Quantcast
Channel: Közügy | atlatszo.hu
Viewing all 2309 articles
Browse latest View live

A Magyar Hang szerkesztősége sajtószabadság-díjat kapott az egykori népszabadságosoktól

$
0
0

A szólás- és sajtószabadságért kiálló tüntetéssel emlékeztek meg hétfő reggel a Népszabadság bezárásának második évfordulójáról az egykori szerkesztőség munkatársai. A Pozsonyi úton, Bächer Iván fájánál megrendezett eseményen a Népszabadság Egyesület immár második alkalommal sajtószabadság-díjat is átadott. Az idei díjazott a Magyar Hang szerkesztősége. Októberben pedig ismét megjelenik a népszabadságos Fedél Nélkül. 


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

A Népszabadság egykori munkatársai tavaly, a lap bezárásának első évfordulóján adták át először a közösség által alapított díjat, amelyet minden évben annak ítélnek, aki a legtöbbet tette a sajtó- és szólásszabadságért. A díjazottról az egykori szerkesztőség tagjai döntenek.

Tavaly a Szabad Pécs, idén pedig a Magyar Hang kapta a díjat. A Marabu grafikájával díszített ezüst érmet, illetve az emléklapot Babos Attila, a Szabad Pécs alapítója adta át György Zsombornak, a Magyar Hang főszerkesztőjének.

A Magyar Hang című hetilapot az áprilisi választások után bezárt Magyar Nemzet egykori munkatársai alapították.

„Fél év telt el a Magyar Nemzet bezárása óta, és még mindig nem tudtuk felfogni, hogy ez megtörténhetett” mondta György Zsombor, miután átvette a díjat. „Dolgozunk tovább, mert van tennivaló, különösen a vidéki nyilvánosságban” tette hozzá.

Az egykori Népszabadság szerkesztőségéből N. Kósa Judit mondott beszédet. Hangsúlyozta: a Népszabadság bezárása csak a kezdete volt valaminek, azóta pedig az egész országban csak egyre rosszabb lett a helyzet. Elmondta, hogy a kormány óriási apparátussal és rengeteg pénzzel „akadályozza, hogy az emberek gyakorolják a tájékozódáshoz való jogukat.”

Beszédét azzal fejezte be:

„Hiszem, hogy a hatalom nem győzhet le minket.”

A tüntetésen azt is bejelentették: az október 23-i ünnepi hétvégére ismét készül „népszabadságos” Fedél Nélkül. A szerzők ezúttal arról írnak, mit jelent nekik a „hős” fogalma, illetve kik az ő saját hőseik.

A Fedél Nélkül extra oldalainak nyomtatási költségeit ismét a Népszabadság egykori szerkesztőségének tagjai állják.

Kiemelt kép: Babos Attila átadja a Népszabadság sajtószabadság-díját György Zsombornak, a Magyar Hang főszerkesztőjének. Fotó: Átlátszó


Megalázza-e alárendeltjeit? Belső vizsgálat a BRFK-n egy rendőri vezető furcsa viselkedése miatt

$
0
0

Egy alosztályvezető beosztottakkal szembeni viselkedését is vizsgálták a Budapesti Rendőr-főkapitányság belső ellenőrei – tudta meg az Átlátszó. A történtekkel kapcsolatos kérdéseinkre a rendőrség arra hivatkozva nem válaszolt, hogy belső ügyről van szó, ami nem közérdekből nyilvános adat.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Megalázza-e az alárendeltjeit, rasszista-e, elöljáróját kikerülve intéz-e dolgokat, hogyan beszél a beosztottjaival, illetve a berendelésekről az utolsó pillanatban értesíti-e az embereket? Többek között ezeket kérdezték a belső ellenőrzés munkatársai – az Átlátszó információi szerint – a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Közlekedésrendészeti Főosztály egyik alosztályának dolgozóitól nemrég.

Úgy tudjuk, hogy a belső ellenőrök faggatózását az alosztályvezetővel szembeni elégedetlenség váltotta ki.

Az Átlátszónak az állásukat féltő, ezért csak névtelenül nyilatkozó rendőrök azt mondták, hogy a problémás vezető kapcsolatai révén került egy vidéki város kapitányságáról a BRFK-ra, és úgy tűnik, hogy a korábban megszokotthoz képest jóval nagyobb ügyszámmal nem tud megbirkózni. Az őrnagy ezért lehet állandóan frusztrált, ami rajtuk csapódik le – tették hozzá.

Elmondták, előfordul, hogy az alosztályvezető teljesen váratlanul és indokolatlanul zokogásban tör ki, amivel nem tudnak mit kezdeni. Ezen kívül nem értik, hogy az őrnagy hogyan engedheti azt meg magának, hogy közterületen végzendő munkához az egyenruhát civil öltözékkel vegyítve jelenjen meg, és hogy ezt miért hagyják a főnökei.

Az Átlátszó a belső ellenőrzéssel kapcsolatban megkereste a rendőrséget, de csak annyi választ kaptunk, hogy „a BRFK működését érintő, belső vizsgálatok részleteiről – tekintettel arra, hogy az nem közérdekből nyilvános adat – nem kívánunk nyilatkozni.”

Csikász Brigitta

A kép illusztráció. Fotó: MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Pert vesztett az MTVA, kiderült hogy háromszor forgatott a Putyin-tévé a közmédia székházában

$
0
0

Mármint 2017-ig. Ezt az MTVA adta ki az LMP-s politikusok hosszas adatigénylés-kálváriája végén. Naná, hogy nem saját jószántából. Demeter Márta országgyűlési képviselő jogerősen közadatpert nyert a közmédia ellen.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Tavaly kezdődött a folytatásos teleregény, amiben az LMP politikusai próbálták megtudni, bérel-e az RT, korábban Russia Today, az orosz állami propaganda-csatorna irodát a magyar közmédia Kunigunda utcai székházában.

Először Ungár Péter adott be közadatigényt az MTVA-nak, amit valamiért a médialap nem tudott értelmezni. Az MTVA kérésére Ungár pontosított, mire viszont a közmédia azt válaszolta: sajnos ez új adatigény ugyanabban a témában egy éven belül, így nem köteles felelni. Annak ellenére, hogy az RT szóvivője az Átlátszó érdeklődésére már elárulta a lényeget: nincs állandó szerződésük, de alkalmanként bekéredzkednek a székházba, ahogy egyébként a világ számos más pontján is teszik.

Az LMP-s politikusok is trükkhöz folyamodtak: a következő adatigényt nem Ungár, hanem párttársa, Demeter Márta adta be, ezt azonban szintén nem válaszolta meg az MTVA, mondván, nem tudják, kik a bérlőik. Demeter a bírósághoz fordult az adatokért, első fokon, majd nemrégiben jogerősen is megnyerte a pert.

A hosszas procedúra végén frissen átadott adatok szerint az RT 2017 decemberéig három interjút forgatott a köztévés ingatlanban. 2013 decemberében Anitta Underlin a Vöröskereszt-Vörös Félhold szervezetek nemzetközi szövetségének elnökével beszélgettek 10 percet, 2017-ben pedig két magyar vendégük volt 20-20 percben: Kovács István, a kormánybarát Alapjogokért Központ igazgatója, illetve Őry Mariann, a Magyar Hírlap külpolitikai rovatvezetője.

A közmédia-alap Demeternek írt üzenetében hangsúlyozta: az RT-vel nem volt írásos bérleti szerződésük, hanem az Európai Műsorszolgáltatók Egyesületén belüli, úgynevezett CIRAP-együttműködés szabályozza a tarifákat.

Az MTVA – a Fővárosi Ítélőtábla határozata alapján – kiadta Demeternek a székházban, illetve bármely MTVA-kezelésű ingatlanban helyiséget bérlők listáját is a 2017 végi állapot szerint. A felsorolt bérlők között szerepel az I. kerületi önkormányzat, a Baranya Megyei Kormányhivatal, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség, a NAV, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat is.

Utóbbi szerepéről egyébként Demeter nem sokkal korábban már kérdezte a Parlamentben a honvédelmi minisztert, aki a Zoom cikke szerint azt válaszolta, hogy „a KNBSZ a törvényben felsorolt feladatai végrehajtása érdekében szerződés alapján bérel híranyag-szolgáltatást és egy helyiséget az MTVA (MTI) Naphegy téri telephelyén, ahol a törvényi előírásoknak megfelelően a híranyag-szolgáltatás folyamatos feldolgozását végzi”.

Rádi Antónia

Kiszelly Zoltán havi 862.500 forintért ad tanácsokat a Miniszterelnöki Kabinetirodának

$
0
0

A századvéges Kiszelly szeptember elejétől december végéig összesen nettó 3,45 millió forintot kap a propagandaminisztériumtól azért, mert “stratégiai külpolitikai tanácsadói feladatokat lát el” német nyelvterületekhez kapcsolódóan.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Kiszelly Zoltán politológus a NER mögött/mellett álló értelmiség egyik ikonikus alakja. A kormányközeli Századvég oktatója, a Kodolányi János Egyetem Nemzetközi Tanulmányok és Történelem Tanszékének docense, továbbá a közmédia egyik állandó szakértője.

2015-ben megírtuk, hogy Kiszelly (cége) 600 ezer forintot kapott a közmédia felületén futó Mozgástér-blogon megjelent írásaiért. 2016 decemberében egy ilyen blogbejegyzésében Kiszelly “liberális beetetésnek” nevezte a karácsonyi ételosztást a Blaha Lujza téren.

Tavaly áprilisban a kormányközeli politológus repülővel ment a CÖF brüsszeli tüntetésére, majd nyáron Orbán Viktor miniszterelnök titkos nyaralását a rajongókkal magyarázta, idén áprilisban pedig a kormányellenes tüntetők miatt frissen felszerelt térfigyelő kamerákat védte meg.

De emlékezetes pillanat volt az is, amikor 2017 májusában a köztévé egyik műsora az Indexet és a 444-et pocskondiázta, a riportban pedig Kiszelly a melegek jogai ellen szólalt fel.

2018. szeptember 2-án a kormányközeli politológus a Németországban uralkodó “kilátástalanságról és reménytelenségről” elmélkedett a közmédiában, és azt fejtegette, hogy emiatt Angela Merkel német kancellár egy új (!) Soros-tervet talált ki.

Ez a nyilatkozat különösen annak fényében érdekes, hogy Kiszelly Zoltán cége akkor már egy napja a Miniszterelnöki Kabinetirodának dolgozott. Az Átlátszó birtokába került szerződés szerint a Gótikus Ház Kft. 2018. szeptember 1. és december 31. között havi nettó 862.500 forintot kap német nyelvterületekhez kapcsolódó tanácsadásért.

“Felek megállapodnak abban, hogy a Megbízott 2018. szeptember 1. napjától 2018. december 31. napjáig terjedő időtartamban német nyelvterületekhez kapcsolódóan aktuálpolitikai és szakpolitikai tárgyban, stratégiai külpolitikai tanácsadói feladatokat lát el, így különösen a Megbízó igényei szerint háttéranyagokat állít össze, illetve idegen nyelvű anyagok nyelvi megfeleltetése útján elemzéseket készít, valamint elvégzi a szakpolitikai anyagok, beszédek, háttéranyagok, szakmai szövegek idegen nyelvi elemzését.”

A Gótikus Ház Kft.-t 2006-ban alapította Kiszelly Zoltán, és a vele feltételezhetően rokonságban álló Kiszelly Péterné. A cég fő tevékenységi köre üzletviteli és egyéb vezetési tanácsadás, árbevétele pedig az elmúlt öt évben 2 és 15 millió forint között mozgott. A tulajdonosok tavaly 326 ezer forint osztalékot vettek ki a vállalkozásból, amelynek a kezdetektől Kiszelly Zoltán az ügyvezetője.

A kabinetirodás szerződésben is szerepel, hogy bár a Kiszelly résztulajdonában álló céggel szerződött a minisztérium, kifejezetten rá gondoltak a munkával:

“Megbízott a megbízást elsősorban Kiszelly Zoltán útján köteles ellátni, és közreműködő igénybevételére Megbízó előzetes írásbeli hozzájárulása hiányában nem jogosult.”

Fontos részlet, hogy ezt a szerződést is Ferjancsics László, a Vácért Lokálpatrióta Egyesület képviselője kérte ki Rogán Antal minisztériumától. Korábban Ferjancsics adatigényléseinek köszönhetően került nyilvánosságra a Sargentini-ellenes propagandakampányhoz köthető szerződés, a váci OLAF-jelentés, és az igazságügyi miniszter ügyvédi irodájának Pakssal kapcsolatos megbízatása is.

