Quantcast
Channel: Közügy | atlatszo.hu
Viewing all 2309 articles
Browse latest View live

Sajtó-helyreigazítási közlemény

$
0
0

A 2020. szeptember 3. napján „Milliókat bukhatott a Hegyvidéki Önkormányzat egy ingatlanbizniszen, mert csak később jött rá, hogy egy domb túl meredek” címmel megjelent sajtócikkhez kapcsolódóan.

  1. Valótlanul állítottuk, hogy „mindössze 52 millió forint bevétele származhatott a Hegyvidéki Önkormányzatnak” egy (…) telekből”.
  2. Valótlanul állítottuk, hogy „(…) végül 54 millió forint bevétele származott” ezen telek eladásából.
  3. Valótlanul állítottuk többször is, hogy az Önkormányzat ezt a „telket bruttó 148 millióért” adta volna el.

A valóság ezzel szemben az, hogy az Önkormányzat — immáron több mint 14 évvel ezelőtt — 2006. június 15. napján nyílt versenytárgyalás útján értékesítette az ingatlant 178.546.800,- forint bruttó vételárért. A 2006. június 16-án dr. Mitnyan György polgármester és Braun László vevői képviselő által aláírt szerződés alapján a vételár maradéktalanul befolyt az önkormányzat számlájára.

Hamis színben tüntettünk fel való tényeket akkor, amikor azt a látszatot keltettük, hogy a Hegyvidéki önkormányzat a jelenleg 300 millió forintot érő ingatlant 2007-ben áron alul adta el, s hogy az Önkormányzat az ingatlan vételáraként mindössze a piaci ár töredékét kapta. A valóság ezzel szemben az, hogy 2007 és 2020 között jelentős ingatlanpiaci drágulás, illetve általános forgalmi adó növekedés következett be, ezért az ingatlan 2007-es és 2020-as piaci árai egymással nem összehasonlíthatók, az ilyen egy-az-egyben való megfeleltetésük, és abból következtetések levonása hamis, az olvasók számára megtévesztő.


Minisztériumokban toboroznak önkénteseket az egészségügyi ellátórendszer adminisztrációjára

$
0
0

Egy két héttel ezelőtt megjelent kormányrendelet alapján az újonnan létrehozott Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) február 8-ig Pintér Sándor miniszter felügyelete alá, és ezzel együtt a Belügyminisztériumhoz került. A jogszabály megjelenése előtt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) dolgozói is körlevelet kaptak a Belügyminisztériumtól. Ebben önkéntes munkára hívták őket, ami teljes mértékben eltér az eredeti munkakörüktől, és semmiféle juttatással, túlóradíjjal nem jár.

Támogatási kampány

Az OKFŐ-t a kialakult veszélyhelyzetre hivatkozva helyezték át  az EMMI alól az Operatív Törzs vezetőjeként kijelölt rendészeti miniszter, vagyis a belügyminiszter irányítása alá. Ezzel egy időben az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) megszűnését is bejelentették, melyet december 31-ével olvasztanak be az OKFŐ-be, így szintén Pintért Sándor hatáskörébe kerül.

A jelenlegi állás szerint február 8-án hatályát vesztő rendeletben meghatározzák, hogy az országos kórház-főigazgató felett a belügyminiszter gyakorolja a munkáltatói jogokat, ezután a határidő után elviekben már az OKFŐ részeként az  ÁEEK is visszakerül az Emberi Erőforrások Minisztériumához.

Az OKFŐ általános feladata (ami a veszélyhelyzet után is érvényes) az egészségügyi ellátórendszer működtetése, valamint az ezekhez kapcsolódó központosított közbeszerzések irányítása. Forrásaink szerint az ÁEEK dolgozói tanácstalanok, nem tudják hogy mi fog velük pontosan történni, milyen átalakítások lesznek, vagy várhatóak még és ez miben változtat a mindennapi életükön. Mindezidáig nem kaptak semmilyen tájékoztatást a munkáltatótól, a kormányrendeletekből próbálják kitalálni, hogyan tovább.

Pusztán szakmai szempontokat figyelembe véve az EMMI-hez tartozó egészségügyi tárcának lenne a legnagyobb jogosultsága ezen intézmények irányítására vagy esetleges felügyeletére, ezért felmerül a kérdés, hogy helyettük miért a Belügyminiszter látja el ezt a feladatot. Kásler Miklós javasolhatott egy személyt országos kórház-főigazgatónak, akit a miniszterelnök ki is nevezett, így került Jenei Zoltán korábbi rendőrfőkapitány az OKFŐ élére. Mostanra az EMMI minisztere ezt a hatáskörét is elveszítette, még ha csak időlegesen is. Jelenleg személyi változtatásokra – legalább február 8-ig –   egyedül Pintér Sándor jogosult.

Az előzmények fényében még érdekesebb a már korábban említett önkéntes munka. A Belügyminisztérium a saját dolgozóin kívül az EMMI és az ITM munkatársait is megkereste. Erre az ügyeleti szolgálatra értesüléseink szerint december 1. és január 15. között tartanak igényt, ez pedig pont egybeesik az intézményi változásokkal. A jelentkezők két 12 órás műszak közül választhatnak, ugyanis az önként vállalt munkavégzésre nemcsak nappal, hanem éjszaka is van lehetőség.

Ez a munka eltér az eredeti munkakörüktől, hiszen ez csak a koronavírussal kapcsolatos. A jelentkezőknek tisztában kell lenniük az Covid-19 járványügyi eljárásrendjével, a kijelölt járványkórházak alapadataival és a lélegeztetőgépekkel, védőfelszerelésekkel összefüggő információkkal.

A feladatok közé tartozik az Operatív Törzs rendelkezéseit naponta követni és hozzájárulni az információk továbbításához, a szociális intézmények és a köznevelés napi jelentéseiről összefoglaló jelentést készíteni, továbbá „az állami egészségügyi tartalék (ÁEüT) készletnyilvántartásra vonatkozó, az Állami Egészségügyi Ellátó Központtól (ÁEEK) a nap végén érkező adatszolgáltatást (készletzárás) közvetlenül az ügyeleti központ vezetője részére továbbítani.”

Az ügyeleti szolgálat lényege, hogy különböző jelentéseket készítsenek a munkavállalók a nap végén beérkező adatok, kivonatok alapján. Ezek a kérdések általánosan, mint ahogy azt már korábban felsoroltuk, egészségüggyel, kórházi készletekkel foglalkoznak, valamint a szociális intézmények napi járványadataival.

Úgy tűnik, hogy az új feladatkörökkel felruházott Belügyminisztérium két másik minisztérium segítségére szorul, mert dolgozóik a munkaidejükben nem képesek ellátni a járványhelyzetből adódó újabb és újabb feladatokat.

Nem világos azonban, hogy amennyiben a minisztériumnak problémát jelent az új feladatok ellátása, akkor miért volt szükség az OKFŐ-t is irányításuk alá helyezni, ha egyébként az EMMI és az ITM dolgozóira támaszkodnak a koronavírus második hulláma alatt?

Kérdéseinkkel megkerestük az EMMI-t és az ITM-et, azonban érdemi választ nem kaptunk idáig.

Uzonyi Ádám

Címlapfotó: Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

220 fát vágnak ki a Svábhegyi Szanatórium köré tervezett luxus lakópark miatt

$
0
0

Felzúgtak a láncfűrészek karácsony előtt a budai hegyvidék egyik legértékesebb területén, az egykori Svábhegyi Szanatórium telkén, ahol jelentős lakópark-beruházás készülődik. A telken közel 950 darab fa található, ebből 220-ra kapott kivágási engedélyt a beruházó – a zöldfelület helyén luxusvillák épülhetnek.

Támogatási kampány

 

„Alig száradt meg a tinta az új építési szabályzaton, megkezdődtek a fakivágások a szanatórium területén. Egész nap visítottak a láncfűrészek. Érthetetlen módon a kerítés közelében lévő fákat is kivágták, pedig oda biztosan nem építenek majd. Eközben a bíróságok malmai igencsak lassan őrölik az ősfás park helyére tervezett lakótelep környezetvédelmi- és építési engedélyei elleni kereseteket. Mire felépülnek az otromba házak, talán kiderül, hogy az egész szabálytalanul”

– írta a Nem kell lakópark a Svábhegyre Facebook-csoport a hétfői posztjában.

A csoport által készített felvételeken látszik, hogy a kerítés melletti területen kezdték el kivágni a növényzetet.

A fakivágás Budapest XII. kerületében, az Eötvös út 10-14.-es szám alatti területen zajlik, ahol egy 107 lakásos beruházás az egykori főépület átalakításával és további hat villaépület kialakításával valósul meg. A védett főépületet nem rombolhatják le, azt felújítják és benne közösségi tereket, valamint lakásokat fognak kialakítani, a hat különálló épületben pedig szintén luxuslakások lesznek. A Buda Hills villapark saját tóval és összesen 240 autó befogadására alkalmas mélygarázzsal fog rendelkezni.

36 millió forint fapótlási díjat kell fizetniük

Balla Judit, az önkormányzat Zöld Bizottságának tagja levélben kapott tájékoztatást a fakivágásokkal kapcsolatban a Hegyvidéki Önkormányzat Zöld Iroda vezetőjétől, Rózsa Zoltántól.

„A kérelmező az építési tevékenységek kialakításához szükséges fakivágási engedélykérelmet nyújtott be Hivatalunkhoz 2020. április 3-án. Több hónapon keresztül helyszíni szemléket és egyeztetéseket tartottunk az ügyben, illetve kértük a beruházót, hogy a kerületi előírásoknak megfelelően speciális végzettségű (faápoló, favizsgáló szakmérnök vagy minősített favizsgáló) szakembert vonjanak be az eljárásba és nyújtsák be a szakvéleményét. A területen közel 950 db fa található, amelyből az életveszélyes és kiszáradt fák eltávolítása a korábbiakban megtörtént” – olvasható a levélben.

2020. július 6-án az építési engedélyezést követően 220 darab fára adtak ki a fakivágási engedélyt, azzal a feltétellel, hogy a kérelmező köteles a kivágott fákat pótolni. A telken belül 407 darab 10 centiméter törzsátmérőjű fát kell ültetniük, illetve 36 millió forint fapótlási díjat kötelesek befizetni az önkormányzatnak.

A befizetett fapótlási díjból ősszel tudnak közterületeken fát ültetni és egyéb környezetvédelmi programokat létrehozni. A beruházó tájékoztatása szerint az engedélyben szereplő fák kivágását a mai napon kezdték meg és hozzávetőlegesen 10 munkanapon belül fognak végezni.

10 százalék helyett 15 százalék zöldfelület

A civilek korábban petíciót is indítottak a lakópark ellen, ami szerint a telek jelentős része zöldterület, fával borított. A beruházás azonban elkerülhetetlenné teszi a fakivágásokat, és a fák csökkenő száma miatt még porosabbá válhat a környék, a lakópark felépítését követően pedig jelentősen megnövekedne az autóforgalom.

A látványterven érzékelhető, hogy milyen mértékig változik majd meg a zöldfelület, még akkor is, ha a tetőket zöld színűre tervezték.

A parkban 220 fát vágnak ki az épülő villák miatt. Forrás: Google Earth, eotvos12.hu

Az építészek nem látják ilyen kritikusan a helyzetet, és a 220 fa kivágását. „Koncepciónk lényege, hogy a terület legnagyobb értékét, vagyis az 1927-ben épült szanatórium patinás épületét és a 3,5 hektáros, ősfás parkot helyreállítsuk.”

A 35 000 négyzetméteres telket a szabályozás szerint jóval sűrűbben lehet beépíteni, mint a környező területeket: itt 10% helyett 15%-os beépítés lehetséges, illetve a zöldfelület minimális arányát 80% helyett 65%-ban határozták meg. Szabó-Kalmár Éva, a városrendezési és főépítészi iroda vezetője egy közmeghallgatáson ezt azzal indokolta, hogy “a környező beépítettséghez igazodva az eredetileg megengedett 15 méteres építménymagasságot 10,5 méterre korlátozták, ezzel együtt viszont, kompenzációképpen 5%-kal nagyobb beépíthetőséget tettek lehetővé. Ha a kompenzációra nem került volna sor, kártalanítási kötelezettsége keletkezett volna az önkormányzatnak. A zöldfelület minimális arányát az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) változása miatt kellett csökkenteni, nem csak itt, mert míg korábban a víz- és légáteresztő burkolatokat is be lehetett részben számítani a zöldterület méretébe, most már ez nem lehetséges.” – olvasható az önkormányzat honlapján.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt járt korábban utána, hogy mi ennek az oka: a telek hivatalosan nem lakóövezet, hanem intézményi terület. Régen ugyanis szanatóriumként működött és a szabályozás szerint nem is lehetett volna rá lakásokat építeni, csak egészségügyi intézményt. 2018-ban viszont megváltoztatták az építési szabályzatot, úgy hogy lehessenek itt lakások is, de valamiért elfelejtették átminősíteni lakóövezetté, maradt intézményi, amire sokkal többet lehet építeni, mintha lakóövezet lenne.

A Semmelweis Egyetem féláron adott túl a telken

Az 1927-ben megnyitott épület a világválság után üdülőszállóként, majd a későbbiekben 1998-ig a SOTE III. számú belgyógyászati klinikájaként működött, az új évezred óta viszont üresen áll.

A Semmelweis Egyetem 2010-ben értékesítette a 35 ezer négyzetméteres területet, a korábban kért 4 milliárd alig feléért, mondván az önkormányzat nem járult hozzá a bővítéshez. A kerületi szabályozás azonban 2018-ban mégis módosult, így lehetővé vált a terület harmadának beépítése. Tulajdonosa rögvest túl is adott rajta természetesen több milliárdos felárral. Az új befektető, a részben külföldi tulajdonú E10 Project Kft lett.

Zsilák Szilvia

Címlapkép: A Buda Hills lakópark látványtervei. (Forrás: eotvos12.hu)

 

Két hónap alatt 6,4 milliárdot költött reklámokra a kormány, a pénz nagy részét a KESMA kapta

$
0
0

A Hadházy Ákos országgyűlési képviselő birtokába került adatokból kiderül, hogy összesen 6,4 milliárdot költött a kormány hirdetésekre két hónap alatt. A reklámokra fordított pénz nagy része a KESMA-birodalomhoz került, de a Pesti Srácok és a Magyar Hírlap is jelentős összeget kapott.

 

Támogatási kampány

Hadházy Ákos Facebook-posztban számolt be arról, hogy adatokhoz jutott az állami reklámköltésekkel kapcsolatban. A független országgyűlési képviselő birtokába került dokumentum hét május-júniusi megrendelés részletes médiaterveit mutatja be, így pontos képet ad arról, hogy hol mennyiért hirdetett a kormány.

Hadházy az adatok kapcsán megjegyezte, hogy a több mint 100 oldalnyi táblázat egy része hibás volt, így csupán öt kampány adatait tudta kielemezni, amelyek összesen nettó 6,4 milliárdba kerültek.

A legtöbb pénzt a Mediaworks Zrt. kapta ebben az időszakban, összesen 2,67 milliárd forintot. A Magyar Nemzetet, Nemzeti Sportot és a megyei lapokat kiadó Mediaworks így az összes hirdetési költség több mint 41%-át zsebelte be.

Hadházy szerint ehhez érdemes hozzászámolni a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) egyéb érdekeltségeit is, mint amilyen a Hír TV Zrt. (amire a hirdetések 2,16%-át fordították) és az Origo kiadója (ami a reklámokra fordított pénz 3,53%-át kapta). Az Origo-t kiadó New Wave Media Group 2018-ban lett az Evomedia tulajdonosa, a két cég egyesülése után pedig gyorsan az egyik legnagyobb szereplővé vált az online reklámpiacon.

Így az összes állami reklámköltés majdnem fele, egészen pontosan 47,27%-a került két hónap alatt a KESMA-birodalomhoz.

Forrás: Hadházy Ákos/Facebook

A második legfontosabb szereplő a közterületi reklámok szempontjából meghatározó Publimont Kft. A cég az összes költés 22%-át, azaz nettó 1,4 milliárd forintot kapott.

A harmadik helyen a Village Media Kft. áll, ami helyi lokális lapok és tévék reklámfelületeit értékesíti. A cég nettó 426 millió forintot, azaz az öt kampány költésének 6,6%-át kapta meg. Hadházy szerint a cég kapcsán érdemes megjegyezni azt is, hogy a tulajdonos Hidvégi Krisztina, aki azonos lehet a New Land Media Kft. médiaigazgatójával. Ez utóbbi tervezi meg az állami reklámpénzek elosztását, vagyis a kormány által megbízott ügynökség a saját vezető munkatársuk cégének oszthatja az állami pénzt.

Az adatokból az a következtetés is levonható a képviselő szerint, hogy a propagandakiadások jelentős része független az olvasottságtól. A Pesti Srácokat működtető Insider Media Kft. például több, mint 100 millió forintot kapott a május-júniusi időszakban, ami a teljes költés 1,6 százaléka. Ez már csak azért is érdekes, mert hivatalos mérések szerint a lap látogatóinak száma nem éri el a napi 50 ezret. A Gemius szeptember 30-i adatai szerint például 37 017 látogatója volt az oldalnak.

Az összes költés 2 százalékát, azaz nettó 132 millió forintot kapott a Magyar Hírlapot kiadó Rising Star Kft. és a Magyar Demokrata hetilap kiadója, az Artamondo Kft. is.

Említésre méltó még, hogy a kormánykritikus Népszava kiadója, a XXI. Század Média Kft. is jelentős összeget, 215 milliót kapott, ami a teljes költés 3,3%-a.

A listán találjuk a Mészáros  érdekeltségébe tartozó Atmediát és a Media Services Company-t is. Emellett a Rádió 1, Best FM és a Retro Rádió reklámidejét értékesítő Media Time Kft.-nek, és a Blikket kiadó a Blikk Kft-nek is jutott az állami hirdetésekből.

Mi is többször foglalkoztunk már az állami reklámköltésekkel és a közpénzből finanszírozott kormánypropagandával. 2017-ben például a kormány 12 milliárdot költött sorosozós kampányokra, 2020 harmadik negyedévében (július-augusztus-szeptember) pedig 18 milliárd forint ment el állami reklámokra. Nem csoda, hogy a kampányokat levezénylő reklámcégek tulajdonosának futja hatalmas budai villára, de az állami hirdetések alakulását is részletesen bemutattuk:

Állami reklámköltés 2006-2018

A Mérték Médiaelemző Műhely és az Átlátszó évek óta figyelemmel kíséri az állami reklámköltés alakulását. Az adatvizualizáció frissült a tavalyi adatokkal, így már a 2006-2018 évek állami reklámköltését lehet nyomon követni az ábrákon. Bátorfy Attila és Urbán Ágnes írása. Az elemzés a Kantar Média adatbázisa alapján készült, amely az ún.


