Quantcast
Channel: Közügy | atlatszo.hu
Viewing all 2309 articles
Browse latest View live

Itt az ÁSZ-tanulmány az olimpia korrupciós kockázatairól

$
0
0

 

“A tanulmány megállapítja, hogy a nagyberuházásokat, és különösen az olimpiák megrendezését célzó fejlesztéseket – jellegüknél fogva – számos korrupciós kockázat fenyegeti.” – ez egy szó szerinti idézet az Állami Számvevőszék 73 oldalas művéből.

 

KORMÁNYPROPAGANDA HELYETT VALÓDI HÍREK

Előfizetőket keresünk – támogasd a független tényfeltáró újságírást havi 1000 forinttal!

 

Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke december végi, a kormánypárti Magyar Időknek adott interjújában elmondta, hogy az Országgyűlés még 2015-ben felkérte az ÁSZ-t, hogy támogassák szakmailag a 2024-es olimpia budapesti megrendezéséreirányuló magyar pályázatot. “Az ÁSZ feladata, hogy foglalja össze, miként lehet garantálni, hogy a világraszóló rendezvényre szánt közpénzt törvényesen, szakszerűen, gazdaságosan és hatékonyan költsék el.” – írja a lap.

“A hatalmas sportesemény megrendezése tulajdonképpen közpénzből finanszírozott építkezések és vásárlások egybefüggő sorozata” – mutatott rá Domokos László a Magyar Időknek adott interjúban.

Domokos elmondta azt is, hogy áll az Országgyűlés felkérésére végzett munka: készített az ÁSZ egy tanulmányt a nagyberuházásoknál jelentkező korrupciós kockázatokról, és folyamatban van egy útmutató kidolgozása az ilyen veszélyek elkerüléséhez. 2017 tavaszán pedig külföldi kollégáival angol, kanadai, görög, olasz, kínai és brazil tapasztalatokat elemeznek majd, hogy “sikeres pályázás esetén – korrupciómentes olimpia lehessen a magyarországi”.

A KiMitTud-on keresztül közadatigénylésben kértük az ÁSZ-tanulmányt, és mint a Számvevőszék válaszából kiderült, az nyilvánosan elérhető az alábbi linkenTanulmány „A nagyberuházások integritási kockázatairól és az ezt kezelő kontrollok kialakításáról” címmel.

A függelékekkel együtt 73 oldalas mű előszavában Domokos László megtiszteltetésnek nevezi, hogy az Országgyűlés felkérte az ÁSZ-t, hogy nyújtson szakmai támogatást a 2024-es olimpiai pályázatot készítők számára, és kiemeli, hogy “A tanulmány megállapítja, hogy a nagyberuházásokat, és különösen az olimpiák megrendezését célzó fejlesztéseket – jellegüknél fogva – számos korrupciós kockázat fenyegeti.” Az ÁSZ elnöke az előszót azzal zárja, hogy meggyőződése szerint a tanulmány nyilvánosságra hozatala elősegíti a közpénzek törvényes és hatékony felhasználását, továbbá növeli Budapest esélyeit a 2024-es olimpia rendezési jogának elnyerésében.

Ezután egy négy oldalas vezetői összefoglaló következik, amelyből kiderül, hogy mire jutott az ÁSZ az olimpia korrupciós veszélyeit vizsgálva. Többek közt arra, hogy

– a korrupció potenciális forrása a projekt döntéshozóinak és a beruházóknak a személyes kapcsolatrendszere,

– a felhasznált közpénz nagyságával arányosan nő a korrupciós kockázat,

– a beruházás kiválasztásának szakasza döntő a korrupció szempontjából,

– egy nagyberuházásnak általában fix határidőn belül kell elkészülnie, ami már önmagában növeli a nyomást az engedélyező hatóságokon, egy presztízsberuházásnál pedig ehhez hozzájön még a társadalmi és nemzetközi tekintély csökkenése miatti aggodalom is, amelyek együttesen “a kontrollokat lazító mechanizmusokat indíthatnak be”,

– az alapvető korrupciós kockázatok tovább növekedhetnek a nagyberuházásoknál a szabályozási hézagok és

– a túl tág felelősségi viszonyok miatta kivitelezési szakaszban általában szerződésmódosítások formájában realizálódik a korrupció, gyakori a projekt megvalósításának csúszása is, és ez sok esetben a nem megfelelő tervezés következménye.

“A beruházás tervezésénél különösen nagy kockázatot jelent, ha nem végeznek körültekintő elemzéseket, számításokat a projekt alakulására, a lehetséges változásokra nézve; ha hasonló projektek tervezett és tényleges áralakulását nem veszik figyelembe a pontos költségbecslésekhez. Jellemző példa, hogy az olimpiai beruházásokra vonatkozó nemzetközi tapasztalatok szerint rendszeresen, nagymértékben alábecsülik a rendezési költségeket.

A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy számos olyan nagyberuházás készült el, amely a kockázatok nem megfelelő azonosítása miatt nem járult hozzá a gazdasági értékteremtéshez, vagy kihasználatlanok az eseményre épült létesítmények.”

Erről akaratlanul is a 2017-es vizes vb-re épülő Dagály jut az ember eszébe, amely az eredeti tervek szerint egy csillogó úszópalota lett volna 8 milliárd forintból, ám 38,6 milliárd forintért vállalta a megépítését a Market Zrt. A majdnem kész épület viszont leginkább egy parkolóházra hasonlít, ráadásul nemrégiben 43 milliárdra emelkedtek a költségei. A kivitelező Market Zrt. tulajdonosa pedig az Orbán Viktor miniszterelnökkel köztudottan jó kapcsolatot ápoló Garancsi István.

A kiemelt két bekezdés pedig olyan, mintha a budapesti olimpia vagy akár a nemzeti stadionépítési program egyik ellenzője írta volna.

Az ÁSZ-tanulmányban tovább olvasva megtudhatjuk, hogy a Számvevőszék szerint nagyban csökkenti a korrupciós kockázatokat a megfelelő jogszabályi környezet, az ellenőrzés, a körültekintő tervezés és a civil kontroll.

“A beruházás transzparenciájának biztosítása szintén fontos korrupció megelőzési eszköz, amelyet támogathat a civil szervezetek monitoring tevékenysége is.”

Az ÁSZ végkövetkeztetése szerint  a korrupció megelőzése és kiszűrése szempontjából az a kulcskérdés, hogy a nagyberuházások minden szakaszában figyelembe vegyék a kockázatokat.

A részletes tanulmányból kiderül, hogy

“A korrupció súlyos károkat okoz a gazdaság és a társadalom egészének. Akadályozza a gazdasági fejlődést, gyengíti a demokráciát és a jogállamiságot, károsítja a társadalmi igazságosságot. A korrupció káros hatással van a jó kormányzásra, a közpénzek gondos kezelésére és a versenypiacokra. Szélsőséges esetekben aláássa a polgárok demokratikus intézményekbe és eljárásokba vetett bizalmát.”

Szerepel a műben két szép ábra is.

Az első azt mutatja be, hogy “A kockázatok és az azokat kezelő kontrollok azonosítása alapján kifejezhetővé válik a nagyberuházások eredendő korrupciós veszélyeztetettsége, és meghatá- rozhatóak a korrupciós veszélyeztetettséget növelő tényezők. Ezeket szembe állítva az ellenálló képességet jelentő kiépített kontrollokkal, meghatározható a fennmaradó korrupciós veszélyeztetettség, amelyet a beruházás döntéshozóinak indokolt kezelni”.

 

aszabra1

 

A második ábrán a tanulmány készítésénél alkalmazott “RÉS” (Rendszerezés + Értékelés + Szabályozás) elemzési módszer logikája látható.

“A RÉS-elemzés során minden egyes azonosított kockázathoz hozzárendeljük azt a kontrollt, amely az adott kockázat megelőzésére, mérséklésére alkalmas. Természetesen egy kockázat kezelésére több kontrollt is alkalmazhat a nagyberuházás döntéshozója, szervezete, illetve ugyanaz a kontroll több kockázat kezelését is szolgálhatja. A kockázatok és a kontrollok egymáshoz rendelése után a fennmaradó kockázat már nem egy elvileg létező rés, hanem konkrétan meg lehet állapítani, hogy melyek a kontrollált (ábránkon a piros színű körök) és melyek a kontrollokkal még nem kezelt (ábránkon a sárga színű körök) kockázatok. A kontrollokat a zöld színű körök szimbolizálják.”

 

aszabra2

 

Készítettek továbbá egy táblázatot is arról, hogy a 2010 és 2012 közötti olimpiákon mennyivel lettek nagyobbak az eredetileg becsült rendezési költségek:

 

aszabra3

 

Összességében elmondható, hogy az ÁSZ-tanulmányából gyakorlatilag annyi derül ki, hogy tökéletesen ismerik a rendszer működését a tárgyalásos közbeszerzésektől a többszöri szerződésmódosításokig, és tisztában vannak azzal is, hogy egy olimpiarendezésnél a szokásosnak a sokszorosa a lopás korrupció.

Erdélyi Katalin

Ha tetszett a cikk

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.


A Duna Aszfaltnak egy 52 milliárdos munkával indul az év

$
0
0

 

Szíjj László cége építi az M4-es gyorsforgalmi út M0 és Cegléd közötti egyik szakaszát.

A Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő (NIF) Zrt. 2016 májusában írt ki nyílt közbeszerzést az M4-es gyorsforgalmi út M0 és Cegléd közötti szakaszának megépítésére. Az M4-es egyébként eleinte autópályának indult, kivitelezésében a Közgép is részt vett, de a magyar hatóságok a drágaságára hivatkozva elkaszálták a beruházást, miután Simicska Lajos összeveszett Orbán Viktorral.

Az uniós közbeszerzési értesítőben január 7-én közzétett eredménytájékoztató szerint az M0 és Cegléd közötti szakasz két részben, összesen nettó 72 milliárd forintért készül el.

Az egyik szakaszt 20,48 milliárd forintért a francia Colas három cége építi, a Colas Út Zrt., a Colas Hungária Zrt. és a Colas Közlekedésépítési Kft.

A másik szakaszt 52,14 milliárdért a Duna Aszfalt Kft. és az EuroAszfalt Kft. kivitelezésében készül el.

Ennek a szakasznak a költségeit az EU-s értesítő szerint a NIF előzetesen 4,78 milliárd forintra becsülte, vagyis a Duna Aszfalt és az EuroAszfalt nyertes ajánlata közel 11-szer drágább az állami cég által előzetesen kalkulált kiadásánál. Loppert Dániel, a NIF szóvivője a HírTV megkeresésére azonban azt közölte, hogy a becsült összegnél csupán elírás történt, az nem 4,78 milliárd forint volt. Loppert az Átlátszónak is megerősítette, hogy a becsült érték valójában 47,8 milliárd forint volt, és hamarosan fel is adják az erről szóló, korrigált dokumentumot az EU-s közbeszerzési értesítőben.

Erdélyi Katalin

Újévi előfizetési akció!

Ha január 8-ig előfizetsz egy egész évre, akkor névre szóló 2017-es Átlátszó Támogatói Kártyát küldünk. Újfajta átlátszós póló is van. Részletek itt.