A céginformációt az OPTEN Kft. szolgáltatta.

Életfogytiglant kaptak emberölésért azok a férfiak, akik az eljárás során négyszer kerültek szabadlábra

$
0
0

A bűnösségük kimondása után a bíróság ismét elrendelte a pilisi emberölés két vádlottjának előzetes letartóztatását. A két férfi a hat éve tartó eljárás során – szokatlan módon – többször volt előzetesben, majd szabadlábon, összesen négyszer engedték el őket.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

A Budapest Környéki Törvényszék büntető tanácsa október 12-én a vádlottak távollétében hirdetett ítéletet azoknak a férfiaknak az ügyében, akiket az ügyészség előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettével vádolt meg – tudatta a bíróság sajtóosztálya. Hozzátették: a bíróság a Pest Megyei Főügyészség vádiratával szemben a vádlottak esetében az aljas indokból elkövetett emberölés bűntette minősítő körülményét is megállapította.

A törvényszék mindkét vádlottat társtettesként, előre kitervelten és aljas indokból elkövetett emberölésért életfogytig tartó fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az elsőrendű vádlott legkorábban 25 év letöltése után, míg a másodrendű legkorábban 30 év letöltése után helyezhető feltételes szabadlábra.

2017 júniusában írta meg az Átlátszó, hogy 2010. április 17-én eltűnt el egy budapesti fiatalember. A történtek tisztázására első körben közigazgatási eljárás indult. A férfi két barátját, M. Gergelyt és T. Andrást azután gyanúsították meg ismerősük meggyilkolásával – egy megszüntetett nyomozást követően –, hogy egy másik ismerősük 2013-ban terhelő vallomást tett rájuk.

Az illető azt állította, hogy a két férfi elejtett mondataiból, miszerint volt egy áruló, aki már nincs, illetve, hogy semmi nyomot nem hagytak, arra következtetett, hogy csakis arról lehet szó, hogy Gergely és András megölték a barátjukat.

Első fokon a Budapest Környéki Törvényszék M. Gergelyre és T. Andrásra gyilkosságért 16 év fegyházban letöltendő szabadságvesztést szabott ki. Ezt a bírói döntést azonban a másodfokon eljáró bíróság hatályon kívül helyezte, a vádlottakkal szemben pedig csupán lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el.

Az új eljárásban a bíróság ismét előzetesbe helyezte a vádlottakat. Amit a Fővárosi Ítélőtábla nem tartott megalapozottnak, és ismét szabadlábra helyezte M. Gergelyt és T. Andrást. Hogy miként folyt a csiki-csuki, erre a linkre kattintva elolvashatja.

Most a törvényszék közvetett bizonyítékok zárt logikai láncolata alapján jutott arra, hogy a vádlottak követték el a bűncselekményt. „A vádlottak létfenntartásuk egy részét bűncselekmények elkövetésével biztosították, ebből adódóan, a sértettel keletkezett elszámolási vitát követően az életformaként megélt szerepjátszást használták ürügyül a sértett megöléséhez” – áll a sajtóosztály közleményében.

Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlottak védői azonban fellebbezést jelentettek be. A bíróság az eddig bűnügyi felügyelet alatt álló vádlottak letartóztatását elrendelte. Az ítélettel kapcsolatban az elsőrendű vádlott védője, Kertész Gusztáv azt mondta, hogy szerinte ezt az ítéletet is hatályon kívül fogják helyezni.

Csikász Brigitta

Címlapfotó: MTI

Nem oktathat tovább a közszolgálati egyetemen az erotikus hangulatú oktatóvideót rendező tanszékvezető

$
0
0

Cikkünk készítésekor úgy tűnt, nincsenek különösebb fenntartásai a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek (NKE) azzal a vulgáris nyelvezetű és szexuális témájú videóval szemben, amelyet Angyal Miklós ezredes, tanszékvezető egyetemi docens készített a hallgatóiról egy szakmai versenyre. Írásunk megjelenése után azonban a felsőoktatási intézmény bejelentette, hogy kezdeményezik a főtiszt oktatói megbízatásának visszavonását az országos rendőrfőkapitánynál.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Tegnap számoltunk be arról, hogy az NKE Rendészettudományi Karán (RTK) indulatokat keltett egy, a tavaszi szemeszterben készült „oktatóvideó”, amelyben diáklányok, leendő rendőrtisztek vulgáris szavakkal dobálózva adnak elő egy jelenetet. A kisfilmet Angyal Miklós rendőr orvos-ezredes, az NKE tanszékvezető egyetemi docense rendezte.

A videóval kapcsolatban az egyetemnek cikkünk készítésekor látszólag nem volt gondja, a sajtóosztály ugyanis megkeresésünkre azt közölte, hogy az RTK-n 2018 áprilisában megtartott Kreatív bűnüldözők című versenyre készült kisfilm nem erotikus és a nemi identitást sem sérti.

Hozzátették azt is, hogy Angyal Miklós tanszékvezető, igazságügyi orvosszakértő nemzetközileg is elismert szakember, és a hallgatóknak a hasznukra válik, ha tőle tanulhatnak. Ráadásul egy névtelen bejelentés alapján nyáron már kivizsgálták az ügyet, és a vitatható témaválasztás, illetve a vulgáris nyelvezet miatt írásbeli figyelmeztetésben részesítették a videót készítő vezetőket.

Cikkünk megjelenését követően azonban az NKE újabb közleményt adott ki. Ebben azt írták, hogy ismét áttekintették a vizsgálat anyagát, és ennek során arra jutottak, hogy bár elismerik Angyal szakmai kvalitásait, és oktatói, valamint tudományos tevékenységét, immár úgy ítélik meg, hogy a kisfilm összeegyeztethetetlen az egyetem szellemiségével, és súlyosan rombolja az intézmény megítélését.

Ennek fényében kezdeményezték az országos rendőrfőkapitánynál Angyal Miklós megbízásának megszüntetését. Vagyis ezzel a rendőr ezredes befejezi az oktatói tevékenységét az egyetemen.

Csikász Brigitta

Az első 12 napban ötvenezer aláírás gyűlt össze az Európai Ügyészséghez való csatlakozásért

$
0
0

A magyar kormány úgy döntött, nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez, amely az uniós támogatások elköltése körüli törvénysértések feltárására szakosodott összeurópai bűnüldöző szervezet lesz. Az új hivatal az unió csalás elleni (OLAF) és ügyészségi együttműködési (Eurojust) szerveit fogja kiegészíteni, mivel ez utóbbiak egyedi büntetőügyekben nem jogosultak nyomozások vagy vádhatósági eljárások lefolytatására, azokat tagállami hatáskörbe utalják. Hadházy Ákos szeptember 20-án kezdte gyűjteni az aláírásokat az Európai Ügyészséghez való csatlakozásért, 12 nappal később már 50 ezer aláírás volt a kezében.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Az Európai Ügyészség feladata az, hogy nyomozzon, és ha kell, emeljen vádat az uniós költségvetés sérelmére elkövetett csalások és más, az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények ügyében. Hivatalosan 2020-ban áll fel a szervezet, de a most csatlakozó országokban már a csatlakozás bejelentésének pillanatától elkövetett ügyekben nyomozhat majd az új, nemzetközi ügyészség.

Az unió 28 tagállama közül 22 csatlakozott már az uniós ügyészséghez, Magyarország viszont nem, a kormány szerint ugyanis ez „gyengítené a nemzeti szuverenitást”. Hadházy Ákos független parlamenti képviselő szerint viszont csak az uniós ellenőrzés képes megakadályozni, hogy a Fidesz egyszerűen ellopja a brüsszeli eurómilliárdokat. Ezért kezdett aláírásgyűjtésbe, amelynek jogi következménye nem lesz, inkább egyfajta politikai nyomásgyakorlásként értelmezhető.

Hadházy 1 millió aláírást szeretne összegyűjteni, ennek érdekében szeptember végén meg is kezdte az országjárást és a kampányt.

Kíváncsiak voltunk, hogy halad az akció, a politikus pedig megosztotta velünk az első 12 nap eredményét. Eszerint kevesebb, mint két hét alatt ötvenezren csatlakoztak a kezdeményezéshez. Hadházy szerint most már ennél sokkal többen is, hiszen folyamatosan érkeznek az újabb szignók, csak még nem összesítették őket. Friss adatokat az október 23-ai tüntetésen tud majd mondani.

Az aláírásgyűjtéshez időközben több politikai párt is csatlakozott: az MSZP, a Párbeszéd és a Momentum is beszállt az akcióba, amit oknyomozó újságíróként e cikk szerzője is támogat.

“Ha a tényfeltáró újságírók nem végeznék a sokszor kifejezetten veszélyes munkájukat, egy sor disznóságról nem tudnánk. Ha pl. nem lenne Átlátszó, nem tudnánk (csak sejtenénk), hogy az EU támogatásokon meggazdagodott milliárdos repteti a meccsekre a miniszterelnököt. Ha lenne Európai Ügyészség, akkor nem csak tudnánk az elcsalt közbeszerzésekről, hanem börtönbe is jutnának a felelősök. A kormány ezért nem akarja ezt, az újságírók pedig ezért szeretnék. Oroszi Babett, az Átlátszó újságírója az EU Ügyészségről.” – írta Hadházy Ákos az erről szóló Facebook bejegyzésében.

Másfél év alatt több mint 16 milliárd forintot költöttek el a befuccsolt olimpiát szervező cégnél

$
0
0

Előző cikkünkből kiderült, hogy bár még egy kapavágás sem történt Paks 2 kapcsán, csak bérekre és járulékokra már elment 15 milliárd forint. Ebben a cikkben arról lesz szó, mennyi közpénzbe került az, hogy Magyarország nem rendezett olimpiát Budapesten. 


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Bár összegyűltek a szükséges aláírások, mégis népszavazás nélkül döntött a Fővárosi Közgyűlés 2017 márciusában arról, hogy az előzetes tervekkel ellentétben Budapest nem indul el azon a pályázaton, amelynek esetleges megnyerése után olimpiát rendezhetett volna a főváros. Az indulást egészen addig a Budapest 2024 Zrt. neű cég szervezte.

A pályázati procedúrát a megvalósíthatósági tanulmányban 10 milliárd forintra becsülték, a hivatalos számokból viszont úgy tűnik, hogy a cég bőven túllépte ezt a keretet. Például, csak úgynevezett “anyagjellegű ráfordításokra” 2016-ban és 2017-ben összesen 14,9 milliárd forint ment el, személyi jellegű juttatásokra, tehát bérekre és járulékokra pedig további 1,5 milliárd forint. Ez pedig így már összesen 16,4 milliárd forint.

 

Hogy “anyagjellegű ráfordítások” alatt pontosan mit kell érteni, azt a beszámolókban nem fejtették ki, a Közbeszerzési Értesítőből viszont valamelyest képet kaphatunk róla. A Budapest 2024 Zrt. 2016-ban például 1,3 milliárd forintot költött kommunikációra, majd 2017-ben újabb 719 millió forintot, ez összesen 2 milliárd forint. 

További 3 milliárd forint értékben kötöttek keretszerződést médiavásárlásra (az egyik nyertes Csetényi Csaba egyik cége volt), és 7,2 milliárd forintra szerződtek a pályázattal kapcsolatos külső szakmai tanácsok ellátására. Utóbbi két szerződés esetében nem tudjuk, hogy végül mennyi pénzt fizettek ki.

A pikáns költségek közé sorolható az irodabérlés is, hiszen a cég azután is fizetett egy helyiséget, miután kiderült, hogy bezárják – havi 2200 euróért (700 ezer forint) az Eiffel Palace-ban, amit Schmitt Pál volt köztársasági elnök használt. 

Egy ideig azután is fizettek embereket, hogy lehúzták a rolót, mint azt a végelszámolásért felelős Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft-től megtudtuk, 2017. október-december között 2 fő részmunkaidős foglalkoztatott, míg 2018. január-június közötti időszakban 1 fő részmunkaidős alkalmazott látta el a végelszámoláshoz kapcsolódó adminisztratív feladatokat. A társaságnál ugyanakkor ma már nem dolgozik senki – árulták el. 

Kérdésünkre elmondták azt is, hogy a végelszámolás nagyjából mostanában zárul le, “a részvényesek 2018 őszén döntenek a záró beszámoló, a kapcsolódó adóbevallások és a végelszámolásához szükséges egyéb dokumentumok elfogadásáról”. 

