Quantcast
Channel: Közügy | atlatszo.hu
Viewing all 2309 articles
Browse latest View live

L. Simon László cége néhány palack borért megkapta a Velence kifejezés névhasználati jogát

$
0
0

 

L. Simon László volt kulturális államtitkár borászati cége megkapta a Velence kifejezés névhasználati jogát. A gyanúsan gyorsan összehívott testületi ülésen érdekes párbeszéd zajlott le a vonatkozó napirendi pontban. 

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Az előző nap délutánján küldte ki a meghívót Koszti András velencei polgármester a másnapi rendkívüli testület ülésre. A képviselők állításuk szerint már egy héttel előtte tudták, hogy lesz az ülés, csak az előterjesztéseket nem ismerték előre. A napirendi pontok között volt L. Simon László és felesége által közvetetten is tulajdonolt Velencei-tavi Borászati kft névhasználati kérelme.

A július 25-ei rendkívüli képviselő testületi ülésen jóval problémásabb napirendi pontokat is terveztek, de látva az Átlátszó kameráját és a lakossági tiltakozást, levették a napirendről ezeket.

 

L. Simon László cége néhány palack borért megkapta a Velence kifejezés névhasználati jogát from atlatszo.hu on Vimeo.

 

Az L. Simon-cég névhasználati kérelmének napirendi pontjánál az alábbi párbeszéd zajlott le:

Koszti András polgármester, Fidesz-KDNP: Kérik, hogy a minőségi boraik neveinek meghatározásához használhassák a Velence kifejezést. Kérdezem, hogy ezzel kapcsolatban van-e kérdés.

Bekiabálás: Melyik cég ez?

Bekiabálás: Na, melyik? Bikavölgyi kettő.

Bekiabálás: L. Simon bor.

Juhász Gyula képviselő, Fidesz-KDNP: Azt szeretném kérdezni, hogy amikor egy ilyen borászati cég főnökével kötünk megállapodást, akkor ezeknek (sic!) a Velence feliratos palackokból az önkormányzat rendelkezésére, ő esetleg reprezentatív célra néhány palackot biztosítson.

Koszti András: Én ott voltam , amikor ezt mondtad is az illetékes elvtársnak, aki egyből bólogatott erre. Természetesen én ezt már előtted egyébként megtettem, és igen a válasz.

A képviselőtestület egyhangúan megszavazta a névhasználati kérelmet.

Az Átlátszó korábbi cikkei L. Simon-ügyekről

L. Simon László segítségével szerzett műemléki pincét, és már túl is adna rajta

Államtitkárként megbukott L. Simon, de a Velencei-tónál még számítanak rá

267 millió forint uniós támogatás L. Simon László kiadójának vidéki kastélyára

Újabb zavaros cégügy L. Simon László körül

Simon László kiforgatta az örökségéből – állítja a fideszes politikus fivére

Közpénzből szépülhet L. Simon László kiadójának eladó kastélya

Kis híján elsimonozta tóparti telkét a velencei önkormányzat

Helyi hálózat: L. Simon László haveri cégei a honlapjaikat is együtt üzemeltetik

Egy tavalyi rádiós interjúban Velence polgármestere, Koszti András a tavaly május végén megtartott Orbán-napi borünnepen résztvevő borászatok között elsőként említette meg L. Simon László borászatát.

A jeles alkalommal a borkóstolót a helyi védettség alatt álló Vörösmarty-pincében tartották, melynek tulajdonosa érdekében L.Simon még államtitkárként lobbizott a velencei polgármesternél. a programot a Velencei-tó Turizmusáért TDM Egyesület szervezte, amelynek elnöke Bársony Péter, aki egyben a legnagyobb helyi szállásadó, és a Fidesz frakciót is már vendégül látó Velence Resort & Spa igazgatója is.

A hotel üzemeltetője a az Eventhotels Vagyonkezelő Zrt., amelynek L. Simon László érdekeltsége már nem csak beszállítója, hanem a felesége cége által immár üzlettársként is kapcsolódik hozzá.

Az Eventhotels Zrt-vel kapcsolatban az Átlátszó korábban megírta, hogy velencei önkormányzat a cégre ruházta volna át egy mintegy 29 ezer négyzetméteres tóparti telek tulajdonjogát, cserében pedig a szállodaüzemeltető átvállalta volna azt a potenciális jövőbeli veszteséget, amire egy holdinggal való pereskedés miatt számított a város vezetése, holott akkor még nem volt bírósági döntés a várostól követelt kártérítésről.

Korrupcióellenes Szövetség nevű civil szervezet azonban akkor kiszúrta a visszásságot, és a megyei kormányhivatalhoz fordult az ügylettel kapcsolatban. Ezért vagy sem, de a velencei önkormányzat akkor sietve visszavonta a döntését. Miután elült a médiafigyelem, végrehajtották a gyanús telekcserét.

Vágó Gábor

 

tetszett_a_cikk3

 


Tőkecsökkentés Kovács „Bankár” Gábor az állammal üzletelő cégében

$
0
0

 

Részben veszteségrendezést szolgál a Kogart-csoportba tartozó Ybl-Villa Rendezvényház Kft. tőkecsökkentése – áll a cég közleményében. Ez az a vállalkozás, amitől az állam nemrégiben 1,4 milliárdért villaépületet és ingóságokat vett, majd negyedmilliárdért műkincseket rendelt. A cég üzletrésze a Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozó Növekedési Hitelbank 270 millió forintos hitelének fedezete.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Ruppótlan oligarchának tűnik továbbra is a Bankár-Kogart-csoport frontembere, Kovács Gábor, bár a helyzet mintha javulna. Az állam és holdudvara eddig rendre mentőövet dobott a cégbirodalomnak. Kovácsot valaha Horn Gyulához, most Lázár Jánoshoz kötik a politika boszorkánykonyhájában otthonosan forgolódók.

368,8 millió forinttal csökkenti 1,3 milliárdos törzstőkéjét az Ybl-Villa Rendezvényház Kft. – tette közzé a kft a Cégközlönyben. A tőkeleszállítás összegéből 73 millió forint veszteségrendezést szolgál, a maradék pedig „a saját tőke más elemeinek növelését”.

Az Ybl-Villa Rendezvényház tavaly – több veszteséges év után – pont nyereséget termelt 61 millió forint erejéig. Ezé a cégé volt az Ybl-villaként emlegetett Budakeszi úti neoreneszánsz palota, amelynek megvásárlására tavaly decemberben 1,4 milliárd forintot különített el határozatában a kormány. Tavasszal pedig a közbeszerzési közleményből lehetett értesülni arról, hogy a kft-től versenyen kívül vesz a Miniszterelnökség 254,5 millió forintért „szobrokat, szőnyegeket, bútorokat és egyéb tárgyakat”.

Az Ybl-Villa Kft. tulajdonosának, a Kogart-Ház Kft.-nek üzletrészét március óta a Szemerey Tamás érdekeltségében álló NHB Növekedési Hitelbank jelzáloga terheli, a hitelbiztosítéki nyilvántartás szerint a biztosított követelés 270 millió forintnyi tőketartozás.

A kilencvenes években sikeres spekulánsként, vállalati reorganizátorként indult, majd off-shore-lovaként is emlegetett, újabban az energiaátadó ezotéria felé fordult Kovács nevével fémjelzett cégcsoporttal az utóbbi időben aktívan üzletel a NER, festményeket és kolostorépületet is vettek a környezetéből:

Ezotéria-hívő moszkovita bankár a rezsim zsoldjában – Lázár menti meg a Kogart tulajdonosát?

Welsz Tamás, Kovács Gábor és egy rosszhírű lett bank is üzletelt a Lavecóval

Az MKB Bank és a Laveco offshore-gyár neve is felmerült a sokmilliárd dolláros orosz pénzmosási ügyben

Tovább tömik pénzzel Lázárék a moszkovita energiagurut

282 millióért vett festményeket a Várba a Miniszterelnökség

A sok segítség a jelek szerint meg is hozta az eredményt. A szövevényes cégbirodalom központi vállalkozásának tűnő Bankár Holding Zrt. évek óta tartó veszteséges működés után tavaly szerény, 3,5 milliós profitot ért el. Üzemi eredménye pedig csinos, 6,5 milliárdos tétel volt. Igaz, a cég kötelezettségei is csaknem fillérre ennyit tettek ki.

Rádi Antónia

 

tetszett_a_cikk3

 

1 milliárd forinttal drágult a vizes vb két nappal a vége után

$
0
0

 

783 millióért építette ki az informatikai rendszert az állami tulajdonú Antenna Hungária Zrt., és 293 millióért takarított a B+N Referencia Zrt.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Vasárnap volt a vizes vb zárórendezvénye, de a közbeszerzések bürokratikus rendszere miatt van olyan kiadás, ami csak most derül ki.

Az EU-s közbeszerzési értesítő augusztus 1.-jei számában jelent meg, hogy a szervezésért felelős Bp2017 Kft. nettó 782,9 millió forintot fizetett az állami tulajdonú Antenna Hungária Zrt.-nek az informatikai rendszer kiépítéséért. Alvállalkozóként az EURO ONE Számítástechnikai Zrt. működhetett közre a projektben.

A pontos feladat a tájékoztató szerint:

“A vizes VB szervezőinek, a rendezvényre akkreditált valamennyi személynek, az önkénteseknek a rendezvény időtartamára – azaz 14.7.2017-től – 25.8.2017-ig korlátozás nélkül használható informatikai rendszer kiépítése, a hozzá kapcsolódó CallCenter és HelpDesk kiépítése és üzemeltetése.”

A szerződést 2017. július 7.-én írták alá a felek, és a tender a rendkívüli sürgősség miatt – a vizes vb legtöbb közbeszerzéséhez hasonlóan – hirdetmény nélküli eljárás volt. Az Antenna Hungária Zrt.-n kívül pályázott még a munkára a T-Systems Magyarország Zrt. és az ATOS Magyarország Kft. is.

Az Antenna Hungária által alvállalkozóként bevonni kívánt Euro One Zrt. tulajdonosa a Bravogroup Holding Vagyonkezelő Kft., melynek többségi tulajdonosai Lakatos Péter, Lakatos István, Kucska Árpád és Potoczky Csaba.

Az Index július 11-én írt arról, hogy információik szerint az Antenna Hungária Zrt. nettó 30 milliárd forintot kapott azért, hogy a vizes vb-re kiépítse a média és a közönség kiszolgálására is alkalmas internetes hálózatot, megteremtse a csúcsminőségű digitális televíziózás feltételeit, valamint leszállítson különböző informatikai eszközöket a versenyzőknek és szervezőknek.

Szintén augusztus első napján jelent meg az EU-s közbeszerzési értesítőben, hogy a Bp2017 Kft. nettó 292,8 millió forintot fizetett a B+N Referencia Zrt.-nek a versenyhelyszínek takarításáért.

A kormány 2015 márciusában jelentette be, hogy 2017-ben Magyarország rendezi a vizes világbajnokságot. Gyárfás Tamás akkor azt nyilatkozta, hogy a teljes költség 25 milliárd forint lesz. A kiadások végül ennek ötszörösét is meghaladták: a nyilvánosságra került szerződések értéke nettó 104,8 milliárd, vagyis bruttó 133 milliárd forint.

Fürjes Balázs, a kiemelt beruházások kormánybiztosa augusztus elsején viszont azt nyilatkozta, hogy eredetileg kétszer ennyire becsülték a vizes vb költségeit, ahhoz képest nem volt drága.

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 

2017 második negyedévében 4 milliárd forint ment el az állami cégek reklámozására

$
0
0

 

A legdrágább a Magyar Turisztikai Ügynökség kampánya volt, nettó 2 milliárd forintba került. De jutott közel félmilliárd az elektronikus adóbevallás és a Nemzeti Közművek reklámozására is.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Tavaly novemberben számolt be a 444 és a Kreatív arról, hogy az állami cégek 2017-es kommunikációjára kiírt 25 milliárd forintos gigatenderen nem meglepő módon három befutó lett: Csetényi Csaba cégei (Network 360 Kft., Affiliate Network Kft.), Kuna Tibor cégei (Young and Partners Kft., Trinity Communications Kft.) a Sprint Nyomdaipari Kft.-vel, és Balásy Gyula cégei (Lounge Design Kft., New Land Media Kft.).

Korábbi hasonló cikkeink:

6,35 milliárd forintért reklámozza az állam a monopolhelyzetben lévő áramszolgáltatót

6,6 milliárd forintot költött el a Nemzeti Kommunikációs Hivatal 2016. harmadik negyedévében

8,5 milliárd forintot költött reklámra 2016 második negyedévében a Nemzeti Kommunikációs Hivatal

A Rogán Antal által vezetett propagandaminisztérium alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal 2017. augusztus elsején közzétette az EU-s közbeszerzési értesítőben, hogy 2017 második negyedévében bő 4 milliárdot költöttek el a hatalmas összegből.