Visszavonta a főváros a városnéző buszokra kiírt pályázatot

$
0
0

 

A Fővárosi Önkormányzat 20 évre egy kézbe adta volna a városnéző buszok üzemeltetésének jogát, ám a benyújtott ajánlatok alapján végül rájöttek, hogy a koncesszió nyertese “rendkívüli mértékű extraprofithoz” jutna.

 

Júliusban beszámoltunk arról, hogy a Fővárosi Önkormányzat 2017-től húsz évre egy kézbe adná a városnéző buszok üzemeltetését. Budapesten jelenleg négy cég működtet ilyen járatokat, és közülük hárman levélben fordultak Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy ne hagyja, hogy Tarlós István főpolgármester megszüntesse a piaci versenyt, ám ennek ellenére megjelent a koncessziós felhívás.

December közepén a Magyar Nemzet közölte, hogy a Fővárosi Közgyűlés eredménytelennek nyilvánította a pályázatot. A döntés január 11-én megjelent az uniós közbeszerzési értesítőben is. A dokumentum szerint a tenderre három ajánlat érkezett:

– Mr. NILSZ Kft. és Program Centrum Utazásszervező Kft. közös ajánlattevők

– HOP ON Travel Zrt. és „CITY TOUR Hop on Hop off” Kft. közös ajánlattevők

– The Big Bus Company Ltd.

A pályázatot azért nyilvánította érvénytelennek a Főváros, mert a benyújtott ajánlatok alapján arra jutottak, hogy a 20 évre szóló koncesszió nyertese rengeteg pénzhez jutna, befektetéseik nagyon rövid idő alatt megtérülnének, és messze túlszárnyalnák a Fővárosnak fizetett koncessziós díjat.

“A koncessziós díjak, valamint az ajánlatokban csatolt üzleti-gazdálkodási tervek alapján, az üzleti-gazdálkodási tervek értékelését végző szakértők szakvéleményében foglaltak szerint a bemutatott megtérülés számítások és az éves tervezett nyereség adatok alapján mindhárom ajánlattevő rendkívül rövid megtérülési idővel, illetve két ajánlattevő kiugróan magas éves nyereséggel számol. A fentiekben kifejtettek alapján a 20 éves koncessziós jog megszerzésével – a megajánlott koncessziós díjak figyelembevételével – ésszerű hozamot meghaladó, rendkívüli mértékű extraprofit realizálása prognosztizálható.”

A Magyar Nemzet információi szerint a Big Bus Ltd. 130 milliárd forintos ajánlata volt a legkedvezőbb, ám ebből a húsz éves időtartam alatt mindössze nagyjából 10 milliárd lett volna a fővárosé.

Erdélyi Katalin

Ha tetszett a cikk

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.

Az Index és a 444 újságírói nyerték az idei SOMA-díjat

$
0
0

 

Az Index.hu három újságírója, Panyi Szabolcs, Dezső András és Hava Nikita, valamint Kasnyik Márton, a 444.hu újságírója – megosztva – nyerte a 2016 legjobb oknyomozó újságírójának járó Gőbölyös Soma-díjat. Az egymillió forinttal járó elismerést a Transparency International Magyarország által szervezett ünnepélyes díjátadón adták át szerdán este, Budapesten.

 

A Transparency International Magyarország által felkért szakmai zsűri a beérkezett 20 pályamunka közül az indexes Panyi Szabolcsnak, Dezső Andrásnak és Hava Nikitának a „Bemutatjuk Rogán Antal sötét oldalát, a fantommá vált Kertész Balázst” című írását és Kasnyik Mártonnak, a 444.hu újságírójának a Quaestor-ügyet bemutató cikksorozatát ítélte a legjobbnak. A pályázatok elbírálásának három fő kritériuma: az oknyomozó munka mennyisége és minősége, a téma relevanciája, továbbá a közérthetőség.

A január 11-i díjátadó ünnepségen két tényfeltáró cikk szerzői megosztva vehették át az oklevelet és az ezzel járó összesen 1 millió forintos pénzjutalmat.

Az Index.hu csapatának cikke egy rejtőzködő ügyvéd üzleti kapcsolatairól lebbenti föl a fátylat. A nyomozó újságírás valódi nyomozáson alapult: a munka tartalmazott utcai lesben állást, a szereplők lefilmezését, s e romantikus eszközökön kívül hagyományos, sok kérdezéssel, utánajárással járó klasszikus újságírói munkát is.

Kasnyik Márton a rendszerváltás utáni magyar pénzügytörténet egyik legnagyobb botrányát, a Quaestor-ügyet jogi dokumentumok alapján dolgozta fel a 444.hu-n. A zsűri véleménye szerint ha nem született volna meg ez a cikksorozat, akkor ma se tudnánk, hogy a vád szerint a pénzcsoport vezetői hogy lopták el a kisbefektetők pénzét, miközben a pénzügyi felügyeleti szervek az elmúlt húsz évben folyamatosan félrenéztek és tétlenek maradtak.

„A tényfeltárás fontos eleme annak a korrupció ellenes küzdelemnek, amelyet a Transparency folytat immár több mint száz országban. Sajtószabadság és virulens civil szféra nélkül nincs jól működő demokrácia, az átláthatóság előmozdítása és a végrehajtó hatalom ellenőrzése, törekvéseinek korlátok közé szorítása össztársadalmi érdek.”

– hangsúlyozta a díjak átadása előtt Martin József Péter, a Transparency International magyarországi ügyvezető igazgatója.

A rendezvényen a TI meghirdette a következő oknyomozó újságírói mentorprogramot, amely februárban indul, és amelyet ez alkalommal a Holland és a Német Nagykövetség támogat. A most induló, 4. mentorprogram első ízben zajlik majd két kategóriában: a három oknyomozó cikk mellett három tényfeltáró kisfilm is készül.

Elzo Molenberg, a mentorprogramot támogató egyik külképviselet, a Holland Nagykövetség ügyvivője a SOMA-díj átadóján elmondta:

“Hollandia elkötelezett híve az átláthatóságnak és a korrupció elleni küzdelemnek. Több mint tíz éve, egészen a megalapításától támogatjuk a Transparency International magyarországi szervezetét. Az úgynevezett tényeken túli világban különösen fontossá vált a megbízható és hiteles tájékoztatás. A hitelességhez fontos még a kritikus megközelítés és függetlenség. A sokoldalú, szabad tájékoztatás a demokrácia egyik alappillére.”

soma2

„Az oknyomozó újságírás segítségével olyan információk és hírek kerülnek napvilágra, amelyekhez a nyilvánosság amúgy nem juthatna hozzá. Az oknyomozó újságírók közérdekű ügyeket fednek fel, amivel nagyban hozzájárulnak a korrupció elleni küzdelemhez. Az újságírók tényfeltáró tevékenységéhez elengedhetetlen az anyagi támogatás, hiszen az ilyen jellegű újságírás sok időt és jelentős kutatómunkát igényel. Ezért a Német és a Holland Nagykövetség nagy örömmel támogatja ezt a programot”

– mondta a szerdai SOMA-díjátadón Claudia Walpuski, a Németországi Szövetségi Köztársaság budapesti nagykövetségének sajtóattaséja.

A SOMA-díjról

Immár 16. alkalommal adták át Magyarország legrangosabb oknyomozó újságírói díját, amelyet a fiatalon elhunyt tényfeltáró újságíró, Gőbölyös József SOMA tiszteletére alapítottak barátai 2001-ben. A díjat 2016-tól a Transparency International Magyarország menedzseli és adja át.

A díj odaítéléséről négyfős zsűri dönt, amelynek tagjai a korábbi évekhez hasonlóan Balogh Ákos Gergely, a Budapesti Corvinus Egyetem kommunikációs vezetője, a Mandiner korábbi főszerkesztője, Lőke András, az Ittlakunk.hu alapító tulajdonos-főszerkesztője, a Transparency International Magyarország kuratóriumi elnöke, Martin József Péter, a Transparency International magyarországi ügyvezető igazgatója, a Figyelő korábbi főszerkesztője és Urbán Ágnes a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető tanára.

 

Ha tetszett a cikk

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.

Poligráffal sem kerültek közelebb a parlamenti laptoptolvajokhoz a nyomozó hatóságok

$
0
0

 

Kilenc hónapja már annak, hogy kiderült, tolvaj garázdálkodott a Parlament és a Képviselői Irodaház raktáraiban, és 2015 végén összesen mintegy 90 asztali számítógépet, monitort és laptopokat tudott kivinni úgy az épületekből, hogy a biztonságiaknak semmi sem tűnt fel. Az ügyben a gyanúsítottak száma háromról négyre emelkedett, de az egyik védő, Galsa Péter szerint a kezdetekhez képest nem tudnak sokkal többet a hatóság álláspontjáról, indítványaik túlnyomó többségére pedig nem is reagáltak a nyomozást végzők.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

Semmilyen technikával nem volt védett és csupán egy egyszerű, bárhol másolható kulccsal volt nyitható a Képviselői irodaházi raktár azon részének az ajtaja, ahonnan elloptak több laptopot – mondta el az ügy egyik gyanúsítottja, a hivatal egyik dolgozója, Beatrix az Átlátszónak. Megjegyezte, hogy amikor a hiányt felfedezték, még a kulccsal sem kellett bajlódniuk, mert az ajtó nyitva volt. Már az ügy kipattanásakor meglepetést keltett, hogy az eszközöket, számítógépet őrző alagsori részen nincsenek kamerák, amelyek megörökíthették volna, mi történt.

Mint azt tavaly megírtuk, közel kilencven számítástechnikai eszköz, köztük a Fidesz-frakció hét vadonatúj laptopja tűnt el a Parlamentből és a Képviselői Irodaházból 2015 utolsó három hónapjában. A lopással meggyanúsított nő védője, a Szegedi Ügyvédi Iroda munkatársa, Galsa Péter akkor az Átlátszónak úgy nyilatkozott, hogy szerinte a 2015-ös teljes, mindent rendben találó leltár ellenére fellelt hiányt akarják ügyfelére rásózni.

Az üggyel kapcsolatban az Átlátszó megjegyezte azt, hogy a történtek akár nemzetbiztonsági kockázatokat is felvethetnek. Csak úgy, mint most a jobbikos képviselő, Mirkóczki Ádám története, aki néhány nappal ezelőtt az irodája ajtaját felfeszítve találta. A Belügyminisztérium gyors vizsgálata azt derítette ki, hogy csupán a zár vásott el, ami szintén nem megnyugtató egy olyan fontos és védett épület, mint a Képviselői Irodaház esetében.

Az Országgyűlési Őrség mintegy 370 fős fegyveres testület. 2013. január elsejével hozták létre, akkor az évi működésére 2,3 milliárd forint állt rendelkezésre. Az őrség tagjai nem csak Kövér László házelnök védelméről gondoskodnak, hanem őrzik a Parlamentet, az Országgyűlés Irodaházát és az Országgyűlés Hivatalának intézményeit, de ők mutatják be díszegyenruhájukban az őrségváltást is a Kossuth téren.

