű ajándékokat fogad el a miniszterelnök, amikor milliárdos üzletemberek luxusrepülőgépeivel közlekedik külföldi futballmérkőzésekre.

A miniszterelnök legalább ötféle különgéppel repült tavaly – titkolják, hogy melyiket ki fizette

Magyarország miniszterelnöke számára 2018 a repülés éve volt. Utazott a Mészáros Lőrincék által használt osztrák magángéppel Vidi-meccsre, az OTP magánrepülőjével Berlinbe, a Magyar Honvédség csapatszállítóival számos helyre, és egy titokban vásárolt honvédségi business jettel szilveszterkor Brazíliába.

Ha fontosnak tartod, hogy ilyen és ehhez hasonló ügyeket 2019-ben is ki tudjunk nyomozni, egyszeri adománnyal, havi előfizetéssel, vagy szja 1 százalék felajánlásával is támogathatod a munkánkat.

Viewing all 2309 articles
Browse latest View live