Balásy Gyula cégei:

– 2017. évi kommunikációs tevékenységekhez kapcsolódó ügynökségi feladatok ellátása az Első Nemzeti Közműszolgáltató, (ENKSZ, jelenleg már Nemzeti Közművek Zrt.) részére, nettó 530,73 millió forint

– Az E-gázszámla igénybevételét növelő promóciós kampány az ENKSZ részére, nettó 40 millió forint

– E-SZJA kommunikációs kampány a NAV-nak, nettó 472,44 millió forint

– A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 2017. évi kommunikációs tevékenységéhez kapcsolódó feladatok teljes körű ellátása, nettó 61 millió forint

– 2017. évi kommunikációs szolgáltatások a Szépművészeti Múzeum és intézményei részére, nettó 30,8 millió forint

– A Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. külföldi és belföldi kommunikációs tevékenységéhez kapcsolódó feladatok, nettó 2 milliárd forint

– A Családbarát Ország Nonprofit Közhasznú Kft. részére kommunikációs kampányokhoz PR ügynökségi, online és közösségi média-szolgáltatások, médiatervezés és -vásárlás, rendezvényszervezés és gyártás, nettó 220,44 millió forint

– A Magyar Állampapírok értékesítésének támogatása érdekében reklámajándékok, dekorációs eszközök beszerzése, egyedi nyomatokkal való ellátása és szállítása, nettó 13 millió forint

– A Hiventures Zrt. kommunikációs tevékenységét támogató online ügynökségi feladatok ellátása, nettó 9 millió forint

– Hirdetési és médiaszolgáltatások megrendelése, valamint médiavásárlási feladatok ellátása a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem részére, nettó 10 millió forint

– A Diákhitel Központ Zrt. 2017. évi kommunikációs tevékenységével, médiakampányaival összefüggő, médiatervezési és-vásárlási, kreatív és grafikai tervezési, gyártási feladatok ellátása, nettó 64,3 millió forint

– Az Agrármarketing Centrum nemzeti közösségi agrármarketing tevékenységének 2017. I. félévi marketing és PR eszközökkel történő segítése, a marketingkomm. stratégiájának kivitelezésében való részvétel, nettó 214,48 millió forint

Kuna Tibor cégei:

– Próbavásárlások beszerzése a MÁV-START-Zrt. vonatain, nettó 11,14 millió forint

– PR és kommunikációs tevékenység biztosítása, PR ügynökségi szolgáltatói és tanácsadói feladatok ellátása, illetve az ezekhez kapcsolódó rendezvények szervezése a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. részére, nettó 35,5 millió forint

– Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. kommunikációs tevékenységét támogató PR ügynökségi, grafikai tervezési és nyomdai feladatok ellátása, nettó 43,5 millió forint

– Nemzetközi programsorozat szervezése a Családbarát Ország Nonprofit Kft.-nek, nettó 160,1 millió forint

Csetényi Csaba cégei:

– Kommunikációs feladatok ellátása az Ifjúsági Garancia Program keretében az Új Nemzedék Központ Nonprofit Kft. részére, nettó 37 millió forint

Ha összesítjük a számokat, akkor kiderül, hogy 2017 második negyedévében Balásy Gyula cégei 3,6 milliárd, Kuna Tibor cégei 250 millió, Csetényi Csaba cégei pedig 37 millió forintot kaptak az állami cégek reklámozására.

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 

Ha Orbán bocsánatot kérne, leesne a korona a fejéről – Sebő Ferenc, Kétfarkú Kutyapárt

$
0
0

 

A Kétfarkú Kutyapárt radikális szárnyának vezetője, a színházi rendező Sebő Ferenc interjúnkban beszél a felcsúti művészeti központról, az űrállomásról, és a csillebérci kiképzőtáborról. Elmondja, hogy mit lehet tanulni Orbán Viktortól, és miért kellene bocsánatot kérnie a miniszterelnöknek. 

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

A Budapesti Anarchista Színház rendezőjeként megalapította a Felcsúti Anarchista Színházat is. Miért pont Felcsút?

Mert Felcsút az új központ. A művészetnek mindig is voltak központjai, száz éve még Párizs, majd New York, később Berlin. Most úgy érezzük, Felcsút vette át ezt a szerepet. A világ eszmei csakrája is egyben.

Milyen grandiózus művészeti teljesítmények kapcsolódnak Felcsúthoz, ami miatt megérdemli ezt a jelzőt?

Világszínvonalú esztétikájú a stadion például. Még rám is nagy hatással van az az épület, aki kifejezetten gyűlölöm a focit, annyira gyönyörű.

Miért, mit üzen az épület?

Reményt közvetít, egyfajta fenntartható jövőképet üzen. A legkisebb faluban is van rá lehetőségünk, hogy egy ilyen látszatberuházást megtegyünk. Ez arra utal, hogy van hátterünk, van  jövőnk.

A Felcsúti Anarchista Színház (F.A.SZ.) milyen művészi teljesítményt tud felmutatni?

Egy éve próbál együtt a társulat. Talán a nevünk miatt kötötték sokan a titokzatos felcsúti gabonafaszt is a F.A.SZ.-hoz. Az augusztus 3-án kezdődő MKKP táborban már részt lehet venni az improvizációs technikákon alapuló LARP előadásokban. Az igazi attrakció az természetesen Felcsúton lesz. Augusztus 19-én egy űrállomást fogunk átadni, másnap pedig az űrbe kilövünk nyolc embert, és két kutyát.

 

 

Nem két nap egy űrállomást felépíteni gondolom.

Nem kettő, hanem négy. Augusztus harmadikától hatodikáig Csillebércen építjük az űrállomást, és képezzük ki az űrhajósokat.

Ha Csillebércen épül, akkor miként lesz az indítás Felcsúton?

Lesz egy földalatti folyosó Csillebérc és Felcsút között, amin áttoljuk a rakétát. A nukleáris technológiát sajnos nem volt könnyű megszereznünk, de az Észak-Koreai Kutyapárt kisegített minket. Nem annyira megbízhatóan, de néha azért működik a technológia. Érthetetlen a titkolózás a nukleáris dolgokban, nem is értem miért nincs open source atomrakéta tervezet az interneten már régen.

Tehát akkor Felcsútról indul a rakéta. Miként kell ezt elképzelni?

Tíz lényt még egy nagyhatalomnak sem sikerült egyszerre az űrbe juttatni. Mi egy olyan trükköt fogunk bevetni, amit még eddig senki. Mivel csak egy kis költségvetésű űrkilövésre jött össze a pénz, ezért egy gyufás skatulya méretű űrhajót fogunk kilőni. Ahhoz, hogy a nyolc űrhajós és a két kutya elférjen az űrhajóban, le kell őket kicsinyítenünk.

De hát ez abszurd, ilyen még nem sikerült senkinek.

Már folynak a kísérletek. Komolyan vesszük, hogy merjünk még kisebbek lenni.

 

Az volt a terv, hogy a tábor után egy héttel lesz kész a program, erre tessék.

Posted by Magyar Kétfarkú Kutya Párt on Wednesday, August 2, 2017

 

Mi köze van a Felcsúti Anarchista Színháznak a Kutyapárthoz?

Az MKKP radikális szárnyának is neveznek minket. Ez azt jelenti, hogy a Kutyapártnak van egy már brand szinten lévő humora, amely mindenkivel kedves, minden irányba odaszólogatós, ravasz, de mégis konstruktív poénkodást jelenti. A radikális szárny egy olyan műhelyt jelent, ahol egyéb formákkal is kísérletezünk, a humornak morbidabb formái is megjelenhetnek például, nem minden épül be a kutyapárt mainstream vonalába, de ami bejön az  embereknek, az igen.

Művészeti vagy politikai projektként kell kezelni a Felcsúti Anarchista Színházat?

Abszolút művészeti a projekt. Mi próbálunk örülni a kormány baklövéseinek is, egyfajta hiperoptimizmust képviselünk. Felcsút pont erre példa. Szörnyen hangzik, hogy stadionokra költik a közpénzt. De mi pozitívan állunk hozzá. Ha van stadion legyen űrállomás, és legyen színház is.

A kötelezőnek tűnő ellenzéki fújjolás Felcsútra nagyon elapasztja az ember és a környezetében lévők energiáit. Még a jó dolgokra is azt kell mondani, hogy ne legyen, hiszen ezért ellenzék az ellenzék. Láttuk a Fideszen, hogy amikor hatalomra kerültek ugyanazokat a dolgokat el kellett kezdeniük megcsinálni, ami ellen ágáltak. Ebből úgy lehet kikerülni, ha optimistán állsz hozzá a dolgokhoz. Tanulni is lehet a Fidesztől.

Mégis mit lehet eltanulni?

Visszatérve az űrállomásra, sokan kérdezik, hogyan lehetséges ez tudományosan és művészetileg? A Fidesz megmutatta, hogy a politika csak kommunikáció. Szinte nem is kell kormányozni, elég az, hogy beszélsz arról, hogy kormányozol. Nekünk erre az a válaszunk, hogy ha politika lehet csak kommunikáció, miért ne lehetne az űrkutatás is csak az?

Vagy lehetne az agysebészet is csak kommunikáció! A homeopátia is erre épül, hogy a farmakológia is csak kommunikáció. Nem is kell hatóanyag. Mi semmi újat nem mondunk, csak kiterjesztjük az űrkutatásra.

A Budapesti Anarchista Színház számos politikai témájú darabot is játszott, mint például a marihuána legalizálásáról és orvosi felhasználásáról szóló Zöld Szofi, amelyben az Orbán Viktort játszó Kovács Gergely a Kutyapárt elnöke, a darab végén bocsánatot kér a tetteiért. Ha a valóságban bocsánatot kérne meg lehetne neki bocsátani?

Abban a darabban sok minden megtörténik, ami valóságban nem történne meg. Ez a bocsánatkérés a színdarabban egy szállóige. Egy jobbikos család életét járja körül, akik trafikot üzemeltetnek, és haragszanak Orbán Viktorra különböző okokból. Azt mondogatják, hogy majd akkor, ha Orbán Viktor bocsánatot kér.  Ha válaszolnom kell erre a kérésre, akkor azt kellene tudnom, hogy én miért haragszom rá.

Ennek a mindent átitató rossz hangulatnak az elterjedéséért felelős lehet talán. Ez az ellenséges hangulat egymással szemben az ő uralmának a terméke. Valahogy én szeretem is a sorosozást meg a migránsozást, mert akkor legalább nem egymást gyűlöljük, hanem valami külső dolgot. Persze ezt ironikusan értem, még a rosszban is keresem a jót.  Amiért bocsánatot kérhetne az az, hogy az ellenségeskedést államvallássá tette, polgárháború közeli helyzetet teremtett.

A kérdés az volt, hogy mi lenne ha bocsánatot kérne?

Talán akkor leesne a korona a fejéről.

Ki a példaképe Önnek a magyar történelemből?

Bornemissza Gergely, aki különféle cseleket eszel ki, hogy ne tudják a törökök elfoglalni a várat.

Vágó Gábor

Kép: Sebő Ferenc facebook, videó: MKKP facebook oldal. 

 

tetszett_a_cikk3

 

Itt vannak a számok, indulása óta veszteséges a felcsúti kisvasút

$
0
0

 

Néha több volt a jegybevétel, mint az üzemeltetési költség, de összességében így is csak nyeli a pénzt a kisvasút. Lázár János szerint megtérülő beruházás, a számok alapján viszont úgy tűnik, hogy soha nem fog megtérülni.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Július elején közadatigénylésben kértük ki a Vál-völgyi kisvasutat üzemeltető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványtól a kisvonattal kapcsolatos bevételek és kiadások listáját havi bontásban. Az alapítvány némi késéssel ugyan, de megküldte az általunk kért adatokat egy táblázatban.

Voltak olyan hónapok, amikor a jegybevétel meghaladta az üzemeltetési költséget, de 2016-os indulása óta így is 4,1 millió forint veszteséget termelt a felcsúti kisvasút.

A jegyeladásból származó bevétel 2016 augusztusában volt a legnagyobb, 2,9 millió forint. Az üzemeltetési költség pedig 2017 júniusában volt a legmagasabb, közel 3,4 millió forint.

Korábban több cikkben foglalkoztunk azzal, hogy hányan utaznak a felcsúti stadiontól az alcsútdobozi arborétumig közlekedő kisvonaton. Legutóbb július közepén tettük közzé a legfrissebb utasforgalmi adatokat, amelyekből az látszott, hogy 2016. április 30-i elindulása óta összesen 48.533 utas volt a vonalon. Tavaly 30.219, idén 18.314.

Lázár János azt mondta július közepén, hogy a felcsúti kisvasút megtérülő beruházás. A bevételi/kiadási adatok alapján viszont nincs igaza a miniszternek, és ha így folytatódik, soha nem is fog megtérülni a felcsúti kisvasútra fordított 600 millió forint EU-támogatás.

“Én úgy gondolom, ha Magyarországon egy fél év alatt 20 ezer ember használ egy kisvasutat, az megtérülő dolog. Én ebben semmi kivetnivalót nem látok, ez egy politikai hecckampány, ha nem Felcsúton épült volna a kisvasút, akkor senkit nem érdekelne. Csak Orbán Viktor miniszterelnök miatt érdekes.”