Oroszi Babett


Gyanús uniós finanszírozású projektek miatt gyanúsítottként hallgatnák ki Dél-Békés urát

$
0
0

Simonka György fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kérte a főügyészség, mivel alapos a gyanú, hogy a politikus jogellenesen szerzett meg EU-támogatásokat. A Dél-Békésben egyszerűen csak “nagy fehér főnöknek” nevezett Simonkához köthető cégháló egyik uniós finanszírozású fantom-projektjével három éve az Átlátszó cikksorozatban foglalkozott.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

“Simonka György tevékenysége a zöldség-gyümölcs termelői csoportok és termelői szervezetek (a továbbiakban TÉSZ) által igénybe vehető, az Európai Uniótól és a hazai költségvetésből származó támogatások jogellenes megszerzésére irányult” – az idézet nem Hadházy Ákos Korrupcióinfóiból való, hanem a Legfőbb Ügyészség szerdai közleményéből származik.

A közt 1,4 milliárd forint kár érte a vádhatóság szerint, a Békés megye uraként emlegetett fideszes képviselő ellenben zsebre dolgozott: szép summát, a túlárazott vállalkozói díj 45 százalékát zsebelte be.

Mindez vesztegetés és csalás az ügyészség gyanúja szerint, méghozzá bűnszervezetben elkövetve.

“Magam sem értem, de természetesen állok elébe minden kérdésnek annak érdekében, hogy mielőbb kiderüljön az igazság” – reagált Facebook-bejegyzésben Simonka György arra a bejelentésre, miszerint Polt Péter legfőbb ügyész az Országgyűlés elnökénél indítványozta a politikus mentelmi jogának felfüggesztését, hogy sor kerülhessen gyanúsítottként való kihallgatására.

A Legfőbb Ügyészség sajtóközleménye szerint Simonka egy olyan céghálót épített ki, melynek segítségével úgy uniós, mind magyarországi költségvetési forrásokat felhasználva jogosulatlan vagyoni előnyhöz jutott.

Mindezt persze messze nem Polték fedezték fel. A médiahírek évek óta szólnak Simonka ügyeiről, mi is rengeteget írtunk a helyi érdekű oligarcha viselt dolgairól, részben a feltárásban élen járó Hadházy Korrupcióinfói nyomán, részben saját forrásainkra támaszkodva.

Már 2016-ban ismertettük a fő állítást: Simonkához köthető cégcsoport uniós projektek lehúzására szakosodott. Sőt, már ekkor felmerült, hogy a tevékenység szervezett, és több ponton összeérnek a szálak a szintén vádlottá lett Mengyi Roland-féle Észak-magyarországi uniós pénzszivattyúval (Voldemort-ügy).

Ez utóbbi állítást hónapokon keresztül rajzolt céges mátrix-szal igazoltuk később.

Az ügyészségi közleményben ugyanakkor ez a szál egyelőre nincsen említve, pedig mellékesnek nem mondható, amennyiben a cél nem egyetlen, kínossá vált politikus kivonása a rendszerből, hanem az, hogy bemutassák magát a rendszert.

A linkelt írás Simonka magabiztosságát is mutatja. Arról szól, hogy hiába folyt már ekkor a nyomozás a politikus érdekeltségeinél, a hozzá kötődő dél-alföldi birodalom nem hagyott fel az uniós-források elégetésével. A Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítvány például egyetlen napon hat közbeszerzésben hirdetett nyertest. A szerencsés kiválasztott ugyanaz a konzorcium volt, amelynek tagjai ráadásul már a Mengyi Voldemort-féle Public Sector tanácsadóhoz kötődő hálózatban is felbukkantak.

Egyenként nem voltak – mészárosi értelemben – nagy tételek, de éppen ebben állt a Simonka-know-how: sok kicsi sokra megy. Itt például azt írtuk: huszonmilliókat húztak dinnyekóstolás címen, Itt pedig az derül ki: fantomizálódott az ötvenmillióval megdobott családi autómosó-biznisz. De hosszasan folytathatnánk a sort.

2015-ben szemügyre vettünk egy nagyobb volumenű, határokon átnyúló uniós pályázatot, melyben szintén Simonka György érdekeltségei vettek részt.

A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program (HURO) keretein belül 200 ezer eurót kapott egy Békés megyei községben, Pusztaottlakán működő alapítvány, valamint a romániai Arad városának polgármesteri hivatala által lebonyolított, “Cross Press Közös sajtó szolgáltatás a határmenti térség jobb informálása érdekében”(HURO 1001/276/1.2.3) nevű projekt.

10 perc rádióadás – 1000 euró

Bár 200 ezer euró egy budapesti szerkesztőség éves költségvetésében sem elhanyagolható összeg, melyből akár komoly fejlesztéseket is eszközölni lehet, a projektvezető Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítvány által kiírt közbeszerzésről messziről látszott, hogy csak a pénzlenyúlás volt a cél.

Az áfával 79 ezer euró értékű közbeszerzési pályázat szerint az elvégzendő munka többek között honlapfrissítés, összesen 60 percnyi rádióadás elkészítése, egy 3×2 napos médiatréning lebonyolítása, valamint publikációs kiadványok (sic!) elkészítése volt.

A pályázatban mellékelt költségvetés némi támpontot ad a projekt Pusztaottlakára eső költségeivel kapcsolatban: 10 percnyi rádióadás például 1000 euróba került, egy 16 oldalas, A4-es formátumú kulturális-történelmi kiadvány költségét 2 ezer példányban kiadva 3 ezer euróra becsülték.

A kétnapos médiatréning 3 ezer euró, a kétnyelvű honlap 20 ezer euró, a nyitó- és záróesemény 6-6 ezer euró. Promóciós anyagokra 5 ezer eurót irányoztak elő.

Miért is ne nyerhetne állatsimogatót működtető cég médiás közbeszerzést?

Az is gyorsan kiderült, hogy magyar részről minden szál Simonka György, illetve a pusztaottlakai polgármesteri hivatal felé vezet. A projektvezető alapítvány képviselője Tóth Renáta, aki anyja neve (Simonka Zsófia) alapján rokona, egy forrás szerint unokatestvére Simonka Györgynek.

A közbeszerzést hirdetmény nélküli tárgyalásos úton ítélték oda a pusztaottlakai Likefest Szervező és Szolgáltató Kft.-nek. A Simonka-családhoz köthető cégnek nem volt médiával, sajtószolgáltatással kapcsolatos tapasztalata: korábban a helyi, szintén Simonka-érdekeltség Likefest nevű állatsimogató bővítésére nyert közbeszerzést.

Simonka mindent elintéz

A Pusztaottlakán működő céghálóval, valamint a saját befolyásával kapcsolatban egyébként maga Simonka is elszólta magát nemrég: „olyan még nem volt, hogy én ne intézzek el bármit” – mondta az országgyűlési képviselő Kardoskút képviselőtestületi ülésén.

Simonka később ennél is érdekesebb állítást tett: „Pusztaottlakán vannak a családi vállalkozásaim, egész jó jövedelemmel, ezért egy kicsi falu lakosságának figyelembe vételével magas az adóbevétele.”

Ez azért volt újdonság, mert a politikus vagyonnyilatkozatában szó nincsen „családi vállalkozásokról”. Csupán a felszámolás alatt álló – mellékesen csalás miatt indult nyomozásban emlegetett – Magyar Termés TÉSZ Kft. 11 százalékos üzletrésze volt a nevén.

45 százalék, készpénzben

Az ügyben érintettek nem bonyolították túl a dolgot: beruházásokat és eszközbeszerzéseket áraztak túl, a kérelmekben pedig valótlan adatokat tüntettek fel azért, hogy jogellenesen megnövelt összegű támogatásokat vehessenek fel. Az ingatlanokat olcsón megszerezték, majd azokat minimális fejlesztéssel, fiktív értékbecsléssel szerepeltették. Az ügyészség szerint a beszerzett eszközök döntően használtak voltak, amelyek csak töredékét érték az értük papíron kifizetett összegnek.

Az ügyészség szerint Simonka a túlárazott vállalkozói díj 45 százalékát kérte vissza készpénzben, az ügyben érintett beruházások által okozott vagyoni hátrány meghaladja az 1 milliárd 400 millió forintot.

Mindez akár elégtétel is lehetne a propagandamédia által tépázott, s pártjából, az LMP-ből is kiszorított volt társelnöknek, Hadházynak. Ő azonban szkeptikus. Facebook-posztjában ezt írta: “mindenki biztos lehet benne, hogy a “nyomozást” tovább fogják húzni évekig, és mindent megtesznek azért, hogy a valódi felelősök (pl azok a kormánytagok, akik ezt lehetővé tették) megússzák”.

 

Kiradírozzák a magyar cégjegyzékből Ghaith Pharaon nevét – per indult a vagyonelemekért

$
0
0

Október 8-án hirtelen minden olyan magyarországi vállalkozást átkereszteltek, amely az Orbán család közelébe férkőzött Ghaith Pharaon szaúdi üzletember nevét viselte – vette észre az Átlátszó. Noha a változtatásokat a néhai olajmilliárdos egykori jordán ügyvédje és strómanja kezdeményezte, az új, latinos csengésű cégnevek minden bizonnyal magyar agyszülemények. A háttérben harc dúl a magyarországi Pharaon-vagyonelemekért.    


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Különös vagyontárgyakat, kastélyokat, palotákat halmoztak fel az elmúlt években azok a budapesti bejegyzésű vállalkozások, amelyek az FBI által körözött, a magyar állampolgárság kapujából az utolsó pillanatban visszafordított Ghaith Pharaon nevét viselték – megtoldva a görög ábécé egy-egy betűjével.

Noha a szaúdi üzletember már tavaly januárban elhunyt, az érintett cégek mindeddig változtatás nélkül szerepeltek a magyar cégnyilvántartásban. Nem is kellett azonnal hozzányúlni ezekhez az érdekeltségekhez, hiszen a formális tulajdonosuk nem Pharaon, hanem az őt ügyvéd-strómanként segítő, egykor Tiborcz István társaságát is élvező jordán Ammar M. A. Abu Namous volt.

Infografika: Magyar Narancs

Aztán szűk két hete, október 8-án Namous úgy döntött, hogy kiradíroztatja a magyar cégjegyzékből a görög betűkkel megtámogatott Pharaon-nevet, és helyette latinos csengésű szavakat keresett a vállalkozásaihoz. Olyanokat azonban, amelyeket nemigen találhattak ki sem szaúdi, sem jordán agyak, csakis magyarok. Mutatjuk:

  1. A seregélyesi Zichy–Hadik-kastélyt birtokló Pharaon-Alfa Kft. új neve Sturnus Property Management Kft. S lássunk csodát, a latin sturnus szó jelentése: seregély.
  2. A hőgyészi Apponyi-kastélyt rejtő Pharaon-Beta Kft. új neve Calor Property Management Kft. A névadók itt is figyeltek a részletekre: a latin calor szó ugyanis hőt, hőséget jelent (a Hőgyész településnév pedig „hő”-vel kezdődik).
  3. A Pharaon-Gamma Kft. kakukktojás, hiszen nem ingatlanokkal foglalkozik, hanem Prominence Food néven élelmiszerkereskedést üzemeltet (ebben a vállalatban korábban a külügyi tárca Magyar Nemzeti Kereskedőháza is társtulajdonos volt). Nos, a kakukktojás új neve Cuculus Property Management Kft. És mit jelent magyarul, hogy cuculus? Azt, hogy kakukk, nyilván.
  4. Az Orbán család budai, Cinege úti házának tőszomszédságában lévő ingatlant tulajdonló Pharaon-Delta Kft. új neve Paridae Property Management Kft. Minő meglepetés: a paridae szó a cinegeféléket jelöli.
  5. A pesti József nádor térre néző volt Postabank-székházat 2016-ban Orbán Viktor közvetlen környezetétől (Tiborcz Istvántól és a török Adnan Polattól) vette át a Pharaon Group. A palotát birtokló Pharaon-Kappa Kft. mostani új neve Arundo Property Management Kft. Ez itt megint egy nyelvi lelemény szándékozna lenni, hiszen a latin arundo jelentése: nád (a nádor pedig „nád”-dal kezdődik, ugye).
  6. Fut(ott) még egy cég Pharaon-Sigma Kft. néven is, de ebbe egyelőre nem került bele semmiféle üzemeltetendő, felújítandó ingatlan. A társaság új neve Vacuus Property Management Kft. A vacuus pedig véletlenül éppen azt jelenti, hogy üres, hasznavehetetlen, tartalmatlan.
  7. A Pharaon-Omega Kft. egyetlen fontos ismérve, hogy ez a társaság a Postabank-székházat tulajdonló egykori Pharaon-Kappa anyacége. Tehát őrző, felügyelő funkciót lát el, ennek megfelelően az az új neve, hogy Custos Property Management Kft. A latin custos mi mást jelentene, mint: őr, gyám, felügyelő?
  8. És van még egy érdekeltség, amelynek eredeti nevében ugyan nem szerepelt, hogy Pharaon, de a többihez hasonlóan a jordán Ammar M. A. Abu Namous alapította. Ez a cég – a magyar kormánnyal való szívélyes viszonyt alátámasztandó – a HUN-GOV Koordinációs Kft. elnevezés alatt futott október 8-ig, de végül nem lehetett megtölteni valódi tartalommal. Most meg már Cavus Property Management Kft. a neve – a latin cavus szó pedig egyebek mellett üreset, üregeset jelent.