Hadházy az adatok elemzése után javaslatokat is megfogalmazott, amelyek többek között az állami reklámköltések csökkentésére és a propaganda betiltására irányulnak. Azt is hozzátette, hogy szükségesnek látja a KESMA és Mediaworks konglomerátumok feldarabolását, valamint egy új médiatörvény létrehozását, ami biztosítja a sajtó szabadságát. Továbbá a jelenlegi MTVA helyett egy szakmai alapon működő, reklámmentes, valódi közszolgálati tévé, rádió és nemzeti hírügynökség létrehozását is fontosnak tartaná.

Szopkó Zita

Címlapkép: Összefirkált kormányplakát 2020. május 2-án Budapesten (fotó: Átlátszó/Erdélyi Katalin)

Tragédiák a vörös zónában: sok hozzátartozó nem tud elbúcsúzni a haldokló rokonától

$
0
0

A védőfelszerelés viselése nehézkessé teszi a koronavírusos betegekkel a napi kapcsolattartást: nem ismerik az arcunkat, csak overálban és kesztyűben,  illetve az orrunkat és szánkat eltakaró maszkban, valamint egy sisakba öltözve látnak minket. A koronavírus miatt teljesen felborult a hozzátartozók rendszeres tájékoztatásának eddig megszokott útja, az egészségügyi dolgozók erőn felül próbálnak teljesíteni ezen a téren is. A kapcsolattartás azonban a megszokott körülményekhez képest csak rendkívüli kompromisszumokkal végezhető. A diszpécser szolgálat megszervezése tud segíteni ebben a nehéz helyzetben. Lovas András aneszteziológus és intenzív terápiás orvos cikke.

Támogatási kampány

Cikksorozatunkban Lovas András, volt egyetemi aneszteziológus és intenzív terápiás adjunktus, jelenleg is COVID-19 betegellátásban dolgozó orvos ír arról, hogy mi történik a járvány alatt, a színfalak mögött az intenzív terápiás ellátásban. A cikksorozat előző részében arról volt szó, hogy ma már a COVID-19 tüdőgyulladásban szenvedő betegeknél lehetőség szerint elkerülik az intubációt.  Szó volt arról, hogy nem minden COVID-19 ellátóhelyen van kiépítve a “falból” érkező oxigén, és hogy az egészségügyi ellátórendszer már nem bírja a terhelést. Áttekintettük az intenzív terápia megszületését, és kiderült az is, hogy a lélegeztetőgép személyzet nélkül semmit sem ér.

Nem telik el úgy nap az intenzív osztályokon, hogy ne halna meg valaki

Az előző részben említett, a nagy-britanniai COVID-19 intenzív osztályok adatait pontosan feldolgozó ICNARC regiszter alapján az ottani halálozás a kritikus állapotúak körében jelenleg 30 százalékos, azaz majd minden harmadik ellátottat elveszítenek. Ez, egy nagyobb, legalább 15 intenzív ággyal működő osztályon azt jelenti, hogy nem telik el úgy nap, hogy ne halna meg valaki. (Sajnos hazánkban, a különböző COVID intenzív osztályok minőségi mutatói nem nyilvánosak, súlyosan károsítva az ott dolgozó orvosok döntéshozatali mechanizmusát.)

Sok esetben az élet végének közeledte már órákkal korábban felismerhető, többször az előző napok állapotromlása is előre vetíti ezt a kezelőorvos számára. Ennek megfelelően pedig a családot is fel tudjuk készíteni a közeli hozzátartozó elvesztésének lehetőségére. A tájékoztatási csatornák azonban rendkívül korlátozottak.

A betegeink nem ismerik az arcunkat

A COVID-19 megjelenése a betegekkel és a hozzátartozókkal történő kommunikációban is gyökeres változásokat hozott, szinte időt sem hagyva a felkészülésre. Ez komoly kihívások elé állítja az egészségügyi személyzetet, türelmet kíván a rokonoktól, valamint megakaszthatja a hozzátartozó gyászának folyamatát is.

Az új koronavírus elõidézte Covid-19 betegségben szenvedõ pácienst ápolnak a svájci Yverdon-les-Bains-ben mûködõ eHnv (Etablissements Hospitaliers du Nord Vaudois) kórház intenzív osztályán 2020. november 4-én. Fotó: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron

Számomra az első és legfontosabb szempont, hogy minden betegnek joga van tudni, hogy éppen mi zajlik testében, betegsége milyen stádiumban jár. A kommunikációra képes COVID-19 ellátottakat részletesen próbálom tájékoztatni az aktuális helyzet állásáról, a várható aznapi vizsgálati tervről (pl. labor, röntgen, CT), majd azok elkészülte esetén az eredményekről. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy a beteg folyamatában lássa, gyógyítása egy jól megfontolt kezelési terv alapján zajlik, melynek számára nem tisztázott pontjairól ő is érdeklődhet.

Sok esetben az altatás és az intubáció, azaz a lélegeztető tubus légcsőbe történő levezetését, a gépi lélegeztetés megkezdését, valamint annak várható előnyeit is át tudom beszélni egy romló állapotú COVID-19 beteggel.

Nem egyszer számolnak be arról kollégák, hogy a beteg ilyenkor még felhívja családtagjait, vagy rövid szövegben üzenetet küld.

Ezzel szemben, a 90-es évekig, az orvoslásban jellemző, de hazánkban még mindig fellelhető paternalista, atyáskodó szemlélet (amikor is az orvos egy személyben hozza meg a döntést, amely szerinte megkérdőjelezhetetlen, még az ellátott számára is) a bizalmat súlyosan rombolhatja, a betegekben szorongást kelt, kérdések tucatjait hagyja megválaszolatlanul.

Sajnos a védőfelszerelés nehézkessé teszi a közvetlen, az ágy melletti tájékoztatást is. Betegeink nem ismerik az arcunkat, csak overálban és kesztyűben, valamint egy sisakba öltözve látnak minket.

Teljesen kiesik az arcmimika, a bőrkontaktus, mint kommunikációs út, de van, hogy a beszédhangot is komolyan torzítja az orr és száj elé helyezett védőmaszk.

A megfelelő minőségű védőfelszerelésben azonban a beteg személyes terében is tartózkodhatok. Más lehetőség nem lévén, ilyenkor az előírt dupla kesztyűben veszem tenyerembe a kezüket, vagy simogatom meg a vállukat a maszkom alatt akaratlanul megjelenő, támogató mosollyal.

A leterheltségünk miatt a hozzátartozókat a betegen keresztül tájékoztatjuk

Megszokott körülmények között, az előbb vázolt helyzetben, de kommunikációra képtelen beteg esetén is, az információkat a legközelebbi hozzátartozókkal is megosztom. Ennek leggyakoribb formája a személyes, intenzív osztályon tett látogatások során zajlik.

Jelenleg azonban a kórházakban – járványügyi szempontból nagyon helyesen meghozott döntések alapján -, látogatási tilalom van.

Komoly segítségemre van a járvány okozta kommunikációs nehézségekben, hogy a tudatuknál levő betegek különböző elektronikai eszközök (okostelefon, okosóra, laptop, tablet) és az internet segítségével tudják tartani a kapcsolatot a családtagjaikkal.

Ezzel és a leterheltséggel együtt kialakult az egészségügyi tájékoztatásnak egy új útvonala, melynek során én közvetlenül csak a beteggel kommunikálok, minden egyéb információt már ő ad át a hozzátartozóknak.

Természetesen, kérés esetén külön is beszélünk a családtagokkal, főleg idősebb betegek esetében, akiknél a modern technikai eszközök használata korlátozott.

Sokkal korlátozottabbak a körülmények, amikor egy COVID-19 beteg kritikus állapotba kerül, vagy a kapcsolattartásra egyéb ok miatt képtelen. Ilyenkor megpróbáljuk napi rendszerességgel telefonon elérni a hozzátartozót. Ehhez természetesen az szükséges, hogy az elérhetősége meglegyen.

Amint egy beteg kórházi felvételre kerül, úgy azonnal feljegyezzük a legközelebbi hozzátartozó telefonszámát, és betegátadáskor ezt megosztjuk a következő ellátó egységgel is, illetve értesítjük a családot az áthelyezésről.

Optimális esetben tud elérhetőséget adni a beszállító mentőegység, vagy visszakereshető az adat a mentésirányításon keresztül is, akik a riasztást rögzítették.

Sajnos, többször előfordulhat olyan eset is, amikor nincs elérhetőség, mert a sürgősségi helyzetben azt elfelejtik rögzíteni.

Ilyenkor kénytelenek vagyunk a hozzátartozó legelső megkeresésére várni, és amikor kapcsolatba tud lépni az ellátást végző személyzettel, jegyezzük le a telefonszámát. Utóbbiban nagy segítségünkre vannak az irodánkban dolgozó orvosírnokok, akik megpróbálják megnyugtatni a hozzátartozót, hogy családtagja az intézményben fekszik, de az orvos, az adott pillanatban a fertőzött területről nem tud a telefonhoz lépni. Ők, az igen nagy mennyiségű adminisztrációs tevékenység (zárójelentések szerkesztése, egészségügyi beavatkozások és társbetegségek jelentése az egészségbiztosítás felé) mellett, diszpécser szolgálatot is ellátnak.

A diszpécser szolgálat megszervezése más intézményekben is jelentősen javíthatja a hozzátartozók megelégedettségét.

Elhagyva a vörös zónát, rögtön hívjuk a hozzátartozókat

Mivel jelenleg minden egészségügyi intézményben látogatási tilalom van, és a rendkívül nagyszámú beteg miatt a kommunikációra képtelen betegek hozzátartozóinak hívásait sem uralhatjuk, a családtagok tájékoztatását is szervezett keretek közé szükséges terelni. Ez szintén egy új kommunikációs irány kialakulását jelenti, ahol rendszeresen a kezelést végző orvos hívja fel a rokonokat.

Jellemzően a kollégák, mikor kizsilipelnek a vörös zónában végzett többórás munkájukból, egy rövid szusszanást követően máris a telefon mellé ülnek.

Szerencsés esetben ez egy előre egyeztetett időpontban történik, azaz a hozzátartozó tudja, hogy a nap mely szakában fogják őt keresni. A rendszeres, telefonon keresztül biztosított tájékoztatás mind a hozzátartozó, mind a személyzet számára nehézkes, azonban jelenleg ez az egyetlen járható útvonal.

Bár jogos a kérés, hogy minden haldokló számára megadjuk a lehetőséget, hogy hozzátartozója végső búcsút vehessen tőle, ez ekkora betegforgalom esetén mégsem biztosítható maradéktalanul.

Járványügyi korlátozások nélkül, a gyakorlatomban, a nap bármely szakában beengedem a búcsúzkodó rokonokat, ha többen vannak, akkor akár kisebb csoportokban is. Ezekben a nehéz pillanatokban az ágy köré húzott függönyökkel próbálunk intim közeget teremteni a személyes búcsúzáshoz. Ezzel egyben védjük is a többi, esetleg eszméleténél lévő beteget, hogy ne legyenek részesei az ápolt társaik elmúlásának.

Az intenzív osztályon minden esetben nagyon figyelünk arra, hogy semmilyen szenvedésük ne legyen a betegeknek az életvégi ellátásuk során. Erős kábító-, fájdalomcsillapítókat kapnak, hogy ne éljék meg az utolsó napjaikat, óráikat. Ilyenkor szó szerint szépen lassan elalszanak. vagy a veséjük áll le, vagy az oxigén hiány miatt a keringésük, de

egyetlen esetben sem szabad engedni, hogy ez fájjon, vagy fulladás érzésük legyen.

Egy COVID-19 intenzív osztályon azonban egy embernél többet nem tudunk fogadni, és az is végtelenül nehézkes. Én magam is napokig gyakoroltam a védőfelszerelésbe történő biztonságos felöltözést és kivetkőzést. Ezeket a biztonsági intézkedéseket egy laikus hozzátartozónál is szükséges betartani, be- és kiöltözését egy képzett egészségügyi dolgozónak szükséges felügyelnie, aki többek közt a vörös zónán belül is kíséretet biztosít. Mindez a folyamat egy egészségügyi dolgozót órákig lefoglal.

Természetesen elfogadom és megértem a szigorú járványügyi szabályokat, amelyeket a lakosság és az egészségügyi dolgozók védelmében is betartunk az intézményekben. De személy szerint nekem nagyon hiányzik a hozzátartozók személyes jelenléte az intenzív osztályról. Mert, bár mi szó szerint tudjuk pótolni vagy támogatni a vese, a szív vagy a tüdő működését, ugyanez nem mondható el arról a törődésről, mely a család által nyújtott szeretetből és kötelékből fakad. Támogatásuk hiánya pótolhatatlan ebben az ellátási közegben, még eszméletlen beteg esetén is. Több intézményben, az előbb vázolt problémák kezelésében klinikai szakpszichológusok segítik a komplex ellátási folyamatot. Ilyenkor a tudatánál lévő betegnek nem csak a testi, hanem a lelki jóléte is előtérbe kerül. Én ezt egyszerűen csak úgy szoktam nevezni, ép testben, ép lélek megközelítése a gyógyításnak.

Ápoló gumikesztyűben megsimogatja egy beteg kezét a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított Covid Ortopéd-Traumatológiai Osztályon a fővárosi Szent János Kórházban 2020. május 14-én.Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A COVID-19 olyan helyzetet hozott a betegekkel és hozzátartozóikkal folytatott kommunikációban, mely a megszokott körülményekhez képest is csak rendkívüli kompromisszumokkal végezhető. Saját tapasztalatom szerint a kollégáim erőn felül próbálnak ezen a téren is teljesíteni, az érintett hozzátartozók pedig komoly türelemmel viselik a kialakult helyzetet. Egy súlyos problémán azonban ez mit sem fog változtatni.

Orvosok, ápolók, mentősök, és medikusok a járvánnyal kapcsolatos beszámolóit várjuk

Szeretnénk bemutatni, hogy milyen ellátásban részesülnek a koronavírus miatt kórházi ellátásra szorulók, és milyen körülmények között végzik munkájukat az orvosok, ápolók, valamint a tesztelést végző mentősök és egyetemisták. Kérjük az egészségügyi dolgozókat, hogy küldjenek fotókat és szöveges beszámolókat a munkájukról az Átlátszónak – kérésre névtelenséget is biztosítunk, hogy ne érje őket semmilyen retorzió.

 

Van, ahol a temetést is inkább későbbre halasztják

Mivel számos hozzátartozó nem tud a betegágy mellett elbúcsúzni a haldokló rokontól, így már itt súlyosan sérül a gyász folyamata.

Ezt tovább nehezíti, hogy az egyébként jogos járványügyi intézkedések miatt a holttestet sem tudják megtekinteni, illetve nyitott koporsóban felravatalozni.

A minap egy református lelkésszel beszélgettem az utóbbiról, amikor egy számomra megdöbbentő dolgot említett. Ősszel volt, hogy 5 héten keresztül egyetlen temetésre sem hívták az adott város kálvinista temetőjébe. Ennek oka, hogy a járványügyi korlátozások, illetve a tömegközlekedés mellőzése miatt a megnövekedett napi halálozás mellett is tucatjával maradnak el a temetések. A családtagok, érthető módon, nem vállalják az utazással és gyülekezéssel járó kockázatot. A hozzátartozók az otthonukba viszik a szeretteik hamvait, és ott helyezik el az urnákat egy későbbi időpontig, amikor is szélesebb családi körben tudnak majd búcsút venni az elhunytaktól.

Minden egyes COVID-19-ben meghalt embertársunk mögött egy család áll.

Szeretnék megkérni mindenkit, hogy az ünnepek alatt is tartsa be a járványügyi intézkedéseket.

Közös érdekünk, hogy az ezen a különös és nehéz adventen mutatott türelmünkkel biztosítsuk, hogy jövőre is minden szerettünk az ünnepi asztal körül foglalhasson helyet. A januári következő találkozásig is kívánok békés és boldog ünnepeket minden olvasómnak!

Lovas András

Címlapkép: A képen védőruházatban látható Lovas András. 

 

Klientúraépítésre használja a kormány a válsághelyzetet a TASZ és a K-Monitor szerint

$
0
0

A két civil szervezet 2020 szeptemberében indította el közös programját, melynek során 3 havonta kiadott jelentésekben értékelik a korrupció és a jogállamiság helyzetét. A második jelentés az augusztus 30. és december 1. közötti időszakot öleli fel, és szakértői véleményt adott hozzá Erdélyi Katalin, az Átlátszó főszerkesztő-helyettese is.

Támogatási kampány

Idén szeptemberben a K-Monitor és a TASZ közös korrupciófigyelő programot indított, hogy háromhavonta kiadott jelentésekben értékeljék az állami korrupció, és a jogállamiság leépítésére irányuló törekvések alakulását. A két szervezet két kategóriában összesen hat állítást fogalmazott meg, és ezeknek az érvényesülését vagy épp hiányát vizsgálják az események áttekintése során.

Az első jelentés a koronavírus-járvány első hullámának eseményeit vizsgálta, és azt állapította meg, hogy a kormány többszörösen visszaélt a vírushelyzettel: megerősítette saját hatalmát, gazdasági előnyökhöz juttatta gazdasági holdudvarát, és csökkentette politikai ellefelei mozgásterét.

A K-Monitor és a TASZ szerint többszörösen visszaélt a kormány a vírushelyzettel

A két civil szervezet által 2020 szeptemberében elindított korrupciófigyelő program során 3 havonta kiadott jelentésekben értékelik az állami korrupció és a jogállamiság leépítésére irányuló törekvések alakulását. Az első jelentés a koronavírus-járvány első szakaszának eseményeit vizsgálja – az anyaghoz szakértői véleményt adott az Átlátszó főszerkesztő-helyettese, Erdélyi Katalin is.

December 17-én jelent meg a K-Monitor és a TASZ második korrupciófigyelő jelentése, ami a koronavírus-járvány második magyarországi hullámának eseményeit, az augusztus 30. és december 1. közötti időszakot taglalja.

“Az előző jelentésünkben is kiemeltük, hogy a kormány az új típusú koronavírus által okozott járvánnyal összefüggő válságot minden lehetséges módon arra használja, hogy abból saját politikai-gazdasági körei húzzanak hasznot. Ez a tendencia szeptember óta tovább folytatódott” – olvasható az anyagban.

A jelentés hangsúlyozza, hogy a vizsgált időszakban számos probléma volt a jogalkotással: “a széles tömegeket érintő, súlyos korlátozásokat előíró kormányrendeleteket több alkalommal is csak a hatályba lépésük előtt pár perccel vagy órával hirdettek ki. Ezzel szemben a kormány az Országgyűlésnek nagy terjedelmű és bonyolult törvényjavaslatokat nyújtott be, ami arra utal, hogy a jogalkotási kapacitásokat elsősorban ezen javaslatok és nem a védekezéssel összefüggő rendeletek megszövegezésére fordították.”

Számos, a válságkezelés árnyékában hozott jogszabályt már a 2022-es választásra készülve hozott a kormány az anyag szerint, amely ezek közé sorolja a választási törvény módosítását, az Alaptörvény kilencedik módosítását (ami szűkíti a közpénz fogalmát), és ide sorolják az állami vagyon alapítványokba való kiszervezését is – külön kiemelve a Színház- és Filmművészeti Egyetem “modellváltását”, amely az érintettek bevonása nélkül történt, nagyszabású tiltakozást kiváltva.