 

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 

Nincs nagyon mit megköszönnünk a magyar médiától búcsúzó külföldi tulajdonosoknak

$
0
0

 

2010 óta nyolc nagy nemzetközi médiavállalat és befektetőcsoport adta el magyarországi érdekeltségeit többnyire kormányközeli oligarcháknak és üzletembereknek. A nem alaptalan – mondjuk úgy – ellenzéki, antikapitalista felhangú olvasat szerint az „erkölcstelen” tőke „aprópénzért” elárulta a magyarországi nyilvánosságot, odadobta azt a „fasizmusnak”. Egy másik – szerintem szintén érvényes – nézőpont szerint pedig számolgattak és akár jelentős veszteséget termelő, akár nagyon is jövedelmező helyzetekben is azt mondták: “ha a magyar választóknak ennyit ér a liberális demokrácia intézménye, hogy négyévente ilyen kormányt választanak maguknak, akkor miért érezzünk nagyobb felelősséget iránta, mint a magyarok maguk?” Csakhogy soha nem is érezték felelősnek érte magukat.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Ez utóbbi gondolkodásnak fájdalmasak a következményei ránk nézve, de még megérthető. Ülnek Jürgenék a központban, nézegetik az Excelt, olvasgatják az országelemzéseket, ott vannak előttük a különféle elemzőcégek előrejelzései, amiben azt látják, hogy Magyarország évről-évre kockázatosabb, és állandóan jönnek a telefonok is, hogy XY valaki a magyar kormány közeléből kész lenne akár a piaci érték másfélszeresét is kiadni a cégért.

Normális helyzetben az ilyen ügyleteknél a felek elkezdenek alkudozni, Jürgen többet akar kapni, XY valaki kevesebbet akar adni. Ebben a helyzetben azonban XY valaki többet akar adni, csak legyen eladó, és még állami garanciát is ad rá. És most még ennyit akar adni, de netán, ahogy közelednek a választások, majd kevesebbet, majd megint egy hatalmas választási győzelemmel a hátuk mögött esetleg már semmit sem.

Mit teszel ebben a helyzetben? Ki ne adná el a saját termékét másfélszer-kétszer annyiért, mint amennyit ér, ha erre még a vevő féltől állami „kezességvállalást” is kap, mondjuk állami kölcsön formájában? Vagyis Jürgenéknek nem kell attól tartaniuk, hogy „Mészáros Lőrinc” a saját pénzét kockáztatva esetleg majd eláll az üzlettől, vagy mégsem tudja majd kifizetni. „Mészáros Lőrinc” ugyanis bármennyit kifizet, mert nem saját pénzéből fizet, hanem többnyire a magyar adófizetőkéből.

A végén majd írunk egy közleményt arról, hogy „a média világpiaci helyzete portfóliónk újragondolására és reorganizálására késztette vállalatunkat, mely hosszas folyamat végén úgy döntöttünk, hogy a továbbiakban a nyugat-európai és romániai, szlovákiai, csehországi érdekeltségeink digitális lábaira fókuszálunk majd a piacvezető „digital first” stratégiánk jegyében a piaci jelenlétünk erőteljesebb növelése érdekében”.

Ez a hideg logika érthető módon vált ki heves kritikát a magyar demokráciáért aggódó ellenzékiekből és igazából az is kevés vigaszt jelentene számukra, ha ismernék Jürgenék belső vívódásait. Bár a néha kiszűrődő boardmeetingek alapján általában nem nagyon vívódnak Jürgenék, inkább cinikusan és lemondóan beszélnek a magyarországi állapotokról, egyes esetekben pedig kifejezett csodálatukat fejezik ki Orbán iránt.

Az, aki a racionálisnál többet fizet, az eladó részéről mindenképpen érdemes némi csodálatra.

Ebben a számításban nincs semmi meglepő. Sokkal nagyobb baj, hogy a búcsúig mit műveltek ezek a médiacégek Magyarországon. Nem kell őket megsiratni, eddig sem arról voltak híresek, hogy a nyilvánosság érdekeit, vagy a magas minőségű újságírás szempontjait tartanák szem előtt. Az országos, valamint a vidéki, helyi nyilvánosság leépítése nem magyar vállalkozóknak, hanem többnyire nemzetközi médiavállalatok az országos és a helyi politikával állandóan egyezkedő döntéshozóinak volt köszönhető.

Ezek a médiacégek a legtöbb esetben nagyon alacsony előállítási költségű és nagyon alacsony minőségű médiatermékeket hoztak létre. Portfoliójukból hosszú évek alatt, szisztematikusan távolították el előbb a minőségi lapokat, utána pedig a minőségi újságírókat, legvégül pedig az újságírókat is – és hogy ez mennyire volt cinikus folyamat a német kiadók részéről, arról érdemes elolvasni ezt a tanulmányt, illetve belátom én is utólag, hogy fontos megállapításokat tartalmaz ez a cikk, noha korábban vitatkoztam vele.

És hogy a megyei napilapok alatt elhelyezkedő önkormányzati, vagy más lokális médiatermékek esetében milyen tragikus a helyzet, arról érdemes az Átlátszó A helység kalapácsa-cikksorozatát elolvasni.

A vidéki lapok közül lényegében egyetlen olvasható termék volt a Mediaworks felvásárlásáig, a Dunántúli Napló, amely néha országos szintű botrányt is ki tudott robbantani. Emellett még egyetlen vidéki online médiát lehetett számottevőnek mondani, a most már egyedül maradó Nyugat.hu-t, amely szombathelyi magánemberek tulajdonában van.

Nem járt jobban az országos sajtó sem, ezeknél a médiavállalatoknál alig tudunk olyan nyomtatott vagy online lapot, esetleg televíziót, vagy akár csak egy magazinműsort mondani, amelyért az egykori Origón vagy az utolsó Népszabadságon kívül olyan nagy kár lenne. A demokratikus nyilvánosság szempontjából tehát a nemzetközi tőke nemhogy hiányozni fog Magyarországról, hanem annak lezüllesztése jelentős mértékben nekik köszönhető.

 

 

Persze még mindig gondolhatták volna úgy ezek a derék nemzetközi médiakonszernek, hogy legalább ne valamelyik kormányközeli oligarcha kezében kössenek ki ezek a cégek. Esetenként erre is volt lehetőségük, a Sanoma, ha emlékszünk még rá, kínkeserves izzadság, Simicskáék nehezedésével megterhelve talált rá végül Varga Zoltán üzletemberre.

Az Origóért több jelentkező is volt, az, hogy végül a most már Matolcsy fia, Ádám tulajdonában lévő, a cég értékénél 2,5-3 milliárddal többet adó New Wave-nél kötött ki, a német anyacég Deutsche Telekom hallgatólagos beleegyezése nélkül aligha történhetett volna meg.

A Pannon Lapok Társaságának tulajdonosa, a német Funke-csoport azzal oldotta a cikit, hogy előbb eladta inkább egy akkor még kevésbé kellemetlennek tűnő figurának, Heinrich Pecinának a céget, aki ahogy megszáradt a festék az adásvételin, abban a pillanatban adta el Mészárosnak az egész Mediaworks-PLT-csoportot.

Apropó, Mediaworks. Kevesen emlékeznek rá, de a Mediaworks létrejötte is alighanem valami hasonló alku része lehetett az Axel Springer és a Ringier, valamint a magyar kormány részéről. Az Axel Springer és a Ringier fúziója nagyon sokáig húzódott, a médiahatóság a médiatörvény koncentrációra vonatkozó részeivel módszeresen akadályozta az egyesülést, mígnem a semmiből előállt Pecina, aki vitte a napilapokat, a Világgazdaságot, a Nemzeti Sportot és a Népszabadságot.

Ma már jóval valószínűbb, hogy ez a folyamat teljesen tudatos volt mind az Axel-Ringier, mind a magyar kormány részéről, bár akkor még nem lehetett tudni, hogy Simicska kiesik a játékból. Hasonló volt a TV2 eladása is. Emlékeztetőül: Vajna előtt másfél évig a két korábbi menedzsmenttag, Simon Zsolt és Yvonne Dederick voltak a tulajdonosok, nyilván kölcsönből, és majd csak ők, közvetetten adták tovább Vajnának a cégcsoportot.

A Russmediának alighanem kapóra jött Pecina bejelentkezése (vagy Pecina rájuk erőltetése), a végleges kinyírásuk majd az ő feladata lesz a továbbiakban.

Ez a mintázat arra enged következtetni, hogy egyes központokban azért legalább felmerült, hogy ne közvetlenül valamelyik nagyon kormányközeli oligarchának adják el a magyar érdekeltségeiket, hanem találjanak egy kevésbé kellemetlen forgatókönyvet. Nem biztos, hogy így volt, de ennyit engedjünk meg nekik. Másoknak nem voltak ilyen problémáik.

Még egyszer: mindez a nemzetközi cégek központjaiból nézve természetes, az üzlet szempontjából racionális döntések sorozata volt a 2010 óta eltelt évek fejleményeit alapul véve. Semmit nem árul el azonban arról, hogy a rendszerváltás óta ezek a cégek adott esetben még az eladást is megelőző években kirámolt nyereségből – mondjuk úgy – a társadalmi felelősségvállalás jegyében alig, vagy egyáltalán semmit nem forgattak vissza a magyar nyilvánosságba és újságírásba.

Kósza ötletek keringtek arról, hogy talán, esetleg, netán létre kellene hozni egy újságíróalapot, alkalomadtán egyetemi újságíróképzést és médiaelméleti képzést is lehetne finanszírozni, de ezekből soha nem lett semmi. A tudatos, szkeptikus médiafogyasztás elősegítése, a médiaértés színvonalának emelése érdekében lehetőségeikhez képest alig tettek valamit.

Emlékszem, hogy egyes médiás vezetők mivel reagáltak az ilyen felvetésekre: ez az állam feladata. Minőségi, közszolgálati médiatartalmak finanszírozása szintén az állam feladata kellene, hogy legyen, arra van mondjuk a közszolgálati média. Mi itt pénzt akarunk keresni, a tulajdonosaink ezt várják el tőlünk, oknyomozással, minőségi tartalommal meg egy ekkora piacon nem lehet (más, hasonló méretű posztszocialista országokban egyébként lehetett, de ez mellékszál).

A közszolgálati média azonban ha volt is egyáltalán a rendszerváltás után kormányoktól független, 2010 után a maradék függetlenségét is elveszítette, így számosan a piactól vártak volna valamiféle reakciót. Ezt a piaci szereplők közül azonban csak kevesen tették meg.

Persze az ember a mostani állapotok feletti siránkozásában elfelejti, hogy a most a nyilvánosság utolsó szegleteinek tönkretételén aggodalmaskodó MSZP és abból kiváló DK, továbbá az úgynevezett „balliberális”, valójában inkább konzervatív, libertariánus, de most éppen ellenzékben lévő gazdasági elit is felelős a helyzetért, mivel a médiával való politikai fallabdázás, az állami, önkormányzati hirdetésekért cserébe adott szívességek alattuk és az ő közreműködésükkel kezdődött el.

A minőségi tartalmak és az oknyomozó újságírás peremvidékre szorítását pedig valamiféle „értéksemleges”, „politikamentes” mainstream sajtó ideájából vezették le, mert az üzletnek az rosszat tesz. Hallottuk ezerszer ezt az érvet.

Majd aztán el lehetett csodálkozni azon, hogy miért nem érdekel senkit Magyarországon a reklámadó, tágabb értelemben véve pedig a sajtószabadság. Én hallottam kereskedelmi tévé vezetőjét azon keseregni, hogy az emberek miért nem állnak ki a reklámadó ellen, fel sem fogják, hogy ez miért tragédia és őszintén hiányolta a magyarok szolidaritását az ügyben.

Viszont a szakmai szervezetek egyetlen egyszer sem álltak ki, ha az országos, vagy a helyi politika újságíróknak ment neki, ha politikai okokból rúgtak ki médiamunkásokat. Az érdekvédelmi szervezetek kizárólag akkor emelték fel a hangjukat, amikor a médiatulajdonosok pénze után nyúlt az Orbán-kormány (elsötétített honlapokkal, adásszünettel!), és képesek voltak cinikus módon a nyilvánosság érdekét is érvként felhozni, hogy kevesebb pénzből még kevesebb minőségi tartalmat fognak majd finanszírozni.

A nagyon kevésnél kevesebbet bemondani elég arcátlan húzás volt, de megint mélyen hallgatott mindenki arról, hogy hogyan lehetett idáig eljutni és a reklámadó miért lehet következménye eleve a nyilvánosság érdekeiről való korábbi lemondásnak és úgy általában az összetettebb gondolatok, problémák befogadására is képes állampolgárok tragikus hiányának.

Nem csoda, hogy ilyenkor felerősödnek azok a hangok, amelyek a „fasizmusok” térnyerését végső soron mindig a (neo)liberális kapitalizmus logikájából vezetik le, amennyiben a vád szerint a profitmaximalizálás érdekében a végeken akár az ördöggel is szövetkezik, illetve aminek érdekében a szélesebb, hosszabb távú társadalmi érdekek figyelmen kívül hagyása sem lehet drága.

A külföldi médiacégek magyarországi tevékenysége és döntései most jelentős muníciót szolgáltatnak ezeknek a kritikáknak, hiszen a történet látszólag végül is egyszerűen a következő: a külföldi cégek a profit érdekében szétrombolták a demokratikus a nyilvánosság egy részét, majd az első adandó alkalommal nagyon sok pénzért odadobták annak maradékát is egy, a kizsákmányoltak és az elégedetlenek által megválasztott, elégtételt és elszámoltatást ígérő, valójában ugyanolyan kizsákmányoló autoriter rezsimnek.

A kapitalizmus védelmezői nyilván kikérik maguknak a kapitalizmus természetének ilyen értelmezését. Ahogy már olvasható volt pár helyütt, a rendszerváltás utáni Magyarországon ezen értelmezés szerint soha nem volt sem kapitalizmus, sem szabad piac, így rájuk kenni “Mészáros Lőrincet” súlyos tévedés és árnyékboksz, hiszen pont az volt a baj, hogy kevés volt a szabadság és 2010 előtt is állandóan korruptnak kellett lenni a nyereségért.