Korábbi cikkeink az Országgyűlési Őrségről:

Visszaéléseket vélt felfedezni, elbocsátották az Országgyűlési Őrség fegyelmi tisztjét

290 millió forintot költött a Parlament az Országgyűlési Őrség jutalmazására

Több tucat számítógép és laptop tűnt el a Parlamentből és a Képviselői Irodaházból

Beatrix kifogásolta a vele szemben folyó eljárásban azt, hogy amióta 2016 áprilisában meggyanúsították, az ügyben semmi nem történt, a beadott összesen 21 indítvány többségére pedig nem is reagál a nyomozást folytató Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) Budapesti Regionális Osztálya. Ahová a Budapesti Rendőr-főkapitányságról (BRFK) azért került át az eljárás, mert Beatrix élettársa, aki tavaly ősszel került bele az ügybe gyanúsítottként, a Hivatalban dolgozó hivatásos állomány tagja.

Ezzel indokolta a jelentős értékre üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban lévő eljárás áttételét a KNYF szóvivője, Nagy Andrea is az Átlátszó megkeresésére. A nyomozás jelenlegi határideje idén február 6. – közölte válaszában. Hozzátette: a törzsőrmestert bűnsegédként jelentős értékre üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgattuk ki gyanúsítottként.

„Pontos elkövetési értéket jelenleg nem közölhetünk, de a bűncselekmény minősítésében szereplő „jelentős” érték azonban a Btk. értelmező rendelkezései szerint az ötmillió-egy és ötvenmillió forint” közötti összeget jelöl” – írta a KNYF szóvivője. Az ellopott laptopok együttes értékét a BRFK 1,75 millió forintra becsülte.

Előző cikkünkben Galsa Péter ügyvéd néhány furcsaságot is megosztott az Átlátszóval. Így azt, hogy a rendőrök szerint védence nagyjából 75 munkanap alatt minden műszakja alatt vitt ki számítógépet a Parlamentből. Úgy, hogy ez a biztonsági embereknek és az őrségnek nem tűnt fel, ami a védő meglátása alapján számos kérdést felvet arról, hogy mennyire komolyan látják el az ország legfontosabb középületének a védelmét.

Az eljárás megindulása óta a gyanúsított és ügyvédje – mint állítják – nem tudtak meg sokkal többet a nyomozó hatóság álláspontjáról. „A büntető eljárás megindítása óta az általunk bekért anyagokat, iratokat részünkre nem adták át” – sérelmezi Beatrix. „Az indítványok esetleges elutasításáról sem tájékoztattak minket, így fogalmunk sincs arról, hogy foglalkoztak-e egyáltalán valamelyikkel. Én 2016 áprilisa óta csak egyes nyomozati cselekményekről értesültem.”

A nő úgy véli, amennyiben indítványaiknak helyt adnának és kivizsgálnák azokat, akkor olyan következetlenségekre, logikátlan állításokra világíthattak volna rá, amelyekkel a gyanúsításuk jogossága megkérdőjeleződhetne.

Poligráfos vizsgálat a gyanúsítás előtt

A gyanúsított kifogásolja azt is, hogy velük „nem állnak szóba”, miközben tudomása szerint a hivatal vezetőit – a kérésükre – tájékoztatják a nyomozásról, ami a hivatalban terjed is, és neki volt kollégái mondták vissza a friss híreket. A nő párja meggyanúsítását tartja az ügy legfelháborítóbb részének, mert – mint közölte – vőlegénye munkáját az elmúlt években többször is jutalommal ismerték el, „és munkájának becsületes elvégzéséhez soha semmilyen kétség sem férhetett”.

„Páromtól nem szokványos eljárási cselekményként kérték az Alkotmányvédelmi Hivatalnál, hogy vesse alá magát hazugságvizsgálatnak az ügyben esetlegesen betöltött szerepe, a lopás lehetséges módjának tisztázása érdekében. Ezt önként vállalta. A poligráf bevetéséről az ügyészség nem tudott, arról párom kihallgatása során a jogi képviselőnktől értesültek, miután kérte a vizsgálat eredményét, és annak figyelembevételét. A vizsgálat eredményéről a páromat nem értesítették, de a hivatali berkekből azt hallottuk vissza, hogy azon megfelelt, és ezért mehet vissza dolgozni.”

Megválaszolatlanul maradt indítványok

Beatrix és ügyvédje kérte a nyomozó hatóságot, hogy tisztázza, a kérdéses raktárhelyiségekhez vagy az ahhoz kapcsolódó kiszolgáló helységekhez, hány kulcs készült, azok ténylegesen milyen jogcímen, és kinek a birtokában vannak, továbbá, hogy kiadásukat, másolásukat milyenformában tartják nyilván. Ez utóbbi azért lehet fontos, mert a parlamenti lakatosműhelyben a kulcsmásolást is meg lehet oldani.

A lakatosműhellyel kapcsolatban említette meg Galsa Péter, hogy ott dolgozott az ügyben orgazdasággal gyanúsított férfi testvére, akinek – tudomása szerint – vagyon elleni bűncselekmény elkövetése miatt priusza volt, ám a jelek szerint mégis átcsúszhatott a nemzetbiztonsági ellenőrzésen, és alkalmazták őt a dolgozók között.

Mivel a lopás helyszínén külsős cégek végeztek munkálatokat 2015 második felében, a gyanúsított és védője részletes listát kért arról, hogy a munkálatokban mely cégek, milyen szerződés alapján vettek részt, valamint, kik voltak azok a személyek, akik ott dolgoztak.

Kérték továbbá azt is, hogy a 2015 októberében végrehajtott teljes körű, az egész Parlamentre kiterjedő eszközleltár dokumentációját szerezzék be, ugyanis tudomásuk szerint az semmilyen hiányosságot nem tárt fel.

Az ügyvéd és védence szeretnék elérni azt is, hogy a hiányzó számítástechnikai eszközök távkörözését haladéktalanul rendeljék el a gyári azonosítók pontos egyenkénti megnevezésével.

Rekonstruáltatnák a nyomozó hatósággal azt is, hogy Beatrix a számítástechnikai eszközöket hogyan, milyen módon, hány alkalommal, illetve milyen útvonalon vihette el és az objektumokat ténylegesen hol hagyhatta el.

Tételes felsorolást kér Galsa Péter az eljárásban többek között KNYF-től az ellopott 74 Lenovo asztali számítógépre, az 5 Samsung monitorra, valamint a 2 HP, a 2 Toshiba és a 3 Lenovo Thinkpad laptopra vonatkozóan arról, hogy mikor szerezték be őket, mi az egyenkénti beazonosításra alkalmas gyári számuk vagy egyéb azonosítójuk, illetve, mi a leltári számuk.

Ilyen jellegű felsorolást ugyanis a gyanúsított és jogi képviselője az eljárás során még nem kaptak kézhez.

Csikász Brigitta

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Visszaszerezte egy autó törzskönyvét a hitelező lízingcégtől az adósmentő

$
0
0

 

Két év pereskedés után ki kellett adnia a Lombard Lízing Zrt.-nek egy jogerős bírósági ítélet alapján egy ügyfél gépjárművének a törzskönyvét, miután az ügyfél felmondta a szerződést. A lízingcég annak ellenére nem tarthatta birtokában az okiratot, hogy az ügyfélnek még maradt tartozása.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

 

Előzmények

Házi őrizetben az önjelölt adósmentő, aki fogást talált a rendőrségen és a bankokon

Közjegyzőknél trükköznek a bankok a devizahitelesek szerződéseinek felmondásával?

Az autós szerződéseknél egyszerre végzi ki a kölcsönszerződést és a törzskönyvi letétet – ezt tavaly nyáron mondta el az Átlátszónak Gulya Tibor, egy “adósmentő” cég vezetője az általa alkalmazott módszerről, és olyan jogerős bírói döntésekről számolt be, amelyek alapján a bank nem tarthat igényt az opciós jogra, így a bank nem tudja elvinni a gépkocsit.

A cégvezető által kidolgozott jogi metódusról lebbenti fel a fátylat egy 2016 szeptemberében meghozott jogerős bírói döntés. Az Átlátszó birtokában lévő irat szerint a Lombard Lízing Zrt. arról értesítette egyik Pest megyei ügyfelét, hogy a Szegedi Törvényszék jogerős ítélete alapján megküldi neki Mercedes típusú autójának a törzskönyvét.

A sajtóban is megjelent már, hogy Gulya Tibor cége a devizahitelesek „megmentésére” dolgozott ki egy jogi megoldást, amellyel a végrehajtásokat és a kilakoltatásokat saját állítása szerint le tudja állítani. A cégvezető a devizahitelek esetében pedig arra helyezi a hangsúlyt, hogy az ügyfélnek joga van észrevételt, kifogást és panaszt előterjeszteni, illetve kérdéseket feltenni. Ezekre pedig a bank köteles részletes és pontos magyarázatot adni harminc nap alatt. Amennyiben nem kapnak választ az előírt határidőn belül vagy a banki tájékoztatás nem megfelelő, akkor az szerződésszegésnek minősül, és ok a rendkívüli felmondásra. A felmondás persze a tartozást nem szünteti meg, sőt, egy összegben esedékessé válik, de időt nyerhet az adós a bankkal való egyezkedésre.

A törzskönyves ügyre visszatérve, az ügyfél, egy kistarcsai lakos 2009 júniusában kötött kölcsönszerződést a Lombard Lízing Zrt. jogelődjével, majd megvásárolta a kiszemelt Mercedest. Ahogy ilyenkor szokásos, a Lombard opciós jogot szerzett a gépjárműre. Annak biztosítékaként pedig a birtokába került az autó törzskönyve, amelybe bevezették a cég javára szóló vételi jogot és elidegenítési tilalmat. Természetesen a szerződésben szerepelt az is, hogy ha a kölcsönt felvevő mindent teljesített, vagyis visszafizette a kapott összeget, akkor az autó törzskönyvét kiadják neki a korlátozó bejegyzések törléséhez szükséges nyilatkozatokkal együtt.

A kölcsönt felvevő azonban 2014. június 20-án egyoldalú nyilatkozattal felmondta a szerződést, így a férfi megszűntnek tekintette a kölcsönszerződést. Mindezek után és azt nem vitatva, hogy még el kell számolnia a lízingcéggel, az ügyfél úgy gondolta, hogy a megszűnt kontraktus miatt az autó törzskönyvét meg kell kapnia. (A felmondásra tekintettel a teljes fennálló tartozást egy összegben kell megfizetnie az adósnak – a szerk.) A Lombard viszont nem akarta kiadni az okiratot, hiszen az ügyfélnek még volt tartozása.

Az ügyfél ekkor Gulya Tibor cégéhez, majd az általuk biztosított ügyvédek révén bírósághoz fordult, hogy állapítsa meg, hogy a Lombard Lízing Zrt. opciós joga megszűnt és ez alapján tiltsák el annak gyakorlásától, valamint kérte, hogy a bíróság kötelezze a Lombardot a törzskönyv kiadására.

Első fokon a Szegedi Járásbíróság egyet értett ezzel és kimondta, hogy a Lombard opciós joga a felmondással együtt, 2014. június 20-án megszűnt és eltiltotta a céget annak gyakorlásától. A gépjármű törzskönyvének kiadására viszont nem kötelezték a Lombard Lízinget, mivel a felperesnek tartozása volt a cég felé. A törzskönyv birtokban tartásáról a bíróság úgy vélte, hogy nem csak az opciós jog gyakorlását könnyíti meg, hanem az egy önálló biztosíték is volt a felek részéről.