Azt is problémásnak tartják a civilek, hogy a járványhelyzettel kapcsolatos adatokat visszatartják az illetékesek, valamint többször hibás adatokat közöltek, ellentmondások voltak a kormányzati kommunikáció és a meghozott intézkedések között, a sajtó érdeklődését pedig ignorálják és sértésnek veszik a döntéshozók.

Az anyag kitér arra is, hogy a járványhelyzetre hivatkozva ismét meghosszabbították a közérdekű adatok kiadásának határidejét, ugyanakkor a hozzá közel álló cégek anyagi támogatására, valamint a hulladékbiznisz államosítására volt ideje és energiája a kormánynak a második hullám idején is.

A K-Monitor és a TASZ második korrupciófigyelő jelentése teljes terjedelmében itt olvasható:

 

Korrupciofigyelo_masodik_jelentes by Katalin Erdélyi on Scribd

A jelentéshez szakértői véleményt adott Gyükeri Mercédesz, a HVG újságírója, Hajdu Nóra, az IDEA Intézet munkatársa, és Erdélyi Katalin, az Átlátszó főszerkesztő-helyettese.

Címlapkép: Pintér Sándor belügyminiszter és Orbán Viktor miniszterelnök az Operatív Törzs ülésén 2020. november 4-én. (forrás: Orbán Viktor/Facebook)

Év végi gigatender: 500 milliárdért őriztetné és takaríttatná a kormány a kórházakat

$
0
0

Ünnepek alatt pályázhat az a nagyon felkészült szolgáltató, aki szeretné Magyarország 93 fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményének 372 telephelyét őrizni és takarítani. Az őrzésre kiírt 200 milliárdos pályázat mellé 300 milliárdért a takarításra is lehet ajánlatot tenni: ezért a pénzért közel 3,6 millió négyzetmétert kell rendben tartani. A pályázók körét eléggé leszűkítette a kiírás, de néhány NER-cégnek azért maradt esélye.

Támogatási kampány

 

Két közbeszerzésben 500 milliárd forintot tervez elkölteni a kormány, a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság december 12-én és december 15-én tette közzé központosított közbeszerzését.

A kórházak takarításáról szóló közbeszerzés a kiíró szerint 300 milliárd forint értékű, ezért a pénzért a nyertes pályázó vállalja,  a “teljes körű napi-, időszakos-, nagy- és eseti takarítási, fertőtlenítési szolgáltatások nyújtását”, összesen közel 93 fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézmény 372 telephelyén. A szolgáltatásban érintett felület közel 3,6 millió négyzetméter.

A kiírás szerint csak azok pályázhatnak, akik “jelen felhívás feladásától visszafelé számított 3 évben (36 hónap) befejezett, de 6 évnél (72 hónap) nem régebben megkezdett, összességében legalább 400 ezer négyzetméter nettó alapterületen, legalább 50 különböző létesítményben és legalább 20 különböző településen végzett, legalább 12 hónapon keresztül folyamatosan teljesített, napi rendszerességű takarítási szolgáltatás ellátására vonatkozó, szerződésszerűen teljesített referenciamunkával, legalább egy, legalább 12 hónapon keresztül folyamatosan teljesített, napi rendszerességű fekvőbeteg szakellátást végző gyógyintézetben, legalább 1500 négyzetméter műtő és 500 négyzetméter pszichiátriai területen végzett takarítási szolgáltatás ellátására vonatkozó, szerződésszerűen teljesített referenciamunkával”.

Az őrzés-védésről szóló közbeszerzés ennél picit kisebb volumenű. A 200 milliárdos központi beszerzés szerencsés nyertese ugyanazon intézményekben biztosíthatja az őrzés-védést, mint ami a takarítási felhívásban szerepel.

Előírás, hogy csak olyan cég pályázhat, amelynek az éves nettó bevétele eléri a 10 milliárd forintot – ilyen cégből nem sok van a piacon.

Az egyik a 2019-ben közel 20 milliárdos bevételt elérő Civil Biztonsági Zrt.: a vállalkozásról 2015-ben megírtuk, Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. (CBSZ) Pintér Sándor belügyminiszter 2010-es miniszteri kinevezése előttig a tárcavezető érdekeltsége volt, majd közvetett tulajdonosa Pintér két régi üzlettársa, Tölgyesi Vilmos és Szabó Péter volt.

Fantomcégek a postatelepen – a Civil Biztonsági Zrt.-től az Új Hebridákig tart a vagyonőrök alvállalkozói lánca

Feljelentésre készül költségvetési csalást gyanítva az állami Magyar Posta Zrt. objektumait őrző féltucatnyi vagyonőr – foglalkoztatási viszonyaik kétesebbek nem is lehetnének: többüket pár év alatt 9-10 cégecske is foglalkoztatta, csak remélik, hogy a járulékaikat rendben fizették, bár sok az aggasztó jel.

Jelenleg Prostasia Zrt.-n keresztül Kántor Tiboré, a cég a 24.hu 2019-es cikke szerint 12 milliárd forintos keretszerződését kötött a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. “A többségében Pintér Sándor belügyminiszterhez köthető cégek az MNV székházának, bérleményeinek és saját tulajdonú ingatlanjainak komplex vagyonvédelmi feladatait látják el” – írta a portál.

A céginformációs adatok szerint a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-n kívül még két olyan, főtevékenység szerint biztonsági, nyomozói tevékenységet végző cég van, amelynek 10 milliárd forint feletti bevétele van. Az egyik MVM Paksi Atomerőmű Zrt. tulajdonában álló ATOMIX Kft., a másik pedig a kormányközeli vállalkozó, Garancsi Istvánhoz köthető CRITERION Készpénzlogisztikai Kft.

Lett fedezet, de kapkodni kell

Tavalyi cikkünkben bemutattuk, mit okozott a kormány úgynevezett rezsióradíja az őrzés-védelem piacán. Akkor a kecskeméti Bács-Kiskun Megyei Kórházról írtuk meg, hogy az intézménynek nincs elég pénze új őrző-védő céggel szerződni a kecskeméti kórházra.

Harmadik éve nincs elég pénze a kecskeméti kórháznak új őrző-védő céggel szerződni

2017 óta évente ír ki közbeszerzést a Bács-Kiskun Megyei Kórház, de ezek rendre eredménytelenek, pedig jelentkező akadna bőven. A kudarc oka a kormány vagyonvédelmi szakmára kikényszerített rezsióradíja lehet.

Az őrzés-védelem Kecskeméten úgy nézett ki, hogy a 2017-es közbeszerzésre a legolcsóbb ajánlatot a Bloc Quest Kft. tette 6,5 millió forint/hóval, a legdrágábbat a Jánosik és Társai Kft, havi 10,9 millióval. Egy évvel később, 2018-ban ugyanezekre a feladatokra 11-en pályáztak, de az nem derül ki a dokumentumból, hogy milyen ajánlatokat tettek.

2019-ben már csak 4-en adtak be ajánlatot: a Bloc Quest Kft. havi nettó 7,07 millió forintért, a  Future Security Zrt. havi nettó 9,6 millió forintért, a Top Cop Security Zrt. havi nettó 7,8 forintért, a T.O.M. Controll 2001 Zrt. pedig havi nettó 9,5 millió forintért vállalta volna a kórház őrzését. De ez is eredménytelen, lett ugyanis, mint írták “a rendelkezésre álló anyagi fedezet nem áll rendelkezésre”.

A mostani közbeszerzés ezt a problémát ugyan megoldja, forrásunk viszont azt mondta: szerinte

a január 12-i határidőig csak egy jól felkészült vállalkozás tud megfelelően pályázni, de a nyertest egyelőre nem akarta megnevezni.

A biztonsági cégek közül viszont sokan aligha érnek majd rá pályázni. A hvg.hu írta meg a napokban, hogy “a hazai biztonsági piac egyik ismert vagyonvédelmi cégének a vezetőjét is elvitték a NAV nyomozói kedden hajnalban egy olyan összehangolt akcióban, amelyben 30–40 vagyonvédelmi cég vezetése is érintett.”

Segesvári Csaba

A fotó illusztráció, forrás: pixabay.com

300 milliárdos központosított takarítás: megnéztük, mennyiért szerződtek a kórházak

$
0
0

Vannak, akik úgy vélik, nem sok a 300 milliárd forint egyetlen piaci szereplőnek, ha kórházi takarításról van szó, hiszen ez az ár 4 évre, valamint az intézmények takarított területére elosztva nem magas. Megnéztük ezért, hogy az elmúlt évek közbeszerzései alapján a hazai kórházak mennyiért találtak takarító céget a feladatra.

A Patreonon Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz.

A minap arról írtunk, hogy a két közbeszerzésben 500 milliárd forintot tervez elkölteni a kormány: a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság december 12-én és december 15-én tette közzé központosított közbeszerzését.

A kórházak takarításáról szóló közbeszerzés a kiíró szerint 300 milliárd forint értékű, ezért a pénzért a nyertes pályázó vállalja a “teljes körű napi-, időszakos-, nagy- és eseti takarítási, fertőtlenítési szolgáltatások nyújtását”, összesen közel 93 fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézmény 372 telephelyén. A szolgáltatásban érintett felület közel 3,6 millió négyzetméter.

Év végi gigatender: 500 milliárdért őriztetné és takaríttatná a kormány a kórházakat

Ünnepek alatt pályázhat az a nagyon felkészült szolgáltató, aki szeretné Magyarország 93 fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményének 372 telephelyét őrizni és takarítani. Az őrzésre kiírt 200 milliárdos pályázat mellé 300 milliárdért a takarításra is lehet ajánlatot tenni: ezért a pénzért közel 3,6 millió négyzetmétert kell rendben tartani.

A kiírás szerint csak azok pályázhatnak, akik “jelen felhívás feladásától visszafelé számított 3 évben (36 hónap) befejezett, de 6 évnél (72 hónap) nem régebben megkezdett, összességében legalább 400 ezer négyzetméter nettó alapterületen, legalább 50 különböző létesítményben és legalább 20 különböző településen végzett, legalább 12 hónapon keresztül folyamatosan teljesített, napi rendszerességű takarítási szolgáltatás ellátására vonatkozó, szerződésszerűen teljesített referenciamunkával, legalább egy, legalább 12 hónapon keresztül folyamatosan teljesített, napi rendszerességű fekvőbeteg szakellátást végző gyógyintézetben, legalább 1500 négyzetméter műtő és 500 négyzetméter pszichiátriai területen végzett takarítási szolgáltatás ellátására vonatkozó, szerződésszerűen teljesített referenciamunkával”.

Ezzel jelentősen leszűkült azon pályázók köre, akik alkalmasak lehetnek a feladatra, pedig az üzlet látszólag nem rossz: a nyertes 4 évnyi megbízást nyer el a tervek szerint 300 milliárd forintért.

Ki, mit, mennyiért?

Cikkünk kapcsán néhányan megjegyezték, hogy ez nem is tűnik soknak, ha évekre és négyzetméterre elosztjuk az összeget. Bár mi soha nem állítottuk, hogy magas vagy túlárazott lenne, kíváncsiságból utánajártunk, mit is jelent ennyi pénz.

A 48 hónapra szóló megbízásban 3 587 068 négyzetmétert kell takarítani. Vagyis havonta 6,25 milliárd forint jut a felületre, azaz minden egyes négyzetméterre havonta 1742 forint. Ez naponta 58 forint/m2.

De mennyiért végeztetik el most ezt a munkát a kórházak? A NEAK Ágyszám és Betegforgalmi Kimutatásában szereplő központi egészségügyi intézmények, valamint egyetemi kórházak közbeszerzéseit néztük át.

Az gyorsan kiderült, hogy nem mindenhol szervezték ki a takarítást, a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központról épp a NEAK jelentette be, hogy “a Péterfy Kórház tudatosan törekszik a biztonságosabb környezet megteremtésére a páciensek számára, beleértve a kórházi higiéniai követelmények maradéktalan teljesítését és a megelőzési célú figyelemfelhívást a környezeti és a személyi higiénia fontosságra. Az intézmény 40 millió forintos fenntartói támogatásból szervezi vissza a takarítási szolgáltatásokat saját, kórházi hatáskörébe. A pályázati pénzből ugyanis megvásárolhatók az induláshoz szükséges gépek és eszközök.

Az egyszeri befektetéssel megvalósuló fejlesztés éves szinten 82 millió forintos megtakarítást hoz a kórháznak, miközben szakmailag jobb minőségű, és a betegek elvárásainak megfelelő higiéniát biztosít.”

De aki ezt így mégsem tudta megoldani, közbeszerzést írt ki. Így néznek ki az elmúlt évek számai – a központi 300 milliárdos közbeszerzés analógiájára.

 

A legolcsóbban a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház kötött szerződést. A közbeszési értesítő szerint a megbízás “négy telephelyen összesen 70 543 m2 alapterületű kórház takarítása, mely tartalmaz összesen 2 846 m2 alapterületű szeptikus és aszeptikus műtők takarítását is, valamint mosogatást.” Mindezt 36 hónapra 862 millió forintért. Ez négyzetméter/hónapra lebontva mindössze 339 forintot jelent.

Gyűjtésünk másik végén a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház áll. Az értesítőben az áll, egy éve írták ki a közbeszerzés, de eredménytelen lett, mert a “a rendelkezésére álló anyagi fedezet összege nem elegendő a szerződés megkötéséhez az értékelés alapján legkedvezőbb ajánlatot tett ajánlattevővel sem”. Vagyis a kórháznak nem volt elég pénze. A legalacsonyabb ajánlat 11 035 négyzetméterre, 24 hónapra 216,8 millió forint volt. Vagyis – ha hirdettek volna nyertest – akkor a havi négyzetméter díj 818,8 forint lenne.

És akkor vissza a központosított közbeszerzésre. Az ott szereplő összeg minden egyes négyzetméterre számolva havonta 1742 forint. Ez kétszerese a Markusovszky kórházénak – amit ugye pénzhiány miatt csak ajánlat maradt – és közel hatszorosa a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórházénak. Arról nem is beszélve, hogy a 2019-ben elbírált közbeszerzések zöme 24-48 hónapra köttetett.

 

Segesvári Csaba

A nyitókép illusztráció, forrás: pixabay.com 


Második generációs fideszesek gyártják a fiatalokat célzó kormánypropagandát

$
0
0

A miniszterelnöki megbízottként dolgozó Giró-Szász Áron az alapítója az Axióma nevet viselő cégnek és alapítványnak úgyszintén. Nem tudni, az egyaránt mínuszos szervezetek közül melyik és milyen forrásból készítette a Novák Katalin családügyi minisztert szerepeltető, emancipációellenes videót. Az Axióma fellépése a fideszes politikai kommunikáció új időszakát jelzi.

A Patreonon Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz.

A keresztényügyi miniszterelnöki biztos szervezetének videójában a családügyi miniszter osztja az észt arról, hogy hol a nők helye a világban — így lehetne összefoglalni a pontos státuszát annak a decemberi videónak, ami az emancipációellenes beállítottsága miatt vetett hullámokat.

Az Axióma égisze alatt közzétett, profi videóanimációval aláfestett monológban Novák Katalin miniszter egyebek mellett arról beszélt, hogy a nőknek el kellene fogadniuk azt, hogy a férfiaknál alacsonyabb pozíciót, kevesebb fizetést kapnak, és több terhet cipelnek.

A monológot a miniszter az Axióma tájékoztatása szerint pénzügyi ellentételezés nélkül adta a szervezetnek. Nem világos, hogy egy ilyen életvezetési tanácssort egy kormánytag miért nem mondjuk a közmédia számtalan csatornája valamelyikén tesz meg, ahogy az sem: a szervezet miért tartja küldetésének, hogy a miniszter mögé animációt gyártson.

Novák üzenete illeszkedik egy olyan politikai kommunikációs kampányba, ami a téli politikai-jogalkotási szezont kíséri. A fideszes országgyűlési többség nemrégiben ismeretesen szövegszerűen beszavazta az Alaptörvénybe, hogy „az anya nő, az apa férfi”.

„Bevándorlók helyett a gyermekvállalást kell támogatni, a gender helyett a hagyományos családmodellt kell megerősíteni” — mondta Orbán Viktor a parlamentben. A miniszterelnök ezzel egyszersmind megágyazott annak, hogy a következő politikai kommunikációs etapban a kormányerők migránsok helyett

keresztényellenes feministák és homoszexuálisok kitalált hordáinak nemlétező fenyegetése ellen fellépve igyekezzenek minél több szavazatot behúzni.

Az érkező kampány újdonságának ígérkezik, hogy a köztéri hirdetésekben és a médiában már meglévő brutális Fidesz-barát túlsúly mellé a fiatalokat megcélzó új csatornák felzárkózása várható.

Giró-Szász Áron, az Axióma alapítója. Forrás: Axióma / fb

Ilyen az Axióma is: a brand alatt néhány hónapja jelennek meg saját gyártású videók különböző platformokon: saját webszájton, YouTube-on, Facebookon és Instagramon. A videók jellemzően a Novák-féle darabra hajazó mintát követnek: egy élő ember frontálisan hosszabbacska monológot mond, amit illusztratív videóanimáció, profi vágás körít.

Hogy személyesen ki csinálja a történetet, az egyértelmű: az Axióma Kulturális Alapítvány nevű nonprofitot és az Axióma Intézet Kft. nevű céget egyaránt Giró-Szász Áron alapította 2019 második felében. Ugyanez év októberében nevezte ki a ma 28 éves férfit miniszterelnöki megbízottjának Orbán Viktor. „Feladata: a keresztény mozgalmakkal és keresztény közösségekkel való kapcsolattartással és támogatásával összefüggő feladatok ellátása.” — írja róla a kormányzati honlap.

Másodgenerációs harcosok

Giró-Szász Áron ugyanahhoz a Fidesz-közeli másodgenerációs jogász-élcsapathoz tartozik, mint a miniszterelnök fia Orbán Gáspár vagy Sárközy István, a NER-hez közelálló Sárközy és társai ügyvédi iroda névadójának gyermeke. Giró-Szász apja szintén a nevét viselő ügyvédi irodát visz, egyszersmind a volt kormányszóvivő Giró-Szász András unokatestvére.

Giró-Szász Áron, Orbán Gáspár és Sárközy István egy időben voltak az ELTE-ÁJK jogászhallgatói, és mindhárman szerepelnek a JÖSZ nevű diákszervezet egyesületének alapító tagjai között.

Erről a szervezetről nemrégiben azért írtunk, mert állami támogatásból lett exkluzív belvárosi bentlakásos kollégiumuk.

Közpénzből csináltak exkluzív bentlakásos kollégiumot Orbán Gáspár jogász barátainak

Végső soron az államtól ered az a 61,5 millió forint, amiből Orbán Gáspár alapítványa finanszírozza a JÖSz nevű szakkollégium épületének felújítását és működtetését. Az évente maréknyi joghallgatóval bővülő szervezetnek a miniszterelnök fia is alapító tagja volt.