Akárkinek is legyen igaza, a végeredményen nem változtat: egyre szűkebb a demokratikus nyilvánosság tere, egyre többen fognak naponta hazugságokat olvasni, nézni, hallgatni és egyre kisebb az esélye, hogy ez a folyamat megállítható.

Bátorfy Attila

 

tetszett_a_cikk3

 

Mészáros Lőrincék vadásztársasága tovább terjeszkedik Alcsútdobozon

$
0
0

 

A Vál-Völgye Vadásztársaság a jelenleg 825 hektáros Vérti vadaskertet 95 hektárral bővítené, és létrehozná mellette a 291 hektáros Ginza vadaskertet. A terjeszkedés állami és magántulajdonú földeket egyaránt érint, és Mészáros Lőrincék már az összesre megkapták a területhasználati engedélyt. A Ginzában főként muflonra és vaddisznóra lőhetnek majd a vendégek, a kibővített Vértiben dám- és gímszarvasra is.  Az optimális vadlétszám elérésére 5 éves tervet készítettek, a vaddisznókat a szomszédos szabad területekről akarják befogni. A környezetvédelmi engedély folyamatban van, az illetékes hatóság közmeghallgatásokat rendelt el az ügyben.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

2017-től lépett életbe a vadászati törvény módosítása, melyben két nagyon fontos változás volt: a társaságok a korábbi 10 helyett már 20 évre kapták meg a vadászati jogot, és a kormány újrarajzolta a vadászterületeket. Ez utóbbi miatt sok kisebb vadásztársaság elvérzett, és sok csókos helyzetbe került. Csongrád megye legnagyobb, 18 ezer hektáros vadászterületét például a Návay Kornél Vadásztársaság kapta meg húsz évre, és pont ennek a társaságnak tagja a fácánvadászatot kedvelő Lázár János.

A felcsúti polgármester is érezhette az idők szavát, ugyanis a tulajdonában lévő Mészáros és Mészáros Kft. 2016 februárjában megalapította a Vért Vadászati Kft.-t, majd pár hónappal később a család létrehozta a Vál-Völgye Vadásztársaságot, melynek elnöke Mészáros Ágnes, a polgármester egyik lánya.

A Vért Vadászati Kft. honlapja szerint a cég 17.000 hektár területen végez vadgazdálkodási és vadászati tevékenységet, és a cégadatbázis szerint tavaly 2,1 millió forint bevétele volt.

Úgy tűnik, hogy ez nem elég, mert a Vál-Völgye Vadásztársaság 2017. június 16-án két kérelmet nyújtott be az illetékes környezetvédelmi hatósághoz (hivatalos nevén a Fejér Megyei Kormányhivatal Székesfehérvári Járási Hivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya).

Az egyik kérelem szerint a vadásztársaság szeretné létrehozni a 291 hektáros Ginza vadaskertet, a másik kérelem szerint pedig szeretnék 95 hektárral bővíteni a jelenleg 825 hektáros Vérti vadaskertet.

A kérelmek és mellékleteik megtalálhatók a környezetvédelmi hatóság honlapján, és a dokumentumokból hamar kiderül, hogy két szomszédos területről van szó.

“A két vadaskertet fizikailag az Alcsútdobozt Etyekkel összekötő műút választja majd el.“

Mindkét vadaskert hatásvizsgálatát Agócs Gábor környezetmérnök készítette, és az egymásra nagyon hasonlító dokumentumok szerint a fejlesztéseket “a minőségi, trófeás nagyvadállomány elősegítése, a vadászati turizmus és térségi idegenforgalom lehetőségeinek bővítése érdekében” szeretné végrehajtani a Vál-Völgye Vadásztársaság. A hatástanulmányok szerint mindkét területen “A vadaskert működés tervezett ideje: több évtized. (legalább 20 év, mert a vadászati hatósági engedély már 20 évre szól!)“

Fizetőképes többletkereslet van

A 291 hektárosra (1.639 nm) tervezett Ginza vadaskert dokumentációjából kiderül, hogy 83,5 százaléka erdő, a többi pedig gyep és szántó.  A területen jelenleg is erdőgazdálkodás folyik, emiatt már 2007-ben körbekerítették. A Ginza országos vagy helyi védettségű természeti területet nem érint, és bár a hatásvizsgálat írója szerint “a Szent László patak menti egyes területei ex-lege védett láp jellemző tulajdonságokat hordoznak”, az illetékes Duna-Ipoly Nemzeti Park tájékoztatása szerint “azok nem azok”.

Jelenleg 10 gímszarvas, 20 dámszarvas, 25 őz, 140 vaddisznó, és 30 muflon él a Ginza területén. Az “optimális vadlétszám” elérése érdekében a vadásztársaság 5 éves tervet dolgozott ki, eszerint az ötödik év végére már 250 vaddisznó és 101 muflon lesz a területen. A vaddisznókat szabad téren akarják befogni, és a vadaskert 2017 végére, 2018 elejére tervezett indulása után 2-3 évvel lehet majd vadászni rájuk és a muflonokra.

A hatástanulmányban szerepel az is, hogy a Vál-Völgye Vadásztársaság “működése a korszerű, minőségi vadgazdálkodáson alapszik, melynek eredménye a többféle hasznosításban jelentkezik”. Az egyik, hogy “a vadfeldolgozás számára saját, olcsóbb árualap termelődik”,  a másik pedig az, hogy “a vadászat során a legjövedelmezőbb nagyterítékű vaddisznóhajtások jelentős profitot eredményeznek”.

“Mindkét hasznosításra fizetőképes többletkereslet van, így a Ginzai vaddisznó- és muflonkert mielőbbi megvalósítása szükséges.”

Az üzemeltetési terv szerint: “A jó terítéknek (magas bevételnek) a titka, hogy nem szabad egyéni vadászatok során kilőni a jó agyarú kanokat, azoknak hajtásban kell elesniük.”

 

 

 

A Ginza területe kilenc részből áll, ebből kettő az államé (az egyik az NFA-n, a másik a KÖDUVIZIG-en keresztül), hét pedig magánszemélyek (Vogel András, Vogel Eszter, Vogel Márton, Vogel Diana, Erdély Zsigmond, Nyúl Sándor, és Mészáros János) tulajdonában van. A Vál-Völgye Vadásztársaság minden tulajdonostól megkapta a vadaskerthez szükséges területhasználati engedélyt.

Környezetvédelmi szempontból kiemelt jelentőségű terület

A Vérti vadaskert már egy meglévő létesítmény, melynek korábbi üzemeltetője és vadászatra jogosultja az állami tulajdonú VADEX Zrt. volt, de 2016 decemberében Mészárosék vadásztársasága kapta meg a terület vadászati jogát 20 évre, 2017. márciusától 2037-ig. A terület hatásvizsgálatából kiderül, hogy a Vérti Vadaskert jelenleg 825 hektáros területéből 771 hektár erdő, 18 hektár legelő, és 35 hektár ún. kivett terület. A tervezett 95 hektáros bővítésből 37 hektár erdő, 42 hektár szántó, 9 hektár legelő, és 3 hektár fásított terület. A 95 hektáros bővítéssel a 825 hektáros, vagyis 1.487 nm-es vadaskert területe 920 hektárra, de 9.987 négyzetméterre nő a tervek szerint. A látszólagos matematikai ellentmondásnak az a magyarázata, hogy a Vál-Völgye Vadásztársaság a bővítéssel bekebelezné a Szent László-patakot is, amelynek területe ugyan 0 hektár, de 8.204 négyzetméter. A patak mellett a vadaskert területére kerülne 2 hektár saját használatú út és árok is, melyeknek területe 4.272 négyzetméter. A jelenlegi Vérti vadaskert és a bővítésére kinézett 95 hektár nagy része is a Szentgyörgypuszta nevű Natura 2000-es terület, ami környezetvédelmi szempontból kiemelt jelentőségű.

“Az Európai Unió által létrehozott Natura 2000 egy olyan összefüggő európai ökológiai hálózat, amely a közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok, vadon élő állat- és növényfajok védelmén keresztül biztosítja a biológiai sokféleség megóvását és hozzájárul kedvező természetvédelmi helyzetük fenntartásához, illetve helyreállításához.”

A hatásvizsgálat is kimondja, hogy védett növény- és állatfajok is előfordulnak a területen, “azonban várhatóan a vadaskert működése nem okoz káros hatást a terület védett fajai számára, amennyiben a védelmi intézkedések megvalósulnak”. Ugyanakkor az is szerepel a dokumentumban, hogy a bővítés egyértelműen, de előre még nem látható mértékben hatással lesz a környezetre: “A szabad területen a nyugat-kelet irányú vadmozgások, vonulási- vándorlási útvonalak még nehézkesebbé válnak a kerítések miatt, ezáltal a vadmozgások, vadelőfordulások nagyobb területeken, hosszabb távokon, új útvonalakon figyelhető majd meg.”  

 

 

A bővítésre kiszemelt terület nyolc részből áll, ebből háromnak az NFA-n, a KÖDUVIZIG-en, és a VADEX Zrt.-n keresztül a magyar állam, a többinek pedig Mészáros Lőrinc, Mészáros Beatrix, az etyeki önkormányzat, illetve dr. Antalffy György és Györgyné a tulajdonosa. Valamennyien megadták már a területhasználati hozzájárulást a Vál-Völgye Vadásztársaságnak.

A meglévő Vérti vadaskertben jelenleg 160 gímszarvas, 254 dámszarvas, 33 őz, 261 vaddisznó, és 164 muflon él. Akárcsak a Ginza vadaskert esetében, a kibővített Vértire is 5 éves tervet dolgoztak ki az ötletgazdák az “optimális vadlétszám” elérésére. Eszerint az ötödik év végére a vadászatot és természetes elhullást is figyelembe véve 204 gímszarvas, 195 dámszarvas, 451 vaddisznó, és 207 muflon lenne a területen.

“A vadfajok közül a vaddisznó vadfaj esetében a szabadtéri állomány befogása kerül a vadaskertbe betelepítésre majd a szomszédos szabad terülekről. Ezzel a szabadtéri mezőgazdasági területek (főként a szántók és a hires etyeki borvidék szőlői) vaddisznó általi igénybevétel (pl. vadkár) látványos csökkenését lehet majd tapasztalni.“

A Vérti vadaskert bővítéséhez örökségvédelmi hatástanulmány is készült, ugyanis a Mészárosék által bekebelezni kívánt területen két régészeti lelőhely is van: a bronzkori Pogányvár, és az attól nyugatra elhelyezkedő telep. A Göböljárás-puszta közelében fekvő Pogányvár egy ismert, 290 méter átmérőjű földvár, amely az időszámításunk előtti második évezredben épült, vagyis 3-4 ezer éves. Az erőd területén és a közelében fekvő telepen is folyt már korábban régészeti kutatómunka, de teljes feltárásuk még nem történt meg. A Vál-Völgye Vadásztársaság azt ígéri, hogy bekeríti a két területet, hogy ne károsodjanak.

Nagy terület, sok pénz

A két hatástanulmányban térképek és légifotók is bemutatják a tervezett vadaskerteket, melyeknek hatalmas területe a levegőből látszik igazán.

ginzavadaskertlegifoto

vertivadaskertlegifoto

 

A dokumentumokban a Ginza és a Vérti esetében is a vadászati turizmus élénkítése szerepel indokként.

“Tervezett hasznosítási mód: elsősorban bérvadásztatás (egyéni les- és cserkelővadászat, barkácsolás, társas terelő- és hajtóvadászat), minőségi trófás vad tartása, vadmegfigyelés, vadászati fotózás, lovaglás, sétakocsikázás, vadászati- és ökoturizmus.”

Ebben pedig rengeteg pénz van. A Vért Vadászati Kft. honlapján elérhető árjegyzék szerint az állat trófeájának méretétől függően a kilövési díj

– egy gímszarvas bikánál 120 ezer és 3,2 millió forint között van

– egy dámszarvas bikánál 204 ezer és 1,7 millió forint között mozog

– egy őzbaknál 30 ezer és 990 ezer forint között van

– egy muflonkosnál 210 ezertől 1,3 millió forintig terjed

A fenti állatok nőstényeit és borjúit állatfajtól függően azonban már 13-36 ezer forint közötti összegért lelőheti, akinek ehhez van gusztusa.

Azonban ahogy a Ginza vadaskert hatástanulmányában is szerepel, a legnagyobb hasznot Mészáros Lőrinc cégének a vaddisznóvadászat, azon belül is a hajtás hozza.

Egy vadaskerti vaddisznóhajtáson (ahol az állatoknak a kerítés miatt esélyük sincs elmenekülni) 4-10 vadász vehet részt, és 8 főig összesen 600 ezer forintot fizet a csoport, a 8 fő feletti személyekért pedig fejenként 75 ezret. Tíz fő esetén tehát a hajtás ára 750 ezer forint. Erre jön rá a vadkanok kilövési díja, ami az állat agyarának hosszától függően 120-990 ezer forint között van.

A környezetvédelmi hatóság még nem adta meg az engedélyt a vadaskertekre, hanem mindkét ügyben közmeghallgatást rendelt el. A Ginza vadaskert létrehozásával kapcsolatban augusztus 31.-én 13 órakor lesz a közmeghallgatás az alcsútdobozi sportcsarnokban, a Vérti vadaskert bővítéséről pedig szeptember 6-án 15 órakor mondhatja el a véleményét a lakosság ugyanott.