A felperes nem fogadta el az itéletet és fellebbezett. Az ügyfél azzal érvelt, hogy sem az egyedi kölcsönszerződés, sem az üzletszabályzat kifejezetten nem tartalmazza, hogy a felek között önálló, atipikus biztosítéki szerződés jött volna létre és ezt a Lombard lízing részéről a perben nem tudták bizonyítani.

A másodfokú bíróság, a Szegedi Törvényszék – a Kúria, mint felülvizsgálati bíróság ítélete alapján – úgy látta, hogy a kistarcsai férfinak van igaza, és a gépjármű törzskönyvének birtokban tartása az opciós szerződéshez kapcsolódik. A törzskönyv pedig csak az opció kikényszeríthetősége érdekében került a lízingcég birtokába. Ha az opciós jog megszűnt, akkor pedig a lízingcég nem tarthatja meg a törzskönyvet sem.

„A törzskönyv birtokban tartására nem a főkötelem – az egyébként a szerződési szabadság elvéből megengedett – atipikus szerződéses biztosítékaként került sor, hanem a mellékkötelezettség (opciós jog, mint biztosíték) további biztosítékaként” – szerepel az ítéletben. És mivel a főkötelem megszűnt, így a mellékkötelezettség is, ezért az alperes köteles a törzskönyv kiadására.

Az ítélet hozzájárulhat ahhoz, hogy más, hasonló kölcsönszerződéses ügyekben az ügyfelek sikeresen léphetnek fel lízingcégekkel, így a Lombarddal szemben is – hívta fel a figyelmet Gulya Tibor.

Csikász Brigitta

Fotó: Totalcar.hu

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Három ábra arról, hogy miből gazdálkodik az Átlátszó a háttérhatalmi hozzájárulásokon kívül

$
0
0

 

Az Átlátszó magánadományokból működik: nem fogadunk el pénzt állami vagy önkormányzati szervezetektől, pártoktól, vagy olyan cégektől amelyeknek tulajdonosi vagy döntéshozói háttere nem átlátható. Nagy szükségünk van viszont közönségünk adományozásban is megnyilvánuló pozitív visszajelzéseire. Az elmúlt két évben a közösségi finanszírozásunk aránya már meghaladta az egyéb bevételeket.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

A „civil átláthatósági törvény” munkacímen emlegetett kormányzati kezdeményezés átlátható gazdálkodásra vonatkozó elemeinek az Átlátszó alapításától fogva önként eleget tesz: honlapunkon évről-évre közzétesszük pénzügyi beszámolóinkat és közhasznúsági jelentéseinket, továbbá egy a hivatalosnál jóval részletesebb éves jelentést amelyben a pénzügyeinkre is kitérünk, de a bevételeink forrását és költségeink megoszlását is megosztjuk a nagyközönséggel.

Ezek mind elérhetőek a főmenüből és ezen az oldalon.

A kormányzati támadások miatt és a tisztánlátást elősegítendő most újabb infografikákat készítettünk a fennállásunk elmúlt három évében elért bevételekről, és azon belül a különféle típusú bevételek megoszlásáról.

Előzmények

Izraeli mintára bajos lesz bevezetni a magyar civilellenes szabályokat

Hogyan számolt le Orbán Viktor izraeli eszmetársa, Benjamin Netanyahu az ottani civil szervezetekkel?

Bepereltük a titkosszolgálatot az eltitkolt Soros-tanulmányért – Orbánék megint Finkelstein kottájából játszanak

Hogyan lettünk jugoszláv békaemberek, és mi köze van ehhez Putyinnak

The Soros Army Needs You – támogasd az Átlátszót “Soros Army” pólóvásárlással

 

Az első ábrán az látható hogy a magánadományok mennyisége és aránya, és ennek köszönhetően az egész büdzsénk örvendetesen növekedett az elmúlt három évben. Hosszútávú stratégiai célunk a 70%-os közösségi finanszírozás elérése és fenntartása:

magan

 

A második ábrán az látható, hogy a külföldi intézményi (például a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványoktól vagy a Norvég Civil Támogatás Alaptól, illetve a szintén norvég Fritt Ord-tól származó) támogatásaink aránya bőven a kritikusnak mondott 50%-os arány alatt maradt az elmúlt két évben. Az Átlátszó bevételeinek túlnyomó része Magyarországról érkezik:

kulfold

 

A harmadik ábrán ismét a különféle bevételeink forrása és azok százalékos aránya az összbevételhez képest:

oszlop

 

Mivel a magyar kormányzati kezdeményezésnek mintául szolgáló, tavaly elfogadott izraeli szabályozás az 50%-nál magasabb arányban külföldi állami forrásokból gazdálkodó civil szervezeteket sújtja, azt tanácsoljuk olvasóinknak, hogy ha meg akarják óvni az Átlátszót a kormány haragjától és a várható korlátozásoktól, továbbra is fizessenek elő havi rendszerességgel, és címezzék nekünk az szja 1%-okat, mert ezzel a közvetlen pénzügyi hozzájáruláson túl az Átlátszó legitimációját is erősítik, a kormány civilellenes hadjáratát pedig megnehezítik.

Minden támogatást köszönünk!

Korrupcióinfó: Hatmilliárdnyi gyanús közbeszerzést húzott be az uniós pénzekre szakosodott polip

$
0
0

 

Hadházy Ákos a jubileumi ötvenedik korrupcióinfón lerántja a leplet egy uniós pályázatokra szakosodott céghálózat gyanús összefonódásairól, amely összesen hatmillárd forintot nyert eddig. Nyílt közgyűlési jegyzőkönyv is tanúskodik a rendszer működéséről.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

 

Az LMP társelnöke és parlamenti képviselője már ötvenedik alkalommal tartotta meg a korrupciós ügyekkel foglalkozó sajtótájékoztatóját. Ezen a héten egy EU-s forrásokkal foglalkozó céghálózat módszereit mutatta be. A módszer lényege, hogy több száz településen, sok száz egymástól nagyban különböző projekt esetében ugyanazt a néhány céget hívják meg a közbeszerzésre.

A cégek egymással való kapcsolata kimutatható Hadházy szerint: az egyik cég tulajdonosa a másik cég alkalmazottja, vagy a korábbi és jelenlegi tulajdonosok megegyeznek. Ami mindegyiknél közös, az a számlavezető bankfiók és a könyvelő címe.

Támadják kívülről-belülről

Hadházy Ákos  is indul az LMP társelnöki pozíciójáért a párt hétvégén tartandó tisztújító kongresszusán. Az Átlátszó által megkérdezett LMP-s források szerint főként azzal támadják a párton belül Hadházyt, hogy nem elég elzárkózó a többi ellenzéki párttal szemben, például egy színpadra állt Juhász Péterrel a Népszabadság bezárása utáni tüntetésen.

Az erőviszonyokat ismerő forrásaink alapján a pártban egykor erős, most egyre inkább visszaszorulni látszó csoportok kritikája nehezen tudja megrengetni Hadházy vezető szerepét.

A szekszárdi politikus a kormányzati lejáratókampánynak is a célkeresztjébe került. Az ellenzéki szereplőket egyre gyakrabban megalapozatlanul támadó TV2 Tényekben két riportot is leadtak a korrupció ellen küzdő politikusról.

Az egyikben a szülei állítólagos földszerzését firtatják, a másikban a szomszédjával folytatott elszámolási vita miatt próbálták rossz fényben feltüntetni Hadházyt. A politikus a Facebook-on válaszolt a vádakra:

 

 

Összehasonlításképpen készítettünk egy grafikont, amely a Hadházy család birtokait, és Mészáros Lőrinc családjának a földárveréseken szerzet birtokainak a nagyságát viszonyítja egymáshoz:

 

Korábbi cikkeink a Hadházy-féle korrupcióinfókról:

Korrupcióinfó: Milliók mentek dinnyekóstoltatásra is – így működik a Simonka György körüli cégháló

Korrupcióinfó: Elszabadult az uniós pénzből épült szellemhajó Győrben

Korrupcióinfó: a trafikok mintájára osztották az uniós tanoda-támogatásokat

Korrupcióinfó: Dél-Békésben is varázsoltak a közpénzekkel

Korrupcióinfó: Azért szüntetik meg az egyik legkorruptabb háttérintézményt, hogy eltüntessék a nyomokat

Korrupcióinfó: fidesz-közeli cégek nyerészkedhetnek a túlárazott Erzsébet-táborokon

Korrupcióinfó: Hová tűnt a Fidelitashoz kötődő Új Nemzedék pénze?

Korrupcióinfó: fideszes kötődésű vállalkozó nyerészkedhetett a munkahelyi képzéseken

Korrupcióinfó: 558 millió forint EU-s pénz ment el 59 darab földbe ásott lyukra

Azt, hogy az EU-s pályázatokkal foglalkozó cégek házalnak a különböző önkormányzatoknál, Hadházynak már a trafikmutyit kirobbantó hangfelvétele is bizonyítja, amin a szekszárdi polgármester számol be a módszerről. Most Tolna város önkormányzatának képviselőtestületi ülésén elhangzottakat mutatja fel bizonyítékként az ellenzéki politikus.

A történet sokéves, 2008-ban hagzottak el az alábbi szavak az akkor már fideszes vezetésű város közgyűlésén. A képviselőtestület előtt Sümegi Zoltán polgármester ismertette Csikesz Tamás DFT ügyvezető együttműködési ajánlatát.

“S.Z.: A DFT-Hungária Kft. azzal az ajánlattal keresett meg, hogy lehetőség van “A polgármesteri hivatalok szervezetfejlesztése” tárgyú pályázaton Tolna Város Polgármesteri Hivatalára vonatkozó pályázat benyújtására.[…]

Csikesz Tamás: […] Mi 100% kockázatot vállalunk a pályázattal kapcsolatban, hiszen azt ingyen elkészítjük, semmilyen költséget nem számolunk fel, csak egy kötelezettségvállalást kérünk, arra az esetre, ha a Hivatal a pályázaton nyer. A kötelezettségvállalás ebben az esetben a projekt megvalósítását is csak a DFT-Hungária Kft. végezheti.

Takács János [képviselő]: A határozatban azt látom, hogy a Képviselő-testület nyertesség esetén […] a DFT-Hungária Kft-vel kíván együttműködni, amennyiben […] nem kell közbeszerzési eljárást lefolytatni a szolgáltatás megrendelésére. A kérdésem az lenne, hogy mitől függ az, hogy kell-e majd közbeszerzési eljárást lefolytatni, avagy sem, illetve, hogy megfelel-e a jogszabályoknak, ha ezzel a tartalommal írjuk alá a szerződést?

Cs.T.: Véleményem szerint, amennyiben a pályázati összegen belül külön-külön számítjuk a képzés, az árubeszerzés, és az elemző szolgáltatás összegét, úgy lehetőség van arra, hogy elkerüljük a közbeszerzési eljárás lefolytatását. Amennyiben mégis szükség lesz az eljárás lefolytatására, szinte biztos vagyok benne, hogy a DFT- Hungária Kft. lesz az egyetlen pályázó, mivel olyan széleskörű tevékenységi körrel és olyan minősítésekkel rendelkezik, ami szinte egyedülálló az országban.”