Az alapító Giró-Szász Áron mellett több exjöszös is feltűnik az Axióma környékén. Sárközy István az egyik műsor menedzsere, Oravecz Zsófia pedig az Axióma alapítvány kuratóriumi tagja. A harmadik kuratóriumi tag Tallár Ákos szintén az ELTE jogi karára járt, ma a Giró-Szász ügyvédi irodában dolgozik. Tallárnak a pártpedigréje is kifogástalan: nevelőapja a tavaly elhunyt Rátonyi Gábor, aki fideszes színekben 2002-2006 között zuglói polgármester, később a fővárosi közgyűlés tagja is volt.

Nem világos, milyen forrásokból gazdálkodnak

Nem világos, hogy mégis miből van minderre pénze az Axiómának. Nyilvános adatok a 2019-es pénzügyi évről hozzáférhetőek, de ezek a videós brandhez kapcsolódó egyik szervezetről sem festenek rózsás képet — noha ebben az évben még nem is csináltak semmit. Ahogy az egyik beszámoló írja, „az Axióma Kulturális Alapítvány 2019-ben még nem végzett tevékenységet, a működéséhez való feltételeket alakította és szervezte meg.”

Ebben az évben az alapítványnál mégis 1,2 millió forintot költöttek, ami meghaladja a Giró-Szász Áron által alapításkor letett kerek egymilliós összeget. A cég beszámolója még durvább: 2019 végéig 5,4 milliós veszteséget sikerült összehozni úgy, hogy az alapításhoz a jogász alig százezer forintot tett le azzal, hogy ezt 2020-ra hárommillióra fogja kipótolni.

Axióma-forgatás stúdióban. Forrás: Axióma / fb

Rejtély, hogy ez milyen forrásból történhetett meg, ahogy az is, hogy milyen pénzből működik azóta a két szervezet — a Szabad Európa számításai szerint az utóbbi fél évben Facebook-hirdetésekre egymillió forintot költöttek. A közösségi szájtra posztolt képekből az is látszik: profi stúdióban dolgoznak, feltehetően a két szervezet székhelyeként egyaránt bejelentett Bécsi úti címen.

Hasonlóképpen homályos, hogy voltaképpen mi a két szervezet közti leosztás, és ki a felelős kiadója — ha van egyáltalán — a közéleti videóknak. Az Axióma honlapjáról ez nem derül ki. a A szájton az olvasható, hogy a “honlap tartalmának szerkesztője: Axióma Kulturális Alapítvány”. Meg az is, hogy “Minden jog fenntartva 2020 © Axióma Intézet”. A honlap domainje a domain.hu keresője szerint természetes személy birtokában van. A videók simán „Axióma” aláírással jelennek meg: ilyet az NMHH hivatalosan bejelentett sajtótermék-adatbázisában nem találtunk.

Kérdéseket küldtünk Novák Katalinnak a családügyi minisztérium szájtján megadott sajtós emailcímre. Ezekre nem kaptunk választ. További kérdéseket küldtünk az Axiómának a webszájton közzétett, illetve a cég hivatalos elérhetőségeként bejegyzett emailcímekre.

“Axióma” aláírással ezekre azt a választ kaptuk: “az Axióma mögött az Axióma Kulturális Alapítvány áll, mely egy magánalapítvány. Magunkat magánadományokból tartjuk fenn; az állammal, illetve politikailag érintett szervezettel semmilyen kapcsolatban nem állunk, üzleti tevékenységet nem végeztünk.”

“Tartalmaink nem számítanak sajtóterméknek, mivel nem gazdasági szolgáltatásként nyújtjuk őket. Továbbá maga az Axióma Kulturális Alapítvány sem nyújt semmilyen médiaszolgáltatást a hatályos magyar jogszabályok szerint. Tevékenysége nem önálló, üzletszerűen – rendszeresen, nyereség elérése érdekében, gazdasági kockázatvállalás mellett – végzett gazdasági szolgáltatás. Mindez igaz az Axióma Intézet Kft.-re is. […] Az Axióma aktuálpolitikai (főleg pártpolitikai) kérdésekkel alapvetően nem foglalkozik […] intellektuálisan kiváló szakemberek gondolatait népszerűsítjük közügyekről és életvezetési kérdésekről”

A válaszok nem teszik tisztába azt a kérdést, hogy vajon milyen forrásokból gazdálkodnak.

A videókban megszólaltatott szereplőket végigböngészve pedig nem egyetemi professzorokat találunk, hanem inkább politikakörnyéki embereket: politikusokat, expolitikusokat, politikai elemzőket, politikai újságírókat. Magyar helyett az Egyesült Államok aktuálpolitikájával is egészen biztosan foglalkoznak: az amerikai elnökválasztással összesen négy adásban foglalkoztak, ebből az egyikben Megadja Gábor (a Századvég politikai elemzője) vitázott Ungár Péterrel (az LMP parlamenti képviselőjével).

“Nagyon fontos, hogy fiatalok csinálják”

Az Axióma feltűnése a Fidesz-barát politikai kommunikáció új kelléktárát is jelzi. A szervezetnek hivatalosan semmi köze a Fideszhez vagy a kormányhoz, a szájton annyit írnak magukról: „olyan magyar fiatalok [vagyunk], akik hisznek abban, hogy vannak a világban eredetüknél fogva jó, igaz és szép dolgok, amelyekért érdemes küzdeni.”

Az alapító személye (és Novák miniszter monológja) ugyanakkor kétségtelenné teszi a világos kormánykötődést. Giró-Szász Áron egyébként nem egyszerűen csak a miniszterelnök megbízottjaként dolgozik, hanem meggyőződéses fideszes. Legalábbis erről árulkodik a (kormánybarát KESMA-médiaholdinghoz tartozó) Mandinernek tavaly vendégszerzőként írott publicisztikája, amiben a Fidesz szerepébe helyezkedve írta: „jobb nekünk a[z Európai] Néppárton kívül”.

A szervezet önmagát lelkes fiatalok önszerveződő-önigazgató kollektívájaként írja le. Giró-Szász Áron a szintén kormánybarát Pesti TV műsorában azt mondta, az Axióma „fiataloknak egy olyan szerveződése, akik felismerték azt, hogy nem igazán van közügyekkel kapcsolatban Magyarországon olyan konzervatív alapú, de koherens és jól artikulált narratíva ami eljut a fiatalokhoz, és tényleg fiatalok csinálják”.

Az Axióma esetében ez nem állja meg a helyét: a videóbrand Giró-Szász irányítása alatt áll, aki a cég alapítójaként és ügyvezetőjeként, az alapítvány alapítójaként és kuratóriumi elnökeként a legfontosabb ember a sztoriban. Még a főember szavaiból is leszűrhető, hogy a cél nem az Axióma videóit gyártó fiatalok önkifejezésének a beteljesítése, hanem az avíttas, Bayer Zsolt-típusú megmondóarcok generációs frissítése a kormánypárti holdudvarban:

„Az őszi választások után idősebb médiások próbálták boncolgatni, hogy milyen is ez a fiatalabb korosztály, és hogyan is tudjuk őket megérteni, mintha valami állatkertben lennénk. Ezért nagyon fontos, hogy fiatalok csinálják az Axiómát” — mondta Giró-Szász Áron a Pesti TV-ben.

Az Axióma szerint a világ: Pride-zászlós homoszexuálisok mindenki más ellen. Forrás: Axióma / fb

További érdekessége ennek az új típusú kommunikációnak, hogy a lengyel közéletben is középpontba került keresztényfundamentalista keretezések mentén élezne ki összetett kérdéseket: család vs. feministák és homoszexuálisok, életvédők vs. abortusz, satöbbi.

Nemrégiben Szilvay Gergely Mandiner-publicista és Dombos Tamás a Háttér Társaság ügyvédjének “melegházasság-vitáját” közvetítették (az alcím szerint: “szükség van Magyarországon melegházasságra?”), miközben a valóban kurrens közéleti események a melegek házasságának témakörét csak távolról és közvetve érintik: decemberre a fideszes többségű Országgyűlés törvényben tiltotta be, hogy egyedülállók (melegek, heterók, akárkik) olyan gyerekeket fogadhassanak örökbe, akikről egyébként az államnak kéne gondoskodnia.

Kérdéses hitelesség

Soha nem létezett HVG-címlap az Axióma-videójában. Forrás: Axióma / fb

A hamvas arcbőrű kormánybarát ifjak lelkes önszerveződése már most is jól hozza a régi gárda affinitását a legalábbis megkérdőjelezhető hitelességű tényanyag vonatkozásában. Az Axióma önbemutató videójában például Giró-Szász mellett egy soha nem létezett HVG-címlap illusztrálja a pedofilokkal szemben állítólag elnéző, úgymond „liberális” felfogást.

A már idézett Pesti TV-adásban Giró-Szász és a műsorvezető pedig egy olyan rejtettkamerás videóról csevegnek (egy részletét be is játsszák), amit eredetileg öt éve készített és publikált egy amerikai abortuszellenes szervezet. A videó akkor a tengerentúli politikai viták kereszttüzébe került, készítőit legalább egyszer elítélték az ügyben. A felvétel minimum vitás hitelességéről mindenesetre nem esik szó a műsorban.

Kérdéses hitelességű idézet az Axióma egyik videójából. Forrás: Axióma / fb

Hasonlóan kérdéses, hogy pontosan honnan is származik az American Journal of Psychiatrynek tulajdonított idézet (ld. fent) , amely a szexuális kisebbségekkel és a “genderideológiával” foglalkozó adásban került elő. A pontos forrásra rákérdeztünk az Axiómánál, de mindeddig nem kaptunk választ.

Annyi biztos, hogy 2019-20-ban nagyobb szakmai vita játszódott le a neves szaklapban eredetileg tavaly leközölt egyik cikk körül, amely eredetileg azt állította: részletes svéd adatok szerint a nemváltó műtétek jót tesznek az érintettek mentális egészségének. A szerzők végül egy javítást adtak ki idén, elismerve, hogy az adataik nem elegendőek ennek a biztos megállapításához.

Azonban az Axiómán szerepeltetett idézetet — miszerint a pszichiátriai szaklap azt írta volna: ezek a műtétek biztosan nem vezetnek a mentális egészség javulásához — egyáltalán nem találtuk sem az eredeti vagy a javított cikkben, sem a vitához érkezett és a lapban közzétett szűk tucat olvasói levél között.

Természetesen a kevés szakmabelin kívül nem várható el a magyar olvasótól, hogy rutinosan mozogjon az amerikai abortuszvita obskúrusabb momentumaiban vagy éppen a transzgender-kérdés aktuális nemzetközi pszichiátriai szakirodalmában, az meg különösen nem, hogy érdeklődve olvassa, amint magyar orgánumok a nemzetközi térben már lejátszott, végtelen viták szereplőinek bőrébe bújnak.

Azonban a magyar olvasónak is szöget üthet a fejébe, hogy az Axiómánál miért és hogyan bukkannak rá éppen ezekre a vitás ügyekre.

Sarkadi Nagy Márton

Címlapképen Novák Katalin animációval kísért, az Axiómán megjelent videómonológjának egy részlete.

2020-ban is dőltek a beruházások útjában álló fák

$
0
0

A fák idén is útban voltak a kiemelt kormányzati-, és a magánberuházásoknak. Magyarországon ma többnyire csak a civil szervezetek és helyi lakosok védik a fákat, ugyanis a kormány kiiktatta a környezetvédelmet, hogy ne akadályozza a gazdasági fejlődést. A hatóságok úgy változtatják a zöldfelület és a beton arányát, ahogy csak szeretnék, ha kell kormányrendeletet is módosítanak, annak érdekében, hogy a sportpálya füve is beleszámítson a zöldfelületbe. Összeszedtük az öt legdurvább fakivágást, amiről 2020-ban az Átlátszó beszámolt.

A Patreonon Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz.

1. Akár 2000 fát is kivághatnak az új Duna-híd miatt

Szeptemberben megszereztük az új Duna-híd pesti levezető úthálózatának nyomvonalterveit. A hatástanulmány szerint az új Duna-híd miatt akár kétezer fát is ki kell majd vágni. A tervek alapján négy nyomvonal-verzió a Határ út mellett vezetne, ami változattól függően 810-2120 fa kivágásával járna.

Kiszivárgott az új Duna-hídhoz kapcsolódó hatástanulmány: akár kétezer fát is kivághatnak

Az új Duna-híd pesti levezető úthálózatának nyomvonaltervei a lakosság számára eddig ismeretlenek voltak, de most az Átlátszó birtokába került az erről szóló hatástanulmány. A prezentációban 6+1 nyomvonal változatot mutatnak be, négy változat a Határ út mellett vezetne. A tanulmány szerint a II.

2. A Hegyvidéken a fák helyén luxusvillák nőnek ki a földből

Budapesten, a fideszes Pokorni Zoltán vezette 12. kerületben a luxusapartmanok építése és a „Normafa kapuja” nevű fejlesztés miatt vágják ki százával a fákat. Beszámoltunk arról, hogy Magyarország 21. leggazdagabb emberének, Nagy Eleknek a cége elbontotta a hegyoldalt a XII. kerületben, hogy luxuslakásokat építsen. A Csillagvölgyi úton található erdős telek korábban az önkormányzaté volt. A 223 kivágott fából 125 volt engedélyköteles, az építtetőnek 124 facsemetét kell ültetnie a telken, és 35 millió forint fapótlási díjat kell megfizetnie az önkormányzatnak.

223 fát kellett kivágni a Csillagvölgyi úton épülő luxusapartmanokért a XII. kerületben

A Csillagvölgyi úton található erdős telek korábban az önkormányzaté volt, jelenleg Nagy Elek ingatlanmágnás tulajdonában áll, aki luxuslakásokat húz fel a területen. Az építtető Csillag-Home Kft. eljuttatta hozzánk a jogerős építési engedélyt, két fakivágási határozatot, valamint a látványterveket is.

Karácsony előtt zúgtak fel a láncfűrészek a budai hegyvidék egyik legértékesebb területén, az egykori Svábhegyi Szanatórium telkén, ahol szintén jelentős lakópark-beruházás készülődik.

A telken közel 950 darab fa található, ebből 220-ra kapott kivágási engedélyt a beruházó.

220 fát vágnak ki a Svábhegyi Szanatórium köré tervezett luxus lakópark miatt

Felzúgtak a láncfűrészek karácsony előtt a budai hegyvidék egyik legértékesebb területén, az egykori Svábhegyi Szanatórium telkén, ahol jelentős lakópark-beruházás készülődik. A telken közel 950 darab fa található, ebből 220-ra kapott kivágási engedélyt a beruházó – a zöldfelület helyén luxusvillák épülhetnek. [caption id=

“Megszüntetnek egy parkolót, és helyette egy csomó fa kivágásával építenek egy új parkolót” – interjúnkban így írta le a Normafánál zajló építkezések abszurditását a Kétfarkú Kutyapárt társelnöke. Kovács szerint a budapestiek körében egyik legnépszerűbb kirándulóhelyen közpénz-milliárdokból megvalósított beruházások egy része fölösleges. Ráadásul a kerületi döntéshozatal nem átlátható,

neki például azt sem sikerül kiderítenie, hogy hány fát vágatott ki az önkormányzat egy-egy átalakításhoz.

Kivágják a fákat a Normafánál, hogy több helyet csináljanak az autóknak – drónfelvételek

Megszüntetnek egy parkolót, és helyette egy csomó fa kivágásával építenek egy új parkolót – így írta le a Normafánál zajló építkezések abszurditását Kovács Gergely, a budapesti XII. kerület (Hegyvidék) önkormányzati képviselője, a Kétfarkú Kutyapárt társelnöke.

3. A két épülő stadion miatt letarolták a fákat

Az atlétikai stadionról és a kézilabdacsarnokról többnyire az elszállt költségek miatt hallani, miközben a fákat is alaposan letarolták miattuk. Kiderítettük, hogy az atlétika stadion helyszínén, a barnamezős, egykori VITUKI-telepen a stadion felépítése és a parkosítás után alig fog nőni a zöldfelület nagysága, pedig még kormányrendeletet is módosítottak, így már az atlétikai pálya füvét is beleszámíthatják.

Ráadásul a stadiont a volt ipartelep egyetlen olyan pontján húzzák fel, ahol egy fás parkot kell miatta kiirtani.

A Népliget mellett épülő kézilabdacsarnok miatt szintén letarolták a fákat.

Mészáros Lőrinc gyerekeinek cége letarolta a fákat az atlétikai stadion helyszínén

A barnamezős, egykori VITUKI-telepen a stadion felépítése és a parkosítás után alig fog nőni a zöldfelület nagysága, pedig még kormányrendeletet is módosítottak, így már az atlétikai pálya füvét is beleszámíthatják. Ráadásul a stadiont a volt ipartelep egyetlen olyan pontján húzzák fel, ahol egy fás parkot kell miatta kiirtani.

4. Letarolták a ligeterdőt egy Tisza melletti védett területen

Márciusban számoltunk be arról, hogy letarolták a tiszaugi fekete nyár ligetet. Tiszaug, a tiszazugi kistérség kapuja, híresen szép, festői képzeletet is felülmúló tiszai táj volt. Egészen addig, amíg a fekete nyár ligetet árvízvédelemre és hídpillér megóvásra hivatkozva ki nem vágatta a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG). Hogy a fa pontosan hova kerül, nehéz követni, de az biztos, hogy

a fekete nyár nagyon keresett és drága fafajta a bútorgyártásban.

Letarolták a tiszaugi fekete nyár ligetet, az értékes fa sorsát nehéz követni

Tiszaug, a tiszazugi kistérség kapuja, híresen szép, festői képzeletet is felülmúló tiszai táj. Volt. Egészen addig, amíg a fekete nyár ligetet árvízédelemre és hídpillér megóvásra hivatkozással ki nem vágatta a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG).

5. Ezer fa menekült meg a Hajógyári-szigeten

Az összesítés végére jöjjön egy jó hír, szeptemberben visszavonta a Hajógyári-sziget árvízvédelmi fejlesztésére vonatkozó kérelmét az Országos Vízügyi Főigazgatóság. A kormány a sziget teljes területének árvízvédelmét akarta megvalósítani, a 12-18 milliárd forintba kerülő gátépítés miatt azonban 1000 fát vágtak volna ki.

A beruházás ellen a WWF Magyarország mellett budapesti lakosok és egyéb zöld szervezetek is tiltakoztak, a Fővárosi és az Óbudai Önkormányzat is ellenezte a gátépítést.

Nem épül meg a mobilgát, ezer fa menekült meg a Hajógyári-szigeten

Visszavonta a Hajógyári-sziget árvízvédelmi fejlesztésére vonatkozó kérelmét az Országos Vízügyi Főigazgatóság. A kormány a sziget teljes területének árvízvédelmét akarta megvalósítani, a 12-18 milliárd forintba kerülő gátépítés miatt azonban 1000 fát vágtak volna ki.

Zsilák Szilvia

Címlapkép: Pixabay

Stadionépítési láz a járvány idején: a sportarénák 2020-ban is nyelték a százmilliárdokat

$
0
0

Az elmúlt évben négy nagy budapesti, illetve főváros környéki sportberuházást követtünk nyomon, és néztünk meg közelebbről drónnal. Közülük két látványberuházás horribilis összegekbe kerül az adófizetőknek. A kétszázmilliárdos atlétikai stadionra és a százmilliárdos kézilabdacsarnokra annyi pénzt költ a kormány, mintha 2020-ban nem is lett volna járvány.