S hogy miért érezhette úgy Ammar M. A. Abu Namous, hogy át kell végre neveznie a Pharaon cégeket? Miként a Heti Válasz májusban megírta: a jordán ügyvéd vélhetően már nem a Pharaon család, az örökösök kottájából játszik, hanem másokéból, esetleg magyar potentátokéból.

Erre utal, hogy 2017 végén az összes magyarországi Pharaon-ingatlan tulajdoni lapjára perfeljegyzés került (ugyanazzal az ügyszámmal). A földhivatali nyilvántartás szerint a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma előtt indult eljárás még ma is tart; a felperesek Ghaith Pharaon gyermekei, az alperes pedig az egykor Tiborcz Istvánnal is barátkozó Namous.

Békeházy Ince

Címlapfotó: Tiborcz István, Abu Namous és Zaid Naffa — Németh Dániel / Magyar Narancs

Minőségi Újságírásért Díjat kapott az Átlátszó magánrepülőgépes-luxusjachtos nyomozása

$
0
0

Az Átlátszó újságírói kapták a szeptemberi Minőségi Újságírásért Díjat a magánrepülőgépes-luxusjachtos cikkért, amitől azóta is hangos a hazai sajtó és politika. A cikket nagy nemzetközi hírügynökségek is átvették, külföldön is jelentős visszhangja volt, és szórakoztató támadássorozattal reagált rá a magyar kormány propagandagépezete.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

„Erdélyi Katalin, Németh Dániel és Bátorfy Attila Orbán Viktor, a magánrepülőgép, a luxusjacht, és a Mészáros-klán – tudjuk, hol nyaraltak idén nyáron című oknyomozó cikkükben dolgozták fel, hogyan követték végig egy magánrepülőgép és egy luxusjacht útját Európában. A zsűri hangsúlyozta a cikk jelentőségét, és azt, hogy a szerzők egyedülállóan komoly, több szálon folyó oknyomozó munkát végeztek.” – áll a Főszerkesztők Fóruma közleményében.

A rangos díjat havonta kiadó Főszerkesztők Fóruma önmeghatározása szerint „Főszerkesztők, szerkesztők és egyéb szerkesztőségi vezetők egyesülete az etikus, felelős, önszabályozó, minőségi, szabad, bátor, innovatív, fenntartható (és még sorolhatnám) újságírásért”.

A Minőségi Újságírásért Díj zsűrijének tagjai: Both Vilmos, Dudás Gergely, Nyáry Krisztián, Pistyur Veronika, Sonnevend Júlia, Veiszer Alinda és Weyer Balázs.

A zsűri kiemelésre érdemesnek talált három másik munkát is. Egyrészt Brückner Gergely (Index) alapos, több részből álló sorozatát az MVM könyvvizsgáló botrányáról (I. rész, II. rész), Erdélyi Péter, Zöldi Blanka és Roman Shleynov (444, Direkt36, Novaya Gazeta) orosz letelepedési kötvényesekről szóló cikkeit (I. rész, II. rész, III. rész), illetve Joób Sándor és Kocsis Krisztina (Index) átfogó cikkét arról, milyen problémákat okoz az állami általános iskolákra és gimnáziumra jellemző tanárhiány.

Miért tiltakozik már több mint ezerötszáz ügyvéd a hajléktalanok állami üldözése ellen?

$
0
0

Példátlan az elmúlt évtizedekben, hogy ügyvédek ezrével tiltakozzanak egy szabály alkalmazása miatt, most mégis ez történik. Nyilván korábban is lett volna erre bőven ok, de most következett el ez a pillanat. Ésik Sándor budapesti ügyvéd petíciójához két nap alatt több mint 1600-an csatlakoztak. Emellett születtek alternatív szövegek is, és általában megy a gondolkodás szakmai körökben arról, hogy mit tehet jogászként az ember ilyen helyzetben, és erkölcsileg mit lenne helyes tennie. Ebben az írásban megpróbálom összefoglalni, hogy milyen jogi és egyéb természetű indokok vezettek idáig, és hogy mit tehet egy bíró vagy egy ügyvéd ebben a helyzetben.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Kikről beszélünk, amikor hajléktalanokról beszélünk?

Könnyű lehet a témával kapcsolatos minden kérdést eleve lesöpörni, mondván: miért baj az, hogy az utcán dolgukat végző, ápolatlan, alkoholista életmódot folytató emberekkel szemben lép fel az állam? Ez a végtelen leegyszerűsítés kizárja a kérdésről szóló ésszerű vitát, mert egyszerre hagy figyelmen kívül lényeges tényeket és erkölcsi szempontokat is.

Több tízezer emberről beszélünk, akik között vannak a pszichiátriai ellátórendszer elégtelensége vagy éppen a devizahiteles botrány miatt utcára kerültek, az állásukat és/vagy válás után otthonukat elvesztettek, az intézetekben nevelkedettek tömegei, akik nem kaptak a társadalomtól megfelelő segítséget (vagy egyáltalán, az élettől esélyt) ahhoz, hogy emberhez méltó körülmények között élhessenek. Másrészt a hajléktalanok túlnyomó többsége azon túl, hogy az utcán él, semmit nem követ el – ha mégis, azért külön szabályok alapján büntethető.

Elég a két, a héten elsőként elmarasztalt ember esetét felidézni arról, hogy mit is jelent a valóságban a hajléktalanüldözés. Az első Gödöllőn történt, ott egy korábban mérnökként dolgozó férfit vettek őrizetbe, miután nem volt hajlandó hajléktalanszállóra menni, mivel ott rendszeresek a konfliktusok és verekedések is előfordulnak. Ügyvédje szerint a férfit ismerik Gödöllőn, szoktak neki ételt vinni, egyáltalán nem problémás személy. A másik esetben érintett, 61 éves nő öt hónappal ezelőtt vált hajléktalanná, miután élettársa halála után egy évig még maradhatott a férfi nevén levő lakásban, majd barátoknál, rokonoknál húzta meg magát idén tavaszig. Korábban egy gyermekkórházban dolgozott takarítóként és segédápolóként, jelenleg alkalmi munkákból él. Előállítása során kiskutyáját elvették és menhelyre szállították. A nő állítása szerint azért nem ment szállóra, mert volt már ott és loptak, veszekedtek, rosszak voltak a körülmények.

Róluk, illetve róluk is beszélünk most.

Az Alkotmánybíróság szerint alkotmányellenes a hajléktalanság állami üldözése – ezzel egy jogász számára a vita eldöntött egy jogállamban

Az Alaptörvény szerintAz Alkotmánybíróság az Alaptörvény védelmének legfőbb szerve”. Az Alkotmánybíróságról szóló törvény ezt egyértelműsíti, amikor úgy szól, hogy „az Alkotmánybírósági döntése mindenkire nézve kötelező”. Ugyanezt fogalmazta meg a mai miniszterelnök egy interjújában, amikor 2007-ben így szólt: „Magyarország olyan ország, ahol az Alkotmánybíróság döntései mindenkire kötelezőek. Nincs kibúvó, kiskapu, ez a magyar demokrácia egyik vastörvénye.”

Az Alkotmánybíróság pedig 2012-ben már elbírálta azt a kérdést, hogy a hajléktalan állapot állami üldözése alkotmányos-e, és a válasza kategorikus nem volt. Érdemes a döntést kicsit részletesebben ismertetni.

A szabálysértésekre a büntetőjogi normákkal kapcsolatos alkotmányos elveket kell alkalmazni

Utalva egy 2011-ben megszületett döntésre az AB leszögezte, hogy egy magatartás üldözése büntetőjogi természetű eljárásban és szankció kiszabásával csak akkor alkotmányos, ha a cselekmény emberi életet, testi épséget, egészséget vagy jogot veszélyeztető, általánosan elfogadott együttélési szabályt sért és semmilyen más eszköz nem állam az állam rendelkezésére a probléma kezelésére. A hajléktalanság üldözése pedig egyértelműen az állami büntetőhatalom érvényesítése, ezért az alkotmányos büntetőjogi követelményeknek kell megfelelnie a szabályozásnak. Ezt megerősíti az Emberi Jogok Európai Bíróságának az AB által követett gyakorlata is.

Mindezekre figyelemmel ítélte meg úgy az AB hat éve, hogy „A jogalkotó ezzel egy élethelyzetet, az utcán való élést, azaz magát a hajléktalanságot minősítette büntetendőnek. A hajléktalan személyek számára az, hogy a közterületen élnek, egy rendkívül súlyos krízishelyzetet jelent, ami különböző kényszerek hatására jött létre, a legritkább esetben tudatos, átgondolt, szabad választásuk következménye. A hajléktalanok elvesztették otthonukat és nincs lehetőségük arra, hogy lakhatásukat megoldják, ezért valódi alternatíva hiányában kénytelenek – miután az az egyetlen nyilvános, mindenki használatára nyitva álló terület – a közterületen élni.” Önmagában az, hogy valaki a közterületen éli az életét, mások jogát nem sérti, kárt nem okoz, a közterület rendeltetésszerű használatát, a közrendet nem veszélyezteti – olyan mértékben bizonyosan nem, ami büntetőjogi eszközök alkalmazását indokolná.

A hajléktalanság önmagában nem indokolhatja az állami üldözést, a koldulás, a csendháborítás, a szemetelés stb. külön is büntethető

Az AB a döntésében mérlegelte, hogy azoknak a magatartásoknak a szankcionálására, amelyek a közterület használata során mások jogait sértik, a közrendet veszélyeztetik, a magyar törvények számos önálló tényállást (pl.: koldulás, csendháborítás, köztisztasági szabálysértés, szeszes ital fogyasztás tilalma, tiltott szerencsejáték, veszélyeztetés kutyával, közerkölcs megsértése, garázdaság stb.) állapítanak meg, ezek alapján büntethető az a hajléktalan is, aki a közterületet a közrendet veszélyeztető módon használja. Az viszont, hogy a közterületnek az életvitelszerű lakhatásra való használata magában hordozza mások jogai sérelmének, a közrend megsértésének lehetőségét, nem tekinthető a büntetendővé nyilvánítás legitim indokának. Arra az AB 2011-ben utalt már, hogy önmagukban a közrendre és köznyugalomra vonatkozó elvont alkotmányos értékek nem indokolhatják ilyen megelőzési célú szabálysértési tényállás megalkotását. „Ellenkező esetben ugyanis a közterületen zajló tevékenységek túlnyomó többsége szankcionálhatóvá válna, hiszen azok sok esetben zavaróan hatnak a városképre, a lakók közérzetére és többnyire zajjal járnak.”

Szociális probléma büntetőjogi eszközökkel nem üldözhető egy jogállamban

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a hajléktalanság szociális probléma, amit az államnak a szociális igazgatás, a szociális ellátás eszközeivel és nem büntetéssel kell kezelnie. Az emberi méltóság védelmével összeegyeztethetetlen önmagában azért társadalomra veszélyesnek minősíteni és büntetni azokat, akik lakhatásukat valamely okból elvesztették és ezért kényszerűségből a közterületen élnek, de ezzel mások jogait nem sértik, kárt nem okoznak, más jogellenes cselekményt nem követnek el. Sérti az egyén emberi méltóságából folyó cselekvési szabadságát az is, ha az állam a büntetés eszközeivel kényszerít a szociális szolgáltatások igénybe vételére.

Ha alkotmányellenes a szabályozás az Alkotmánybíróság szerint, akkor hogy lehet a jogrendszer része?