Az EU-s pályázati pénzszivattyú két jól ismert eszközét ismerteti a cégvezető a közgyűlési jegyzőkönyv szerint. Ezek alapján a közbeszerzés eredményének biztosítása érdekében összejátszanak a feladatleírás vonatkozásában, valamint részekre bontják a projeket, hogy a közbeszerzést elkerüljék.

Az EU-s pénzelnyelő harmadik fő jellemzője Hadházy szerint az, hogy  a közbeszerzéseknél a céghálózaton belülről adott adnak “kamu” ellenajánlatokat. Hadházy kigyűjtötte a DFT Hungáriával kapcsolatban hozható cégek közbeszerzéseit, és ezeket táblázatba rendezte. Mintegy négyszáz ilyen közbeszerzést talált, összesen 6 milliárd forint értékben. 

Korábbi cikkeink a DFT-csoporttal kapcsolatban:

Hatalmas biznisz a felnőttképzés, számolatlanul nyeli az uniós és állami milliárdokat

Uniós támogatások a felnőttképzésben II.: Ellenállhatatlan mesterkurzusok

A DFT-csoport cégei, és az ellenajánlatokat adó cégek között nincs közvetlen tulajdonosi kapcsolat, így könnyen kikerülhették a hatóságok figyelmét. Hadházy szerint a DFT cégcsoport munkatársai és az ellenajánlatokat adó cégek között viszont szinte minden esetben kimutatható. Szinten összekötő kapocs, hogy az összes cég ugyanabban a bankfiókban (MKB Bank Váci utca 38)  vezeti a számláját.

Az összefonódásokra példaként hozza fel Rotkai Petra esetét az ellenzéki politikus. Rotkai 2013 áprilisában a DFT munkatársaként nyilatkozik a FIX TV-nek, a cégadatbázis szerint viszont abban az időben a körben lévő Humán Aspektus tulajdonosa volt. Jelenleg szintén a listán szereplő Pragmatica Sanctio tulaja, amely vállalat korábban a szintén DFT munkatárs, Kósa Réka érdekeltsége volt.  

Az Átlátszó munkatársa, Bátorfy Attila már írt a céghálózat működéséről egy korábbi tanulmányában. A Transparency International holnapján lévő, a kommunikációs közbeszerzéseket vizsgáló írásában úgy fogalmaz Bátorfy a DFT csoporttal kapcsolatban:

“Az elemzésünk során ez volt a legnagyobb cégösszefonódás, amit találtunk. Az adatok alapján az látszik, hogy ennyi cég ilyen mértékű összefonódása páratlan, ám azt, hogy a közbeszerzéseken előre megbeszélt kartellezésről beszélhetünk-e, természetesen a cikk jelenlegi állapotában nem lehet megmondani. Ezt további kutatás és újságírói munka deríthetné ki, amelyhez ismernünk kellene nem csupán a beadott pályázatokat, hanem a teljesítéseket is.”

Vágó Gábor

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.


Megússza az INA-ügyet, földbizniszben utazik Hernádi Zsolt Mol-elnök

$
0
0

 

Vagyonkezelő céget alapított Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója. A sokoldalú üzletember egyéb magánbefektetései is pörögnek, Komárom-Esztergom Megyében földügyekben aktív.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

A horvát felet az ág is húzza Mol-INAügyben. Zágráb azért fordult nemzetközi választott bírósághoz, mert értelmezésük szerint a Mol korrupt módon, vesztegetéssel szerzett irányítást az INA olajtársaságban a kétezres években, ráadásul a szerződésben vállalt kötelezettségeit sem teljesítette maradéktalanul. A pert nemrégiben elbukták, s ki kell köhögniük a procedúra 30 millió dolláros költségét is.

A horvát hatóságok mégsem tervezik elengedni a vesztegetésügyet, miszerint Hernádi 2008-2009-ben tízmillió euró kenőpénzt adott volna Ivo Sanader akkori horvát kormányfőnek, hogy Zágráb ne gördítsen akadályt a felvásárlás elé.

A Jutarnji List horvát napilap tavaly decemberi cikke szerint a Zágráb megyei bíróság az Európai Bírósághoz fordul azért, mert megítélésük szerint Magyarország, Németország és Ausztria hatóságai figyelmen kívül hagyják a Hernádi ellen kiadott elfogató parancsot. Ráadásul az Interpol „wanted” arcképcsarnokából is lekerült a körözés információja.

Ahogy várható volt, a magyar fél arra hivatkozik, hogy Magyarországon már megállapították – az egyébként nem csak Orbán Viktor miniszterelnökkel, de Polt Péter legfőbb ügyésszel is remek viszonyt ápoló – Hernádi ártatlanságát, így a kétszeres eljárás tilalma alá esne a kiadása. Ezt a jogi huszárvágást itt magyaráztuk el:

Hernádi Zsolt Mol-vezérnek nincs felmentő ítélete a tízmillió eurós nemzetközi vesztegetési ügyben

Az ügyészség nem dobott mentőövet Hernádi Zsoltnak

Az olajvállalat vezetésével járó munka és a bűnügy izgalmai nem terheli le annyi a Mol első emberét, hogy ne maradna energiája magánüzleteire. Most éppen vagyonkezelő céget hozott létre a friss Cégközlöny szerint.

A 4Z Investments Zrt. egyetlen részvényese Hernádi. Ügyvezetője pedig Komondi Zsolt, aki a Mol-elnök Gran Private Equities nevű befektetési alapkezelőjében is igazgatósági tag. Komondi egykor Fellegi Tamás kabinetfőnöke volt a fejlesztési minisztériumban, s jelenleg is it-tag az exminiszter cégében, az Euroatlantic Capital Zrt.-ben. 2015-ig pedig igazgatósági tag volt egy olyan mérnöki tanácsadó cégben, amelybe több százmillió forintot tolt Garancsi István tőkealapja, a Garangold.

Látszólag nem pörög túlzottan a Komárom-Esztergom megyei Dágra bejegyzett, gabonatermesztéssel foglalkozó Gete Völgye Zrt., amely szerény, egymilliós nyereséggel gazdálkodott 2015-ben. A cég agrártámogatása sem mondható nagy kaszálásnak: tavaly szeptemberig alig több mint tízmillió forintot tehettek zsebre.

A cég vezérigazgatója, a csolnoki Szilágyi György a Vs.hu tavalyi cikke szerint a Komárom-Esztergom megyei állami földárverések nagy nyertese, 252,7 hektárt vihetett el 287,3 millió forintért. Szilágyinak a cégnyilvántartás szerint a Gete Völgye vezetése az egyetlen céges tisztsége, tulajdonosként sem mutatják más társaságban.

A Nemzeti Földalap árverési közleményeiben valóban gyakori szerzőként szerepel egy Szilágyi György neve, akinek a lakcíme is azonos a Gete völgyés igazgatóéval – vagyis minimum a közeli rokoni kapcsolat. A legtöbb földet Csolnokon, illetve Leányváron szerezte.

A megye közéletét ismerők szerint ezek a földek hamar fel fognak értékelődni az M0-ás körgyűrű építésének megkezdésével.

Rádi Antónia

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Százmilliárdos útépítési megbízást nyert Mészáros Lőrinc üzlettársának cége

$
0
0

 

A Hódút Kft. és a Duna Aszfalt Kft. építi az M44-es gyorsforgalmi út Tiszakürt és Kondoros közötti szakaszának két részét.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

A Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő (NIF) Zrt. 2016 május végén írt ki nyílt közbeszerzést az M44-es gyorsforgalmi út Tiszakürt-Kondoros közötti szakaszának kivitelezésére, az eljárás eredménye pedig január 14-én jelent meg az uniós értesítőben.

A hirdetmény szerint az összesen 61,4 kilométer hosszú út nettó 145,77 milliárd forintba fog kerülni, vagyis kilométerenként nagyjából 2,3 milliárdba.

A 20,5 km-es I. útszakaszt 56,5 milliárd forintért a Duna Aszfalt Kft. és a Hódút Kft. építi, és szintén ők a kivitelezői a 20,4 km hosszú III. útszakasznak is, nettó 45,2 milliárd forintért.

A 20,5 km-es II. útszakaszt 43,9 milliárd forintért az EuroAszfalt Kft., a Swietelsky Magyarország Kft., a Soltút Kft. és az A-Híd Zrt. építi.

A felcsúti polgármester cégeivel gyakran együtt dolgozó Duna Aszfalt Kft. évek óta sorra nyeri az állami tendereket, 2017 januárjában már 153 milliárd forint értékű megbízásnál tart. Csupán néhány napja számoltunk be arról, hogy nettó 52,14 milliárdért a Duna Aszfalt Kft. és az EuroAszfalt Kft. kivitelezésében készül el az M4-es gyorsforgalmi út M0 és Cegléd közötti szakaszának egyik része is.

A Hódút Kft. a Magyar Vakond Kft.-n keresztül Varga Károly tulajdonában van, aki Mészáros Lőrinc tulajdonostársa a CLH Klímaszervíz Kft.-ben és a CLH Hűtés- és Klímatechnikai Kft.-ben is. A Magyar Vakond Kft. január elején nyert egy nettó 4,859 milliárd forintos tendert: a Tivadari híd környezetének építési munkáit fogja végezni a Tiszánál.

Erdélyi Katalin

A céginformációt az Opten szolgáltatta.

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Luxusszállót épített az állam kedvenc autókereskedője

$
0
0

 

A Matolcsy-rokon Szemerey Tamás bankjától kapott több százmilliós hitel egyik fedezete az a balatonfüredi ingatlan, amire az állami autóbeszállító Porsche Hungária ügyvezetője és családja épített szállodát. 

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

Kurzusfüggetlen állami beszállító a Porsche Hungária. Az Antall-kormány regnálása óta nem okoz meglepetést, ha cégük nyer a közigazgatás járműszállításra kiírt közbeszerzési pályázatain. Nincs ez másképpen a NER-ben sem. Tavaly, mint írtuk, már az első félévben milliárd feletti értékű közmegrendelésen diadalmaskodtak.

Kapcsolódó írásaink

A Porsche újabb tenderen nyert, most a KEF autóinak javítását végezheti

Most 167 millió forint értékű tendert nyert a Porsche Hungaria egyedüli ajánlattevőként

Most 167 millió forint értékű tendert nyert a Porsche Hungaria egyedüli ajánlattevőként

Kisbuszt és Skodákat vett a Legfőbb Ügyészség 94 millióért

A Porsche Hungária ügyvezetője, Eppel János a jelek szerint nem fekszik rosszul a NER-ben. 2014-ben bekerült például a rezsim egyik fő pénzosztója, az Eximbank felügyelő-bizottságába. A Mészáros-klánnal szoros viszonyban álló Flier Nikolettel közös tulajdona – a 2015-ös mérlegzáráskor legalábbis még az volt – az IVF Holding Zrt. nevű cég. Eppel családtagjai összesen több mint félezer hektár állami földet nyertek Fejér megyében a földárveréseken.