Támogatási kampány

Budapest a válság idején is stadionépítési lázban ég, koronavírus ide vagy oda, a sportlétesítményeknek az előre eltervezett ütemben és számban kell épülniük. A fővárosban több nagy látványberuházás is gőzerővel folyik. A 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokságra húzzák fel a közel bruttó 100 milliárdos multifunkcionális csarnokot a Népliget mellett. A Duna-parton pedig a bruttó 200 milliárdos atlétikai stadion készül a 2023-as világbajnokságra.

2010 óta a sportcélú kiadásokra csak úgy áramlott a közpénz. Ez a két látványberuházás kiválóan szemlélteti, hogy mára mennyire elszaladt a ló a kormánnyal. Ha összevetjük a két stadion kivitelezési költségét az elmúlt 10 évben épült focistadionok árával egészen megdöbbentő eredményt kapunk. Az Index számításai szerint az elmúlt 10 évben épülő focistadionokra összesen 330 milliárdot költöttek. Az már kevésbé megdöbbentő, hogy kormányközeli cégek járnak jól az új sportberuházásokkal.

Az ellenzék csendben a horribilis árú látványberuházások mellé állt.

Az atlétikai stadion esetében alkut kötöttek a kormánnyal. Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere az atlétikai stadionnal nem volt kezdetben kibékülve, azonban annak fejében, hogy park is épül a Duna-partra belement az alkuba. Karácsony Gergely szintén alkut kötött a kormánnyal, aki egy 50 milliárdos egészségügyi fejlesztésért cserébe támogatta a vb megrendezését. Baranyi Krisztina szerint a kézilabda Eb-re épülő népligeti csarnok egyenesen hiányt pótol.

Bruttó 300 milliárd forint különösen soknak számít, amikor a koronavírus miatt számos ágazat komoly problémákkal küzd. Ebből a pénzből, hatósági áras PCR-teszttel 1,5-szer lehetne tesztelni Magyarország lakosságát.

Varga Mihály pénzügyminiszter tájékoztatása szerint, – amit a Portfolio.hu ismertetett -,

a gazdaság visszaesése nagyobb volt idén a koronavírus-járvány miatt, mint a 2008-as pénzügyi válság idején.

Viszont a jelenlegi válság erősebb helyzetben érte Magyarországot, ennek köszönhető, hogy belső forrásból tudtuk megoldani a válságkezelést.

200 milliárdos atlétikai stadion

Kivitelezés ára: nettó 150 milliárd (bruttó 190 milliárd) forint
Befogadóképesség: 40 ezer fő (verseny után 15 ezer fő)
Tervezett átadás: 2022 második fele
Készültség: 2020 decemberében kezdődött az építkezés
Kivitelező: Záév Építőipari Zrt./Mészáros Lőrinc; Magyar Építő Zrt./Paár Attila

Idén számoltunk be arról, hogy brutálisan elszálltak a 2023-as atlétikai világbajnokság, illetve az arra szánt új stadion költségei. A látványberuházást a koronavírus okozta gazdasági helyzet sem tudta megfékezni.

Mészáros Lőrinc gyerekeinek cége letarolta a fákat az atlétikai stadion helyszínén

Az atlétikai világbajnokságra készülő stadiont a Soroksári-Duna partjára, az egykori VITUKI-telekre építik fel. A 40 ezres sportlétesítményt a verseny után 15 ezresre bontanák vissza.

A telek jelenleg még üresen áll, nemrég fejeződött be a terület előkészítése, amit a Mészáros-gyerekek cége végzett el, december elején startolt el a stadion építése. Egyelőre csak látványterveken csodálhatjuk meg a stadiont, bár a Dagály óta ismert, hogy a pályázatokra benyújtott látványterv néha csak egyszerű blöff.

A barnamezős, egykori VITUKI-telepen a stadion felépítése és a parkosítás után alig fog nőni a zöldfelület nagysága, pedig még kormányrendeletet is módosítottak, így már az atlétikai pálya füvét is beleszámíthatják. Ráadásul a stadiont a volt ipartelep egyetlen olyan pontján húzzák fel, ahol egy fás parkot kell miatta kiirtani.

2020 augusztusában derült ki, hogy nettó 150 milliárdért (bruttó 190 milliárdért), – a Puskás Stadionhoz fogható költséggel -, fog megépülni a stadion, és ugyanazok nyerték el a meghívásos tendert is: a Záév Építőipari Zrt. a Magyar Építő Zrt.-vel közösen. Előbbi a felcsúti milliárdos Mészáros Lőrinc érdekeltsége, az utóbbi Paár Attila, győri építőipari nagyágyú érdekeltségi körébe tartozik.

A világbajnokság rengeteg pénzbe kerül majd az adófizetőknek, ugyanis az első kapavágás előtt is repültek a milliárdok. Az eddig ismert adatok szerint minösszesen bruttó 257,2 milliárd forintba fog kerülni az atlétikai vb, habár a kormány következetesen nem számolja bele a stadion árát a világbajnokság költségeibe, és számos elem költsége még ismeretlen.

Közel százmilliárdos kézilabdacsarnok épül a Népliget mellett

Kivitelezés ára: nettó 78,7 milliárd (bruttó 99,97 milliárd) forint
Befogadóképesség: 20 ezer fő
Tervezett átadás: 2021. november vége
Készültség: majdnem szerkezetkész
Kivitelező: Market Zrt. / Garancsi István

A kézilabdacsarnokot Budapesten a 2022-es férfi kézilabda-Európa-bajnokságra húzzák fel, amit Magyarország és Szlovákia közösen rendez meg. A Népliget szomszédságában már úgy hiányzott egy új sportcsarnok, mint egy falat kenyér, hisz csupán 500 méterrel odébb található a Groupama Aréna. A megvalósítás határideje 2021. november vége, ezért gőzerővel folynak a munkálatok. A decemberi drónfotókon látszik, hogy az aréna majdnem szerkezetkész, már jól kivehető az épület ovális formája, kialakították a lelátókat, és félig elkészült a tetőszerkezet is.

Kevesebb fa, több beton: így fest most a Népliget melletti százmilliárdos kézilabdacsarnok

A 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokságra készülő csarnok az elmúlt félévben látványos fejlődésen ment keresztül. Már jól kivehető az épület ovális formája, kialakították a lelátókat, és félig elkészült a tetőszerkezet is. A kormány szerint Budapest jól jár a sok új zöldfelülettel, azonban a műholdfelvételek mást mutatnak: a telken letarolták a fák nagy részét.

A kormány szerint Budapest jól jár a sok új zöldfelülettel, azonban a műholdfelvételek mást mutatnak:

a telken szintén letarolták a fák nagy részét.

A gigantikus méretű létesítmény ára bruttó százmilliárd forint, amivel a Garancsi István érdekeltségébe tartozó Market Zrt. jár jól. Az üzletember a Forbes listája alapján a huszadik leggazdagabb magyar.

A stadiont első körben bruttó 200 milliárdért akarták felépíteni. Az elszállt költségeket látva a kormány határozatot hozott arról, hogy a beruházás teljes összege nem haladhatja meg a bruttó 101 milliárd 544 millió forintot.

Több mint duplájára drágult a Bozsik Aréna

Kivitelezés ára: 5 milliárd forint, 11,8 milliárd forint, nettó 12,8 milliárd forint
Befogadóképesség: 8 200 fő
Tervezett műszaki átadás: 2020. június 12.2020. december 15.
Készültség: a műszaki átadás megtörtént
Kivitelező: Pharos ’95 Kft./ Végh Gábor; West Hungária Bau Kft./Paár Attila

Drónfelvételeken mutattuk meg, hogy néz ki Budapest legújabb stadionja. A Bozsik Arénában már a gyepszőnyeget is lerakták, a lelátóra felszerelték a műanyag székeket, felkerült az épületre az összes borítólemez, és a szobrot is elkészítette elé a NER kedvenc faszobrásza.

Nemsokára elkészül Szijjártó Péter kedvenc focicsapatának stadionja – drónfelvételek

Drónfelvételeken mutatjuk, hogy néz ki Budapest legújabb stadionja. A Bozsik Arénában már a gyepszőnyeget is lerakták, a lelátóra felszerelték a műanyag székeket, felkerült az épületre az összes borítólemez, és a szobrot is elkészítette elé a NER kedvenc faszobrásza.

Jelenleg a stadion környezetének a területrendezése zajlik, a létesítményt 2021-ben adhatják át a csapatnak és a szurkolóknak.

Az aréna építése még 2019 tavaszán elkezdődött, így érthető volt, hogy azt Karácsony Gergely már nem akarta leállítani. A stadiont eredetileg 5 milliárd forintból tervezték felhúzni, de csak 11,7 milliárdért találtak rá kivitelezőt. Közös ajánlattevőként a Pharos ’95 Sportpályaépítő Kft. és a West Hungária Bau Kft. (WHB) nyerte el a megbízást. Előbbi cég tulajdonosa, Végh Gábor korábbi sajtóhírek szerint a VIP páholyban szurkolt együtt a miniszterelnökkel a Pancho Arénában. A stadion másik kivitelezője, a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal üzletelő Paár Attila.

A kispesti stadion a Honvéd új otthona lesz, a kivitelezés ára a finisben ugrott nettó 11,8 milliárdról 12,8 milliárdra. Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter saját elmondása szerint mióta az eszét tudja, Kispest drukker, a csapat 2019-ben került NER-közelbe.

A soha el nem készült szigetszentmiklósi szellemstadion 1,5 milliárd forintot nyelt el

Végezetül pedig ne feledkezzünk meg egy Budapest környéki beruházásról sem, ahová szintén idén látogattunk el. A szigetszentmiklósi focistadiont 2018-ban hagyták félbe.

A 3,5 milliárdosra tervezett projektre eddig 1,5 milliárdot költöttek, és nagyjából 60 százalékos készültségnél tartott, amikor félbehagyták. A megfeneklett beruházás

a helyi focicsapatot is bedöntötte, a klub 2,7 milliárdos tartozást hagyott maga után.

Drága díszlet a világvégéhez: gaz borítja a focipályát a szigetszentmiklósi szellemstadionban

A 3,5 milliárdosra tervezett projektre eddig 1,5 milliárdot költöttek, és nagyjából 60 százalékos készültségnél tartott, amikor 2018-ban félbehagyták. A megfeneklett beruházás a helyi focicsapatot is bedöntötte, a klub 2,7 milliárdos tartozást hagyott maga után. Megnéztük a stadiontorzót, amit illegális hulladéklerakónak használnak.

A stadiontorzó valóban nem szép látvány, teli van illegálisan lerakott szeméttel, a parkolóban ott díszeleg a hátrahagyott építési anyag. A térkövezett járdát és a földön fekvő oszlopokat pedig benőtte a gaz.

Zsilák Szilvia

A cégadatokat az OPTEN Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Átlátszó, Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja.

Nertravel 2020: Zürichtől az Adriáig, külügyminiszterrel, karantén idején is

$
0
0

Több mint két éve követjük figyelemmel a kormányközeli luxusjacht és magánrepülő, plusz a “nemkormánygépek” útjait, és az előző évekhez hasonlóan idén is több cikkben beszámoltunk arról, hogy mikor hol jártak. Ráadásul augusztusban lefotóztuk Szijjártó Péter külügyminisztert a Lady MRD fedélzetén, ami erősen korrupciógyanús, hiszen a máltai offshore cégek valódi tulajdonosait listázó adatbázisból kiderítettük: a Máltán regisztrált jacht a magyar állami megbízásokból meggazdagodott Szíjj László üzletember tulajdona.

Támogatási kampány

2018 szeptemberében írtunk először az osztrák bejegyzésű, 17 milliárd forint értékű, OE-LEM lajstromjelű Bombardier Global 6000 típusú magánrepülőgépről, amellyel utazott már Orbán Viktor miniszterelnök, és barátja, a gázszerelőből milliárdossá vált Mészáros Lőrinc is. Ugyanekkor mutattuk be olvasóinknak a máltai zászló alatt hajózó, 7 milliárd forint értékű Benetti Crystal 140 típusú luxusjachtot is, ami szállította már az Adrián Mészárost, valamint Homolya Róbert MÁV-elnököt és egy kormánymegbízottat is.

Azóta figyelemmel követjük a magángép és a jacht mozgását, ahogy a Magyar Honvédség 2018-ban vásárolt 4 repülőgépének útjait is. A honvédség következetesen állítja, hogy a két Airbus és a két Falcon nem kormánygép”, ennek ellenére Orbán Viktor rendszeresen használja őket hivatalos utazásai során.

2019 végén megszereztük a honvédségi gépek összes addigi útvonalát, és nyilvánosságra hoztuk, hogy Las Vegasban, a Kanári-szigeteken és Dubajban is jártak már. Idén év elején kiderült, hogy ezekről az utakról 30 évig semmit nem fognak nyilvánosságra hozni az illetékesek, ugyanis honvédelmi és nemzetbiztonsági okokból ennyi időre titkosították az információkat.

30 évig titkos, hogy miért jártak a honvédség repülői nyaralóhelyeken és adóparadicsomokban

December közepén hoztuk nyilvánosságra a honvédségi repülők összes eddigi útját, amelyek között népszerű üdülővárosok is vannak. Cikkünk nyomán Harangozó Tamás (MSZP) országgyűlési képviselő megkérdezte a honvédelmi minisztert, hogy hol miért jártak a HM repülőgépei, de Benkő Tibor azt közölte vele, hogy ezek az adatok honvédelmi és nemzetbiztonsági okokból 30 évig nem nyilvánosak.

Közben az OE-LEM és a Lady MRD 2019-es útjait is összegyűjtöttük, és megírtuk, hogy 2018-hoz hasonlóan tavaly is az Adrián találkozgatott a két NER-közeli luxusjármű. Aztán márciusban észrevettük, hogy 6 milliárd forintért árulják a Lady MRD-t, júliusban pedig egy pénzmosás elleni uniós szabálynak köszönhetően kiderítettük, hogy a luxusjacht tulajdonosa Szíjj László kormányközeli üzletember. Az a Szíjj, akinek fő cége, a Duna Aszfalt Kft. 2017 óta egyedül vagy konzorciumban összesen 1 ezer 52 milliárd (1052.000.000.000) forint értékű közpénzes megbízást kapott a magyar államtól.

Szíjj László a Lady MRD és az Artemy jachtokat birtokló máltai offshore cég valódi tulajdonosa

Az elmúlt két évben sokszor írtunk arról, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által is használt, osztrák bejegyzésű, OE-LEM lajstromjelű luxus magánrepülőgép többször is pontosan oda repült a horvát tengerpartra, ahol éppen a Lady MRD nevű, máltai bejegyzésű luxusjacht tartózkodott. A 7 milliárd forint értékű luxusjachtról fotókat és drónfelvételeket is készítettünk.

Ezután augusztusban lefotóztuk Szíjj jachtján Szijjártó Péter külügyminisztert, aki családi vakációzott az Adrián, miközben a Facebookra irodai dolgozós fotókat töltött fel. Mivel Szíjj László közpénzes munkákból gazdagodott meg, a külügyér nyaralása a jachján egyértelműen közügy, és erősen korrupciógyanús – hiába állítja maga Szijjártó és a kormány többi tagja is, hogy magánügy a jachtozás.

Szijjártó Péter külügyminiszter Szíjj László adriai luxusjachtján bekkeli ki a fehérorosz válságot

A magyar külügyminiszter látszólag lázas munkával tölti az idei nyarat, elég csak meglátogatni Facebook oldalát hogy erről meggyőződjünk: irodai környezetben, öltönyben, mobiltelefonnal a kezében egyeztet a minszki helyzetről magasrangú külföldi politikusokkal, külügyminiszter kollégákkal az elmúlt napokban.

De a külügyminiszter nem csak a Lady MRD fedélzetén utazgatott idén, hanem a honvédségi repülőgépeken is. Erről a szokásáról a miniszterelnök sem tett le: sőt, február 10-én Orbán el is dicsekedett Facebook-oldalán az egyik “nemkormánygép” Falcon business jet használatával: annak a fedélzetén érkezett Berlinbe.

A miniszterelnök továbbra is kormánygépnek használja a honvédség luxusrepülőit

A honvédség 2018-ban vásárolt két Airbus A319 és két Dassault Falcon 7X típusú repülőgépe a koronavírus-járvány idején sem pihen: jártak Washingtonban, Moldovában, Oroszországban és Kanadában is az elmúlt öt hónapban, Valentin-napon pedig az egyik luxusgép kiruccant Rómába. Több út nyilvános fényképekkel is alátámasztható egyezést mutat a miniszterelnök külföldi látogatásaival.

Fényképekkel bizonyítható, hogy Orbán Viktor miniszterelnök mellett Szijjártó Péter külügyminiszter is többször használta idén a honvédségi repülőket és volt olyan, hogy ketten két géppel repültek Belgrádba. Orbán és Szijjártó is többnyire valamelyik Falconnal utazik, de május közepén a külügyér az egyik Airbus fedélzetén ment Debrecenbe a BMW-gyárról tárgyalni.

“Nem kormánygépek”, de Szijjártó Péter rendszeresen használja a honvédség repülőit is

Megszereztük a honvédség 2018-ban vásárolt két Airbus A319 és két Dassault Falcon 7X típusú repülőgépének nyári útvonalait. A koronavírus-járvány dacára a gépek nem pihentek: jártak az elmúlt hónapokban Brüsszelben, Minszkben, Moszkvában és Rómában is.

Eközben a magánjárművek sem pihentek: a Lady MRD és az OE-LEM szokás szerint idén nyáron is az Adrián “találkozgatott”. Közös úticéljuk volt a népszerű nyaralóhelynek számító Brac szigete, Rijeka, és Zadar is.  A közismert horvát üdülőhelyek mellett 2018-hoz és 2019-hez hasonlóan az OE-LEM járt Larnaca (Ciprus), Malaga (Spanyolország), Bordeaux és Nizza (Franciaország), és Zürich (Svájc) repülőterén is.

Nyáron féltucatszor találkoztak az Adrián a NER luxusjárművei, mutatjuk az útvonalakat

A kijárási korlátozások feloldása után az osztrák bejegyzésű, 17 milliárd forint értékű, OE-LEM lajstromjelű privát jet idén nyáron is Budapest és a tengerpart között ingázott, ahol a 7 milliárd forint értékű, Máltán bejegyzett, Lady MRD nevű hajóval többször jártak ugyanakkor ugyanott – ahogyan tavaly és tavalyelőtt is.

A jacht aztán nyár végén kikötött, de a magánrepülőt nem tartotta itthon sem az egyre hidegebb időjárás, sem a koronavírus második hulláma, sem az amiatt bevezetett korlátozó intézkedések. A NER kedvenc magánrepülője szeptemberben Nizzába és Zürichbe, októberben Bordeauxba, novemberben pedig Rijekába és Velencébe vitt ki valaki(ke)t.