Úgy, hogy a kétharmados többség úgy gondolta, hogy a „demokrácia vastörvénye” rá nem érvényes, ezért az Alkotmánybíróság döntésével szembe menve beleírta az Alaptörvénybe a Negyedik módosítás során azt, amit az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélt. Aztán hogy biztosra menjenek, a Hetedik módosítással a korábbi, hosszabb szöveget arra cserélték le, hogy „Tilos az életvitelszerű közterületen tartózkodás”. Az Alaptörvényt pedig az AB már nem vizsgálhatja, a kör bezárult, a demokrácia vastörvénye darabokra hullott, a hajléktalanok üldözése pedig beindult.

És a módosított Alaptörvény alapján már nincs is érv a hajléktalanság szabálysértési üldözésével és a hajléktalanok potenciális bebörtönzésével szemben?

De, van, elég nyilvánvaló is, hogy mi az. Az Alaptörvény annyit mond, hogy közterületen élni tilos. Ebből nem következik, hogy a tilalmat megszegővel szemben a konkrétan alkalmazott eljárás és a kiszabható szankció is arányos lenne.

Egyszerű példákkal megvilágítható ez. Bele lehetne írni az Alaptörvénybe azt is, hogy tilos csúnyán beszélni, hazudni barátnak vagy éppen választónak, vagy megcsalni a házastársunkat. Ebből egyáltalán nem következik, hogy arányos lenne a káromkodást, a hazugságot vagy a házasságtörést bilincsbe verve lefolytatott eljárásban börtönnel büntetni.

De nem kell ilyen messzire menni. A szerződéseket is kötelező betartani – azok megsértőit mégsem lehet börtönbe zárni. Az adósrabszolgaság speciel tiltott nemzetközi egyezményekben, pedig tartozást nem megadni nem kívánatos.

Milyen egyéb problémák vannak az újonnan bevezetett szabályozással és gyakorlattal?

Mindent nem fogok felsorolni, csak néhány lényegesebbre utalnék.

A szabályozás diszkriminatív

Az „Életvitelszerű közterületen tartózkodás szabályainak megsértése” esetére (ez a jogi megnevezése a szabálysértési törvényben annak, amiről beszélünk) a törvény kizárja a pénzbírság alkalmazásának lehetőségét. Éppen azt a szankciót, ami egyébként a legtipikusabb szabálysértések esetén. Ez a megkülönböztetés alkotmányosan biztosan igazolhatatlan. Persze beugorhat, hogy a hajléktalannak úgysincs pénze, ezért vele szemben pénzbírságot kiszabni értelmetlen. De ez az érv két irányból is sántít. Egyrészt sok olyan embernek sincs pénze bírságra, aki nem hajléktalan (ha nem így lenne, nem ülne annyi ember börtönben azért, mert nem fizette be a bírságot), mégsem kizárt esetükben a bírság. Másrészt abból, hogy valaki nem tud pl. Budapesten kifizetni havi 150.000 forint albérleti díjat, nem következik, hogy 10.000 forintos bírságot sem képes megfizetni.

Pénzbírság hiányában viszont, ha a hajléktalan egészségügyi állapota miatt közérdekű munkát nem tud végezni, a szankció már csak figyelmeztetés vagy elzárás lehet.

Ráadásul a szabálysértési törvény szerint az eljárás alá vont hajléktalant kötelező őrizetbe venni. Az már kiderült, hogy szerintem a hajléktalanság nem szabálysértés, de az biztos, hogy ha ezt valaki vitatja is, amellett nehéz érvelni, hogy ez a legsúlyosabb. Márpedig ez az egyetlen szabálysértés, amely esetén kötelező a szabálysértési őrizet elrendelése.

Az eljárás elfogadhatatlan

A híradások szerint az eljárást alá vont védője kérte, hogy az eljárás alá vontat hozzák be a saját tárgyalására. Ezt az eljáró bírósági titkár elutasította. Vagyis az eljárás alá vont hajléktalan személyében nem is volt jelen a tárgyaláson, pedig szeretett volna ott lenni.

Ezt a döntést a bírósági titkár azzal indokolta, hogy bilincsbe verve megalázó lett volna előállítani az illetőt a tárgyalóba. Ezek szerint az illető már korábban is bilincsben volt. De akkor ebből az következik, hogy megalázó volt az utcán is bilincsbe verni. Megjegyzem, a rendőrségi törvény alapján valóban törvénytelen volt a bilincs alkalmazása, és a megalázott hajléktalannak százezres nagyságrendű sérelemdíj jár.

Amellett, hogy a rendőrség bilincsbe verte a 61 éves hajléktalan nőt, az első elmaraszt férfival szemben 30 napos elzárást is kért a rendőrség. Ezt tartották volna arányos büntetésnek.

Mennyibe kerül mindez?

A Magyar Helsinki Bizottság posztjából kiderül, hogy egy 30 napos elzárás és a kiszabott eljárási költség együtt minimum 110.000 forint. Ez egy 2015-ös tanulmány alapján megfogalmazott becslés, ezért nyilván nagyobb összegekkel kell számolni 2018 végén. De az összeg eleve csak a fogvatartás és a szűk eljárás költségeket veszi figyelembe. Márpedig az eljárási költségben nincs benne a hajléktalannal szemben intézkedő járőrpáros fizetése, a gépjármű költsége (amiben előállítják az érintettet), a bírósági titkár tárgyalással kapcsolatos munkájára eső költsége, az egyéb ügyviteli költségek, és a bíróságon jelen lévő rendőrségi jogi képviselő és védő/kirendelt védő díja sem. Ezért ha senki nem zárnak el, akkor is több tucatnyi órával és több tízezer forint költséggel kell kalkulálni. Ha bezárják az illetőt, akkor persze sokkal többel. És mit oldottunk meg ennyi pénzből?

Mit tehet a bíró ilyen helyzetben?  

A bírónak, ha alkotmányos/erkölcsi/keresztényi/emberiességi alapon tiltakozik a szabály ellen, több lehetőség is a rendelkezésére áll, hogy ezt a jogi szabályok által lehetővé tett módon kifejezésre juttassa. Csak néhány ebből:

  • Mondhatja azt, hogy a szabály alkotmányellenes, ezért azt nem alkalmazza, hanem felfüggeszti az eljárást, és kéri az Alkotmánybíróság döntését.
  • Mondhatja azt, hogy a hajléktalanság nem magatartás, hanem állapot, ezért eleve nem lehet társadalomveszélyes magatartás, így nem lehet szabálysértés.
  • Mondhatja azt, hogy az eljárásban a rendőrség köteles bizonyítani, hogy a hajléktalanszállókon emberhez méltó körülmények vannak és elégséges hely – ugyanis ennek hiányában nem felróható a szabálysértés.

És mit tehet az ügyvéd, ha tiltakozni akar?

Mivel az ügyvéd nem hoz ítéletet, számára más lehetőségek állnak rendelkezésre.

  • Megteheti, hogy tiltakozásképpen nem szólal meg, vagy éppen ellenkezőleg: egyórás beszédet tart, mert éppenséggel van miről érvelni
  • Megteheti, hogy a megbilincselt ügyfele ügyében személyiségi jogi pert indít a rendőrség ellen
  • Fordulhat az Emberi Jogok Európai Bíróságához számos jogcímen
  • A hagyományos jogi eszközökön túlmenően akár szervezhetnek is az ügyvédek talárban tüntetést, ahogy a lengyel bírák talárban tüntettek pár hónapja.

Természetesen érhető mindenki óvatossága, hiszen amikor Baka András a Legfelsőbb Bíróság elnökeként szólalt fel a kormány egyes jogszabály-módosításaival szemben, akkor nemzetközi egyezményt sértően távolították el a pozíciójából, és az Országos Bírói Tanács elleni küzdelem is fokozódik. Így az ilyen problémák megoldása nem a még a bírói kinevezése előtt álló bírósági titkártól várható el. De ha a jelenlegi gyakorlatot a felsőbb bírósági döntések is megerősítik, akkor lesz igazán éles a kérdés, hogy mit lehet itt tenni?

M. Tóth Balázs

Címlapfotó: A Tilos Rádió és az Átlátszó ételosztása a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Dankó utcai hajléktalanszállásán 2017. december 23-án.

Senkit nem hagynak az út szélén: Mészáros Lőrinc mentőövet dobott a bukott állami cégvezérnek

$
0
0

Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház volt vezérigazgatója irányítja október 15-től az Opus Global-csoport gigantikus, állami pénzekkel felturbózott izocukorgyárát – vette észre az Átlátszó.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Nyáron bebizonyosodott, hogy maga a kormány is kudarcosnak értékeli a keleti és déli nyitás szakosított intézményeként ismert Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Zrt. működését. A külügyi tárca lényegében beszántotta a céget – pontosabban arról döntött, hogy összeolvasztja saját leányvállalatával, s a fúzióból új entitást teremt HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. néven.

Ezzel párhuzamosan a forintmilliárdokból „szőtt” nemzetközi MNKH-hálózat is megszűnt létezni; több tucat külföldi partneriroda rolóit húzzák le, feladataikat a tervek szerint öt úgynevezett exportfejlesztési és promóciós központ fogja ellátni a jövőben.

A kereskedőházi bukta ellenére az MNKH volt vezére, Oláh Zsanett puhára esett. Október 15-től ugyanis ő irányítja a tiszapüspöki Kall Ingredients-csoportot, melynek kukoricafeldolgozó és izocukorgyárát a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb élelmiszeripari fejlesztéseként harangozta be a kormánysajtó.

A Kall Ingredients – a Viresol nevű, búzára optimalizált visontai testvérüzemhez hasonlóan – Mészáros Lőrinc Opus Global nevű tőzsdei érdekeltségéhez tartozik, és talán említenünk sem kellene, de azért leírjuk: a vállalat jelentős állami szerepvállalás mellett léphetett piacra.

A 45 milliárd forintból megvalósuló tiszapüspöki projektben az önerő mindössze hatmilliárdra rúgott, a vissza nem térítendő kormányzati támogatás meghaladta a 9 milliárdot, a maradék 30 milliárdot pedig az állami Eximbank és a Mészáros-féle MKB biztosította kölcsön formájában.

Oláh Zsanett csakis sikerre lehet ítélve legújabb pozíciójában, hiszen az Opus Global féléves jelentése szerint a Kall Ingredients termékpalettája garantálja az üzleti csúcsteljesítményt: Európa legmodernebb keményítőgyárában az izocukor mellett élelmiszeripari és gyógyszerészeti alkoholt, valamint állattenyésztési célú, GMO-mentes takarmány-alapanyagokat is előállítanak.

Úgy tűnik, az MNKH-s múlt jó ajánlólevél Mészáros Lőrincnél. Ingatlangazdálkodó tőzsdei társasága, az Appeninn Nyrt. legalábbis befektetési igazgatóként alkalmazza Détári-Szabó Ádámot, aki egykor a kereskedőház nemzetközi kapcsolataiért felelt osztályvezetői beosztásban.

A kormányzat és a Mészáros-érdekeltségek közötti átjárhatóság persze fordítva is működik: az MNKH helyére épülő HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezére, Ligetfalvi Gábor például arról híres, hogy már a 2018-as választások előtt felügyelőbizottsági tag lett a felcsúti milliárdos MKB Bankjának kockázatitőke-befektetőjénél, a Solus Capital Zrt.-nél – és ezt a tisztségét a mostani állami szerepvállalása mellett is megtartotta.

Lenyűgöző drónfelvételek a Mészáros-birodalom legértékesebb szerzeményeiről from atlatszo.hu on Vimeo.

Békeházy Ince

A Duna Aszfalt a nagy esélyese a Roszatom 36 milliárd forintos paksi talajerősítési tenderének

$
0
0

Az elmúlt évben széles körben foglalkozott a média a paksi földtani problémákkal, például azzal, hogy az Országos Atomenergia Hivatal szakvéleménye szerint „nemmegfelelőséget mutató süllyedési értékeket” tapasztaltak a IV. reaktorblokknál: a blokk síkja, minimális mértékben ugyan, de megdőlt. A Roszatom egyik leányvállalata által kiírt talajerősítési tenderen egy olasz és egy orosz cég mellett három magyar is indult. A beruházás becsült értékét 8,5 milliárd rubelben, azaz mintegy 35,7 milliárd forintban határozták meg.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Szijj László Duna Aszfaltja az egyik nagy esélyese a Roszatom paksi talajerősítési tenderének. A 35,7 milliárd forintos munka szakértők szerint kulcskérdés az atomerőmű biztonsága szempontjából. A IV.-es reaktorblokktól pár száz méterre épülne a Paks2 beruházás keretében két újabb. Vagyis laikus ismeretekkel is felmérhető, mekkora biztonsági jelentősége van a leendő munkaterület talajerősítésének.

A gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni – ezt már Timár Gábor, az ELTE geofizikai tanszékének vezetője magyarázta az Átlátszónak -, hogy a környékre, az építést előkészítő földtani vizsgálatok által kimutatott, egy esetleges földrengés esetén jellemző úgynevezett talajfolyással érintett felső 20 méteres talajréteget el kell távolítani, s az új erőművet e munkagödörre kell felépíteni.

Az Átlátszó tavalyi cikksorozata bemutatta: a jelenlegi tervek szerint éppen egy földtani törésvonalra tervezik az új blokkokat. Akkori interjújában Timár kifejtette, megnyugtatóbb lenne legalább száz méterrel északabbra építkezni, mint ahova jelenleg tervezik.

Bemozdulhat a IV-es blokk

Az egyetemi docens most azt is hozzátette, a tervezett talajerősítéshez a nukleáris tudományokban nem kell ugyan jártasság, de jelentős mérnöki-talajmechanikai szaktudást igényel. A gyenge pont az lehet, hogy a  talajvíz a kiásás után, de még az építkezés előtt megtöltené a gödröt. Ha pedig elkezdik simán szivattyúzni, akkor átszivárog a „régi” IV-es blokk alól a gödörbe, ferde talajvízszintet okozva, amitől a IV-es blokk bemozdulhat. Márpedig ezt mindenképpen el kell kerülni.

Ezért célszerű az új munkagödröt és a régi blokkokat egymástól a föld alatt is „elszigetelni”, hogy az építkezés során ez a hatás a régi blokkok, különösen a legközelebbi IV. alatt ne jelentkezzen.

„Az ugyanis nekünk nem jó, ha egy többszázezer tonnás és több száz méteres épület, ami ráadásul egy működő atomerőmű, egyik fele alatt hirtelen pár centi- vagy deciméterrel lejjebb lesz a talajvízszint, mint a távolabbi fele alatt” – fogalmazott a szakember.

Nagyjából erre a munkára írt ki beszerzést a beruházó orosz állami Roszatom leányvállalata, az Atomkomplekt nevű cég.  A beruházás becsült értékét 8,5 milliárd rubelben, azaz mintegy 35,7 milliárd forintban határozták meg.

Mészáros-közeli jelentkezők

A tenderen egy olasz és egy orosz cég mellett három magyar is indult. A német tulajdonú Bauer Magyarország Kft., az Apáthy család nevével fémjelzett A-Híd Zrt., Mészáros Lőrinc érdekeltségeinek gyakori konzorciumi partnere, illetve a Mészárossal szintén üzletelő Szíjj László érdekeltsége, a Duna Aszfalt Kft.

Részlet a tenderkiírásból

Nevük elhallgatását kérő forrásaink a magyar közbeszerzéseken taroló Duna Aszfaltra mondják, hogy jó esélye van elvinni az üzletet. A Duna Aszfalt maga sem tűnik pesszimistának. Érdeklődésünkre a cég egyebek mellett ezt írta válaszában:

„Az ilyen volumenű beszerzések esetében előfordul, hogy a döntés két lépcsős eljárásban születik meg.  Az első lépcsőben előminősítik a potenciális jelentkezőket, megállapítják az adott jelentkező alkalmasságát. Ezt követően nyílik meg az ajánlatátadás második fázisa, ahol sor kerül a kivitelezési költség megadására. Az ajánlatadást megelőzően az ajánlatkérő auditálja az ajánlatadókat, amelyben megvizsgálja az ajánlatadó műszaki, emberi erőforrás és pénzügyi alkalmasságát. Ennek kapcsán egy 100 pontos skálán minősíti azokat. A minősítés  ezen része lezajlott, büszkék vagyunk arra, hogy a Duna Aszfalt Kft. az auditot 100% eredménnyel zárta.”

Arra a kérdésünkre nem érkezett direkt válasz, hogy igazak-e a piaci hírek, amelyek szerint a Szíjj-cég lázas mérnök-toborzásba kezdett az utóbbi időben – de közvetve persze feleltek: az orosz fél az emberi erőforrások alkalmasságát is 100 százalékosra értékelte.

A cég 2017-es éves beszámolója szerint a Duna Aszfaltnak mindenesetre jelentősnek mondható, 300 fős a munkavállalói gárdája, s ennek a fele szellemi foglalkozású, azaz lehet akár megfelelő mérnökgárdájuk is.

Ráadásul a Duna Aszfalt becsületére legyen mondva, hogy gyorsan megválaszolták – majdnem minden – kérdésünket, s ezzel egyelőre az egyetlenek az érintett csapatban. A Roszatomtól ígéret érkezett, hogy „záros határidőn belül” válaszolnak, ezt érdeklődéssel várjuk. A magyar állami Paks II. Zrt.-től egyelőre semmilyen reakció nem érkezett kérdéseinkre, s nem válaszolt a Bauer Magyarország sem. Pedig utóbbi cég titkárságán még telefonos üzenetet is hagytunk.

A tender, ami szép csendben kimúlt

De miért is ilyen fontos a mélyépítési alapozással foglalkozó német érdekeltségű Bauer Magyarország?

A mostani tendernek volt egy tavalyi előzménye a Roszatomnál. Az Atomkomplekt 2017. augusztus végén már írt ki közbeszerzést a paksi talajerősítéshez kapcsolódóan, s ezen úgyszintén elindult a Bauer Magyarország is. A felhívás ekkor kizárólag a tervezésre szólt, ide értve bizonyos, „kísérleti területen végzett” munkákat, mindösszesen 99 millió rubel becsült értékben.

A mélyépítési beruházásokban járatos forrásunk szerint a talajerősítés ebben a kényes esetben olyan szakmunka, amire indokolt volt külön pályáztatni a tervezést, s csak ezután a kivitelezést, már csak azért is, hogy a majdani kivitelező ne feltétlenül a saját tervét hajtsa végre.

A Roszatom-honlapról letölthető dokumentumok szerint 2017 októberében felfüggesztették a tervezési tendert az egyik érdeklődő jogorvoslati kérelme miatt. Miután azonban azt elutasították, november végén beminősítették a talpon maradt ajánlatokat. Ebből kettő volt ekkor: egy orosz cégé és a Baueré. Az orosz pályázó azonban elvérzett azon, hogy nem volt magyarországi vagy egyéb uniós referenciája. Azaz ebben a szakaszban a Bauer nyert.

Csakhogy innentől semmiféle újabb közlemény nem szerepel az oldalon: sem arról, hogy mégis érvénytelen lett a pályázat, sem arról, hogy megnyílt volna a következő beszerzési kör vagy leszerződtek volna a talpon maradt Bauerrel. Viszont kiírták a második tendert talajerősítésre.

Mire föl a két pályázat, mi a különbség a kettő között, mi történt az előzővel? – ezeket a kérdéseket feszegettük a Roszatomnál és a Bauer Magyarországnál is.

Építőipari berkekben tartja magát a pletyka, hogy a Duna Aszfalt helyzetbe hozása lehetett az új pályázat célja. Ha így is volt, most porszem kerülhetett a gépezetbe: az eredeti közlések szerint október 15-én a pályázók előminősítési szakaszában eredményt kellett volna hirdetni, ezt azonban kitolták 26.-ra.

Századmillimétereken múlhat a katasztrófa

A pályázók könyöklésénél a zsíros bödön mellett persze fontosabb a biztonság, lévén szó atomerőműről. A működő reaktor üzemhosszabbításakor például, a már linkelt Népszava-cikk szerint az atomenergia hivatal pontosabb süllyedés-mérést írt elő az MVM Paksi Atomerőm Zrt.-nek – ezt meg is ígérték egyébként, így kaptak engedélyt 2037-ig.

Ebből az is következik, hogy a jelentős talajmozgással járó munkák során századmilliméteres pontossággal kell majd monitorozni a IV.-es blokk alaplemezének a vízszintestől való eltérését.

Csakhogy, ha máskor nem, a nyári vízhőmérséklet-balhékor az derült ki, hogy az atomerőmű kreatívan kezeli az adminisztratív előírásokat. Emlékezetes: bár 30 fok a vörös vonal, számos jel arra utal, hogy az extrém nyári kánikulai időszakban ennél melegebb volt a Duna hőmérséklete Paksnál, az erőmű pedig kozmetikázta az adatokat.

„Ettől a hozzáállástól még a nukleáris energia hívei is joggal megijednek” – mondta most az Átlátszónak a vízhőmérséklet-ügyben a hatóságokat közérdekű adatigényekkel bombázó Vajnai Attila, az Európai Baloldal – Munkáspárt 2006 elnöke. Számításai szerint lehetetlenség, hogy napi 5 mérési sorozat átlaga 29,88 fok legyen úgy, hogy egyik adat sem nagyobb 30-nál.

Ráadásul nagyon valószínű, hogy nem akkor mértek, amikor a legmelegebb a Duna – ez onnan sejthető, hogy az atomerőmű által közzétett, augusztus 1-jén készült, hőcsóvamérést bemutató videón látható árnyékokat Vajnai összevetette a nap aznapi állásával, s arra jutott: egészen bizonyosan délelőtt 11 óra előtt forgattak.

Vajnai a kánikulai időszak összes mért adatát kikérte a Baranya Megyei Kormányhivataltól, sokadik körben, egyelőre hiába. Bejelentést tett az atomenergia hivatalnál is. A PM-es Jávor Benedek EP-képviselő ugyanebben az ügyben a rendőrséghez fordult: környezetkárosítás gyanújával tett büntetőfeljelentést. Mindkét procedúra ügyében a közeli napokban kell dűlőre jutniuk a hatóságoknak.

30 fok feletti vízhőmérsékleteket mértünk a Dunában Paksnál – a hivatalos hőmérő „elromlott” from atlatszo.hu on Vimeo.

Rádi Antónia

Címlapfotó: atomeromu.hu

Vádat emeltek a milliárdos csalással vádolt szociális szövetkezet egyik volt főnöke ellen

$
0
0

A magányos elkövető elméletét preferálja a vádhatóság az Első Magyar Környezettudatos Országos Szociális Szövetkezet ügyében. Sem az adónyomozók, sem az ügyészség, de a bíróság sem verte nagy dobra: közel három éves nyomozás után, még májusban vádra adták a 2,9 milliárd forintos uniós támogatást elnyert, halmozottan hátrányos munkavállalók foglalkoztatását ígérő, jelenleg felszámolás alatt álló ESZOSZ ügyében folyó nyomozást.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Kicsit több mint három éve, 2015 augusztusában robbant az ESZOSZ-bomba: a hoppon maradt dolgozók tüntetést szerveztek, páran éhségsztrájkot is folytattak. Kiderült, a 2,9 milliárd forint uniós támogatást elnyert ígérő Első Magyar Környezettudatos Országos Szociális Szövetkezet kezdetektől csak papíron foglalkoztatta őket. Fizetést eleinte kaptak, gyorstalpaló tanfolyamokat is végeztek, munka azonban nem volt, később pénz sem. Mivel azonban állományban voltak, munkanélküli segélyt sem kaphattak a dolgozók.

Pedig a terv szépen hangzott: az ESZOSZ azt ígérte, hogy halmozottan hátrányos helyzetű, korábban tartósan munkanélküli foglalkoztatottakkal állami tulajdonú erdőket tisztíttat ki, s a zöldhulladékot bio-tüzelővé dolgozza fel, majd értékesíti. Összesen 2800 fő foglalkoztatását vállalták.

Az Index is pedzegette, hogy hogy  az ESZOSZ – ekkoriban a dinnyekirály Pócs János által vezetett – Jászapáti fideszes önkormányzatának köszönhetően jegyeztethette be székhelyét a helyi polgármesteri hivatalba, illetve hogy a szövetkezet vezetőségben akadnak az államhoz kötődő tagok. Bada János ügyvéd például a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsnak dolgozik, Barta Gábor Zsolt pedig kerületi önkormányzati cégeknél tevékenykedett.

Az Átlátszó folytatta a kutakodást, s további szoros állami-önkormányzati-oligarcha-kapcsolatokra bukkant. A már említett Bada János például az akkoriban a Miniszterelnökséget vezető Lázár János gimnáziumi évfolyamtársa volt. Az ESZOSZ távolabbi kapcsolatrendszerében pedig megtaláltuk Virág Attila üzletembert, az SZDSZ egykori „simicskáját” is, miközben az V. kerületi ingatlanmutyi irányába is vezettek szálak.