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 


Sanyarú júliusa volt a nemzeti tőkésosztálynak

$
0
0

 

A múlt hónap uborkaszezon volt, csak a WHB, a Market, és Varga Károly cégei nyertek számottevő közpénzes megrendelést.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Folyamatosan nyomon követjük, hogy 2017-ben mennyi közbeszerzést nyer tíz Fidesz-közeli vállalkozó/vállalkozás, mert ezeknek a cégeknek a bevétele jelentős részben állami megrendelésekből származik.

Az év első három és negyedik hónapjában Szíjj László került a toplista élére, májusban a kormányzati plakátkampányokat bonyolító Balásy Gyula cégei lettek a legsikeresebbek, júniusban pedig a szerteágazó tehetségű Mészáros Lőrinc érdekeltségei nyerték a legtöbb közbeszerzést. A második negyedév győztese azonban még így is Szíjj László lett, aki az első negyedévben is a dobogó tetején végzett.

Júliusban viszont alig csurrant állami megbízás a listánkon szereplő cégeknek.

Mészáros Lőrinc egyik üzlettársának, Varga Károlynak cégei, a Magyar Vakond Kft. és a Hódút Kft. júliusban összesen nettó 11,28 milliárd forint értékű közbeszerzést nyertek el. Ez az összeg két tenderből, egy 4,42 milliárdos és egy 6,76 milliárdos szennyvízprojektből tevődik össze.

A Tiborcz Istvánnal üzletelő Paár Attilának kezében lévő West Hungária Bau nettó 10,99 milliárd forint értékű közpénzes megbízást kapott. Ebből 10,6 milliárd a Millenáris építése, a maradék pedig két korábbi szerződés áremelkedése.

A Garancsi István-féle Market Zrt. júliusban kapta a megbízást a Vasas kézilabdacsarnokának felújítására nettó 1,19 milliárd forint értékben.

A 2017-es közbeszerzési verseny állását követő táblázatunk itt megtekinthető, folyamatosan frissítjük. Az összegekbe beleszámoltunk a 2017 előtt kötött szerződésekhez kapcsolódó idei áremelkedéseket is.

A futottak még kategóriában hárman vannak:

– Szíjj László eddig roppant sikeres cége, a Duna Aszfalt Kft. júliusban mindössze a kecskeméti önkormányzat nettó 188 millió forintos tenderét nyerte el.

– Mészáros Lőrincék nettó 72,76 millióval drágábban építik a Győr-Gönyű kikötőt, amit a G-nap után Simicska Lajos Közgépe elől nyertek el.

– A Valton-Sec Kft. a XI. kerületi önkormányzat tulajdonában lévő Zsombolyai Ingatlanhasznosító Kft.-től kapott egy nettó 38,79 millió forintos megbízást.

A hónap vesztese a ZÁÉV, Balásy Gyula, Kuna Tibor, és Csetényi Csaba, nekik ugyanis egyetlen közpénzes megbízás sem jutott.

 

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 

Átlépte a nettó 105 milliárdot a vizes vb költségvetése

$
0
0

 

Kuna Tibor reklámcége még 353 millió forintot kapott rendezvényszervezésre.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

A vizes vb zárórendezvénye július 30.-án volt, de egyes tételek csak később derülnek ki a közbeszerzési értesítőből. Múltkor az összesen 1 milliárd forint értékű informatikai és takarítási tender eredménye jelent meg, de még mindig van tovább.

Augusztus 3.-án a sportesemény gazdasági hatáselemzése drágult 7,85 millió forinttal, ami aprópénznek tűnhet (bár egy kisebb családi ház ára), de eredetileg 25,5 millióért vállalta a KPMG, tehát bő 30 százalékos áremelkedésről van szó, ami nagyon sok.

Augusztus 4.-én a Duna Arénához épített staff- és médiaparkoló lódult meg 28,8 millió forinttal bizonyos pótmunkák miatt, így az eredeti 215 millió forint helyett már 243,8 millióba kerül.

Augusztus 10.-én pedig kiderült, hogy a vizes vb-hez kapcsolódó rendezvényszervezési feladatokra nem volt elég nettó 2 milliárd forint, ezért Kuna Tibor (Szijjártó Péter külügyminiszter jóbarátja) cége, a Young and Partners Kft. további 353 millió forintot kap ilyen célra. Azt nem tudni, hogy pontosan mire, mert azt nem közlik a hivatalos dokumentumokban. A szerződésmódosítást július 18.-án, négy nappal a vizes vb kezdete után írták alá a felek.

A nyilvánosságra került szerződések értéke ezekkel a módosításokkal együtt nettó 105,2 milliárd, vagyis bruttó 133,6 milliárd forint.

A Magyar Nemzet egy nappal korábban, augusztus 9.-én írt arról, hogy értesüléseik szerint Kuna cégei 230 millió forintért forgatnak majd filmet a vizes vb-ről, ez azonban elvileg már egy újabb közbeszerzés. Ráadásul mivel a vizes vb már véget ért, lehetetlen filmet forgatni róla. Maximum a korábbi felvételekből lehet összevágni valamit, azért viszont kicsit soknak tűnik 230 millió forint.

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 

Megijedtek Vágó Gábortól, levették a mutyit a napirendről Velencén

$
0
0

 

Sebtében hívta össze a polgármester a rendkívüli testületi ülést Velencén. A helyi építési szabályzatot úgy módosították volna, hogy az többek között a jegyző építkezésének is kedvezzen. Megjelentünk kamerával, interjút kértünk, és egy kisebb tanácskozás után levették a közfelháborodást tárgyát képező napirendi pontot az ülés napirendjéről. 

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Az Átlátszó velencei forrása kétségbeesett üzenetet küldött július 24-én este, hogy aznap délután hívta össze Koszti András polgármester a velencei önkormányzat rendkívüli testületi ülését másnap reggel kilenc órára. Mivel a napirendi pontok között olyan ügyek is voltak, melyekkel már foglalkoztunk, így elmentünk a testületi ülésre.

Amikor megjelentünk a testületi ülés előtt negyed órával, interjút kértünk a polgármestertől, és a jegyzőasszonytól. A jegyző csak pár kérdésünkre válaszolt, a polgármester elhárított minket. Majd a kettejük tanácskozásához csatlakozott az alpolgármester is. A testületi ülés kezdetén az alpolgármester javasolta a leginkább botrányosnak ígérkező napirendi pont levételét, amit kisvártatva meg is szavazott testület.

 

Megijedtek Vágó Gábortól, levették a mutyit a napirendről Velencén from atlatszo.hu on Vimeo.

 

A napirendi pontok között a leghangsúlyosabbnak a helyi építési szabályzat módosítása ígérkezett. Az egyetlen önkormányzattól független helyi nyilvánosságban, a Velence a Miénk! Facebook csoportban nagy közfelháborodás volt számos pont kapcsán.

A helyi építési szabályzat módosításának alapjául szolgáló előterjesztést felelős tervezőként az az Ertl Antal jegyzi, aki ezzel párhuzamosan a jegyzőasszonyhoz, Szvercsák Szilviához kapcsolható háznak az építkezésénél is a tervező volt. A szabályzat módosítás a jegyzőhöz kötődő telken lévő építkezést is érinti. Nagyobb beépítési hányadot, illetve magasabb épületet engedélyezne a testület a Bogrács utcai ingatlannál.

Az építési magasság azért is fontos, mert így válik elérhetővé a Velencei-tóra néző panoráma a jegyzőasszonyhoz kötődő új házban.

A Vörösmarty-pince is érinti a helyi építési szabályzat módosítása. A műemléki védelem alatt álló történelmi jelentőséggel bíró (Vörösmarty Mihály több versét is itt írta ) épületről már cikkezett az Átlátszó.

Amint akkor megírtuk, hogy az interneten megtalálható jegyzőkönyv is alapján – a képviselő-testülettől a polgármester révén maga L. Simon László kérte, hogy mondjanak le az ingatlan elővásárlási jogáról, hogy azt a Gros Ventres Kft. megvásárolhassa. Most akként tervezik módosítani az építési szabályzatot, hogy a pince ingatlanjára egy 7,5 méter magas épületet is lehessen felhúzni egyötödös beépítési hányaddal.

Ha valóban elkezdődik egy ilyen nagy építkezés, a műemléki jelleg is veszélybe kerülne.

Ez az a pince egyébként, ahol egy borkóstolón elsőként említette a polgármester a térség vezető borászatai között L. Simon László borászatát. Talán nem véletlenül ezért is kapták meg L. Simonék pár üveg borért cserébe a Velence névhasználatot a testülettől.

Az Átlátszó korábbi cikkei a velencei ügyekről

L. Simon László cége néhány palack borért megkapta a Velence kifejezés névhasználati jogát

L. Simon László segítségével szerzett műemléki pincét, és már túl is adna rajta

Államtitkárként megbukott L. Simon, de a Velencei-tónál még számítanak rá

267 millió forint uniós támogatás L. Simon László kiadójának vidéki kastélyára

Újabb zavaros cégügy L. Simon László körül

Közpénzből szépülhet L. Simon László kiadójának eladó kastélya

Kis híján elsimonozta tóparti telkét a velencei önkormányzat

A legnagyobb felzúdulást a helyiek körében a közvetlenül a tóparton található volt Ifi szálló épületére vonatkozó a módosítás okozza. Itt 15 méter magas épületeket lehet majd felhúzni feles beépítési hányaddal. Ez olyan mértékben változtatná meg a táj képét, hogy az az idelátogató turisták számára is észrevehető lenne.

A terület egyébiránt annak a Kenyeresház Kft-nek az érdekkörébe tartozik, amelyről már írtunk 2015-ben egy másik tóparti telekügylet kapcsán. Akkor úgy tűnt, hogy meghiúsul a furcsa és bonyolult ügylet, de aztán mégis áttolta a polgármester a testületen.

 

velence vis

 

A 2017. augusztus 10-ei rendkívüli testületi ülésre ismét behozták ezeket a napirendi pontokat.  

Vágó Gábor

 

tetszett_a_cikk3

 

Habsburg-barát osztrák milliárdos cége szerezte meg a Divatcsarnok épületét

$
0
0

 

Max Turnauer osztrák iparmágnás magyar cége megvette az Andrássy úti szecessziós palotát. A szálak a magyar Habsburg-lobbi irányába vezetnek.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Előzmények

A Habsburg Ottó Alapítvány elnöke lett Orbán titokzatos svájci barátja

Habsburg Mihály, József főherceg ükunokája, Magyarország szentszéki nagykövetének édesapja az egyik legaktívabb a Magyarországon élő Habsburgok közül: Demján Sándor borászatában igazgatósági tag. Abban, amelyik két ingatlant is eladott nemrég Mészáros Lőrinc cégének – derült ki a 24.hu cikkéből.

Habsburg Mihály elnököl a Magyarországi Mindszenty Alapítványban, vadászik Lázár Jánossal és kompániájával, 2013-2016-ban pedig a Szuverén Máltai Lovagrend magyarországi képviselője volt.

Habsburg Mihály igazgatósági tag a tavaly nyáron létrejött Divatcsarnok Projekt Ingatlanforgalmazó és Hasznosító Zrt.-ben is. A cég még október végén vásárolta meg az Andrássy úti szecessziós áruházépületet az állami Magyar Fejlesztési Bank ingatlanos cégétől.

A Divatcsarnok Projekt megalapításáról hírt adó Világgazdaság-cikknek nyilatkozó MFB még pár hónappal az eladás előtt is azt nyilatkozta, hogy az épület állami tulajdon, bérbeadással hasznosítják.

Az ingatlan december óta tehermentes, addig az MFB-nek volt rajta 9,5 millió eurós jelzálogjoga. A cég eszközeit 4,5 milliárd forintban tartja nyilván a projektcég mérlege, s hasonló nagyságrendű a zrt kötelezettségállománya is.

A Divatcsarnok Projekt részvényese a 86 esztendős Max Turnauer osztrák euró-milliomos. A Turnauer család a Constantia Industries AG révén került Európa leggazdagabbjai közé. Max Turnauer a Szuverén Máltai Lovagrend liechtensteini képviselője.

Rádi Antónia

 

tetszett_a_cikk3

 

Tovább mérgez a soroksári horrorház

$
0
0

 

Súlyos milliókat kell visszafizetniük a XXIII. kerület „kis Kolontárja” károsultjainak egy törvényszéki végzés szerint. Mondván, arra a kevésre sem volt jogalapjuk, hogy megkapják, amit a csigalassú perben a bíróság egyszer már nekik rendelt. A soroksári sorház 2010 nyarán robbant be az alatta tárolt veszélyes és toxikus anyagok miatt, a kimenekült lakók azóta pereskednek az állammal és az önkormányzattal. Még első fokú ítélet sem született.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

„Levonják a fizetésünkből? Ráterhelik arra az ingatlanra, amiben lakunk? Hogy utána elárverezzék? Nem tudom, egyelőre nem szeretnék erre gondolni” – mondta az Átlátszó érdeklődésére a hogyan továbbról a soroksági Grassalkovich utca 3. szám alatti egykori társasház egyik fantomlakásának tulajdonosa, Kollár Bea. Cikkünk az előzményekről:

Kis Kolontár Soroksáron – az állam nem téríti meg a horrorház lakóinak kárát

A valaha állami, majd önkormányzati tulajdonú ingatlanon máig tisztázatlan körülmények között, évtizedekkel ezelőtt súlyosan mérgező, rákkeltő és robbanásveszélyes vegyszerekkel teli hordókat ástak el a telek eredeti használói. Az ingatlan közben magántulajdonba került. Éppen a jelenlegi polgármester, Geiger Ferenc szignálta a szerződést vagyonkezelős főnökként még 1993-ban, amikor az akkor még egységes Pesterzsébet-soroksári önkormányzat eladta az ingatlant építési teleknek.