A NER kedvenc magánrepülője Zürichben, Nizzában, Rijekában és Velencében is járt ősszel

A koronavírus-járvány második hulláma miatt szeptember 1. óta a Külügyminisztérium nem ajánlja a külföldre utazást, a hazatérő magyaroknak pedig karanténba kell vonulniuk. A hivatalos ajánlás és a szigorú intézkedések ellenére az Orbán Viktor, Mészáros Lőrinc és Szíjj László által is használt 17 milliárd forintos magánrepülőgép, az OE-LEM többször járt külföldön nyár vége óta.

Erdélyi Katalin

Címlapfotó: Németh Dániel

Mátrai Erőmű, CÖF, kisvasút – Ezek voltak idén a legérdekesebb adatigényléses cikkeink

$
0
0

Bár a sima megkereséseinkre általában semmilyen választ nem kapunk az állami/önkormányzati szervektől, a közérdekű adatigénylések megválaszolására törvény kötelezi őket, ezért idén is rendszeresen használtuk ezt az eszközt a munkánk során, és sok érdekességet kiderítettünk így.

 

Támogatási kampány

Vannak olyan visszatérő témák, amelyekkel évről-évre foglalkozunk, és vannak a hirtelen felmerülő aktualitások. Az adatigénylés, és az Átlátszó által erre a célra létrehozott és működtetett KiMitTud-felület mindkét esetben segít. Megtalálható benne az össze szóbajöhető állami/önkormányzati hivatal/intézmény/cég és elérhetőségük, a jogászaink által összeállított formalevélbe pedig csak be kell illeszteni az igénylőt érdeklő konkrét kérdést, aztán egy gombnyomás, és lehet várni a választ, a nyilvánosságra tartozó közérdekű adatokat.

Munkánk során mi is rendszeresen adunk be adatigényléseket, hogy információkhoz jussunk egy-egy témáról, mert az igényések megválaszolása törvényi kötelezettség, nem ignorálhatják, mint a sima levélben elküldött kérdéseinket. Jól bizonyítja az adatigénylés fontosságát és hatékonyságát az idei évünk is, amikor a korábbiakhoz hasonlóan megint egy csomó fontos információt kértünk és kaptunk meg különböző közpénzkezelő csápoktól.

1. Mátrai Erőmű

2019 novemberében megírtuk, hogy a Mátrai Erőműben észlelt, tömeges rosszullétet okozó mérgesgáz-szivárgások ügyében érintett lehet a hőerőmű mellé felhúzott hatalmas keményítőgyár is, mert szennyvizét a hőerőmű technológiai víztározójába ereszti.

A rendkívül súlyos és ismétlődő környezetszennyezés ügyében feltett kérdéseinkre a Mészáros-cég  fenyegetőzéssel válaszolt: helyreigazitási eljárást kezdeményez, továbbá kártérítés és sérelemdíj megfizetésére is igényt tart, mert úgy véli, hogy rossz hírnevét keltettük a Mátrai Erőműben történt sajnálatos események kapcsán. A Viresol Kft. nem a levegőbe beszélt: bírósági keresetet is indított az Átlátszó ellen ezügyben.

Mi viszont közérdekű adatigényésben kértük ki a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól a Mátrai Erőműben vizsgált gázszennyeződésről készült mérési jegyzőkönyveket. A decemberben megkapott összefoglaló táblázatokból kiderült, hogy a kén-hidrogén, a foszfin és a nitrogén-monoxid jelenlétére vonatkozó értesüléseink helytállóak voltak.

Itt a bizonyíték: Mészáros Lőrinc keményítőgyára szennyezte a Mátrai Erőmű víztározóját

Perrel fenyegetőzött, és bírósági keresetet indított az Átlátszó ellen a visontai Viresol Kft., amikor tavaly novemberben megírtuk: ipari mennyiségű szerves anyag csak a szomszédos telephelyen felhúzott keményítőgyárból kerülhetett a Mátrai Erőmű technológiai víztározójába, ahol aztán tömeges rosszullétet okozó gázszivárgásokat okozott.

2. CÖF

Szeptemberben számoltunk be arról, hogy az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. támogatásokat osztó leányvállalata, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. június 3-án 100 millió forintos szponzorlási szerződést kötött a kormánypárti civil szervezet, a CÖF mögött álló alapítvánnyal. Nem ez az első ilyen alkalom, 2018 végén ugyanis a CÖF alapítványa 70 milliót kapott a Szerencsejáték leánycégétől. Azóta az eseményeiken és a hírleveleikben megjelentetik az állami lottócég logóját, de egyik alkalommal sem derült ki, hogy pontosan mit kell tenniük a pénzért, és egyáltalán miért kapták.

Szeretnénk ezt megtudni, ezért közérdekű adatigénylésben kértük a Szerencsejáték-cégtől az adományokhoz tartozó iratokat, de a szerződésekből kitakarták, hogy mire kapta a pénzt a CÖF, a szervezet beszámolóit pedig egyáltalán nem adták ki, ezért a bírósághoz fordulunk.

Bepereljük a Szerencsejáték Zrt.-t a CÖF-nek adott 170 milliós támogatás papírjaiért

Az állami tulajdonú vállalat leánycége két részletben összesen 170 millió forintot adott a kormánybarát CÖF mögött álló alapítványnak. Közadatigénylésben kértük ki a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.től az adományokhoz tartozó iratokat, de a szerződésekből kitakarták, hogy mire kapta a pénzt a CÖF, a szervezet beszámolóit pedig egyáltalán nem adták ki, ezért a bírósághoz fordulunk.

3. Felcsúti kisvasút

2016-os indulása óta figyelemmel követjük, hogy milyen számokat produkál a miniszterelnök egyik álma, a felcsúti stadion és az alcsúti arborétum között ingázó kisvonat, ami 600 millió forintos EU-s támogatással épült. Sajnos a megtérülés még nagyon messze van, és talán sosem következik be, mert eddig csak veszteséget termelt a projekt.

Ahogy az idén is közadatigénylésben kikért adatokból kiderül, az elmúlt évben 6,3 millió forint, 2016-os indulása óta pedig összesen 23 millió forint mínuszt hozott össze a felcsúti kisvasút.

 

Az elmúlt egy évben 6,3 millió forint veszteséget produkált a felcsúti kisvasút

Az elmúlt egy évben 6,3 millió forintos veszteséget termelt a 600 millió forintos EU-támogatásból épült kisvasút, ami a felcsúti stadion és az alcsúti arborétum között közlekedik. Ezzel 2016-os indulása óta összesen már 23,3 millió forint mínuszt hozott össze.

4. Szilvásváradi stadion

A Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont (köznyelvben betonteknő) a Kincsem Nemzeti Lovasprogram keretében valósult meg, összesen 6,8 milliárd forintból- holott eleinte arról volt szó, hogy “csak” 1,6 milliárba fog kerülni. A kivitelező a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Mészáros és Mészáros Kft. volt az Euro Campus Kft.-vel közösen.

A 2500 fős lovaskomplexum 2018-ban nyitott meg, de a közzétett fotókon és videókon elég üresnek tűnnek a lelátók, ezért közérdekű adatigénylésben kértük ki az illetékes Agrárminisztériumtól, hogy mennyi kerül az épület fenntartása, és hányan látogatják. A megkapott adatokból kiderült, hogy a lovasközpont masszívan veszteséges: 2019-ben például közel 18 millió forint bevételt termelt, de a kiadások majdnem 49 millió forintra rúgtak.

Masszívan veszteséges az építkezés közben négyszeresére drágult szilvásváradi lovasközpont

Kövess minket vagy lépj velünk kapcsolatba itt! Csaknem 7 milliárdot költött az építkezésre a kormány, és évente közel 50 millió forintba kerül a szilvásváradi lovasközpont és szellemstadion fenntartása. Viszont az intézmény a saját, éves szinten 18 millió forintos bevételeiből csak a villanyszámlát tudná kifizetni.

5. Kiskunhalasi konténerkórház

Az intézmény megépítéséről március 14-én döntött a kormány, a munkákhoz másnap hozzá is láttak. A járványkórház a BVOP kiskunhalasi börtének a területén, de a börtöntől elválasztva épült fel. Április 21-én jelentette a koronavirus.gov.hu, hogy minden elkészült. Nyár óta próbáltuk megtudni, hogy mennyibe került – november közepén sikerült.

Először a BVOP-nak küldtünk közadatigénylést június elején, amely közölte, hogy nem ők az illetékesek. Ezután az EMMI-hez, a Miniszterelnökséghez és a Belügyminisztériumhoz fordultuk, de ugyanazt a választ kaptuk: nem rendelkeznek a kért információkkal. A szervezetek arra sem tettek utalást, ki lehet az adatgazda. Végül az Állami Egészségügyi Ellátó Központhoz (ÁEEK) fordultunk, és bingó, meglettek a papírok. Igaz, hogy költségtérítést kértek értük, és három hónapot kellett rájuk várnunk, de megkaptuk őket. Sikerült kiderítenünk, hogy bruttó 5 milliárd forintba került a járványkórház, a kivitelezést pedig a ZÁÉV és a WHB végezte.

Ötmilliárd forintba került a kiskunhalasi járványkórház, mutatjuk a szerződéseket

Márciusban kezdték építeni, és nyár óta próbáltuk megtudni, kinek és mennyit fizettek a kiskunhalasi járványkórházért. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ költségtérítés után adta ki a szerződéseket november közepén. Ezekből többek között kiderült, hogy a ZÁÉV és a WHB húzta fel a létesítményt bruttó ötmilliárd forintért.

Műemlékvédelmi szabályok az elmúlt évben sem korlátozták a csókos befektetők ingatlanprojektjeit

$
0
0

A jó kapcsolatokkal bíró befektetők érdekében sokszor eltekintenek a hatóságok a műemlékvédelmi szabályoktól, így ők kedvükre bonthatnak vagy alakíthatnak át értékes védett épületeket is. A kormány esetenként nemzetközi szervezetek ajánlásait is semmibe veszi, ha a holdudvarába tartozó vállalkozók egy-egy ingatlanprojektje úgy kívánja. 2020-ban is több olyan ügyről írtunk, melyekből kiderül, hogy a szétvert műemlékvédelmi rendszer kormányhivatalokba és a Miniszterelnökséghez áthelyezett maradéka képtelen megvédeni az épített örökségünket a NER buldózereitől. 

Támogatási kampány

Mivel a helyi önkormányzatoknak hatóságként már nincs beleszólása hatóságként a helyi építési ügyekbe, az illetékes kormányhivatal jóváhagyása szükséges például a műemlék épületek bontásához, átépítéséhez. A műemlékeket védő törvények, rendeletek alól kibújni kívánó vállalkozók sokszor zöld utat kapnak ezekhez az építkezésekhez, melyeknek az is egyengeti az útját, hogy sok esetben megkapják a “nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás” besorolást, ami többek között egyes építési és műemlékvédelmi szabályok figyelmen kívül hagyására, és az engedélyek gyorsabb intézésre is lehetőséget ad a befektetőknek.

Az elmúlt évben megírtuk, hogyan vesztette el műemléki védettségét váratlanul a budapesti II. kerületi, korábbi Radetzky-laktanya. A közelmúltig védett épület végül olyan bontási engedélyt kapott, ami alapján a homlokzat kivételével szinte az egész tömböt ledózerolhatja a Wáberer György Tokaj-Zemplén térség fejlesztéséért felelős kormánybiztos érdekeltségéhez tartozó tulajdonos cég. Az UNESCO Világörökség Bizottsága által is számon tartott egykori Radetzky-laktanya épületét magában foglaló beruházás egy 2020. augusztus 7-i kormányrendeletnek köszönhetően kiemelt beruházás lett.

A kormány az október 8-i Kormányinfón külön kitérve erre – teljes mellszélességgel kiállt a beruházás mellett, a projektre a településkép-védelmi engedélyt Gulyás Gergely miniszter adta meg. Ellenzéki politikusok és az ellenzéki vezetésű kerületi önkormányzat próbált az épület bontása ellen fellépni, de az ügyben hatóságként eljáró kormányhivatal még az épülettel kapcsolatos eljárásokra rálátást biztosító és a bontási engedély megtámadására lehetőséget biztosító ügyféljogot sem adta meg nekik.

A Radetzky-laktanya is elvesztette műemlék jellegét, bonthatják a 180 éves épületet

Az Átlátszó információi szerint elképzelhető, hogy alaposan megcsonkítják a korábban műemlékként védett Radetzky-laktanya épületét Budapesten a II. kerületi Bem téren. Egy nagy építési projekt miatt már pár éve is szó volt az épület bontásáról, de akkor civil és szakmai nyomásra megmenekült.

Az UNESCO aggályai nemcsak a Radetzky-laktanya bontását nem tudták megakadályozni, hanem – mint 2019-ben több cikkben is feldolgoztuk – a többszörösen védett MAHART-ház és két szomszédos épület “kibelezésénél” és radikális átépítésénél sem vették figyelembe a szervezet véleményét. Pedig ez a Tiborcz István és Szivek Norbert érdekeltségeihez köthető szálloda-beruházás a budapesti világörökségi helyszín kellős közepén fekszik. Erről szóló idei cikkünkben kitértünk a szakmai szervezetek kifogásaira az építkezés kapcsán, és írtunk arról, hogy nem ismerhettük meg a magyar kormány által az UNESCO-nak küldött legutóbbi választ (csak annak érdemi tények nélküli vezetői összefoglalóját), pedig a szervezet dokumentuma a MAHART-házra is külön kitért, ezért különösen érdekelt volna bennünket a kormány erre adott válasza.

Nem a műemlékvédelem, hanem a befektetői érdek a fő szempont a MAHART-ház átépítésénél

Február 1-ig kellett a magyar kormánynak beszámolnia a budapesti világörökségi helyszín helyzetéről egy “állapotmegőrzési jelentés” formájában az UNESCO párizsi központú Világörökség Bizottságának. A nemzetközi szervezet még tavaly júniusi, bakui közgyűlésén fogalmazott meg komoly kritikát a budapesti világörökség helyzete kapcsán, s kérte fel a magyar kormányt, hogy számoljon be erről.

A műemlékvédelem terén uralkodó kaotikus állapotokról és pusztuló műemlékekről készítettünk videóinterjút a budapesti 12. kerület önkormányzati képviselőjével, a Kéfarkú Kutya Párt elnökével, Kovács Gergővel. A párt térképen gyűjtötte össze a budapesti XII. kerületi műemlék védett épületeket, hogy felhívják a figyelmet a budai Hegyvidék pusztuló építészeti kincseire. Ebben a riportban beszámoltunk arról, hogy 175 évet már kibírt a Hegyvidék egyik legpatinásabb épülete, a Karczag Villa, de szemlátomást hamarosan összedől, ha sürgősen nem kezdik meg a felújítását.

Betört ablakok, leégett és félig beszakadt tető, düledező falak, eltűnő vakolat és több helyen beomlott pince néztek ránk vissza, mikor megnéztük a XII. kerületi Diana út 17/b. alatti villát, ami 1844-ben épült a Karczag család számára Hild József tervei alapján. Felvételeinken bemutatjuk a korábbi Tündérhegyi Pszichiátria épületét, amit – a hozzátartozó 7500 négyzetméteres telekkel együtt állami hitelből és a “félretett” 300 milliójából vette meg 4 éve igen nyomott áron Farkas Flórián fideszes képviselő sofőrje. Az épület azóta gyors pusztulásnak indult, annak ellenére, hogy létezik egy kerületi rendelet, ami épp arra hivatott, hogy ilyesmi ne történhessen meg.

Műemlék épületek pusztulnak a budai hegyekben – katasztrófatúra Kovács Gergellyel

Térképen gyűjtötte össze a budapesti XII. kerületi műemlék védett épületeket a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, hogy felhívják a figyelmet a budai Hegyvidék pusztuló építészeti kincseire. A párt társelnöke és helyi önkormányzati képviselője, Kovács Gergely szerint a védett épületek állapotának megőrzésére vonatkozó előírásokat senki nem kéri számon a tulajdonosoktól.

2019-es cikkünket folytatva ismét drónfelvételt készítettünk az Orbán Győző tulajdonában lévő alcsúti, hatvanpusztai majorságról. A műemléki listán két istállóval, egy magtárral és egy víztoronnyal “klasszicista majorsági épületegyüttesként”  számon tartott, 13 hektáros majorságban folyó építkezések kapcsán2019-2020-ban több örökségvédelmi eljárás is indult gazdasági épület építése és átalakítás ügyében és melléképületek építése miatt.

Megírtuk azt is, hogy a területről elsőként, repülőgépről készített fotókat közlő független országgyűlési képviselő, Hadházy Ákos által a Fejér Megyei Kormányhivataltól kikért dokumentumokból kiderül, hogy a majorsági épületek továbbra is műemléki védettséget élveznek és ez látható az Átlátszó által a földhivatali adatbázisból ismét lekért tulajdoni lapon is. Ennek ellenére az idei felvételeink azt bizonyítják, hogy a korábbi felvételeink óta a két, védett épületként sorolt istállót lebontották (az egyiket újraépítették).

Lebontott műemlék, terjeszkedő kőbánya és golfklub – drónvideókon mutatjuk Orbán Győző birtokait Fejér megyében

Az Átlátszó egy évvel ezelőtt készített drónfelvételein még látszott mindkét műemlék lovarda a Hatvanpusztai majorságban, Orbán Győző Alcsút melletti, 13 hektáros birtokán. Itt azóta is hatalmas építkezés folyik. Szerettük volna megtudni a tulajdonostól, hogy mi lesz a védett épületekkel, de a miniszterelnök édesapja nem válaszolt a megkereséseinkre.

Drónfelvételen mutattuk be azt a közelmúltig szintén védett műemlékként sorolt budapesti, józsefvárosi épületet (Heinrich-udvar), amin radikális bontást és átépítést hagyott jóvá egy kormányhivatali döntés. Az épületet tulajdonló cégben tavaly szeptemberig Varga Mihály pénzügyminiszter egykori kollégiumi szobatársa is tulajdonos volt. A 130 éves józsefvárosi épület műemléki védettségét váratlanul megszüntették, majd – hogy az építkezésnek az ellenzéki irányítású kerületben érvényes helyi építési szabályokat se kelljen figyelembe vennie – a beruházást május elején egy kormányrendelet nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásnak minősítette.

Az Átlátszónak neve elhallgatását kérve nyilatkozó szakértő szerint jogellenesen szüntették meg az épület műemléki státuszát, mert az épületegyütes ma is megvan, épen és hiánytalanul, pontosan olyan állapotban, amilyenben védettnek nyilvánították egy évtizede. Forrásunk így fogalmazott:

“Itt csókos befektető kérésére, jogellenesen szüntették meg a műemléki státuszt. És ez már a többedik ilyen eset volt, hiszen ugyanez történt a Radetzky-laktanyánál is, szintén befektetőknek való kedvezés céljából. Egyik esetben sem készült az örökségvédelmi törvényben előírt törlési dokumentáció, ahogy egyik esetben sem folytattak le az előírásoknak megfelelő törlési eljárást sem. Csupán egyik napról a másikra kimondták a védelem megszűntét.”