Az Átlátszó írta meg később azt is, hogy az ESZOSZ tízmillió dollár értékű külföldi értékpapírral igazolta a 2,5 milliárd forintos uniós pályázati önrészét. A tekintélyes értékű értékpapírcsomag átmenetileg parkolhatott a szövetkezet számláján.

2013-ban ugyanis, legalábbis a december végi mérlegzáráskor nem volt értékpapírja az ESZOSZ-nak, egy évvel később – s ez volt az a 2014-es év, amelyben a pályázatot is megnyerték – már akadt, ha nem is tízmillió dolláros tétel: 89,2 millió forintnyi értékpapírt jelöltek meg mérlegükben. A beszámoló kiegészítő melléklete szerint 344 ezer darab Greenwich Capital Comm. Fund kötvényük volt december 31.-én, amelynek névértéke 89,2 millió forint. Csakhogy a papírok pontos értéke nem meghatározható a mérleg alapján. A Greenwich Capital cég kötvényei a bóvlitól a prémium kategóriáig terjednek a Moody’s elemző cég értékelése alapján.

A botrány nyomán a NAV 2015 őszén nyomozni kezdett. Kerülték a nyilvánosságot: nem hogy közleményekkel nem fárasztották a nagyérdeműt, de újságírói kérdésre sem válaszoltak érdemben. Az Átlátszó például rendszeresen rákérdezett a nyomozás állására, de érdeklődésünket vagy válasz nélkül hagyták, vagy annyit közöltek, hogy folyamatban lévő nyomozásról nem mondhatnak semmit.

Ekkor szoktunk át az eljárást felügyelő Fővárosi Főügyészség faggatására, ahonnan legalább szokott érkezni válasz. Legutóbb például az jött, hogy „a kérdezett ügyben a Fővárosi Főügyészség 2018. május 4-én vádat emelt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat-felhasználásának vétsége miatt az Első Magyar Környezettudatos Szociális Országos Szövetkezet (ESZOSZ) egyik vezető tisztségviselője ellen. A büntető ügy a Fővárosi Törvényszéken van folyamatban”.

Némi kutakodás kellett még ahhoz, hogy megtudjuk, ki is az „egyik vezető tisztségviselő”. Történetesen Barta Gábor Zsolt lett a vádlott. Ő korábban a Várnegyed önkormányzati cégének dolgozott, jelenleg pedig biofarmot vezet egy Pest megyei településen.

Hogy miért éppen ő került a vádlottak padjára az egykori 3 vezető tisztségviselő közül, egyelőre nem egyértelmű. Úgy tudni, a védelem egyik fő érve, hogy az ESZOSZ-ból nem tűnt el pénz, amit 2015-ig megkaptak az uniós támogatásból, a dolgozók fizetésére, képzésekre és munkavédelmi felszerelésekre fordították.

A 2015 novemberében lezárt, utolsó elérhető mérleg szerint abban az évben 1,8 milliárd forint ment ki a szövetkezetből bérköltségre és járulékokra. A statisztikai létszám 1587 fő volt, azaz dolgozónként elvileg 1,1 milliót költött rájuk az ESZOSZ abban az évben. Ekkor a mérleg szerint 2,3 milliárdot még nem kaptak meg a támogatásból – ha tehát jók a számok, éppen, hogy mínuszban volt a szövetkezet a pelletprojekttel (az EMMI leállította az uniós pénz utalását a botrány miatt).

Azt a károsult dolgozók sem vitatták, hogy amíg volt pénz, akkor is kapták a fizetésüket, amíg nem dolgoztak.

Kulcskérdésnek tűnik, hogy miért nem indult be a projekt egyáltalán. Az ESZOSZ-ügy ismerői az állami erdészetek felé mutogatnak: tízezer hektárt ígért átadni a földművelési tárca, de százat is alig kaptak, ennek hátterében az erős agrárlobbit sejtik.

A Miniszterelnökség égisze alá tartozó Kehi annak idején el is kezdte az állami erdészetek vizsgálatát, ennek nyomban kiszivárgott a tartalma – hatalmas visszaélések -, de a végleges jelentés máig nem került nyilvánosságra.

Rádi Antónia

Fotó: ESZOSZ-dolgozók tüntetnek a Hajdú-Bihar megyei kormányhivatal előtt Debrecenben, 2015. augusztus 26. Olvasónk felvétele


A vádlottak padjára került egy végelszámoló, mert eltulajdonította az általa eladott ingatlan árát

$
0
0

Sikkasztás miatt vádlott lett egy végelszámoló, aki egy idős házaspár villáját értékesítette, majd a befolyt összeget megdézsmálta. A vádirat szerint P. Sándor öt év alatt mintegy 30 millió forintot tulajdonított el.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Két évvel ezelőtt írt az Átlátszó egy idős, svéd-magyar házaspár kálváriájáról. Pap Huba és felesége, Éva 2010 óta küzdenek a magyar igazságszolgáltatással. Pap Huba korábbi cikkünk készítésekor arról számolt be, hogy önhibájukon kívül végelszámolás alá került a feleségével közös cégük, és az eljárás során odalett XI. kerületi, értékes házuk.

Az ingatlan ugyanis a családi cég tulajdonában volt, amelyet a házaspár 1995-ben alapított, és amelynek bevételei a ház kiadásából származtak. A házaspár 2011-ben teljesen váratlanul azzal szembesült, hogy a cég végelszámolás alá került.

Pap Hubáék megpróbálták helyrehozni a dolgokat, és mindent megtettek, hogy a végelszámolás megszűnjön, illetve, hogy a házukat ne értékesítse P. Sándor végelszámoló. Ez azonban mégis megtörtént.

Pap Huba tudomása szerint a ház árát 60 millió forint körülire tették, ám a végelszámoló az ingatlant még ennél is jóval olcsóbban adta el a házra egyedüliként pályázó vevőnek. Holott – mint Pap Huba az Átlátszónak elmondta – a 2006-ban felvett kölcsönhöz az ingatlan értékét 133 millióra forintra becsülték.

Pap Hubáék feljelentést tettek hűtlen kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztályán. Ugyanakkor a házaspárnak is magyarázkodnia kellett a hatóságok előtt, mert a végelszámoló szintén feljelentette őket hűtlen kezelés és sikkasztás gyanúja miatt. 2015-ben Pap Huba a feleségével együtt gyanúsított lett.

Az eljárással kapcsolatban Pap Hubáék sérelmezték azt is, hogy az ügyvédjük a rendőrségnek hiába indítványozta, hogy kérjék le a bankszámla-kivonatot, ezt nem tették meg, így jó ideig nem derült ki, hogy a végelszámoló megdézsmálta a pénzüket.

Végül mégsem a házaspár, hanem a végelszámoló lett vádlott jelentős értékre, folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett sikkasztás gyanúja miatt. A Budai Központi Kerületi Bíróság 2017 májusában elrendelte P. Sándor bankszámlájának és ingatlanjainak zár alá vételét.

Pap Hubáék a mai napig nem jutottak hozzá a ház árához. Bár indítottak kártérítési pert, de annak a vége még messze van. Ma a villa nagyjából 200 millió forintot érne, de nem hogy ez az összeg, még a 30 millió forint sincs meg, amennyiért P. Sándor az ingatlant eladta.

Ahogy a pénzhamisítást, úgy a tartalékos-hamisítást is büntetnie kellene a törvénynek

$
0
0

Kovács Gyula nyugállományú katonatiszt többször fejtette már ki meglátásait az Átlátszón a magyar honvédelem és honvédség helyzetéről. Ezúttal az önkéntes tartalékos haderő növelésére, és a Magyar Honvédség Parancsnoksága létrehozására irányuló kormányzati elképzelésekről lesz szó.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Olyan bombasztikus hírek jönnek a honvédség háza tájáról nap, mint nap, hogy az ember csak kapkodja a fejét. Például hogy a miniszter 8 ezer fővel kívánja növelni a haderő aktív komponensének létszámát.

Pár nap múlva az is kiderül, hogy a területvédelmi tartalékosok létszámát is radikálisan növelnék, ráadásul új kényszert találtak ki az „önkéntesek” toborzására. Mit is? Elbocsátanak a közszférából 10 ezres nagyságrendben közszolgákat, akiknek mégis keresnek állami állást, ha tartalékos szolgálatot vállalnak.

A papírpénzeinken ott áll, hogy a pénzhamisítást a törvény bünteti. Szerintem a tartalékos-hamisítást is törvénnyel kellene büntetni. Akiket ugyanis az utóbbi híradásokban tartalékos eskükön látunk, egyértelműen nem katonák, nem tartalékosok.

A harmadik hír a legsokkolóbb. Magyar Honvédség (MH) Parancsnoksága címen új vezető szervet hoznak létre Székesfehérváron a Balaton utcai Honvéd Vezérkar és a székesfehérvári Összhaderőnemi Parancsnokság összevonásával. Magyarul, újra szétválasztják a Honvédelmi Minisztériumot és a Magyar Honvédséget.

Aminek van már egy nagyon hosszú, és nem túl békés története.

A viszály magvait Kárpáti Ferenc volt honvédelmi miniszter hintette el, amikor 1989. december 1-jével szétválasztotta az addig egységes honvédelmi minisztériumot és vezérkart. 135 fős lett a minisztérium és 1 161 fős a MH Parancsnokság, amely magába foglalta a vezérkart is.

A visszaintegrálásról már az Antall-kormány ciklusa végén, 1994. január 17-én megszületett a kormányhatározat. A választási bukta után a Horn-kormány honvédelmi minisztere, Keleti György ugyan először nem integrált, de 1997-re belátta, hogy csak a baj van a szétválasztással. Ám hiába készítették elő az újabb javaslatot, az 1998-as választások eredményeként megalakult az első Orbán-kormány.

Orbánék már a választás előtt programba foglalták az integrációt. Nem kapkodtak, és végül 2001. június 12-én a parlament a MIÉP ellenzése mellett elfogadta a határozatot a Honvédelmi Minisztérium (HM) és a Vezérkar (VK) integrálásáról. Ennek egyik legfontosabb eleme volt – a további rivalizálást elkerülendő –, hogy a vezérkari főnök és a közigazgatási államtitkár egyenrangú feleknek számítanak.

A látszólagos béke közben folytatódott a víz alatti harc. Wachsler Tamás közigazgatási államtitkár és Végh Ferenc vezérkari főnök párharcából aztán az államtitkár kerül ki győztesen, a vezérkari főnök pedig lemondott. Utódjának, Fodor Lajosnak se volt könnyebb, mert őt meg a kisgazdák támadták. A 2002-es kormányváltás után, amikor Juhász Ferenc lett a honvédelmi miniszter, Szenes Zoltán vezérkari főnököt is utolérte a sorsa, kénytelen volt lemondani.

Juhász, majd utódja, Szekeres Imre úgy oldották meg a problémát, hogy mindent duplikáltak a minisztériumban, ami által a vezérkart folyamatosan eljelentéktelenítették. 2010-ben Benkő Tibor két csoportfőnökséggel vette át a vezérkart. Ő lassan visszalopta a NATO-standardnak megfelelő csoportfőnökségeket (J1 – személyügy, J2 – felderítés, hírszerzés, J3 – hadművelet, J4 – logisztika, J5 – tervezés, J6 – híradó, informatika, J7 – kiképzés, doktrina, J8 – pénzügy, J9 – CIMIC), ám 2015-ben a J2-t mégiscsak elvették tőle.

Most az ötlet, hogy Kárpáti elvtárs pimpós borát új palackba töltjük, alaposan meglepett engem. Ilyenkor mindig azt kérdezem, hogy mi volt (van) az a probléma, aminek a megoldása a dezintegráció, mi több a költözés. Szerintem a Honvédelmi Minisztériumnak és a vezérkarnak a kialakított függelmi viszonyoktól függetlenül pofon közelben kell lenniük.

Benkő Tibort irigylem, mert a Győri Program óta nem volt ennyi pénz a haderőre. Történelmi jelentősége lenne, ha élhetne ezzel a lehetőséggel, a haderő végre levethetné a Varsói Szerződés rongyait, és a szövetségen belül a szegény rokon és vonakodó szövetséges pozícióból végre partnerré avanzsálhatna. Benkő vagy az új államtitkár, Kádár Pál személye garancia lehetne a szakmaiság érvényesítésére, de sajnos a tapasztalat az, hogy a kezük meg van kötve, és kötelesek végrehajtani és kommunikálni azt, amit a miniszterelnök meghatároz számukra.

Benkő Tibornak, mint volt vezérkari főnöknek, lenne még egy-két nagy jelentőségű feladata a bársonyszék elfoglalása után.