Az elkészült csinos, kiskertes sorházba gyanútlan fiatal családok költöztek a kétezres évek elején, zömében súlyos bankhitelből. Az épület 2010 júniusában robbant be. Akkor nyomban két lakást hagytak el a lakók, a teljes épületet csak egy évvel később minősítették lakhatatlanná, négy család még addig ott élt.

Kollár Bea kétségbeesése érthető. Családjával két lakás hitelét törleszti, a lakhatatlanét, és azét, amiben jelenleg élnek. A kisgyermekes anyuka, több volt szomszédjához hasonlóan súlyos beteg, aligha függetlenül, hogy éveket élt tudtán kívül olyan házban, amely alatt a földben – idézet a ­zöldhatóság által készített szakvéleményből –

„rákkeltő és mutagén anyagok közül a dioxinszennyezés a felszín közeli rétegben (0,0-0,5 m) meghaladja a határérték százszorosát”.

A lakók hét éve perelték be az államot és az önkormányzatot, illetve még számos szakhatóságot, amelyekről vélelmezték, hogy sorozatos hibáik vezethettek oda, hogy építési beruházók megvehették és lakóházat építhettek a területre. Továbbá perbe vonták az egykori beruházókat is.

A Fővárosi Törvényszéken az eljárás első fokon tart, Kollár elmondása szerint jottányit sem léptek előre. Öt éve a bíróság ideiglenes intézkedéssel elrendelte, hogy az állam és az önkormányzat családonként 4-5 millió forintos kártalanítást fizessen a tulajdonosoknak.

Ezt a döntést az állam és az önkormányzat megfellebbezte, mondván, a bíró nem indokolta meg kellőképpen, hogy miért éppen ők és miért ennyit fizessenek. Idő közben – de még a jogerős döntést megelőzően – a családok behajtották a nekik járó összeget.

A másodfok azonban igazat adott az államnak és az önkormányzatnak, hatályon kívül helyezte a határozatot. Mire a törvényszéki bíró utóbb meghozta majdnem ugyanazt újra, pár millióval még több pénzt is juttatva a károsultaknak. Csakhogy az indokolás ezúttal is foghíjasra sikerült – ezt ismét a törvényszék mondta ki már az idén tavasszal hozott végzésében.

Amiben arról is határozott, hogy vissza kell fizetni a korábban már megkapott kártalanítást, ráadásul öt éves kamatokkal.

Az állam nem csak hogy perelteti magát, de egyéb módon sem sokat segít. Amikor tavaly télen Baranyi Krisztina (Együtt) felkarolta az ügyet, úgy tűnt, van remény. Két kormányhatározat is született idén februárban és áprilisban az ügyben – bár alaposan olvasva a szöveget az előírások eléggé puhák, komoly kötelezéseket és ígéreteket nem tartalmaznak.

Az első egyebek mellett 80 millió forint „tényfeltárásra” átcsoportosításáról, illetve arról szólt, hogy a belügyminiszter „vizsgálja meg az ingatlan állami tulajdonba vételének lehetőségét” (a károsultak egyébként ezt, mármint a kártalanítás melletti államosítást éreznék a legnagyobb segítségnek).

A második kormányhatározat szerint pedig a kormány „felkéri” a soroksári önkormányzatot, hogy „tegyen javaslatot” a károsultak lakhatásának biztosítására.

Javaslat lehet, hogy készült, de a Grassalkovich utca – Ékes utca sarkán lévő horrorház lakói most is ott élnek, ahol eddig: aki tehette, új ingatlant vásárolt, akik nem, albérletben vagy rokonoknál lakik.

A kormányhatározatokban érintett három minisztériumba (belügyi, földművelési és nemzetgazdasági) írtunk kérdéseket, alapvetően arról, hol tartanak a végrehajtással, elégedettek-e az eredményekkel, válaszukat várjuk.

A toxikus anyagok a mai napig a földben, több méter mélyen találhatók. Ráadásul szakértők szerint az épület is megszívta magát, bontani kéne. Elméletben ez is a jelenlegi tulajdonosokat terhelné – bár Kollár Bea hivatkozik egy általa betekintett korábbi zöldhatósági határozatra, ami kimondta az állami felelősséget.

Korábban kért egyébként árajánlatot: csak az épület bontása lakásonként 21 millió forintba kerülne, a föld megtisztítása ebben nincsen benne. „Mi már legalább biztonságban vagyunk, de mi lesz a környéken élőkkel?” – kérdezi.

Rádi Antónia

 

tetszett_a_cikk3

 

Nyomoznak Dunakeszi túlárazott erdeje ügyében

$
0
0

 

Hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a rendőrség, amiért Dunakeszi fideszes önkormányzata sokszorosan túlárazott ártéri erdőt vett egy helyi zöldbárótól.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Horror-áron, 250 millió forintért vett 3,1 hektár önkormányzati erdőt Dunakeszi önkormányzata – írtuk februárban. Most azt erősítette meg a rendőrség érdeklődésünkre: a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság hűtlen kezelés gyanújával nyomoz az ügyben. Előzmények:

Mutatjuk az ország legdrágább erdőjét: mutyigyanú Dunakeszin

A feljelentéseket – mert kettő is született az ügyben – a DK két helyi politikusa, Radnóti Henrik és Rónai Sándor, illetve egy Dunakeszi-ügyekben aktív civil, Demeter Róbert tette. Az eljárásokat összevonták, gyanúsított még nincsen, de tudomásunk szerint tanúkat már kihallgattak a rendőrök, és begyűjtötték az ügy dokumentumait is.

Mi a KSH adataival igazoltuk, hogy a januári vétel tárgya az ország egyik legdrágább ártéri erdője. 2015-ben egy hektár erdő átlagára Magyarországon a KSH szerint 600 ezer forint volt. Dunakeszi városa, Erdész Zoltán (Fidesz) alpolgármester előterjesztésére 130-szor ennyi pénzt, több mint 80 millió forintot adott egy ártéri erdő hektárjáért.

Az önkormányzat készíttetett ugyan értékbecslést, amely valóban 250 millióra taksálta az erdő árát. Csakhogy a négy ingatlanból három, amivel összevetették, belterületi volt, kettő pedig abból is ipari terület.

Időközben az önkormányzat megnyitotta az ide tervezett szabad strandot, a szomszédos Katonadombot pedig közösségi térré fejlesztik.

Rádi Antónia

 

tetszett_a_cikk3

 

 

Négy évig a Valton őrzi az olimpiai központokat

$
0
0

 

Budapesttől Révfülöpön át Szegedig a Valton-Sec Kft. és a Target Group Zrt. emberei látják el a biztonsági feladatokat, és ezért közel 1,7 milliárd forintot fizet a cégeknek a Nemzeti Sportközpontok.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Az állami tulajdonú Nemzeti Sportközpontok (NSK) ezt közli magáról a honlapján:

“A Nemzeti Sportközpontok, vagyis az NSK a magyar sportélet egyik legfontosabb szervezete. Feladata az állami sportlétesítmények, például labdarúgó-stadionok, sportcsarnokok és uszodák fenntartása, üzemeltetése és fejlesztése. Emellett az NSK irányítja a budapesti és vidéki olimpiai központokat, amelyekben a legjobb magyar sportolók felkészülnek a világversenyekre.”

Az NSK a tavalyi év utolsó előtti napján, 2016. december 30.-án írt ki nyílt közbeszerzést az olimpiai központok őrzés-védelmére, valamint azokban/ból a ki- és beléptetés biztosítására.

A tender eredménye 2017. augusztus 12.-én jelent meg az EU-s közbeszerzési értesítőben: az NSK által előzetesen nettó 1,14 milliárd forint értékű munkát nettó 1,68 milliárd forintos ajánlattal a Valton-Sec Kft. és a Target Group Zrt. párosa nyerte.

A szerződést a vizes vb utolsó napjaiban, július 28.-án írták alá a felek, és a megbízás négy évre szól. A helyszínek a Balatoni Olimpiai Központ, a Budapesti Olimpiai Központ (része a Millenáris és a Tüskecsarnok is), a Dunavarsányi Olimpiai Központ, a Nemzeti Úszó és Vízilabda Olimpiai Központ (a Hajós, a Szécsi, a Császár-Komjádi, valamint a Kőér utcai uszoda), a Révfülöpi vitorláskikötő, a Szegedi Olimpiai Központ, és a Tatai Olimpiai Központ.

A hivatalos dokumentum kiemeli, hogy a szerződés időtartama alatt plusz 30 százalékkal növekedhetnek a feladatok, ami valószínűleg áremelkedést von majd maga után.

Alig két hete írtuk meg, hogy a Fidesz kedvenc biztonsági cégeként elhíresült Valton lett az egyik nyertese a Hungarofest 960 millió forintos tenderének, így jövőre is ők biztosítják az állami rendezvényeket.

A 2015-ben bejegyzett Target Group Zrt. tulajdonosa Jenei Barbara, vezérigazgatója pedig dr. Balázs Csaba Róbert. A cég még 2015-ben a hatvani önkormányzattól nyert egy 20 millió forintos megbízást, azóta más közpénzes munkát nem kaptak mostanáig.

Erdélyi Katalin

A cégadatokat az Opten szolgáltatta.

 

tetszett_a_cikk3

 


Szivek-közeli alapkezelő indul, Buda-Cash-es kapcsolatokkal

$
0
0

 

Tovább terebélyesedik Szivek Norbert MNV-vezér eddig sem jelentéktelen céges holdudvara. A hozzá köthető Lexan Holding hozott létre alapkezelőt a napokban. A menedzsmentet Carion-Buda Cash- és Garancsi-közelből verbuválták.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Százmillió forint alaptőkével befektetési alapkezelőt hozott létre a Lexan Holding Zrt. Editus Befektetési Alapkezelő Zrt. néven.

Bár a Lexan Holding soha nem volt Szivek Norbertté, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatójáé, mégis mondható, hogy lehet némi rálátása a társaságra. Ugyanis a Lexan Holding…

– …és közvetve Szivek a tulajdonosa a Dormotel Üzemeltető Kft.-nek, amely a Pázmány egyik kollégiuma körül sertepertél,

– …volt tulajdonosa, Bajor András Gyula kuratóriumi elnök a Szivek Norbert által létrehozott Szivek a Szivekért Alapítványban. Mások mellett Bajor frontol a Tiborcz-Szivek-Vajna-féle milliárdos Mahart-székház-üzletben is.

– …és Szivek közös befektetése a sokfelé érdekelt CRH Invest Kft. is. A CRH startolt rá az energiaipari Enefi Nyrt.-re, illetve résztulajdonos a belvárosi szecessziós műemlék Török Bankházban,

A Lexan Holding érdekeltsége továbbá a Danubio lakópark kivitelezője az Észak-pesti Vízafogón. A Danubio nemrégiben kapott közel félmilliárd forint közpénzből egy gyaloghidat a vizes vb ürügyén.

Előzmények

A bulinegyedben működtet kollégiumot Szivek Norbert alapítványa

Ön rábízná a vagyonát? A magyar állam rábízta. Szivek Norbert portréja

Nem nyomoznak a Pollack Mihály téri mélygarázs ügyében

Az ügyészség szerint is gyanús a mélygarázsmutyi, elrendelték a nyomozást

Az Editus Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója Kornisné Kálmán Katalin, akinek hozzátartozója, Kornis Gábor más munkavállaló titulussal kapott cégjegyzési jogot. Kornis – 2016. végén még biztosan – a Carion Holding Zrt. 10 százalékos, s ezzel a harmadik legnagyobb tulajdonosa volt. A Carion-csoportot hozta helyzetbe Rogán Antal a „nemzeti lakáslottóval”.

Kornis közvetve érdekelt a nemzetközi betegfuvarozásra létrejött Trust Air Aviation Kft.-ben is, amelybe befektetett Garancsi István oligarcha Garangold Kockázati Tőkealapja.

Szintén „más munkavállalóként” írhat alá az Editus nevében az egykori Buda-Cash-es Szalóky Zoltán. A felügyelőbizottságban is helyet kapott a 2015-ös brókercsődben bedőlt Buda-Cash (pontosabban az ide tartozó DRB-csoport) egyik volt embere, Detre László. Ő valaha a Honvéd Egészségpénztárnál volt tanácsadó.

Az Index cikke szerint még ebben a minőségében éppen Detre fűzte be a HÉP-et, hogy fektessenek be a Buda-Cash-nél, ahová utóbb át is igazolt. A Buda-Cash botrányban 28 ezer katona, rendvédelmi dolgozó és titkosszolga vesztette el megtakarítását.

Rádi Antónia

 

tetszett_a_cikk3

 

270 milliárdos keretszerződést kötött a Magyar Közút Zrt.