Eppel Jánosé az a balatonfüredi 3,5 hektáros szőlő és legelő birtok, amelynek csücskét kivették a művelési ágból és engedélyezték, hogy „szállás épület és egészségügyi szolgáltató ház” címen hasznosítsák.

A füredi dűlőkön meglehetősen ritka ez a nagyvonalú engedélyezés – mondta az Átlátszónak egy helyben érdekelt gazdálkodó. Ahogyan az sem mindennapos az északi part szőlőbirtokain, hogy egy ingatlanhoz aszfaltos út vezessen.

Ezzel együtt a földbirtokon Villa Vitae néven üzemelő luxusszálló, úgynevezett boutique hotel épült. A telket összesen 395 millió forint – más ingatlanokkal egyetemleges – jelzálog terheli. A kölcsönt a Matolcsy-rokon Szemerey Tamás nevével fémjelzett NHB Növekedési Hitel Bank adta az E55 Tanácsadó Kft.-nek. Az adós kft a két Fejér megyei ingatlannyertes Eppel-fivér, Eppel Dániel Soma és Eppel Krisztián Péter tulajdona.

A Villa Vitae „feltöltés alatti” honlapján az is szerepel, hogy a hotel több mint 400 millió forint uniós támogatást is elnyert, a kedvezményezett megint csak az E55 Kft., a projektet ugyanakkor Füred Medihotelként emlegetik.

A kormányzati „támogatásnyilvántartó” oldal projektkeresője szerint Füred Medihotel létrehozására 2013-ban lényegesen több pénzt, összesen 968,4 millió forintot nyert, nem az E55, hanem a füredi Kent Magyarország Kft. Az ellentmondások feloldását kérve írtunk a Villa Vitae címére, válaszukat várjuk.

Rádi Antónia

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

A BvOP-nak nincs elég pénze a szirmabesenyői új börtönépület megépítésére

$
0
0

 

Nem tudni, mikor épülhet meg a Szirmabesenyőre tervezett új börtönépület, mert a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BvOP) nincs akkora anyagi fedezete, hogy a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó céggel megkösse a szerződést. Hogy mennyire állt egymástól távol a BvOP és az ajánlattevő elképzelése az építkezés költségeiről, nem derült ki, de korábbi sajtóhírek 4,4 milliárd forintra tették az építkezés összegét.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

A túlzsúfolt börtönök miatt a meglévő büntetés-végrehajtási intézetek bővítését és újabbak építését határozta el a kormány. Az egyik új, ötszáz férőhelyes intézmény Szirmabesenyőn lenne, annak megépítését már tavaly ősszel elkezdték volna. A sajtóban megjelentek szerint az új börtönépület – benne többek között fogvatartotti és egészségügyi résszel, konyhával és rendezvényteremmel – 4,4 milliárd forintba kerülhet.

Igen ám, de a 2016 nyarán a kiviteli tervek elkészítésére és a kiviteli munkák elvégzésére közzétett ajánlati felhívás most eredménytelenül zárult – derült ki a Közbeszerzési Értesítő legfrissebb számából. Az indoklás alapján ugyanis a büntetés-végrehajtásnak a

„rendelkezésére álló anyagi fedezet összege nem elegendő a szerződés megkötéséhez az értékelés alapján legkedvezőbb ajánlatot tett ajánlattevővel.”

Pedig jelentkezőben nem volt hiány. A munka elnyerésére pályázott ugyanis az FK-RASZTER Építő Zrt., a Penta Industry Kft., a W-É-D SZIRMABESENYŐ KONZORCIUM (West Hungária Bau Kft. – ÉPKAR Zrt. –DHJ Építő Kft.), a Nyírépszer Hungária Kft., a ZÁÉV Építőipari Zrt., a KÉSZ Építő és Szerelő Zrt., a Magyar Bau Holding Zrt-Strabag-MML Kft.-Züblin Kft. közös ajánlattevőként, a Hunép Universal Építőipari Zrt. és az EURO Campus Kft. is.

Hogy az ajánlattevők mennyiért vállalták volna a börtönépület felhúzását, nem szerepel a megjelent eredményhirdetésben.

Csikász Brigitta

Fotó: innen.

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

2 milliárd forinttal drágább lesz a Szépművészeti Múzeum felújítása

$
0
0

 

Technikai okok miatt 6 helyett 8 milliárd forintért végzi el a Mészáros Lőrinc-közelinek tartott Magyar Építő Zrt. a Szépművészeti Múzeum rekonstrukcióját.

2015 februárjában zárt be három évre a Szépművészeti Múzeum, hogy ezalatt elkészülhessen a Román Csarnok és a kapcsolódó terek felújítása az épületben. Az erre kiírt tenderen 2015 novemberében született eredmény: a nettó 6 milliárd forintos megbízást a Magyar Építő Zrt. nyerte.

Habony Árpád kedvenc múzeumának honlapján követhető a felújítás menete, az EU-s közbeszerzési értesítőben (TED) pedig a költségek növekedése látszik. A TED 2017. január 17-i számában megjelent tájékoztatás szerint az eredeti összeg harmadával, nettó 2 milliárddal forinttal drágább lesz az eredeti összegnél, vagyis összesen (jelenlegi állás szerint) 8 milliárdba fog kerülni.

Az áremelkedést különböző technikai okokkal magyarázzák, az egyik így szól:

“Organizáció módosítása szükséges”

A kivitelezést végző Magyar Építő Zrt. kimutatható kapcsolatban van a felcsúti polgármesterrel: a céget tavaly májusban vásárolta meg a Körösaszfalt Zrt., amelynek anyacége a Duna Aszfalt Kft., Szíjj László érdekeltsége. A Körösaszfalt vezérigazgatója, Pálffy Balázs Mészáros jövendőbeli veje, aki helyet kapott a Magyar Építő Zrt. igazgatóságában is.

A Magyar Építő Zrt. novemberben a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság 4 milliárdos tenderén is befutó lett, ezenkívül márciusban megírtuk, hogy a cég 6 milliárd forintért végzi a Ludovika Campus bővítését; de közel 1 milliárd forintos megbízást kaptak az egyik MNB-alapítványtól is, a Millenárisnál pedig 470 millióért dolgoznak a Garage Ingatlanfejlesztő Kft.-vel közösen.

Erdélyi Katalin

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Újabb 2,1 milliárd forint a vizes vb-re

$
0
0

 

Ezúttal a Margit híd és Dráva utca között épül gyalogos sétány a Penta Kft. jóvoltából.

Nehéz már számon tartani, hogy mennyinél jár a vizes vb költségvetése, de nagyjából 100 milliárd forint körüli összegnél.

December végén a Dagály ára ugrott meg váratlanul 5 milliárddal, két napja pedig a 444 írta meg, hogy 1 milliárdért újítják fel az utakat a Margitszigeten és környékén. Az EU-s közbeszerzési értesítő január 18-i számában megjelent tájékoztatás szerint “a pesti rakpart északi irányba történő rendezése, gyalogos sétány kialakítása a Margit-híd – Dráva utca között” címszóval további nettó 2,15 milliárdot költ a Fővárosi Önkormányzat a vizes vb miatt.

A hirdetmény szerint 3 nyilvános WC is lesz a a Margit híd – Dráva utca közötti szakaszon, ami azért jó, mert Budapesten nagyon kevés nyilvános illemhely van.

A néhány hónapon belül kezdődő sportesemény közelsége miatt természetesen hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzést írtak ki a munkára, a tendert pedig a Penta Általános Építőipari Kft. vitte el a három másik pályázó, a Strabag, a Swietelsky és a Hódút Kft. elől.

A Penta Kft. 2,15 milliárd forintért végzi el a munkát, amit a Főváros előzetesen 1,96 milliárdra becsült.

Korábbi cikkeink a vizes vb-ről:

Nyolc nagy építkezés indul a vizes vb miatt

90 milliárd forintba fog kerülni a 2017-es vizes-vb – kiszámoltuk a kormány helyett

Magáncéghez került az úszóvébé félperces imázsfilmjéért járó 55 millió forint

Egy kapcsolódó tendert a pesti rakpart északi irányba történő rendezésére, melynek keretében a Dráva utca – Árpád híd közötti szakaszon megújul a rakpart és gyalogos sétány, valamint kerékpárutat is kialakítanak, még tavaly októberben a Colas Alterra Zrt. nyert meg 1,1 milliárd forintos ajánlattal.

Erdélyi Katalin 

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Jegyek, akkreditáció, közlekedés – nem áll le a vizes vb-s közbeszerzési gyár

$
0
0

 

Többek között a versenyhelyszínekkel kapcsolatos közlekedési tervekre írt pályázatban hirdettek nyertest az uniós közbeszerzési értesítőben.

 

66,7 millió forintért készítheti el a Főmterv Mérnöki Tervező Zrt. a budapesti vizes világbajnokság közlekedési terveit. Az eredetileg 7,5 millió forintra kiírt tender magában foglalja a rendezvény helyszínek ideiglenes forgalmi rendjének megtervezését és a szükséges szakági tervek (forgalomtechnika, útépítés, vízépítés, közművek, fakivágási terv, stb.) elkészítését többek között a versenyekkel, az ünnepélyes megnyitóval, a szállásokkal kapcsolatban.

Az eredetileg becsült összértéknél (78,1 millió forint) olcsóbban, 65,9 millió forintért végzi el a vb-hez kapcsolódó akkreditációs feladatokat a debreceni Kelet-Comp Kft. Feladata, hogy a tervezett négy akkreditációs központ teljes körű üzemeltetését megoldja, személyzettel, segédanyagokkal együtt, beleértve az előkészületeket is.

A jegyelőállítási és jegyértékesítési szolgáltatás ellátásával a TEX Hungary Kft.-t bízza meg a Bp2017 Világbajnokság Szervező és Lebonyolító Nonprofit Kft. A tender eredetileg becsült értéke forintra pontosan megegyezik a szerződés végleges összértékével, ami 57 339 584 forint.

D. Kovács Ildikó

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.


Törvénysértő lehet Horváth András rendőrségi meggyanúsítása

$
0
0

Gyanúsított lesz Horváth Andrásból, a NAV-botrányt kirobbantó egykori adóhatósági szakértőből, derül ki a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) idézéséből. Horváth András volt az, aki vette a bátorságot, és a nyilvánossághoz fordult, miután a NAV, egykori dolgozója többszöri jelzése ellenére sem volt hajlandó fellépni a milliárdos áfa-csalások ellen.

Bátorsága okozta a vesztét: a Nemzeti Nyomozó Iroda azért fogja meggyanúsítani, mert megszerezte és, úgymond kicsempészte az általa tett jelzéshez nélkülözhetetlen adatokat és információkat az adóhatóság informatikai rendszeréből.

Az atlatszo.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország korrupcióellenes civil szervezetek szerint a cinizmus magasiskolája, hogy a rendőrség a korrupció ellen fellépő állampolgárt, korábbi állami alkalmazottat üldözi, ahelyett, hogy hitelt érdemlően kivizsgálná az adóhatósági visszaéléseket.

Az NNI eljárása nemcsak felháborító, de törvénysértő is lehet, hiszen a bejelentő védelmi törvény értelmében a közérdekű bejelentő ellen akkor lehet hátrányos intézkedést alkalmazni, ha nyilvánvaló, hogy „rosszhiszeműen, döntő jelentőségű valótlan információt közölt”. A rendőrség eljárása mindezen felül azért is felháborító, mert rossz példát mutat: megfélemlíti és ezáltal elhallgattathatja a korrupció ellen akár egyéni kockázatokat vállalva is fellépni hajlandó polgárokat.