Heinrich-udvar: újabb budapesti műemlék átépítését tették lehetővé kormányrendelettel

Varga Mihály pénzügyminiszter egykori kollégiumi szobatársa is tulajdonos volt abban a cégben (Heinrich Passage Ingatlanfejlesztő Zrt.) tavaly szeptemberig, amelynek kedvéért megszüntették egy 130 éves józsefvárosi épület műemléki védettségét. Hogy az építkezésnek az ellenzéki irányítású kerületben érvényes helyi építési szabályokat se kelljen figyelembe vennie, a Heinrich-udvar átépítését május elején egy kormányrendelet nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásnak minősítette.

Drónvideón mutattuk annak a mai napig védett, 180 éves budapesti, ferencvárosi, egyemeletes épületnek (Lónyay utca 26.) a maradékát, amit 8 szinttel kíván bővíteni a befektető. A közelmúltig nagy belső kerttel– rózsákkal és fákkal– bíró ház hátsó épületrészét teljesen elbontották. A cikkhez videóinterjút készítettünk Ferencváros jelenlegi polgármesterével, Baranyi Krisztinával, aki korábban, a kerület önkormányzati képviselőjeként éveken át próbálta elérni az épület megmaradását. Tőle megtudtuk, hogy az örökségvédelmi hatóság éveken át csak maximum a tetőtér beépítéséhez járult hozzá a Lónyay 26. kapcsán, semmi más bővítést nem engedélyeztek, míg egyszer csak váratlanul megjelentek az addigra az önkormányzat által értékesített ingatlan új tulajdonosának sokemeletes épületet tartalmazó tervei.

“Egyszer csak jött egy a Miniszterelnökség egyik eldugott folyosóján lévő osztálytól egy hozzájárulás, mely szerint ez a ház ugyan műemlék, de ilyen módon (a sok emeletes rész hozzáadásával) fel lehet újítani”

Most Ferencvárosban kezdődött buldózeres műemlékfelújítás, 180 éves épületet bontanak

Nemrég még nagy belső kertje volt – rózsákkal és fákkal – annak az 1836-ban épült, ferencvárosi műemlék épületnek, aminek egy részét – mint ez a két napja készült drónfelvételünkön látható – épp ottjártunkkor dózerolták le. Pedig a kerület jelenlegi polgármestere és az Átlátszó forrásai szerint az épület a mai napig védett.

Horn Gabriella

Címlapkép: Németh Dániel

Best of 2020 – az elmúlt év legnépszerűbb cikkei, videói, és infografikái az Átlátszón

$
0
0

Idén is összeállítottuk toplistáinkat az elmúlt év legnépszerűbb anyagaiból: a legolvasottabb tényfeltáró cikkünk arról szólt, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter Szíjj László kormányközeli üzletember máltai bejegyzésű luxusjachtján bekkelte ki a fehérorosz válságot, a legolvasottabb blogposzt pedig arról, hogy maszkokat és fertőtlenítőt kínáltak eladásra nagy tételben Szabó Tünde államtitkár rokonságában. A legnézettebb videónkon a bicskei Mészáros-birtokon állomásozó harcjárműveket lehetett megnézni, a legnépszerűbb szolgáltatásunknak pedig a koronavírus-járvány számait vizualizáló, naponta frissülő Koronamonitor bizonyult. Köszönjük az egész éves figyelmet!

Támogatási kampány

Vendégblogok top5

  1. Átlátszó Oktatás: Nyílt levélben fordultak a Lauder végzős diákjai a köznevelési államtitkárhoz és az Oktatási Akciócsoporthoz
  2. Political Capital: „Most kell teljes kijárási tilalmat elrendelni”
  3. Átlátszó Oktatás: Felmondott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kamudiplomás oktatója
  4. Vastagbőr: Fideszközeli ügyvédi iroda vezeti a „börtönbiznisz” toplistáját
  5. Vastagbőr: Rendkívüli módon felgyorsult a covid mortalitása, meg is indult a kormányzati felelősségáthárítás

Világtérkép top5

  1. Cáfolja Orbánt a szlovák külügyminiszter, az EU nem zsarolja menekültekkel a tagállamokat
  2. Maszkot fel: háború a koronavírus ellen – így szerzett be több millió darabot Csehország
  3. Teljes fordulat 48 órán belül: önkormányzati választások után kijárási tilalom és vesztegzár Franciaországban
  4. Hordjon-e mindenki maszkot a lakásán kívül? – Érvek és ellenérvek
  5. Rosszul volt, de nem tesztelték az Angliában dolgozó magyar orvosnőt, túl sok a beteg

Átlátszó videók top5

  1. Megnéztük közelebbről Mészáros Lőrinc bicskei harckocsijait – Drónvideó
  2. Tiborcz István egyhektáros, úszómedencés birtokot vett a Balatonnál
  3. Szijjártó Péter külügyminiszter Szíjj László adriai luxusjachtján bekkeli ki a fehérorosz válságot
  4. Lebontott műemlék, terjeszkedő kőbánya és golfklub – drónvideón mutatjuk Orbán Győző birtokait
  5. Az ATV Zrt. épületei és a Németh család villája Budapesten – drónfelvételek

ÁTLÓ top5

  1. KORONAMONITOR – Naponta frissülő adatok, diagramok és térképek a koronavírus aktuális magyarországi helyzetéről.
  2. JÁRVÁNYSZIMULÁTOR
  3. KORONAEXPLORER
  4. KORONATÉRKÉP
  5. Nemzetközi kitekintés (koronavírus-járvány)

Országszerte top10

  1. Csontvázak dőlnek a Kriza-korszak után Miskolcon, az “erdélyi lobbi” szedi a sátorfáját
  2. Pánik: nem bíznak a kormányban, a forintban, elkezdték felvásárolni a valutát az emberek
  3. Hét kilométer helyett valójában csak 700 méter “igazi” kerékpárút épül a 166 milliós projektben
  4. Négy és félszer kerülhette volna meg a Földet Miskolc korábbi jegyzője a szolgálati autóval
  5. Kaposvár főépítésze saját javára, szomszédja kárára módosíttatta a város rendezési tervét
  6. Vízi élménypark épül Győrben 19 milliárdért, Mészáros Lőrincék voltak az egyedüli pályázók
  7. Az érdi közgyűlés egyetlen tollvonással lenullázta a volt fideszes polgármester nejének magáncégét
  8. Méterenként 41 ezer forintba kerül a kormány által megígért ingyenes csatornabekötés
  9. Menekülnek a tanerők a kompetenciakirály iskolájából Dunakeszin
  10. Nem választották újra a fideszes polgármestert, hirtelen bezárja a KLIK a kis létszámú iskolát

Átlátszó blog top10

  1. Maszkokat és fertőtlenítőt kínálnak eladásra nagy tételben Szabó Tünde államtitkár rokonságában
  2. Az azeri feketekassza magyarországi kulcsembere tízmilliárdokat szakított a lélegeztetőgép-bizniszen
  3. Kiszivárgott miniszteri irat: hét lakat alatt, védett raktárakban őrzik az orvosok védőfelszereléseit
  4. A kormánypárt színházguruja elfoglalta az egyetemet is – utánajártunk Vidnyánszky Attila jövedelmeinek
  5. Ellenőrzést kapott a hortobágyi juhász, miután a földügyekről nyilatkozott a sajtónak
  6. Vidéki kastélyában égett halálra a milliárdos, akinek egy fideszes képviselő volt az ügyvédje
  7. Hadházy: “A szociális boltban összefutottam a strómannal”
  8. Megválaszolatlan kérdések az Operatív Törzsnek: a tüdőgyulladásos betegeket sem tesztelik koronavírusra?
  9. Tiborcz István úszómedencés balatoni nyaralójában vendégeskedhet Orbán Viktor
  10. Évi 5,4 millió forintot költött a Szent Margit Kórház a fideszes gazdasági igazgató luxusautóira

Főoldal top10

  1. Szijjártó Péter külügyminiszter Szíjj László adriai luxusjachtján bekkeli ki a fehérorosz válságot
  2. Szegény hívek gazdag papja: Németh Sándor tényleg hazavitte az ATV többségi tulajdonrészét
  3. Egy kapavágás nélkül, az engedélyek megszerzésével kerestek Tiborczék egymilliárdot a félkész visegrádi hotelen
  4. Megnéztük közelebbről a Mészáros Lőrinc bicskei rezidenciáján állomásozó harcjárműveket
  5. Uniós pénzből épül a fideszes képviselő borászata és panziója a Badacsonyon
  6. Téves negatív eredményt mutathatnak az új koronavírus-gyorstesztek
  7. Koronavírus híradó: az adatok szerint lassulni látszik a járvány terjedési üteme Magyarországon
  8. Szíjj László a Lady MRD és az Artemy jachtokat birtokló máltai offshore cég valódi tulajdonosa
  9. Ezer négyzetméteres kastély épül a világörökség-várományos természetvédelmi területen
  10. “Hol a pénz, Ricsi?” – magyar sztárpókerest is emlegetnek a félmilliárdos nyomozás panaszosai

A sajtószabadságért nem elég tüntetni, fizetni is kell érte from atlatszo.hu on Vimeo.


Az influenzaoltásról érdeklődtünk, Müller Cecília szerint ez veszélyezteti az NNK működését

$
0
0

A koronavírus-járvány miatt úgy döntött a kormány, hogy 2020-ban minden magyar állampolgár ingyenesen kaphatja meg az influenza elleni védőoltást. Ugyan a hivatalos közlemények szerint ehhez elegendő vakcina állt rendelkezésre a háziorvosoknál, de a fokozott érdeklődés miatt sok beteg és orvos várólistákra és kevés oltóanyagra panaszkodott. Közadatigénylésben kértük ki a Nemzeti Népegészségügyi Központtól, hogy hány adag influenzaoltást osztottak szét, de az országos tisztifőorvos szerint ennek a kérdésnek a megválaszolása veszélyezteti az NNK közfeladatainak ellátását, ezért majd 45 nap múlva megírja, hogy kiadja-e az adatokat.

Támogatási kampány

Orbán Viktor miniszterelnök szeptember 11-én a Kossuth Rádióban jelentette be, hogy 2020-ban nem csak a 65 év felettiek és krónikus betegek, hanem minden magyar állampolgár ingyenesen kaphatja meg az influenza elleni védőoltást. Az erről szóló kormányhatározat október 1-én jelent meg a Magyar Közlönyben, Müller Cecília országos tisztifőorvos pedig október közepén jelentette be, hogy megérkezett a vakcina minden háziorvoshoz és üzemorvoshoz.

Nem sokkal ezután, október 20-án a miniszterelnök is beoltatta magát, és a Facebook-oldalán megjelent videóban arra buzdította a lakosságot, hogy aki tudja, szintén adassa be magának az influenza elleni vakcinát.

Október végén a Telex, november elején pedig a Népszava írt arról, hogy a kormányzati ajánlásnak és az ingyenességnek köszönhetően a korábbi éveknél jóval többen kértek influenzaoltást, és sok háziorvosnál nincs elegendő vakcina, az igénylők várólistára kerülnek.

Ezzel szemben a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) november 22-én azt közölte, hogy folyamatosan zajlik az oltások beadása, és az ország 13 megyéjében elégséges az influenza elleni vakcina, a többibe pedig hamarosan újabb készleteket szállítanak. Az NNK közleményében az állt, hogy november 22-ig “a felnőttek részére biztosított oltóanyag 74 százalékát, míg a 3 év alatti gyermekek rendelkezésére álló négykomponensű vakcina 20 százalékát adták be.”

Arról azonban nem jelent meg hivatalos információ, hogy pontosan hány adag influenzaoltásról van szó, ezért a közlemény másnapján közérdekű adatigénylést küldtünk az NNK-nak. Igénylésünkben azt kértük, hogy évenkénti bontásban küldjék meg részünkre, hogy 2019-ben és 2020-ban

  • hány adag influenza elleni védőoltást rendeltek a felnőttek és a 3 év alatti gyerekek részére külön-külön
  • a megrendelt mennyiségből mennyi érkezett meg és mikor
  • hány adagot adtak tovább a háziorvosi rendelőknek

Adatigénylésünkre december 21-én válaszolt az országos tisztifőorvos:

Müller Cecília szerint az influenzaoltásokkal kapcsolatos adatigénylésünk normál határidőben (15 nap alatt) történő teljesítése “veszélyezteti az NNK veszélyhelyzettel összefüggő közfeladatai ellátását”, ezért majd 45 napon belül reagál rá érdemben: vagy megválaszolja, vagy megtagadja az adatok kiadását.

Müller Cecília válasza az adatigénylésünkre

Erre, hogy ennyi ideig elhúzza a közérdekű adatok kiadását, azért van lehetősége az országos tisztifőorvosnak (is), mert a kormány egy november 25-i rendelettel a koronavírus-járványra hivatkozva az Infotörvényben meghatározott 15 napról megint 45 napra emelte az adatigénylések megválaszolásának határidejét.

Izgatottan várjuk, hogy leteljen a 45 nap, és megkapjuk az influenzaoltásokkal kapcsolatos adatokat.

Erdélyi Katalin

Címlapkép: Vadnai Szabolcs/kormany.hu

A közérdekű adatigénylésre legtöbbször, így ennek a cikknek az elkészítése során is, az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalt használtuk. A KiMitTud segítségével azonban nem csak mi, hanem bárki könnyen és átláthatóan tud közérdekű adatot igényelni minden olyan állami, önkormányzati vagy más közfeladatot ellátó intézménytől, amely részt vesz az állam működtetésében, vagy közpénzt költ.

Megint vett egy festményt az MNB cége közel 300 millió forintért

$
0
0

Az MNB-Ingatlan Kft. december elején vásárolta meg Bortnyik Sándor Kossuth-díjas festő Mértani formák a térben című alkotását 800 ezer euróért, vagyis nagyjából 288 millió forintért. A Magyar Nemzeti Bank cége ezzel együtt tavaly augusztus óta bő 2 milliárd forintot költött festményekre.

 

Támogatási kampány

A Magyar Nemzeti Bankon keresztül állami tulajdonban lévő MNB-Ingatlan Kft. 2020 augusztusában kezdett festményeket vásárolni. Ezt azzal indokolják, hogy egy kortárs művészeti gyűjteményt akarnak létrehozni, illetve példát szeretnének mutatni más potenciális mecénások számára.

Karácsony előtt néhány nappal jelent meg az EU-s közbeszerzési értesítőben, hogy az MNB-cég 2020. december 7-én megvásárolta

Bortnyik Sándor “Mértani formák a térben” című festményét 800 ezer eurórért, vagyis körülbelül 288 millió forintért.

A hivatalos tájékoztató szerint az eladó a Svájcban élő Bartha Miklós volt, akiről rövid keresgélés után kiderül, hogy a Bázelben található Von Bartha galéria egyik alapító-tulajdonosa. Bortnyik Sándor szóban forgó festménye az Art Basel honlapján még a cikk megírása idején is a Von Bartha tulajdonaként szerepel.

Bortnyik Sándor (1893-1976) Marosvásárhelyen született, majd Budapestre költözve reklámgrafikával kezdett foglalkozni. 1913-tól Kernstok Károly, Vaszary János és Rippl-Rónai József szabadiskolájában folytatott művészeti tanulmányokat, később pedig a “Ma” című folyóiratban jelentek meg munkái. Egy darabig élt Bécsben és Weimarban is, megismerkedett a Bauhaus elveivel, majd 1925-ben Magyarországra hazatérve a Zöld Szamár abszurd színház alapító tagja, 1930-ban pedig  a Magyar Könyv- és Reklámművészek Társasága alapító tagja volt.

“A húszas években számos nívós plakátot rajzolt reklámcélokra. 1928-ban iskolát nyitott, melyhez a Bauhausban szerzett tapasztalatok jelenthettek mintát, tanítványai között volt Victor Vasarely is. 1947-től tanított az Iparművészeti Főiskolán, és ez évtől a Szabad Művészet című folyóirat főszerkesztőjeként tevékenykedett. 1949-1956 között a Képzőművészeti Főiskola főigazgatója volt.” – olvasható róla a Kiselbach Galéria honlapján.

Bortnyik festményének megvásárlásával együtt az MNB-Ingatlan Kft. augusztus óta több mint 2 milliárd forintot költött festményekre. Megvette

Erdélyi Katalin

Címlapkép: Bortnyik Sándor “Mértani formák a térben” (54×74 cm, olaj, vászon)

A kormányközeli médiumok most a Political Capital ügyvezetőjét támadják

$
0
0

Krekó Péter a Politico-nak adott interjújában a magyar kormány oltási terveiről beszélt, a kormánymédiumok azonban oltásellenességgel vádolták meg, és az ellenzék hatalomra jutási terveiről kezdtek el beszélni a nyilatkozata kapcsán. Megkérdeztük Krekót, hogy mi az igazság.

 

Támogatási kampány

Karácsony után pár nappal, egészen pontosan december 29-én jelent meg a Magyar Nemzet leleplezést ígérő cikke, ami szerint a baloldal az oltásellenesség pártján állhat, és a vakcinába vetett bizalom aláásása lehet a céljuk. Ezeket a következtetéseket Krekó Péter Politico-nak adott nyilatkozatából szűrték le, amiben a politikai elemző a magyar kormány oltási terveiről beszélt, megemlítve, hogy az emberek oltási hajlandóságának aláásása politikai következményekkel járhat Orbán Viktorra nézve.

A Krekó ellen indított támadást később több kormányközeli médium átvette,  sőt, még az elméletileg objektív tájékoztatásra szolgáló (a valóságban a kormánypropagandát előszeretettel bemutató) koronavirus.gov.hu is beszámolt a történtekről.

Forrás: Magyar Nemzet

A napokban újra előkerült a téma, mivel Bayer Zsolt petíciót indított Krekó kijelentése ellen a CitizenGO oldalán. A kétes hátterű madridi céget a Népszava vizsgálta meg közelebbről még 2018-ban. Cikkükből kiderül, hogy az oldal Kreml-közeli szélsőjobboldali oligarchákhoz köthető, és az elmúlt évek során egyre közelebb került a magyar döntéshozókhoz is.

A Political Capital január 5-én megjelent közleménye szerint a kormánymédiumok szándékosan értelmezték félre Krekó kijelentéseit, ezért jogi lépéseket fognak tenni az ügyben: sajtóhelyreigazítási pereket, valamint személyiségi jogi pereket indítanak az érintett újságírók és médiatermékek ellen.

A közlemény szerint több tucat cikk látott napvilágot a kormányközeli médiumokban, amelyek hamisan állították, hogy az elemző ellenzéki politikusokat biztat az oltásba vetett bizalom aláásására. Az Origo például egyenesen arról írt, hogy a baloldal a magyar állampolgárok életének feláldozására is kész a hatalom megszerzése érdekében. A történtekről a Politico is beszámolt, és egyértelművé tette, hogy Krekó szavait szándékosan félreértelmezték a kormánypárti médiumok.

Megkerestük az üggyel kapcsolatban Krekó Pétert, aki elmondta, mindenkinek azt javasolja, hogy először olvassa el az eredeti cikket, illetve annak helyes fordítását, mert a szavait egyszerűen nem lehet úgy értelmezni, ahogyan a kormánymédiumok tették.