$
0
0

 

Az állami vállalat eldöntötte, hogy mely cégek újíthatják fel az utakat 2020-ig. Mészáros Lőrinc egyik vállalkozása sincs a szerencsések között, de a Duna Aszfalt és a Strabag igen.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Az állami tulajdonú Magyar Közút Zrt. február végén írt ki nyílt közbeszerzést azzal a tárggyal, hogy “2017-2020 évekhez‏ kapcsolódóan hazai és uniós forrásból finanszírozott, helyi- és országos közúthálózaton történő fejlesztési és felújítási munkákra keretmegállapodások megkötése 6 részben”.

Már az ajánlattételi felhívásban is szerepelt, hogy a rendelkezésre álló keretösszeg nettó 271,6 milliárd forint.

Egész pontosan 271 milliárd 653 millió 541 ezer 500 forint.

271.653.541.500 forint.

A tender eredménye augusztus 16.-án jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben, a szerződést július 24.-én írták alá. A nyertesek az alábbi cégek lettek:

Strabag Általános Építő Kft.,  Strabag Építő Kft., Belfry Szolnoki Aszfalt Kft., KE-VÍZ 21 Zrt., Zemplénkő Kft., Euro Aszfalt Kft., Swietelsky Magyarország Kft., Colas Út Zrt., HE-DO Kft., KM Kft., Duna Aszfalt Kft., Hódút Kft., Soltút Kft.

A később kiosztásra kerülő konkrét munkákra majd egymással kell versenyezniük. Egy régióban több cég is nyertes lett, és több olyan cég is van, amely több régióban is nyertes lett. A számlát legalábbis részben EU-s pénzből, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból (TOP) fogja fizetni a Magyar Közút Zrt.

A hatalmas keretösszeg így oszlik meg a régiók között:

1, Észak-Alföld 46,1 milliárd Ft
2, Észak-Magyarország 43,4 milliárd Ft
3, Dél-Alföld 46,1 milliárd Ft
4, Dél-Dunántúl 38 milliárd Ft
5, Közép-Dunántúl és Közép-Magyarország 54,3 milliárd Ft
6, Nyugat-Dunántúl 43,4 milliárd Ft

Az utóbbi időben elég általánossá vált, hogy különböző állami cégek több évre szóló keretszerződéseket írnak alá gigantikus összegekről: 200 milliárd energetikai felújításra, 40 milliárd műemlék-rekonstrukcióra, 50 milliárd naperőművekre, 420 milliárd csatornázási munkákra.

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 

Szigorúan őrzött konténertáborok –újságíróként a tranzitzónák bejáratait is nehéz megközelíteni

$
0
0

 

A sajtó nem léphet be a szerb határnál létrehozott tranzitzónákba, ahol a menedékkérőknek kell lakniuk, amíg az állam elbírálja a menekültkérelmüket. Lementünk Röszkére és Tompára, hogy legalább kívülről lássuk a konténertáborokat, ahol a beszámolók szerint embertelen körülmények között tartják fogva az embereket. A röszkeihez is nehéz odajutni, de a tompaihoz szinte egyáltalán nem lehet: a magyar rendőrök már akkor megállítottak minket, amikor még Szerbiában voltunk.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Elmentünk megnézni a röszkei és tompai tranzitzónát, ahol a menedékkérőket tartja bezárva az állam. Azt tudtuk, hogy nem mehetünk be a pusztába épült konténertáborokba, mert a Belügyminisztérium már hónapokkal ezelőtt közölte, hogy nem engedik be a sajtót.

De legalább kívülről látni akartuk a helyeket, ahol a kormány szerint minden rendben, a menedékkérők szerint viszont embertelenek a körülmények. Röszkén a Csongrád Megyei Rendőrkapitányság engedélyével sétálhattunk a határzár mentén, de végig rendőrök kísértek a dupla kerítés között.

Ezután átmentünk Szerbiába megnézni a tranzitzóna bejáratát, ahol a menedékkérők beléphetnek Magyarországra. Már a röszkei tábor magyarországi bejáratát sem volt könnyű megtalálni, de a szerbiai Horgos szélén kimondottan nehéz volt. Mezőgazdasági területeken, földutakon és bozótoson átvágva végül megtaláltuk a konténerváros kapuját, ott azonban semmi nem jelzi, hogy ide jöjjön, aki menedéket szeretne kapni a magyar államtól.

 

Szigorúan őrzött konténertáborok from atlatszo.hu on Vimeo.

 

A kihalt tájat kettészelő kerítés szerb oldalára szerelt hangszórókból három nyelven, angolul, arabul és szerbül zeng a figyelmeztetés, hogy ez itt a magyar határ, és a kerítés megrongálása bűncselekmény. A röszkei rendőrök itt is végigkísértek minket belülről, és csendben figyelték, hogy mit csinálunk.

Horgosról Szabadkára mentünk, mert annak magyar oldalán, Tompánál van a másik tranzitzóna. Szabadkán azonban annyira a határra építették a konténereket, hogy oda sem tudtunk menni a bejáratához. Elkezdtünk átvágni a szerb oldalán lévő mezőgazdasági területen a körbálák között, de aztán eltűnt a csapás, így felmentünk a föld szélén lévő töltésre, hogy a kövekkel jelzett határvonal mellett sétáljunk el a tranzitig.

Néhány lépést tettünk meg így Szerbiában, amikor a kerítés túloldalán lévő vadlesből ránk szólt az ott szolgálatot teljesítő rendőr (katona?), hogy azonnal álljunk meg, kik vagyunk, mit csinálunk, és várjuk meg a parancsnokát.

Néhány perc múlva jött a tranzitzóna felől egy rendőrautó 5-6 készenlétissel, akik valakitől megkérdezték rádión, hogy mit csináljanak velünk. Miután megkapták a választ, közölték velünk, hogy magyar oldalról sem a kerítést, sem a tranzitzónát nem fotózhatjuk le, ne is közelítsük meg egyiket se; Szerbiából viszont olyan felvételt készítünk, amilyet akarunk, de egyébként valószínűleg kijönnek hozzánk a szerb rendőrök, mert értesítik őket, hogy itt vagyunk.

Megköszöntük a tájékoztatást, és elhagytuk a helyszínt. Ezután próbáltunk máshonnan a tranzithoz jutni, de nem sikerült, így végül elindultunk haza a hivatalos határátkelőhelyen. Szerb rendőrökkel nem találkoztunk közben, de a kocsisorban araszolva vetettünk néhány pillantást a szerb és magyar ellenőrzési pontok között, a Magyarország felől Szerbiába tartó kamionok részére kerítéssel elkülönített sáv mögött található tompai tranzitzónára.

 

tompa

 

Orbán Viktor ígéretéhez híven 2015. szeptember 15.-én kezdődött “az új időszámítás” a déli határon, ahol azóta csak a tranzitzónáknál léphetnek be menedékkérők Magyarországra menekültkérelmet beadni. Először naponta száz, majd már csak harminc, később mindössze 15 embert engedtek be így a magyar hatóságok. A tranzit szerb oldalán ezért étlen-szomjan, hóban-sárban vadkempingezve várakoztak az emberek, köztük kisgyerekek és terhes nők is.

Akik végre bejutottak, kevés kivétellel azonnal elutasító határozatot kaptak a kezükbe, és kitoloncolták őket Szerbiába arra hivatkozva, hogy az biztonságos ország. A KSH adatai szerint 2016-ban összesen 29.432-en adtak be menedékkérelmet, és mindössze 432-en kaptak valamilyen (menekült, oltalmazott, vagy befogadott) státuszt a magyar államtól. Vagyis a menedékkérőknek csupán 1,4 százaléka maradhatott az országban.

Kapcsolódó cikkek:

A lába köré tekerték a szögesdrótot – gyűlnek a bizonyítékok a menekültek elleni rendőri brutalitásról

Eljátszott verseny: így lett egyetlen pályázóé a határvédelmi konténerüzlet

Kvótamenekültenként több mint 7 évnyi ellátás árát költöttük gyűlöletkampányra

2017. március 28.-án lépett életbe a szigorított jogi határzár, amelynek legfontosabb része az, hogy a menedékkérelmet kizárólag a tranzitzónákban lehet benyújtani, és a kérelmezőknek az elbírálás végéig ott is kell várakozniuk.

Ez azt jelenti, hogy rácsok mögött, kvázi rabokként élnek a tranzitzóna konténereiben. Az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményébe ütközik az, ahogy Magyarország a menedékkérőkkel tranzitzónákban bánik, és leállította nyolc kiskorú menedékkérő odaszállítását.

Patyomkin-játszótér

Orbán Viktor a rendszer kritikáit “emberi jogi, szépelgő handabandának”nevezte, és a magyar állam megfellebbezte a strasbourgi bíróság döntését, mert a kormány úgy látja, hogy “vitatható a döntésnek az a része, ami szerint a tranzitzóna fogva tartást jelent”.

Pedig egyértelműen bezárják oda a menedékkérőket, és még a terhes nőket is bilincsben viszik orvoshoz. Olyan az egész, mintha arra játszanának a magyar hatóságok, hogy a menedékkérőknek elmenjen a kedve attól, hogy Magyarországon maradjanak, vagy egyáltalán idejöjjenek.

A kezdeti 50-50 férőhelyről tavasszal 250-250 fősre bővítették mindkét tranzitzónát, és 2017. április 6.-án személyesen Pintér Sándor belügyminiszter tartott bejárást a tompaiban, ahol a sajtónak is megmutatták, hogy milyen szép minden a szögesdróttal körbevett területen. Igazi luxusbörtön.

Május elején a köztévén lejött egy riport arról, hogy milyen kulturáltak a körülmények a tranzitzónákban, Németh Szilárd pedig pár nappal később azt mondta, hogy ott a menekültgyerekeknek jobb játszóterük van, mint sok magyarnak az országban. Egész pontosan így fogalmazott a Fidesz frakcióvezető-helyettese: “egy-két vidéki település megirigyelné azt az EU-szintű játszóteret, ahol egyébként a bejövő illegális migránsok gyerekei játszhatnak”.

 

A tompai tranzitzóna játszótere. (Fotó: MTI, Ujvári Sándor)

 

A tranzitzónákba zárt menedékkérők beszámolói szerint azonban embertelenek a körülmények: rabként bánnak velük, nincs árnyék, nincs légkondi, a fémkonténerek melegek és szűkösek, a köztük lévő, fehér murvával felszórt udvaron pedig még nagyobb a hőség, ezért nem is használják a gyerekek a Rezsitábornok szerint irigylésre méltó játszóteret.

A sajtó nem mehet be

Ahogy korábban a zsúfolt menekülttáborokba a Bevándorlási Hivatal, most a Belügyminisztérium sem engedi be a tranzitzónákba a sajtót. Pedig így lehetne ellenőrizni, hogy mi az igazság: a kormány által hangoztatott ideális állapot, vagy a menedékkérők beszámolóiban szereplő embertelenség.

Az Átlátszó április elején kért forgatási engedélyt a röszkei tranzitzónába. A Belügyminisztérium sajtóosztálya 10 (!) percen belül válaszolt: tájékoztattak arról, hogy Pintér Sándor másnap reggel tart bejárást Tompán, és elküldték a sajtómeghívót. Más elfoglaltság miatt nem értünk rá, de amikor ezt visszaírtuk, akkor már sejtettük, hogy az egyetlen esélyünktől estünk el. Jól gondoltuk.

A Belügyminisztérium ezután szűkszavúan csak annyit válaszolt, hogy “a röszkei tranzitzónára vonatkozó bejutási és forgatási kérelmét nem áll módunkban teljesíteni”.

Kértük, hogy indokolják meg az elutasítást, erre kifejtették, hogy tulajdonképpen csak a tranzitzóna igazgatója engedélyezheti a belépést, de a Belügyminisztérium egyetért azzal, hogy nem mehetnek be a sajtó munkatársai, mert ez szolgálja a menekültek érdekét.

“Tájékoztatjuk, hogy a Belügyminisztérium nem jogosult engedélyezni a tranzitzónákba történő belépést, arra – jelen esetben – kizárólag a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal Dél-alföldi Regionális Igazgatóság Röszkei Tranzitzóna igazgatójának van jogszabályi felhatalmazása. A Belügyminisztérium ugyanakkor egyetért a tranzitzónák igazgatóinak töretlen gyakorlatával, amely szerint a tranzitzónákban elhelyezettek személyiségi jogainak és magánéletének védelme, tiszteletben tartása, nyugalmuk megőrzése és biztonságuk megóvása érdekében nem engedélyezik a sajtó munkatársainak a tranzitzónákba történő belépést és forgatást.”

Erdélyi Katalin

Videó: Pápai Gergely

Interjúkkal folytatjuk.

 

tetszett_a_cikk3

 

Nincs gazdája az Arton Capitaltől elvitt százmillióknak, erősödött az önbetörés verziója az ügyben

$
0
0

 

Áll a nyomozás, pontosabban a rendőrök az eddig begyűjtött adatokat elemzik, ugyanakkor a vizsgálódásra létrehozott csoport tagjai tartanak a kötvénykereskedés hátterében meghúzódó politikai száltól – ezt mondták el az Átlátszónak név nélkül szakmai körökből a letelepedési kötvényekkel kereskedő Arton Capitalnál négy hónapja történt állítólagos betörés ügyében folyó eljárásról. A szerkesztőségünk által megkérdezettek úgy vélik, egyre kisebb az esélye annak, hogy a tetteseket elfogják.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Legfrissebb információink szerint nincs gazdája az Arton Capitaltól ellopott pénznek, ugyanis senki nem jelentkezett a nyomozó hatóságnál azzal, hogy hiányozna neki az összeg vagy annak egy része. Márpedig az eljárás szempontjából ez fontos információ lenne a rendőrök számára.