Kapcsolódó cikkeink

Horváth András: Európai cégek és multik is érintettek korrupciós ügyekben

Törvénysértő lehet a Horváth András elleni büntetőeljárás

Horváth: A zöld dossziét akarták a rendőrök – videóinterjú

Horváth András már két éve milliárdos számlagyárakra figyelmeztette a Fideszt

Horváth András: Az adócsaló hálózatok elleni fellépés helyzete Magyarországon

Horváth András büntetőjogi üldözése világos üzenetet hordoz: senki meg se próbáljon szembeszállni az állami korrupcióval. Felszólítjuk a kormányt, hogy tartsa tiszteletben a közérdekű bejelentőkre vonatkozó szabályokat, és nyújtson valódi védelmet azoknak, akik fellépnek a korrupció ellen.

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

282 millióért vett festményeket a Várba a Miniszterelnökség

$
0
0

 

Öt műalkotást vásárolt meg egy magánszemélytől a Miniszterelnökség a Várban készülő új székhelyének díszítésére. Ligeti Antal, K. Spányi Béla és Bogdány Jakab képeit választották ki erre a célra.

Az uniós közbeszerzési értesítő január 19-i számában megjelent tájékoztatás szerint a Miniszterelnökség öt festményt vett meg nettó 282 millió forintért egy magánszemélytől:

– Ligeti Antal: Rózsahegy / Bodrogközi táj (1870)

– Ligeti Antal: A Balaton Szigligetnél (1887)

– K. Spányi Béla: Naplemente a pusztán (1891)

– Bogdány Jakab: Virágcsendélet (1700 körül)

– Bogdány Jakab: Sárgaszárnyú ara (18. század eleje)

A műalkotásokat díszítési céllal vásárolta a Miniszterelnökség a Várba:

“A Miniszterelnökség budavári elhelyezését biztosító felújítási és építési beruházás megvalósítása jelenleg a kivitelezés fázisában tart. A beszerzendő festmények a Miniszterelnökség új székhelyének ornamentumaként szolgálnának, melyek egyediségükkel méltóképp reprezentálják a XVIII. és XIX. század magyar művészetét.”

Az öt festményt a Miniszterelnökség Kalmár Tímeától vette, aki lakcíme alapján azonos lehet azzal a személlyel, aki a Kogart Kiállítások Kft. tulajdonosa, valamint a Bankár Zrt. és a Kakasszéki Kft. vezetője. A cégek közül több felbukkant a Panama-papírokban.

Az Index megkeresésére azt közölte a Miniszterelnökség, hogy az öt festményről a belsőépítészeti tervezési koncepció alapján, művészettörténészek és igazságügyi szakértők bevonásával született döntés, és lehetséges, hogy vesznek további képeket is.

A NER többi óriásprojektjéhez hasonlóan a kormány Várba költözésére is a titkolózás és a folyamatos költségnövekedés jellemző. A kormány szerint a beruházás 200 milliárd forintba fog kerülni, szakemberek viszont ennél jóval nagyobb összegről beszélnek. Épp néhány napja foglaltuk össze részletesen a várnegyed átépítésével kapcsolatos visszásságokat.

Erdélyi Katalin

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

 

Simicska elszigetelődött, Széles és Nobilis vesztésre állnak az oligarcha-pókerben

$
0
0

 

Simicska lassan magára marad, begyanúsították Nobilis Kristóf szatellit-oligarchát, és a NER immár leglojálisabb hívét, Széles Gábort is tollazza – haditudósításunk következik bennfentes információkkal.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

Az Átlátszó múlt héten megjelent, az állami tulajdonú Eximbank hitelezését elemző cikkéhez kérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálatát: folyik-e, hol tart a Lánchíd-palota ügyében sajtóhírek szerint két évvel ezelőtt tett feljelentés miatt indult nyomozás.

A feljelentést az Exim tette, mivel úgy ítélte meg, az előző vezérigazgató, Nátrán Roland idején a banknak nem lett volna szabad kibérelnie Nobilis Kristóf milliárdos üzletember Clark Ádám téri luxus-irodaházát.

A rendőrség január 12-én este küldött válasza szerint hűtlen kezelés miatt ismeretlen tettes ellen folyik a nyomozás. Illetve: folyt múlt csütörtökön. Pont egy héttel később a hvg.hu megírta, Nobilist gyanúsítottként hallgatták ki. Visszakérdeztünk a rendőrségen, ki lehet még gyanúsított az ügyben, esetleg vannak-e eximes vezetők is köztük – már csak azért is mert a „hűtlen kezelés” inkább az ő esetükben értelmezhető. Válaszukat várjuk.

Az esetről részletesen írtunk az eximes cikkben, így arról is, hogy a polgári perben, amelyet szintén az Exim indított, hogy áll Nobilisék szénája:

Házipénztárként használják az Eximbankot kormányközeli üzletemberek

Továbbra is úgy fest, eredetileg ürügy kellett Nátrán eltávolítására az Exim éléről, hogy megnyílhassanak az addig szolidabban csöpögő pénzcsapok a politikaközeli mutyifinanszírozásra. Miközben oligarcha-leszámolásnak sem utolsó az eset. Nobilis a szintén páriává vált Spéder Zoltánnal repült kötelékben, ami az üzleti ügyeket illeti. Ráadásul mindketten részesei voltak a 2006-2007-es Orbán-ellenes konzervatív puccskezdeménynek.

Más jelekből is úgy tűnik, ismét belecsaptak a hadviselők az oligacha-háborúba. Az egykori NAV-elnök Vida Ildikó reaktiválása a Simicska-érdekeltségű Közgép elnöki posztján nagy sajtót kapott a napokban.

A Nyerges Zsolt-Vida csere szenzációjának hátterében alig esett szó arról, hogy vette a kalapját a Közgép vezérigazgatója, Németh Miklós is, akit pedig a cég szakmai motorjának tartottak építőipari berkekben.

Simicska, a troll

A cégbíróságra benyújtott iratok szerint mindketten a január 9-i közgyűlésen nyújtották be lemondásukat, amit 70 százalékkal meg is szavaztak a tulajdonosok. Ellenszavazat nem volt, Nyerges és Németh tartózkodott – ami azt is jelenti, hogy kettejüknek összesen 30 százalékuk volt a közgyűlésen.

A jelenléti ívből pontosabb adatok is kiderülnek. A Közgép-többség, ami nem meglepetés, közvetve Simicska-érdekeltségeké: a Pro-A, a Pro-B és a Pro Aurum Kft.-ké, valamint a töredékszavazatokkal felvértezett Sárvári Mezőgazdasági Zrt.-é. Az említett 30 százalékot azonban nagyrészt Nyerges és felesége papírjai teszik ki, Némethnek mindössze 0,034 százalékot érő tulajdona van (illetve volt a január eleji állás szerint).

Ez sem bizonyult azonban rossz biznisznek a jó években, amikor milliárdos osztalékok hullottak a tulajdonosoknak. Nyerges és Németh is külföldi ingatlanokban látott például fantáziát, ezt ezekben a cikkekben mutattuk be:

A Közgép-vezér és fidesz-közeli ügyvédek luxusingatlanokat vásároltak Uruguayban

Oligarchaélet a G-nap után: Zsolt Nyerges, a madeirai hitelező

Amikor Németh uruguayi luxusingatlanát mutattuk be, azt is írtuk, a vezérigazgatót az építőipari szakma Simicska abszolút bizalmi embereként ismerte meg. Olyannak, akire Simicska számít és számíthat, hogy a cég túléljen legalább 2018-ig.

Hogy miért lépett most le mégis? Pont akkor, amikor Nyerges? – az egykori egyes számú oligarcha környezetében azzal magyarázzák, hogy az utóbbi időben újfent nagyon megnőtt a nyomás kormányoldalról a Simicskával együttműködőkön. A kormányközeli Pesti Srácok ellentétes előjellel (és csak Nyergesre vonatkozóan) indokolta a váltást, de ez a cikk is alapvetően az Orbán-Simicska afférral köti össze a történteket.

A Közgépben egyébként Nyerges távozása nem okozott nagy meglepetést, mondván, annak idején Simicska „készen kapta” Nyergest a kétezres évek elején. És nem csak őt, hanem más szolnoki földijeit, olyanokat, akik Orbán Viktor szintén Szolnokra valósi felesége, Lévai Anikó révén is a legmagasabb körökbe voltak bejáratosak.

Nyerges mindenesetre azt mondta, hogy megtartja részvényeit. (A hatályos cégjegyzék szerint tulajdonos még a Publimont reklámcégben is, és elnök a Mezort agrárholdingban.)

A G-nap után ő közvetített forrásaink szerint a miniszterelnök körei és Simicska között – hátha valami mégis leeshet a Közgépnek. Addig-addig közvetíthetett, amíg eredményt ugyan nem produkált, de meggyőződhetett arról, hogy jobban teszi, ha kilép a kettős szerepből, és rugalmasan leválik Simicskáról. Legalábbis így tartják közgépes körökben.

Ráadásul az építőipar időközben teljesen átalakult, méghozzá a közhiedelemmel ellentétben nem kétosztatúvá (Mészáros+Garancsi). A szakmában legalábbis Mészároséknál ugyan gyengébb, de önálló entitásként kezelik a duna aszfaltos Szíjj Lászlót, és a Tiborcz-család barátját, Paár Attilát is.

Simicska mindenesetre Némethék távozásával lassan tényleg magára marad. Ha egykori barátja, Orbán környezetében, ahogy egyébként tűnik, a teljes elszigetelése a cél, már csak Fonyó Károlyt, a Mahir Cityposter ügyvezetőjét szükséges leválasztani róla.

Ezzel együtt trollkodásra még futja Simicska lendületéből. Németh utóda a Közgép élén Kinde Kálmán lett, akitől nem sokkal korábban vált meg a Mészáros-közelbe került Pannon Lapok Társasága, ahol gazdasági ügyvezetőként dolgozott. Kindének féltucatnyi cégvezetővel együtt mondtak fel a Fejér Megyei Hírlap meghekkelt Orbán-interjúja miatt.

Elrettentő tizedelés volt-e a vérfürdő a vidéki lapkiadónál, vagy kindééknek valóban volt szerepük a remek tréfában, egyelőre nem tudni. Simicska azonban akár ismerhette korábbról is új vezérigazgatóját, s nem csak Veszprémből, ahol Kinde dolgozott. Kinde ugyanis Hárskúton lakik, ahol Simicska és felesége agrárvállalkozást működtetnek.

Jobbik-para a NER-ben. Széles az áldozata?

Meghökkentő az a svung, amivel a szervilizmusig lojális oligarchával, Széles Gáborral számol le a rezsim. Az Echo TV átkerülése Mészáros szépen gömbölyödő médiaportfoliójába, kezdetben közös elhatározásnak tűnt. Sőt, olyan üzletnek, ami gazdasági szempontból az eladónak előnyösebb: megszabadul attól, hogy puszta fülkeforradalmi hevületből finanszíroznia kelljen egy csődtömeget.