Szerinte elsősorban nem azzal van a baj, hogy kontextusból kiragadva félreértelmeztek egy mondatot, hanem hogy szándékosan valami olyat láttak bele, aminek nincs köze a valósághoz:

„Ennél, amit ők leírtak, szerintem a laposföld-hívők elképzelései is sokkal erősebb lábakon állnak”.

Az ominózus cikkben egyébként Krekó elsősorban azt kritizálta, hogy a kormány hónapokon keresztül az orosz és kínai vakcinára összpontosított, figyelmen kívül hagyva a tényt, hogy az emberek többsége bizalmatlan ezekkel az oltóanyagokkal szemben, emiatt pedig az oltásellenesség európai viszonylatban is különösen magas hazánkban.

Forrás: Ipsos.com

 

A KSH december végi adatai szerint az emberek nagy része bizonytalan a koronavírus elleni vakcinával kapcsolatban. A válaszadók közül csak minden hatodik-hetedik ember oltatná be magát.

Krekó Péter szerint arra lenne leginkább szükség, hogy a kormány erősítse a bizalmat a vakcinákban, például úgy, hogy gyakrabban beszél azok pozitívumairól, vagy arról, hogy a beoltott állampolgárok milyen előnyöket élvezhetnek azokkal szemben, akik nem oltatják be magukat. Emellett a jelenleg elérhető, a lakosság körében is népszerű vakcinatípusokról is érdemes lenne többet kommunikálni.

Ebből a szempontból a Political Capital ügyvezetője ígéretesebbnek tartja azt a vonalat, hogy a Pfizer-vakcinát magyar-amerikai vakcinaként emlegette hétvégén a miniszterelnök, hiszen kutatások szerint a magyar és amerikai oltóanyagokkal oltatnák be magukat a legtöbben. Az orosz és kínai oltóanyag a legkevésbé népszerű, az emberek mindössze 4-7%-a oltatná be magát velük, ráadásul az orosz oltóanyaggal szemben egészségügyi szakemberek aggályai is felmerültek, az egyik kínai vakcina megbízhatóságával kapcsolatban pedig nagyon különböző számok láttak napvilágot. Ráadásul ezeket az oltóanyagokat sem a magyar, sem az európai gyógyszerészeti hatóság nem engedélyezte még, ezért még inkább nincs értelme mellettük kampányolni.

Kiderült ráadásul, hogy a kormány eláll az orosz Szputnyik V-vel való tömeges oltástól, és csak a tesztprogramban vesz részt – ami kedvező fejlemény, ugyanakkor felveti a kérdést, miért kellett mellette hónapokig kampányt folytatni.

Krekó azt is hozzátette, hogy a cikkből kiragadott mondatában egyértelműen a kormány stratégájára utalt, hiszen arról beszélt, hogy ha a kormány (akaratán kívül) erősíti az oltásellenességet, az kedvezőtlen politikai következményekkel járhat számára. Az ellenzék semmilyen formában nem került szóba a cikkben, ráadásul a vádak azért sem állják meg a helyüket, mert a Political Capital, és ő maga is több alkalommal kifejtette már, hogy az oltások pártján áll.

„Ez szándékos és hazug félremagyarázás, amiből szerintem egy dolog válik egyértelművé: hogy a kormány propagandistái milyen mérhetetlen módon lenézik, és nem tisztelik a saját nézőiket, olvasóikat, szavazóikat” – tette hozzá a Political Capital ügyvezető igazgatója.

Az ehhez hasonló dezinformációs kampányok szerinte egyáltalán nem ritkák hazánkban, az ellene és a Political Capital ellen folytatott kampány bevett receptet követ. A kampány céljaival kapcsolatban csak találgatni tud, ebben az esetben talán a növekvő oltásellenesség problémájára próbált meg a kormány által irányított média bűnbakot keresni. Sokkal hasznosabb lehetne pedig szerinte, ha az ellene eddig írt 100-150 cikkben inkább az oltások előnyeire hívnák fel a figyelmet a kommunikátorok. Az oltások kérdésének ilyen átpolitizálása ugyanis egyszerre veszélyes és felelőtlen.

Szopkó Zita

Címlapkép: Facebook / Political Capital

Titkolják a kockázatokat: biztonsági elemzésekért pereljük a Paks II. Zrt.-t

$
0
0

Az új atomerőművi blokkokért felelős állami cég 2015-ben rendelt két biztonsági elemzést a Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft.-től (NUBIKI) összesen 125 millió forintért. Közadatigénylésben kértük ki a két dokumentumot, de a Paks II. Zrt. nemzetbiztonsági érdekre és szellemi tulajdonra hivatkozva megtagadta a kiadásukat. Bepereljük az állami céget az elemzésekért, amelyek szerintünk a nyilvánosságra tartoznak: az egyik a súlyos balesethez kapcsolódó aktivitás terjedéséről szól, a másik az új blokkok esetleges kezdeti technológiai zavarairól.

Támogatási kampány

Először 2007-ben merült fel a gondolat, hogy a meglévők mellé két új atomerőművi blokk épüljön Pakson. Az Országgyűlés 2009-ben adta hozzájárulását, az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek 2012-ben létrehozta a projekt koordinálására a Paks II. Zrt-t, majd 2014-ben Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírták az új blokkok építésére vonatkozó szerződést. A dokumentum értelmében az orosz állami tulajdonban lévő Roszatom fogja megépíteni a Paks 2 atomerőművet, és az orosz állam a 12,5 milliárd euró (360-as árfolyammal 4.500 milliárd forint) összköltségű projektre 10 milliárd euró hitelt biztosít Magyarországnak.

December közepén megmutattuk, hogy áll a Paks2-projekt: az orosz hitelt már 2017-ben elkezdte lehívni a Magyar Állam, a Paks II. Zrt. és egy másik projektcég, az atomerőmű környékének fejlesztéséért felelős állami tulajdonú PIP Kft. már közel 28 milliárd forintot költött el közbeszerzéseken, de eddig mindössze két irodaház és egy konyha épült meg.

Az új atomerőművi blokkok építését nem mindenki tartja jó ötletnek, és nem csak a drága orosz hitel vagy a magyar kormány beruházással kapcsolatos titkolózása miatt, hanem sokaknak biztonsági aggályai vannak. 2017-ben nyilvánosságra hoztuk azt a Paks II. Zrt.-től kapott anyagot, amely a földtani kutatások eredményeit összegzi. A dokumentumokból az derül ki, hogy a paksi atomerőmű és a tervezett bővítés alatt tektonikailag aktívnak minősülő törésvonal fut, és százezer évnél fiatalabb földrengésekre utaló nyomokat találtak a környezetében a felszín közelében. Emiatt nem biztos hogy megfelel a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ajánlásainak, mégis engedélyt kapott.

Nem földrengésmentes a paksi atomerőmű telephelye: megszereztük a földtani kutatás eltitkolt eredményeit

Nem felel meg a Nemzetközi Atomenergia Hivatal hazánkban is törvénybe iktatott földrengésbiztonsági ajánlásainak a Paksi Atomerőmű, és a tervezett bővítés telephelye: egy tektonikai törésvonal gyakorlatilag a nukleáris létesítmények alatt halad át, egy geológus pedig tízezer évnél fiatalabb földrengések nyomaira bukkant a telephely közvetlen közelében a felszínen.

Két másik nagyon fontos tanulmányt is rendelt a Paks II. Zrt. az új blokkok miatt:

  • Súlyos balesethez kapcsolódó aktivitás terjedési elemzések
  • Tervezési alapba tartozó valószínűségi alapú biztonsági elemzések

A 2015-ben hirdetmény közzétételével induló tárgyalásos eljárásokat egyedüli jelentkezőként mindkét esetben a Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft. (NUBIKI) nyerte. A súlyos balesethez kapcsolódó elemzések elkészítését nettó 59 millió forintért, a tervezési alappal kapcsolatos elemzések elvégzését nettó 66 millió forintért vállalta a NUBIKI.

A szerződésekhez csatolt feladatleírás (PDF) szerint a “Súlyos balesethez kapcsolódó aktivitás terjedési elemzés” pontosan az, amire gondolni lehet a címe alapján: lemodellezi, hogy mi történik az atomerőműben bekövetkezett baleset, kis vagy nagy szivárgás során és után.

Nem ennyire egyértelmű a “Tervezési alapba tartozó valószínűségi alapú biztonsági elemzések” cím, de a feladatleírásból (PDF) kiderül, hogy itt az új blokkok esetleges kezdeti technológiai gondjairól (pl. hűtőközegvesztéses üzemzavarok, kiszolgáló rendszerek meghibásodásai stb.) van szó.

Úgy gondoljuk, hogy a nyilvánosságra tartozik az atomerőmű minden esetleges kockázata, ezért közadatigénylésben kértük ki a Paks II. Zrt.-től a két fenti biztonsági elemzést. Az állami cég először azt a tájékoztatást küldte, hogy “dokumentumok vizsgálata még folyamatban van”, ezért 15 nappal meghosszabbítják a válaszadási határidőt, majd azt közölték, hogy

a két biztonsági elemzés “nemzetbiztonsági érdekre, illetve szellemi tulajdonhoz fűződő jogra” tekintettel nem ismerhető meg közérdekű adatként.

Nem értünk egyet a Paks II. Zrt. jogi álláspontjával, ezért a bírósághoz fordulunk a dokumentumokért.

Az természetesen nem zárható ki, hogy a dokumentumok tartalmazhatnak olyan adatokat vagy következtetéseket, amelyek egyes dokumentumrészek tekintetében megalapozhatják a nyilvánosság korlátozását az erőmű biztonságos működtetésével és védelmével kapcsolatos érdekek védelmében, azonban ez a két elemzés egészének a megismerhetetlenségére nyilvánvalóan nem elégséges indok. Az elemzések készítői szerzői jogainak, illetve az azokat megrendelő Paks II. Zrt. felhasználási jogainak védelme pedig önmagukban nyilvánvalóan nem írhatják felül a közérdekű adatok megismerhetőségét.

Egy adatperben a bíróságnak lehetősége lesz arra, hogy mindkét szempontot az adatkezelő ezeket alátámasztó bizonyítékai és az elemzések ismeretében mérlegelje.

Erdélyi Katalin

Címlapkép: A paksi atomerőmű primer csarnoka (forrás: atomeromu.hu)

A közérdekű adatigénylésre legtöbbször, így ennek a cikknek az elkészítése során is, az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalt használtuk. A KiMitTud segítségével azonban nem csak mi, hanem bárki könnyen és átláthatóan tud közérdekű adatot igényelni minden olyan állami, önkormányzati vagy más közfeladatot ellátó intézménytől, amely részt vesz az állam működtetésében, vagy közpénzt költ.

 

30 milliárdos keretszerződést kötött a Nemzeti Kommunikációs Hivatal két kis céggel

$
0
0

A Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) szenteste előtt egy nappal 30 milliárd forintos keretszerződést kötött két kis céggel szervezetfejlesztési feladatokra. A tendert november közepén írták ki, és mindössze 15 naptári nap állt a pályázók rendelkezésére. A nyerteseken kívül csak egy pályázó volt, de annak ajánlata érvénytelen lett. Kérdéseinkre sem az NKOH, sem a nyertes duó nem válaszolt.

Támogatási kampány

2014-ben jött létre a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH), aminek felettes szerve a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda. Az NKOH nevében is megjelenő feladata a kormány irányítása alá tartozó költségvetési szervek és intézmények, valamint állami cégek kommunikációjának ellátása.

Bár megalakulása után azt mondták, hogy így olcsóbb és átláthatóbb lesz az állami reklámpiac, ez egyáltalán nem valósult meg. Az NKOH évente több tízmilliárd forintot költ állami reklámokra és rendezvényekre, például csak 2020 harmadik negyedévében 18 milliárd ment el erre a célra. A kommunikációs megbízások többségét Balásy Gyula cégei végzik, a rendezvényszervezési feladatokat pedig a 2019-ben megkötött 30 milliárd forintos keretszerződés részeként az állami tulajdonú Antenna Hungária Zrt. látja el.

Úgy tűnik, hogy ez sem elég mindenre, ugyanis 2020 utolsó napján jelent meg az EU-s közbeszerzési értesítőben, hogy

2020. december 23-án az NKOH nettó 30 milliárd forint értékű keretszerződést kötött szervezetfejlesztési feladatokra a p2m Consulting Kft.-vel és a p2m Informatika Kft.-vel. A két cég legnagyobb nettó árbevétele 96 és 142 millió forint volt az elmúlt években, és ketten együtt is csak 706 milliós összforgalmat tudnak felmutatni 2015 óta.

A 30 milliárdos szervezetfejlesztési tendert 2020. november 11-én írta ki az NKOH, és bár hatalmas összegről van szó,

  • mindössze 15 naptári napig (november 26-ig) várták az ajánlatokat
  • a pályázóktól csupán 1 milliárd forintnyi szervezetfejlesztési árbevételt vártak el az előző három évből összesen

Bár nyílt közbeszerzés volt, mindössze két ajánlat érkezett az NKOH-hoz: az egyiket közös ajánlattevőként a p2 Consulting Kft. és a p2m Informatika Kft. nyújtotta be, a másikat a Consact Kft. – ám a cég néhány dolgot nem csatolt, ezért ajánlata érvénytelen lett.

Az NKOH december 12-én értékelte a beérkezett jelentkezéseket, megállapította a p2m-duóról, hogy az ő ajánlatuk (a beérkezett egy darab érvényesből, vagyis egyedüliként) “a legjobb ár-érték arányú ajánlat”, és “közös ajánlattevők alkalmasak a szerződés teljesítésére”, ezért ők nyerték a megbízást.

Forrás: EKR

Bár meglehetősen alacsonyra, mindössze 1 milliárd forintra tette az NKOH a lécet az ajánlattevőkkel szemben, a nyertes páros még ezt sem tudta önállóan felmutatni szervezetfejlesztési feladatokból az előző három évből. Sőt, az elmúlt öt évben összesen nem volt ennyi árbevételük, csupán 706 millió forint.

Ezért és a műszaki követelmények (megfelelő szakemberek és teljesített szolgáltatások) igazolása miatt a p2m Consulting Kft. és p2m Informatika Kft. bevonta ajánlatába az alkalmasság igazolásához a Teqtos Kft.-t, amelynek 180 és 355 millió forint nettó forgalma volt a 2020 előtti három évben – így már meglett az NKOH által elvárt minimum 1 milliárdos referencia.

A Teqtos Kft.-t alvállalkozónak is megjelölte a p2m-duó, amely ajánlatában emellett hat magánszemélyt is feltüntetett alvállalkozóként – közülük négyen a p2m honlapján a cégcsapat tagjaként szerepelnek.

A p2m Consulting Kft.-t 2008-ban alapította Patonai Ágnes és Szabad Tamás, és ma is mindketten ügyvezetői és tulajdonosai a cégnek. Patonai a Piac és Profit-nak adott interjúban 2018-ban mesélt arról, hogy 23 évesen kezdett saját vállalkozásba, ahol kis- és középvállalkozásoknak (kkv-k) való tanácsadással foglalkozott. Szabaddal a főiskoláról ismerték egymást, és közös üzleti modellük központjába a kkv-kat helyezték.

A p2m Informatika Kft.-t a p2m Consulting és Szabad Tamás alapította 2016-ban, de 2017 ősze óta Szabad már egyedüli tulajdonosa. Patonai az alapítás óta ügyvezetője ennek a cégnek is, ami egyébként a felcsúti focicsapat adatvédelmi tisztviselője.

Patonai kkv-kat kihangsúlyozó nyilatkozata ellenére a p2m honlapján a refenciák között olyan multicégek is szerepelnek, mint az Aegon Biztosító, a Bayer, a DHL, az Eon, és a Vodafone. Emellett ott szerepel Balásy Gyula cégcsoportja, a Lounge Group, illetve a közszférás rovatban az Antenna Hungária, a BKV, a NAV, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet, a Nemzeti Közművek és az NKOH.

Utóbbi nem biztos, hogy a mostani 30 milliárdos megbízás miatt van, mert a p2m Informatika Kft. egy nettó 5,7 millió forintos, 2017-től 2019-ig érvényes információbiztonsági megbízással szerepel az NKOH egyik szerződéslistáján.

Ezenkívül a 24.hu 2019-ben megírta, hogy a vadászati kiállítás reklámozására költött első 1 milliárd forintnál a p2m Consulting Kft. volt Balásy reklámcégeinek egyik alvállalkozója, ahogy a G7 2018-as cikke szerint a Puskás stadion építésének reklámozásakor is.

A cégadatbázis szerint Szabad Tamás és Balásy Gyula üzleti kapcsolata elég régre nyúlik vissza: Szabad 2004-ben beltagként alapítója volt a Lounge Consulting Bt.-nek, majd 2011-ben a cég beltagja Balásy Gyula lett, Balásyné Katona Helga és Szabad Tamás pedig a társaság kültagjai. 2012 óta a bt kizárólag Balásy és Balásyné tulajdonában van, Szabad kiszállt belőle.

A p2m-cégek által elnyert 30 milliárdos keretszerződéssel kapcsolatban több kérdést is küldtünk az NKOH-nak. Megérdeklődtük, hogy

  • nem tartják-e felelőtlenségnek két ilyen kis forgalmú cégre bízni egy ekkora munkát,
  • szerintük el fogják-e tudni végezni a feladatokat a nyertesek,
  • miért csak 15 nap volt az ajánlattételi határidő a tenderen,
  • a mindössze 2 beérkezett (ráadásul abból 1 érvénytelen) ajánlatot látva nem gondoltak-e arra, hogy visszavonják, majd hosszabb jelentkezési határidővel újra kiírják a közbeszerzést, hogy több, esetleg tapasztaltabb cég is pályázhasson, és a nagyobb versenyhelyzet miatt esetleg kedvezőbb szerződést tudjon kötni az NKOH.

Megkeresésünkre azonban nem kaptunk választ a Nemzeti Kommunikációs Hivataltól.

Az NKOH-hoz hasonlóan a p2m-duó sem reagált a levelünkre. A 30 milliárdos tendert elnyerő cégpárostól azt kérdeztük, hogy alkalmasnak tartják-e magukat a megbízás ellátására, szerintük minek köszönhetően nyertek el egy ekkora állami megbízást,  honnan szereztek tudomást a közbeszerzésről, és hogy tudták a rendelkezésre álló mindössze 15 nap alatt elkészíteni az ajánlatukat.

De a szerződés aláírásakor azt még egyik fél sem tudta, hogy pontosan milyen és mennyi feladata lesz a p2m-duónak. A tender szövegében ugyanis az áll, hogy ez majd később fog kiderülni.

“A keretmegállapodás időtartama alatt megvalósítandó szervezetfejlesztési feladatokra vonatkozóan további információ még nem áll rendelkezésre, az a tényleges beszerzési igények felmerülésétől és a pénzügyi források rendelkezésre állásától is függ. Ennek megfelelően a konkrét feladatokra vonatkozó egyedi szerződések tartalma, értéke, üteme, valamint az egy időben teljesítendő egyedi szerződések nagyságrendje előzetesen nem meghatározható.”

Erdélyi Katalin

A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Pixabay

Viewing all 2309 articles
Browse latest View live