Akik egyébként fáznak a letelepedési kötvénybiznisz miatt politikai érintettségű ügytől, így – mint az egyik informátor fogalmazott – nem bánják, ha nem kell belemélyedniük a nyomozásba és nem kapják el a betörés elkövetőit. Ezzel együtt abban is reménykednek, hogy az eljárást minél előbb meg lehet szüntetni, vagy fel lehet függeszteni.

Mint már beszámoltunk róla, az április 7-éről 8-ára virradóra történt ügyben – értesüléseink alapján – először a XIII. kerületi kapitányság nyomozott, majd attól átvette a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). Mint az a sajtóban megjelent, az Arton Capitaltól mintegy 1,9 millió euró készpénz mellett, amiből egymillió állítólag egy széfben volt, eltűnt a kötvények dokumentációját tartalmazó szerver is.

Ahogy telik az idő, úgy tartják egyre valószínűtlenebbnek rendőri szakmai körök azt, hogy meglesznek a tettesek.A betörés kivizsgálásában részt vevő nyomozók maguk sem hisznek abban, hogy valódi bűncselekmény történt, hanem inkább kamu balhénak tartják az egész ügyet, amit azt szolgálta volna, hogy a pénzt lepapírozhassák.

Ugyancsak az önbetörés verzióját erősítik azok az értesüléseink, amelyek szerint a nyomozók a titkos adatgyűjtések során nem találtak semmilyen kapcsolódási pontot betörő bandákkal, valamint az ebben a szakmában elismert zárfeltörőkkel, széfek felnyitásához értő profikkal.

Egyes pletykák szerint valakik házalnak az Arton Capitaltól állítólag megszerzett anyagokkal és a levelezéssel, de mivel nagyon sokat kérnek értük, eddig nem tudtak megegyezni az árban. Mindenesetre úgy tudjuk, hogy a kötvénykereskedő cég iratait igyekeztek eljuttatni egyes politikai körökhöz.

Amit eddig tudni lehetett

A nyomozást a XIII. kerületi rendőrök kezdték el, tőlük átkerült az eljárás a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) nyomozócsoportjához.

A történtek után – mint megírtuk –, az Arton Capital kötvénykereskedő cég VI. kerületi irodájához kiérkező zsaruk mindent felforgattak és mindenkit elszámoltattak az egész hétvégéjéről. Az egyik kihallgatott az Átlátszónak azt mondta, hogy a számonkérés olyan stílusú volt, mintha a felkeresett tanúkkal, akiktől ujjlenyomatot és DNS-mintákat is vettek, be akarták volna ismertetni az elkövetést.

A BRFK az Átlátszó megkeresésére csak annyit közölt, hogy a lopás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen elrendelt nyomozás jelenlegi határideje 2017. szeptember 8.

Az Index cikke szerint 1300 embert hallgattak meg a rendőrök, akiket többek között az érdekelt, hogy láttak-e széfet cipelő embert.

Az már korábban is egyértelműnek tűnt, hogy ha valóban betörtek az Artonhoz és elloptak onnan mintegy 600 millió forintot érő eurót, akkor az akciót csak belső információkkal rendelkező emberek hajthatták végre vagy szervezhették meg.

Furcsa, hogy ekkora összegű készpénz lehetett egy belvárosi irodában, és leginkább azért, mert az ügyfelek utalással rendezik a kötvényvásárlást.

A nyomozást nehezítő politikai szálak

Az Átlátszó úgy tudja, hogy a rendőrök kiemelt figyelmének okát a letelepedési kötvényügylettel foglalkozó cég hátterében meghúzódó valódi tulajdonosok személyében kell keresni.

A politikai vonatkozások miatt a rendőrök nem tudják, kihez juthatnak el és azzal milyen érdekeket sérthetnek. Az Átlátszó által megkérdezettek – volt és jelenlegi zsaruk – elsősorban az önbetörésre voksoltak, valamint annak a véleményüknek adtak hangot szakmai tapasztalatuk alapján, hogy a cégben érdekeltek között, vagy az ő környezetükben fontos vizsgálódni.

Ismert és szerkesztőségünk is már többször foglalkozott a letelepedési kötvényprogrammal, amelyet 2013-ban indítottak el Rogán Antal jelenlegi propagandaminiszter ötlete alapján. Az ügyleteket lehetővé tevő törvényi szabályozást egy Rogánnal jó viszonyt ápoló ügyvédi iroda dolgozta ki. A főleg offshore hátterű forgalmazókat az országgyűlés gazdasági bizottsága választotta ki, amelynek Rogán véletlenül éppen az elnöke volt.

Az Átlátszó 2015 márciusában írt arról, hogy egy volt bolgár kormánytag árulja a magyar letelepedési kötvényeket. A 2013. májusban alapított Arton Capital Hungary Kft. tulajdonosai között Keremedzsieven kívül megtalálhatjuk Vladimir Nikolov Kolevet és Armand Artont is, velük együtt működtetik az Invest BG Partners nevű céget, illetve ott vannak az Arton-birodalomhoz tartozó EU Capital Partners menedzsmentjében is.

Az Arton Hungary negyedik tulajdonosa Balogh Radosztina Veselinova, aki egy másik cégben, a Caravel Hungary Kft.-ben is tulajdonostárs egy bolgár állampolgárral. Az Arton és a Caravel ugyanarra a címre van bejegyezve.

Az Arton és a többi közvetítő 3 év alatt több, mint 100 milliárd forintot kaszáltak a letelepedési kötvény bizniszen.

Kapcsolódó cikkeink

Kínai ügyvéd is árulja a letelepedési kötvényt Pekingben

Lian Wang és Boros Attila árulhatja a magyar állampolgárságot a Kajmán-szigeteken

Nem tudja az ÁKK, kivel szerződött az államkötvények eladására

Töröcskeitől a Sólyom Airwaysig: a letelepedési kötvények titokzatos útja

Továbbra is árulhatja a letelepedési kötvényt a Rogán által elmarasztalt szingapúri cég

Egykori Bibó-kollégista árulja a letelepedési kötvényeket Máltán

Volt bolgár kormánytag árulja a magyar letelepedési kötvényeket

Belize-i offshore céggel is üzletelt a Habonnyal összefüggésbe hozott letelepedésikötvény-bróker

Letelepedési kötvény: a „jó bevándorlók” pénzt hoznak az offshore-konyhára

Trükköznek a letelepedési kötvénnyel: 60 milliót szakíthatnak letelepülőnként

Újabb cég árulhatja a magyar letelepedési kötvényt Ázsiában

A jó bevándorlók: arab, török és ázsiai üzletemberek az Orbán-család körül

Gellérthegyi kertes villa felújításába kezdett Rogán Antal jobbkeze

Csikász Brigitta

 

tetszett_a_cikk3

 

Csak bérelték a 3 milliárd forintos ugrótornyot a vizes vb-re

$
0
0

 

Ezt maga Seszták Miklós fejlesztési miniszter nyilatkozta, de a részleteket firtató kérdéseinkre nem kaptunk érdemi választ sem az MNV-től, sem a tornyot felhúzó WHB-tól.

 

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Részletek, támogatási lehetőségek itt

 

Július 31.-én, a vizes vb zárórendezvénye után egy nappal Seszták Miklós fejlesztési miniszter sajtótájékoztatót tartott a Duna Arénában. A Hír TV aznapi, 19 órai híradójában elhangzott ebből néhány részlet, köztük ez a két nagyon érdekes mondat:

“Az az egy olyan beruházások egyike, ami nem maradandó beruházás, tehát béreljük a tornyot. Minden további bérlés tovább növelné a költségeket, ezért úgy döntöttünk, hogy az bontásra kerül.”

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) még 2016. november 28.-án kötött szerződést a West Hungária Bau (WHB) Kft.-vel az óriás ugrótorony kivitelezésére és egyéb kapcsolódó feladatok ellátására, amit a WHB nettó 1,9 milliárd forintért vállalt.

2017. március elején az MNV újabb megbízást adott a WHB-nak, ami ezúttal nettó 1 milliárd forintot kapott, a feladat pedig az “Óriás Ugrótorony és kapcsolódó létesítményei kiviteli és kiegészítő tervezési feladatainak, az építési, szerelési, műszaki üzemeltetési és bontási munkáinak ellátása” volt.

Vagyis a WHB összesen nettó 3 milliárd forintot kapott az ugrótoronyra, de Seszták Miklós miniszter szavai értelmében csak bérelték a létesítményt.

Megkérdeztük a WHB-t és az MNV-t is, hogy

1, Valóban csak bérelték az ugrótornyot?

2, Ha igen, akkor melyik cégtől, és mekkora összegért?

3, A Profirent Kft.-től bérelték az ugrótornyot?

4, Miért döntöttek úgy, hogy csak bérlik a tornyot?

5, Milyen részösszegekből áll össze az ugrótorony közel 3 milliárd forintos összköltsége?

A gépek, állványok és kordonok bérbeadásával foglalkozó Profirent Kft.-re azért kérdeztünk rá név szerint, mert a vizes vb minden helyszínén az ő logójukat láttuk a létesítményeket lezáró kerítéseken.

Elsőként a WHB válaszolt:

“Köszönjük megkeresését. A megrendelővel kötött szerződésünk szerint, csakis az általuk adott írásos engedély után tehetünk nyilatkozatot. Megkaptuk a kérdéseket, jeleztük a megrendelőnk felé a válaszadási szándékunkat, amint megkapjuk az engedélyt, jelentkezünk.”

Ezután megérkezett az MNV levele:

“Az MNV Zrt. által kötött szerződés célja az volt, hogy a FINA Vizes Világbajnokság alatt a versenyhelyszín, az óriás ugrótorony és ideiglenes létesítményei műszakilag megfelelő és üzemképes állapotban rendelkezésre álljanak, azokat társaságunk rendeltetési céljuknak megfelelően birtokolni, használni és hasznosítani tudja. Ennek megvalósításához alkalmazandó jogviszony vizsgálata nem az MNV Zrt. kompetenciája.

Az ugrótoronyra kifejezetten csak a vizes világbajnokság óriás toronyugrás versenyszámának lebonyolítására volt szükség az erre kijelölt ideiglenes helyszínen. A költségek a következők voltak:

„A FINA 2017. évi Úszó-, Vízilabda-, Műugró, Műúszó és Nyíltvízi Világbajnokság óriás toronyugrás versenyszám megrendezéséhez szükséges óriás ugrótorony platform kivitelezése és egyéb kapcsolódó feladatok ellátása” tárgyú közbeszerzési eljárás kapcsán megkötött generálkivitelezői szerződés 5% tartalékkerettel növelt értéke 2.011.746.435 Ft.

Emellett „A FINA 2017. évi Úszó-, Vízilabda-, Műugró, Műúszó és Nyíltvízi Világbajnokság megrendezéséhez szükséges Óriás Ugrótorony és kapcsolódó létesítményei kiviteli és kiegészítő tervezési feladatainak, az építési, szerelési, műszaki üzemeltetési és bontási munkáinak ellátása” tárgyú közbeszerzési eljárás kapcsán megkötött vállalkozási szerződés 5% tartalékkerettel növelt értéke 1.063.995.685 Ft.

A vizes világbajnokság megrendezése ugyanakkor tízmilliárdokban kifejezhető haszonnal is járt. Közel félmillióan váltottak jegyet a vb-re, több százmillióan pedig a tv képernyőjén keresztül követték az eseményeket. A vizes vb térképre tett bennünket, erősítette a turizmust. Élhetőbb és szebb város lett Budapest, bővült a vízfelülete, számos kerékpáros és gyalogos út, közpark létesült. A vizes vb kamatostól megtérülő befektetés Budapest, Magyarország számára.”

Néhány napja rákérdeztünk a WHB-nál, hogy számíthatunk-e még az érdemi válaszukra, de nem reagáltak, vagyis vélhetően nem kaptak engedélyt az MNV-től, hogy nyilatkozzanak.

A közbeszerzési dokumentációban megtalálható az ugrótorony kivitelezésére vonatkozó szerződés tervezete, és abban valóban szerepel, hogy A Projekttel kapcsolatos média nyilatkozatokat a Vállalkozó és Alvállalkozói csak a Megrendelő előzetes írásos jóváhagyása alapján tehetnek.”

A szerződéstervezetben a bérlet is feltűnik: A Vállalkozó köteles az Óriás Ugrótorony és Ideiglenes Létesítményei megvalósításához szükséges valamennyi eszközt, berendezést, anyagot és felszerelést beszerezni és a Versenyhelyszínre szállítani. Tekintettel a létesítmények ideiglenes jellegére, a Vállalkozó jogosult a fenti eszközöket bérlet formájában beszerezni”.

A Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. (KKBK) augusztus közepén azt közölte a 24.hu-val, hogy a 3 milliárd forintos összköltségből 1 milliárd volt a torony, vagyis a kölcsönzött elemek idehozatala, felépítése, lebontása, elszállítása; és 2 milliárd a vasbeton talapzat, ami még legalább három évig marad a Battyhány téren. Az aláírt szerződések azonban nem elérhetők sehol, ezért közadatigénylésben kértük ki őket az MNV-től, hogy megtudjuk az igazat az ugrótoronyról.

Erdélyi Katalin

 

tetszett_a_cikk3

 

Viewing all 2309 articles
Browse latest View live