Mondhatná, „én, mint volt vezérkari főnök 100 százalékban megbízom a vezérkarban, mint döntés előkészítő és végrehajtó szervben. Az általam helyreállított csoportfőnökségek átfogják a katonai élet minden területét. Miért is van nekünk szükségünk 747 fős HM-igazgatásra, plusz 782 fős egyéb HM-szervezetre? Csak nem azért, hogy a vezérkar minden funkcióját megkettőzzük? Mint vezérkari főnök eljutottam oda, hogy annak funkcióit a NATO J1-J8 rendszere szerint a J2 kivételével helyreállítottam. Arra nem volt hatalmam, hogy a HM duplikációit felszámoljam, most van.”

Ha Benkő Tibor ezt belátná, ezzel felszámolná azt a még Kárpáti által keltett viszályt, ami a HM és a VK közt eltérő intenzitással, de folyamatosan dúl. Für Lajos Kárpátitól 135 fővel vette át a HM-et. Benkő Tibornak ehhez a kályhához kellene visszatáncolnia. Hasonlóan kedvező pozícióban van a székesfehérvári Összhaderőnemi Parancsnokság (ÖHP) ügyében is.

Mint egykori ÖHP-parancsnok tisztában van azzal, hogy az ÖHP is a VK funkcióit duplikálja, közben a csapatoknak nincs egyértelmű parancsnoksága, és nem tisztázott, hogy az ÖHP az hadosztály, vagy inkább hadtest szintű parancsnokság. El kellene dönteni, hogy a NATO-elvek szerint a dandárok fölé hadosztályparancsnokság illik, Fehérvárt át kellene alakítani hadosztály-parancsnoksággá, Veszprémben pedig létre kellene hozni a légi, légvédelmi dandárparancsnokságot, és a két szervezet együttműködését a HM-be integrált Budapesti vezérkarnak kellene koordinálnia.

A napokban nyilvánosságra került elgondolás, hogy Kárpáti elvtárs nyomdokain újra létrehozom a Magyar Honvédség Parancsnokságot, s ebbe beleolvasztom a vezérkart és mindezt leköltöztettem Székesfehérvárra, értelmezhetetlen.

Ezeknek a szervezeteknek most nem a saját maguk élet-halál harcával, költözködésükkel kellene foglalkozniuk, hanem menedzselni kellene a „Zrínyi 2026” haderő-fejlesztési tervnek a csapatokra vonatkozó részét.

Kovács Gyula nyugállományú katona

Címlapfotó: MTI/Mohai Balázs

Hadházy: Facebook-csoport 300 millióból? Uniós pénzesőben ázik egy vasutas egylet

$
0
0

„Aki érti a leírás alapján, hogy ez mi a csuda, írja meg” – interaktív Korrupcióinfót tartott Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, aki várja a megfejtéseket. A szolnoki vasutas művelődési központ 300 millió forintot kapott uniós forrásból egy ködös családbarát dologra, de hogy pontosan mire, a projektleírás többszöri elolvasása után sem egyértelmű.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

„Valódi, nyitott Családi Pontokat hoznánk létre, amit az intranetes oldal tartalmi bővítésével és internetes közösségi site-tá szélesítésével, multimédiás interaktív adatbázis létrehozásával mindenhová eljutó segítő, tanácsadó szolgáltatást valósíthatunk meg, amely a családok lehetőségeiről, nehézségeiről, örömeiről szól” – talán ez a legmegfoghatóbb része a VOKE Csomóponti Művelődési Központ pályázatának, amire két konzorciumi partnerével összesen 299,8 millió forintot nyert el.

A március végén kihirdetett pályázatot Hadházy Ákos szúrta ki, aki rendhagyó Korrupcióinfót szentelt a viccesen érthetetlen leírásnak, kérve, hogy a megfejtéseket írásban küldje, akinek beugrik valami. Az ő tippje az, hogy túlárazott Facebook-csoport készül, miközben azt is kilátásba helyezte, hogy adatigényléssel bombázza majd a nyertest.

A leírásnak ez a része kelthetett gyanút a képviselőben: „a nyilvános elérésűvé tett és kibővített tartalommal, szolgáltatási felülettel ellátott online portál alkalmas egyrészt arra, hogy a családok egymással is tartsák a kapcsolatot, és bármikor új család kapcsolódhasson be a hálózatba, másrészt blogot vezethetnek, konferenciákat, előadásokat tekinthetnek meg, de mindezt interaktív módon, kérdéseket feltéve, szakértői válaszok mellett mások tapasztalataira hagyatkozva. Az online felületen több, családdal kapcsolatos írást is közzéteszünk (…). Olyan filmes, videós összefoglalókat is létre kívánunk hozni, melyek gyakorlati tanácsokkal látják el a családokat. A webes felület lehetővé teszi, hogy az ország más pontjairól is elérhetőek legyenek a projektben összegyűjtött információ.”

A VOKE a Vasutas Országos Közművelődési és Szabadidő Egylet rövidítése, ami alapvetően a MÁV-dolgozók szabadidő-eltöltésének biztosítására jött létre az állami vasúttársaság és a szakszervezetek égisze alatt még 1993-ban.

A központi ernyőszervezet VOKE és 16 tagintézménye nem eredménytelen unióspénz-begyűjtő: csak 2017-2018-ban 15 pályázatuk nyert, összesen 913,7 millió forintot. Ebből a szolnoki VOKE Csomóponti Művelődési Központ 435 milliót húzott be a Hadházy által kipecézett 300 millió forinttal együtt.

A VOKE-pályázatok mind úgynevezett EFOP-os, vagyis emberi erőforrás-fejlesztést célzó projektek, amiről az Átlátszó egyik szakértő segítője röviden ezt írta jellemzésképp: „a régi TÁMOP-ok is melegágyai voltak a visszaéléseknek (EFOP annak az utódja), ez a terülj, terülj asztalkám”.

Rádi Antónia

Fotó: Hadházy Ákos/Facebook

Törökök és arabok a Ferenciek terén: Újabb budapesti palotát szerzett Erdoğan párttársa

$
0
0

Eddig csak arról írt a sajtó, hogy a Centrál Kávéház egy Erdoğan-párti családhoz került – noha a fölötte lévő teljes klasszicista irodaházat már tavaly megszerezte Hasan Özyer politikus-üzletember. A Ferenciek terét szegélyező exkluzív palotákból a törökök mellett arab befektetők is csemegéznek.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Szeptemberben érkezett a hír, hogy a Somody Imre nagyvállalkozó nevével összeforrt budapesti Centrál Kávéházat átvette egy török dominanciájú tulajdonosi kör. Pontosabban: a vendéglátóhelyet működtető cég részben ahhoz a Mete Global Kft.-hez került, amely az Özyer család érdekeltsége – ez a família pedig arról híres, hogy épp Marriott-luxusszállóvá alakíttatja a Matild-, azaz a déli Klotild-palotát a Ferenciek terénél.

Politikailag elkötelezett fejlesztőkről van szó; a Köprü–Híd török-magyar magazin például Mevlüt Çavuşoğlu külügyminiszter barátjaként írt az idén nyárig az Erdoğan-párt (Igazság és Fejlődés) színeiben ankarai parlamenti képviselőséget is vállaló Hasan Özyerről.

Az alapjáraton az égei-tengeri turistaparadicsomban, Fethiyében működő üzletembernek a Matild-projekt kezdetekor arra is volt gondja, hogy saját települését testvérvárosi kapcsolatba terelje Hévízzel.

Aztán 2017 elején – miként az Átlátszó most észrevette – megvásárolta a Centrál Kávéház fölötti teljes irodaházat. A bizniszt Özyer a magyar bejegyzésű Kuantum Property Kft.-n keresztül bonyolította, melynek anyacége egy hozzá tartozó fethiyei társaság.

Tehát bőven a Centrál Palota megszerzése után került csak a családhoz a hasonló nevű kávéház – majd a budapesti kötelékeket erősítendő Hasan Özyer és huszonéves gyermekei idén ősszel bejegyeztettek a Károlyi utcai irodaházba egy saját építő-vagyonkezelő vállalatot is Oregon Construction Kft. néven.

A Ferenciek terét szegélyező exkluzív paloták közül tehát a Matildot és a Centrált törökök hódították meg az elmúlt években, miközben a Kossuth Lajos utca túloldalán néhány bennfentes arab befektető alkothat nagyot (persze magyar kormányzati háttérrel).

Mint ismert, a külügyi tárca Eximbankja 7 milliárd forintnyi versenyképességet javító belföldi beruházási hitellel dobta meg a Párisi udvart luxushotellé, üzletközponttá alakító Párizs Property Kft.-t, mely az emírségi illetőségű Majdi Ayesh érdekeltsége. Aki mögött kezesként ott áll két palesztin származású, de Jordániából érkezett menedzser, Zuhair Awad és Sameer Hamdan – és „véletlenül” ez a páros üzemelteti a Buddha-Bar Hotellé avanzsált északi Klotild-palotát is.

Békeházy Ince

Címlapfotó: Wikipedia, Thaler Tamás

Jávor Benedek feljelentésére nyomoz a rendőrség a paksi atomerőmű hűtővizének ügyében

$
0
0

Erről a Párbeszéd EP-képviselője írt Facebook-oldalán. Jávor Benedek szerint a hatóság először feljelentés-kiegészítést rendelt el, majd miután csapata begyűjtötte a bizonyítékokat, a rendőrség elrendelte a nyomozást az idén nyáron az erőművi hűtővízzel feltehetően 30 foknál melegebbre hevített folyóvíz ügyében.


állítsuk meg a kormánypárti médiafoglalást

Nálunk nincsenek állami hirdetések. Nem is lesznek. Nem is akarjuk, hogy legyenek. Rád viszont nagyon számítunk!
Támogatom az Átlátszót

Társadalmi célú hirdetés

Korábban az Átlátszó is foglalkozott a témával. Csapatunk a nyári kánikula idején nem hivatalos méréseket végzett Pakson, mert valószínűsíthető volt, hogy a víz hőmérséklete meghaladta a 30 fokot, amelynél már le kell állítani az erőművet a folyó élővilágának védelme érdekében.

A mi hőmérőink 30 feletti hőmérsékletet mértek, Paks a botrány hatására nyilvánosságra hozott hivatalos mérései szerint viszont a legmagasabb folyóhőmérséklet “csak” 29,88 fok volt. Jávor Benedek szeptemberben tett feljelentést, a rendőrség most rendelte el a nyomozást környezetkárosítás gyanújával:

Miután az Energiaklub hiába kérte a hivatalos mérési adatokat, augusztus végén az Átlátszó több ponton is 30 fok feletti vízhőmérsékleteket mért a Paksi Atomerőmű hűtővizének kifolyócsatornája alatt a Dunában. Az atomerőműtől feljebb északra néhány kilométerrel 25-26 fokos volt a folyó vize ugyanebben az időpontban.

Bár a ma is érvényben lévő minisztériumi rendelet rögzíti, hogy a kibocsátási ponttól folyásirányban számított 500 méteren lévő szelvény bármely pontján a befogadó víz hőmérséklete nem haladhatja meg a 30 °C-ot, ez helyszíni méréseink szerint sehol nem teljesült a kérdéses folyószakaszon:

30 fok feletti vízhőmérsékleteket mértünk a Dunában Paksnál – a hivatalos hőmérő „elromlott” from atlatszo.hu on Vimeo.

Miután az Átlátszó és az Energiaklub stábja megmérte a Duna hőmérsékletét Paksnál, és tapasztalatainkat – melyek szerint a folyó vize a hűtővíz kifolyásától számított 500 méteren akár 30 fok feletti hőmérsékletű is lehetett – publikáltuk, az addig hallgatásba burkolózó MVM Paksi Atomerőmű Zrt. megküldte a hivatalos mérési adatokat az Energiaklubnak.

Aznap, amikor mi mértünk, a kérdéses folyószakaszon 50 centiméter mélyen a hivatalos adatok szerint 28,42 fokos volt a Duna, az általunk kimutatott 30 fok feletti értékkel szemben. A hivatalosan mért legmagasabb hőmérséklet 29,88 fokos volt, ezt augusztus elején regisztrálták.

Azóta az is kiderült, hogy Pakson trükközhettek a hivatalos méréssel, aminek a módszertanát nem hozták nyilvánosságra. Az Energiaklub a környezetvédelmi hatósághoz fordult, Jávor Benedek EP-képviselő pedig rendőrségi feljelentést tett az ügyben.

Viewing all 2309 articles
Browse latest View live