Csakhogy az új tulajdonos – állítólag a Szélesnek tett ígérettel szembe menve – elbocsájtásokba kezdett. „Elég durva változások vannak, én is kapaszkodom az íróasztalomba” – jellemezte a helyzetet a televízió egyik dolgozója érdeklődésünkre.

A kegyelemdöfést azonban az adhatja Szélesnek, hogy távozik a Magyar Hírlaptól az olvasóközönség kedvence, Bayer Zsolt publicista. A jobbos térfélen versenytárs, de közvetlen kormányvezérelt Magyar Időkhöz szerződik, ami voltaképen visszatérésként is fölfogható: meglehetősen hasonló stáb készítette azt a Magyar Nemzetet, ahonnan annak idején Széles leszerződtette.

Kormányközeli forrásaink szerint az Echóval és a Magyar Hírlappal is az lehetett a gond, hogy bár Széles száz százalék Orbán-hívő, a médiái törzsközönségében elég erős volt a Jobbik-szimpatizánsok aránya. Márpedig a NER-propaganda egyik fontos középtávú célja az ő meggyúrásuk.

A kormányzati Jobbik-para indok lehet a Simicska-ellenes bojkott szigorítására is. Hiszen időről időre fölmerül a közeledés a még mindig tőkeerős ex-oligarcha és a megtorpanásokkal bár, de egyelőre állhatatosan néppártosodó volt szélsőjobb formáció között.

Rádi Antónia

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Korrupcióinfó: Milliárdok mentek a mentésirányításra, mégsem ér ki mindig a mentő

$
0
0

 

Drámaian visszaesett a kihívott mentők és megérkezett mentőautók aránya Hadházy Ákos LMP-társelnök szerint. Eközben milliárdokat költöttek  uniós forrásokból mentésirányításra, raktárban álló tabletekre, és új segélyhívórendszerre.

 

Hirdetés
800x600_Januar2

 

Az újra megválasztott LMP társelnök, Hadházy Ákos ötvenegyedik alkalommal tartotta meg az uniós forrásokkal foglalkozó korrupcióinfó sajtótájékoztatóját. Ezúttal a mentőszolgálat működését vette górcső alá az ellenzéki politikus.

Arra a következtetésre jutott Hadházy, hogy a a 112-es számról hívott mentő egészen biztosan később fog odaérni, mint a 104-ről hívott. Megvizsgálva a kihívott mentők és a kiérkezett mentők arányának statisztikáit azt lehetett látni, hogy még 2001-ben 87%-a, 2013-ban már csak 73%-a, 2014-ben pedig 77%-a érkezett meg a helyszínre a kihívott mentőknek.

Korábbi cikkeink a Hadházy-féle korrupcióinfókról

Korrupcióinfó: Hatmilliárdnyi gyanús közbeszerzést húzott be az uniós pénzekre szakosodott polip

Korrupcióinfó: Milliók mentek dinnyekóstoltatásra is – így működik a Simonka György körüli cégháló

Korrupcióinfó: Elszabadult az uniós pénzből épült szellemhajó Győrben

Korrupcióinfó: a trafikok mintájára osztották az uniós tanoda-támogatásokat

Korrupcióinfó: Dél-Békésben is varázsoltak a közpénzekkel

Korrupcióinfó: Azért szüntetik meg az egyik legkorruptabb háttérintézményt, hogy eltüntessék a nyomokat

Korrupcióinfó: fidesz-közeli cégek nyerészkedhetnek a túlárazott Erzsébet-táborokon

Korrupcióinfó: Hová tűnt a Fidelitashoz kötődő Új Nemzedék pénze?

Korrupcióinfó: fideszes kötődésű vállalkozó nyerészkedhetett a munkahelyi képzéseken

Korrupcióinfó: 558 millió forint EU-s pénz ment el 59 darab földbe ásott lyukra

Ezeknek a mutatóknak a javítására két EU által finanszírozott program is szolgált az utóbbi időben. A TIOP-2.3.4-09/2-2009-0002 és KMOP-4 .3.3/B-092P-2009-0002 számú programok. Ezeken keresztül zajlott a MIR, azaz a Mentő Irányító Rendszer fejlesztése.

Több  összetevőt is tartalmaztak a projektek tableteket vettek, szoftvert írtak rájuk, huszonhárom diszpécser központokat létesítettek. A tableteket 239 millióért vásárolták, mégis raktárban pihentek sokáig. A MIR rendszert és a hozzá tartozó 260 irányító állomást a hardvereket 2,3 milliárdért vásárolták a jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező TIGRA Kft-től.

Korábbi cikkeink a Tigrával kapcsolatban:

Kérdőjelek az IdomSoft államosítása körül

Az erdélyi kapcsolat – közpénzeső Tusványosra

Ezeken felül a 112-es hívószámok kiszolgálására, az úgynevezett egységes segélyhívó rendszerre is jutott másfél milliárd Eu-s forrás, amiből a szoftverfejlesztésre 600 millió ment el. Az új rendszer a betegeket ez hátrányosan érintette Hadházy szerint, mert a 112-ről beérkezett hívást először a diszpécser átirányította a MIR-be, és ez perceket vehetett igénybe, amin életek múlhattak.

Tavaly októberben jelent meg, az LMP-s szerint megkésett , közbeszerzés, mely orvosolni hivatott a fenti problémát, és összekötötte a MIR-t az egységes segélyhívó rendszerrel. Mindez újabb másfélmilliárd forintért. A programból 55 millió forintos közbeszerzést nyert a KPMG a minőségbiztosítás fejlesztésére, melyben vevőelégedettségi mérés is szerepel.Tizenhárom millió forint jutott kommunikációra is a projektből.

Vágó Gábor

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

A bíróság sem látja indokoltnak a DunaCity ingatlanainak bűnügyi zár alá vételét

$
0
0

 

Az ügyészség után a bíróság sem látta fontosnak, hogy a DunaCity Budapest Ingatlanfejlesztő Kft. ingatlanja, az állam által kinézett olimpiai falu lehetséges helyszíne bűnügyi zár alá kerüljön. A vádlottak, Tarsoly Csaba és társai arra hivatkozva kérték ezt, hogy kárpótolni lehessen a befektetőket. Tarsolyék jelezték azt is, hogy attól tartanak, a több százmilliárdos ingatlanvagyont a végelszámoló jóval áron alul kívánja majd értékesíteni.

 

Hirdetés

800x600_Januar2

 

„A kártalanításunk fedezetéül szolgáló vagyon most is megvan, a követelések értékalapú rendezése most is lehetséges lenne. Mint Tarsoly Csaba is többször elmondta, a Quaestor DunaCity-projekthez kapcsolódó ingatlan értéke négyzetméterenként egymillió forint. A DunaCity területe lényegében a jelenleg több százmilliárdot érő Kopaszi-gát túlparti párja, ráadásul annál még nagyobb is.” Ezzel hirdettek demonstrációt a Quaestor-károsultak az olimpia megrendezésére létrejött Budapest 2024 Zrt. irodája elé az Eiffel Palace-hoz január 19-ére.

A tiltakozás oka az volt, hogy bár a vádlottak hiába kérték a projekt ingatlanjainak a zár alá vételét, az ügyészség nem értett egyet azzal. Mint megírtuk, a vádhatóság, azaz a Fővárosi Főügyészség szerint túlzás a projekt értékét több százmilliárd forintra becsülni, másrészt nem számítanak arra, hogy azon a végelszámoló áron alul fog túladni.

Tarsoly Csaba a bíróság előtt arról beszélt, hogy az értékes ingatlanra akadtak érdeklődők:

Például Ghaith Pharaon. „Az úriemberrel többször tárgyaltam a DunaCity projektbe való beszállásukról. Én nagyon-nagyon szeretném, ha nem kerülne ehhez a csoporthoz fillérekért ez a DunaCity vagyontárgy, amiből kárpótolni lehetne a befektetőket.” Tarsoly a bíróság segítségét kérte abban, hogy a vagyontárgyakat ne kótyavetyéljék el, és azt szerette volna, ha a bíróság a Quaestor cégei által tulajdonolt összes ingatlant zár alá veszi.

Az elmúlt két évben Magyarországon is üzletelő és Orbán Viktor miniszterelnök köreivel is kiváló kapcsolatot kiépítő szaúdi milliárdos halálának hírét január elején jelentették be.

A Quaestor volt első emberének javaslatát támogatta több vádlott is.

Az ügyészség viszont azt kérte a bíróságtól, hogy a vádlottak és a védőik indítványát utasítsa el. Többek között azért, mert

  • nincs információ arra, hogy a DunaCity Budapest Ingatlanfejlesztő végelszámolása nem a jogszabályoknak megfelelően zajlana,
  • a nyomozás során az derült ki az ügyészség számára, hogy a vagyonelemek tényleges, aktuális, piaci értéke meg sem közelíti a több milliárd forintot és
  • a vádhatóság szerint ezzel Tarsoly Csaba és társai tisztában is voltak.

Mindehhez a bíróság még azt tette hozzá, hogy szerinte az, hogy a vádlottak sérelmezték, hogy a végelszámoló „áron alul” kínálja az értékes ingatlant, nem más, mint hogy „a végelszámoló további intézkedéseinek megakadályozása érdekében terjesztették elő a zár alá vétel elrendelésére irányuló indítványukat.”

A bíróság úgy látta, bőven elég, hogy a DunaCity Budapest Ingatlanfejlesztő Kft. üzletrészei zár alatt vannak. Továbbá, amennyiben valaki a végelszámolás során, a „végelszámoló jogszabálysértő intézkedése vagy mulasztása miatt sérelmet szenvedett”, az végelszámolási kifogással élhet.

 

A vádlottak és védőik indítványát a bíróság végelszámolási kifogásnak tekintette, amelyről nem a büntetőügyben eljáró bíróságnak, hanem a cégbíróságnak kell határoznia. Mindezek alapján a Fővárosi Törvényszék elutasította a zár alá vételt, továbbá jelezte, hogy az erre irányuló indítványokat megküldi a cégbíróságnak „az esetleges további intézkedések megfontolása végett”.

A bíróság megjegyezte, hogy „zár alá vételre csak konkrétan meghatározott vagyonelemek esetén kerülhet sor, azok általánosságban történő megjelölése – mint „egész vagyon” vagy „összes ingatlan” – esetén nem lehet kényszerintézkedést alkalmazni.

Kapcsolódó cikkeink

MSZP-közeli és oroszbarát szálak a 200 milliárdos Quaestor-csődben

Kereskedőház-milliárdok: a Xénia-láztól a moszkvai informatikai elhárításig?

Irodabútorokból fizetnék ki a Quaestor hitelezőit

Közel 200 millió forintot vett fel egy állami sofőr a Quaestortól a csődbejelentés napján

Kokik és sallerek az ügyészségnek Quaestor-ügyben

Közpénzek a Quaestornál: csúcsra jár a kormányzati ködgép

Összevissza beszél a kormányzat a Pharaon-ügyben, üzleti megfontolások írhatták felül a nemzetbiztonsági kockázatot

Csikász Brigitta

Januári előfizetési akció!

Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.

Viewing all 2309 articles
Browse latest View live